Ταϊλάνδη Εναλλακτικες στα Αndaman αντι για samui/phan-gan

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ηθελα να ρωτησω..για ταξιδι ταυλανδη 23/10-24/12

σε περιπτωση που ενω ειμαι βορεια ταυλανδη(θα παω οπωσδηποτε κ μαλλον θα μπω κ Λαος)μαθω οτι ο καιρος σε Σαμουι-Παν γκαν ειναι πολυ ασχημος..
μιλαω για αρχες δεκεμβρη κ απ οτι βλεπω τα παντα παιζονται με τον καιρο,υπαρχουν χρονιες που ειναι πολυ ασχημα κ η κακοκαιρια κραταει μεχρι αρχες γεναρη..
τι εναλλακτικες θα μου προτεινατε στα δυτικα?
δε με ενδιαφερει το Πουκετ κ παροτι πατησα 47..ειμαι αρκετα τρελοκομειο..οι παρεες μου ειναι 30-35 κ ακομα τρεχω σε παρτυ με ηλεκτρονικη..αρα δε θαθελα νησια που μαζευουν μεγαλες ηλικιες κ οικογενειες..
κατι στο στυλ του κο-παν-γκαν στα δυτικα???

επισης..εξαιτιας ενος θεματος υγειας..εμβολια κ χαπια ελονοσιας απαγορευονται..
παρ ολα αυτα θαθελα πολυ να μπω λιγες μερες Λαος απο Τσιανγκ-μαι
πιστευετε οτι ειναι ρισκο?

δημητρης
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα μπορουσες σαν εναλλακτικη και για περισσοτερη παραλια , να κανεις την Andaman route.
Phuket <-> Krabi <-> Phi Phi <-> Koh Lanta <-> Koh Ngai <-> Koh Kradan <-> Koh Mook <-> Hat Yao Pier <-> Koh Laoliang <-> Koh Lipe <-> Langkawi
Tα δρομολογια ειναι καθημερινα που σημαινει οτι επιβιβαζεσαι απο οπου θελεις και κατεβαινεις και μενεις οσο θελεις σε καποιο απο τα νησια και φευγεις την επομενη ή μεθεπομενη για να συνεχισεις προς το επομενο νησι.
Στο στυλ του Παγκαν ειναι σιγουρα το Κο Λιπε οπου επαθα πλακα με τις παραλιες και το σνορκελ. Ειναι σε χιπικο στυλ με μαξιλαρες στην αμμο , ξυπολητο κοσμο και γενικα με νεανικη και χυμα ατμοσφαιρα. Μεγαλες ηλικιες δε μαζευει , αλλα ειναι ησυχο νησι..δεν εχει την τρελλη διασκεδαση. Ειναι μικρο νησι που το γυρνας με τα ποδια ή longtails και μπορει να συνδυαστει με καποιο αλλο απο τα νησια του παρκου tarutao.

Σου δινω λινκ για να διαβασεις για το koh Lipe αν ενδιαφερεσαι http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%F0%DC%EC%E5-%F4%E1%F5%EB%DC%ED%E4%E7.html


Σου δινω επισης λινκ για τα δρομολογια της Andaman route που κανει η tigerline TigerlineTravel.com
 

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
...

σε ευχαριστω πολυ!!!
φαινεται πολυ ενδιαφερον,και με "πιανεις" κι απο την εννοια του κοσμου,δε με νοιαζει ναχει κ τρελλη ζωη,κι εδω ξενυχταω συνεχεια,απλα να μην ξενερωσω με τον κοσμο
το προβλημα ειναι οτι παω με πολυ περιορισμενο budget,ελεγα για 1500,τελικα γυρω στα 1800 το μηνα και απ οτι ξερω phuket k phi-phi ειναι πανακριβα πλεον
για το κο-λιπε εχω διαβασει κι εγω σε ξενα φορουμ κ μου τραβηξε την προσοχη,δεν υπαρχουν ομως ΑΤΜ κ θαναι θεμα..
παω μονο με cashcards,ουτε καν πιστωτικες-ειμαστε τειρεσια....
παντως ειναι πολυ ωραια εναλλακτικη
δεν ειμαι καν σιγουρος οτι θα το ευχαριστηθω στα full/half moon κλπ απ αυτα που βλεπω σε βιντεο
εννοω,αν ημουν εκει πριν 20 χρονια θαμουν στον παραδεισο-αλλα μπορει ναχα αφησει κ τα κοκκαλα μου στην ταυλανδη εκεινα τα χρονια
αυτο που βλεπω τωρα φαινεται τελειως τουριστικο κ εμπορευματοποιημενο
οπως κ ναχει,thanx!!!!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
επισης..εξαιτιας ενος θεματος υγειας..εμβολια κ χαπια ελονοσιας απαγορευονται..
παρ ολα αυτα θαθελα πολυ να μπω λιγες μερες Λαος απο Τσιανγκ-μαι
πιστευετε οτι ειναι ρισκο?

δημητρης
που βρίσκεται το ρίσκο? ενα καλό αντικουνουπικό και είσαι οκ (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα). Επίσης Λαος θα μπεις απο την περιοχή του Chiang Rai και όχι του chiang mai.
Oτι χρειάζεσαι υπάρχει εδώ aYa Service Pai, Thailand - Motorbike Rental, Minibus, Visa, Trips
Στο Λαος -αφού αισθάνεσαι έφηβος- κοίτα για Vang Vieng. Βρίσκεται μεταξύ Vientiane και Luang Prapang.

Με τον νότο δεν ασχολούμαι. 1000γραμμένα, πολυφορεμένα και παρωχημένα.
 

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
..

ξερω τι λεω..ταλαιπωρημενα καποια οργανα λογω καταχρησεων του παρελθοντος..
ξερω οτι ειναι απιθανο παιρνοντας τις βασικες προφυλαξεις,αν ομως την αρπαξω αντιο συκωτι κ νεφρα..
τεσπα,η αποφαση ειναι δικη μου αναγκαστικα
επιπλεον εχω ζησει απο κοντα κολλητο που την αρπαξε πριν χρονια στο σουδαν κ ηταν τρομακτικο,δεν εχω δει ανθρωπο να "λιωνει" ετσι,σα σκια ειχε γινει

θα δω τις διαδρομες που λες..οσο για το νοτο,εχεις δικιο μεν αλλα αφου δεν εχω παει ποτε,δε γινεται να το αφησω εξω
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.978
Likes
9.431
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
για το κο-λιπε εχω διαβασει κι εγω σε ξενα φορουμ κ μου τραβηξε την προσοχη,δεν υπαρχουν ομως ΑΤΜ κ θαναι θεμα..
Ναι δεν εχει ΑΤΜ και ετσι ειναι η πλειοψηφια αυτων των νησιων.
Κοιτα και για Khao Lak , εχει ATM αλλα και πολλες επιλογες για χοτελ. Μπορεις να κανεις εκδρομες στα νησια σιμιλαν και σουριν οπως και στο Khao sok. Δεν εχω παει για να σου δωσω πληροφοριες απο πρωτο χερι , αλλα φαινεται ομορφη περιοχη.
Το μπατζετ σου φαινεται οκ αν βολευτεις με σπαρτιατικη καλυβα στην παραλια και τρως σε ντοπια μαγαζια.
 

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
...

τα ειδα και εγω..τελειως σπαρτιατικες καλυβες-στην καλυτερη περιπτωση
ενταξει ko phan gan παραμενει πρωτη επιλογη κ λογω παρτυ αλλα κ τιμων,βλεπω κουκλια δωματια κ πανω στη θαλασσα με ελαχιστα λεφτα
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και μια άλλη πρόταση ... εάν είσαι βόρεια ταυλανδη μπορεις από chiang rai να πας στο chiang kong συνοριακό πέρασμα και με ποταμόπλοιο να πας μέσω pakbeng στην ωραία και ενδιαφέρουσα luang prabang .. αξίζει η εμπειρία ..
 

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
..

α,ναι!!!το χω σκεφτει κι εγω κ με ενδιαφερει παρα πολυ
ξερεις αν αυτο μπορω να το οργανωσω απο γραφεια στο τσιανγκ μαι η ακομα κι αν γινεται θα παει πολυ ακριβα?δηλ να φυγω για τσιανγκ ραι κ να το κανω μονος μου
θελω πολυ να μπω στο Λαος εστω κ για μια πρωτη επαφη
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
α,ναι!!!το χω σκεφτει κι εγω κ με ενδιαφερει παρα πολυ
ξερεις αν αυτο μπορω να το οργανωσω απο γραφεια στο τσιανγκ μαι η ακομα κι αν γινεται θα παει πολυ ακριβα?δηλ να φυγω για τσιανγκ ραι κ να το κανω μονος μου
θελω πολυ να μπω στο Λαος εστω κ για μια πρωτη επαφη
Απο το Τσιανγκ Μαι μπορεις να πας στο Τσιανγκ Ραι η στο Παι με λεωφορειο η μινι μπας και απο κει με longtail να κανεις βαρκαδα για 2,5 μερες διασχιζοντας τον Μεκονγκ και βλεποντας σε ολη τη διαδρομη απιστετευς ζουγκλες μεχρι την Λουανγκ Πραπανγκ.!!!
 

enei

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
...

αχα!!!ο διαβοητος xenos!!
πλακα κανω,μου ειπαν οτι εισαι ειδικος σε ταυλανδη
ναι,ακουγεται πολυ ωραιο οπως λενε κ τα αλλα παιδια,θα το κανω σιγουρα
για τον ενα μηνα βορεια ταυλανδη κ λαος ειμαι σιγουρος οτι θα περασω καλα
για μετα..θα δειξει,ειναι και ο καιρος το δεκεμβρη
εσυ ξερεις απο phan gan καθολου?
που θα εμενες αν ησουν μονος κ ηθελες να γνωρισεις κοσμο κ φιλους κ νασαι σχετικα κοντα-αλλα οχι πολυ-σε haad rin k ban tai που γινονται τα παρτυ??
μου αρεσουν πολυ οι παραλιες βορεια-βορειοανατολικα αλλα αμα ειναι να χεις φτηνο δωματιο κ να τα δινεις σε ταξι...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
αχα!!!ο διαβοητος xenos!!
πλακα κανω,μου ειπαν οτι εισαι ειδικος σε ταυλανδη
ναι,ακουγεται πολυ ωραιο οπως λενε κ τα αλλα παιδια,θα το κανω σιγουρα
για τον ενα μηνα βορεια ταυλανδη κ λαος ειμαι σιγουρος οτι θα περασω καλα
για μετα..θα δειξει,ειναι και ο καιρος το δεκεμβρη
εσυ ξερεις απο phan gan καθολου?
που θα εμενες αν ησουν μονος κ ηθελες να γνωρισεις κοσμο κ φιλους κ νασαι σχετικα κοντα-αλλα οχι πολυ-σε haad rin k ban tai που γινονται τα παρτυ??
μου αρεσουν πολυ οι παραλιες βορεια-βορειοανατολικα αλλα αμα ειναι να χεις φτηνο δωματιο κ να τα δινεις σε ταξι...
Στο Κο Παγκαν εχω να παω απο το 2008 οποτε οτι και να σου πω τωρα μπορει να μην ισχυει.
Ειχα μεινει στις βορειο δυτικες παραλιες (chao-pao) και ηταν ωραια περιοχη για μπανακια και ριλαξ.
Ειχα νοικιασει ενα παπι και γυρναγα το νησι και αν μπορεις να οδηγησης δικυκλο στο προτεινω,για να εχεις και περισσοτερη ελευθερια κινησεων.

Πιστευω οπου και να μεινεις θα γνωρισεις φιλους και παρεες σαν και σενα.
Το Παγκαν ειναι παρειστικο νησι.
Και αν μπορεις να κυκλοφορησεις στο νησι με δικυκλο θα βρεις φτηνο μπαγκαλοουζ και θα βρεις σιγουρα την "παραλια σου".

Μια προσφατη ιστορια για το Παγκαν ειναι αυτη...
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EE%DD%EB%E9%EE%E7/32000-go2-koh-phangan.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.192
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom