Ινδία Εμπόλεμο Κασμίρ σε συνέχειες

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραια! Μου αρεσουνε αυτα: πηρατε και ομηρο μαζι σας!
Να υποθεσω οτι δεν χρειαστηκε να απειλησετε τον πατερα με τη ζωη του γιου του;
(στον ερωτα και στον πολεμο, ως γνωστον, ολα επιτρεπονται και εσεις σε πολεμικη ζωνη πηγαινατε..)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραια! Μου αρεσουνε αυτα: πηρατε και ομηρο μαζι σας!
Να υποθεσω οτι δεν χρειαστηκε να απειλησετε τον πατερα με τη ζωη του γιου του;
(στον ερωτα και στον πολεμο, ως γνωστον, ολα επιτρεπονται και εσεις σε πολεμικη ζωνη πηγαινατε..)
:haha::haha::haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Η πτήση ήταν πολύ βοηθητική για τους πετοφοβικούς, ακόμα και αν δεν είσαι γίνεσαι. Συνεχή κενά αέρος, σαν να οδηγούσες σαράβαλο σε δρόμο με λακκούβες, λίγο πριν βγει το τυρί από τα αφτιά μας φτάσαμε. Στην προσγείωση η Λίτσα με ρώτησε απογοητευμένη «τι φτάσαμε κιόλας;», εγώ μέτραγα τις αμαρτίες μου σε κομποσκοίνι για να είμαι έτοιμη να λογοδοτήσω μπροστά στον Ύψιστο και αυτή το διασκέδαζε. Στην έξοδο μας περίμεναν για το καθιερωμένο ψαχουλεματάκι, άλλοι τουρίστες δεν είχε οι μόνοι μουρλοί ήμασταν, όση ώρα κρατούσαν οι διατυπώσεις, βάζαμε στοιχήματα για την εμφάνιση των συνοδών μας, τους φανταζόμασταν σαν αντάρτες, γένια, αμπέχονα, σταυρωτές σφαίρες στο στήθος, όπλα στα χέρια. Αντί αυτού μας περίμεναν δύο περιποιημένοι γελαστοί τύποι. Χαιρετούρες και επιβίβαση στο βαν. Περάσαμε δεκάδες πολυβολεία, αποκλεισμένους δρόμους και στρατιωτικά μπλόκα, κάθε φορά ο οδηγός τους έδειχνε την λίστα με τα ονόματα κλπ στοιχεία μας. Τα πάντα ήταν κλειστά με αλουμινένιες ή τσίγκινες πόρτες, ήταν όντως πολεμική ζώνη!

Όταν ο δρόμος μπροστά μας άρχισε να χάνεται κάτω από το νερό, το βαν σταμάτησε και μας είπαν να κατέβουμε. Στην άκρη του δρόμου που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πια και ακτή της λίμνης, πλησίασαν κάτι μακρόστενες βάρκες που έμοιαζαν αρκετά με γόνδολες, οι ονομαζόμενες shikaras, ήταν όμορφες και αναπαυτικές, μας μοίρασαν στις shikarasξεκινήσαμε. Για δεύτερη φορά εκείνη την ημέρα δεν ήμουν προετοιμασμένη για αυτό που είδα. Πλέαμε σε έναν άλλο κόσμο, στην ακτή τις λίμνης υπήρχαν μεγάλες πολύχρωμες βάρκες, που χρησιμοποιούνταν σαν σπίτια ή σαν ξενοδοχεία, έρημα βέβαια λόγω του πολέμου. Είχα διαβάσει ότι οι Άγγλοι είχαν στήσει τα διάσημα boathousesγιατί η Ινδική Κυβέρνηση δεν τους επέτρεπε να κατέχουν γη, άρα έκτισαν τα σπίτια τους μέσα στην λίμνη αλλά δεν περίμενα κάτι τόσο εντυπωσιακό. Ολόκληρα καράβια είχαν μετατραπεί σε πλεούμενες επαύλεις, σε μια από αυτές καταλήξαμε και εμείς. Μέσα ήταν πραγματικά σαν βρετανικό σπίτι, ταπετσαρίες, έπιπλα κάντρι, σαλόνια με χρωματιστά ριχτάρια, και δύο αριστοκρατικές τουαλέτες, παντού μεγάλα παράθυρα άφηναν το φως να μπαίνει, και το βλέμμα συνεχώς χανόταν στην απεραντοσύνη της λίμνης μπροστά μας. Φανταστείτε τώρα το μπαλκόνι της έπαυλης, ξύλινο φαρδύ με αναπαυτικούς καναπέδες και μπροστά η θέα της λίμνης, τα νερά της να αλλάζουν χρώμα ανάλογα με το φως της ημέρας, τεράστια λιβάδια νούφαρων με τα πέταλα τους ορθάνοιχτα στον ήλιο, shikaras, φορτωμένες να περνάνε από μπροστά μας. Ώρα όμως για το μεσημεριανό, πάω στην τραπεζαρία γιατί όπου να είναι σερβίρετε το φαγητό, γιατί ξέχασα να σας πω ότι έχουμε μάγειρα, πάω να δω τι θα φάμε :bleh:και τα λέμε το απογευματάκι.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μάλιστα, μάλιστα. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να δηλώσω ότι μπορεί να μη σχολιάζω λόγω έλλειψης χρόνου αλλά σε ακολουθώ πιστά Ιωάννα (μα καλά, καμιά σας δεν με είδε που τρύπωσα στις αποσκευές.. ;)) εξαιρετικός ο προορισμός, απίθανο το ταιμινγκ του ταξιδιού, πολύ καλή η διήγηση και κάτι μου λέει ότι προχωρώντας θα γίνει ακόμα καλύτερη..

Κι εδώ τώρα να πω την αμαρτία μου- οι δυσκολίες με εξιτάρουν! :cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ε ρε ioanna όλο εκπλήξεις είσαι!!!! Κασμίρ!!!
τώρα καταλαβαίνω ioanna τώρα....
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Iωάννα , ηρθα και εγω μαζι με την Dorotija , τρούπωσα. Μας είδατε!!!:D
Περιμένουμε την συνέχεια ... ακόμη για φαί είσαι?:mad:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραια! Καλα εχουμε αραξει πανω στο καταστρωμα και χαζευουμε τους ρυθμους της λιμνης, μη μας ξεχασεις ομως...
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
μια απορια απο περιεργεια!
τα ποταμοπλοια εκτος απο το οτι ειναι διαφορετικα σαν εικονα και την αισθηση οτι βρισκεσαι σε λιμνη. δεν ηταν βρωμικα, με χωρισματα απο κοντρα πλακε?
εγω μονο ετυχα σε τετοια?:D
και να τονισω οτι παρολο που επαθα το εγκεφαλικουλι οταν εκανα μπανιο με το κουβαδακι και σιγουρα με λιμνονερο θα ξαναπηγαινα!:bleh:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Κορίτσια μάλλον η Ιωάννα χαλαρώνει στο shikara της,
γι αυτό λοιπόν τα κουβαδάκια μας και πάμε για τις όχθες να φρεσκαριστούμε:haha:
τώρα που μπορούμε, γιατί δεν ξέρω τι θα ζήσουμε σ αυτόν εδώ τον τόπο.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Όπως τα λες Ντίνα μου αράκτε τώρα που μπορείτε, Dorotija άραξε χαλαρά μέσα στην βαλίτσα μαζί με την Βάσω ( Βάσω τι κάνεις καιρό είχα να σε δω στο φόρουμ), Έρση μου φυσικά δεν θα σας ξεχάσω, ξαπλώστε για την ώρα στον καναπέ του καταστρώματος για έναν υπνάκο, αύριο συνεχίζουμε, alexandrak πάνε χρόνια από τότε, αλλά βρώμα δεν είδα, για Ινδία ήταν πολύ καθαρά, και renata αχ αχ renata, πόσα έχουμε να καταλάβουμε ακόμα !!!
 
Last edited by a moderator:

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kασμίρι Ιωάννας.
Υψηλής εγγυημένης ποιοτητας.
Δώστο λίγο λίγο να ξεχειμωνιάσουμε λέμε.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πολύς κόσμος μαζεύτηκε για το ταξίδι, καλό αυτό όλοι φρέσκοι και πρόθυμοι, αλλά τώρα ησυχάστε, ξαπλώστε αναπαυτικά στις θέσεις σας και ξεκουραστείτε λίγο, αύριο αξημέρωτα θα φτάσουμε στην Ινδία, για λίγο μετά πάλι αεροπλάνο για το Σρινακάρ.
τρελαίνομαι για πράσινο, βουνά και Ιμαλάια. βαρέθηκα το γαλάζιο.

θέλω πεζοπορίες στο καθαρό αέρα
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom