Ενθύμια(Souvenirs)

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πω!Πω! ... σουξέ που κάνουν τα μαγνητάκια!
Κι εγώ τα μαζεύω! Πρέπει να δείτε το ψυγείο μου... δεν υπάρχει εκατοστό ακάλυπτο! Τώρα τελευταία έχουν επεκταθεί και στο πλάι του φούρνου μικροκυμάτων...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Τέλειο, φτηνί και το βρίσκεις παντού, όχι σα τη χιονόμπαλα που δε βρήκα στο Ντουμπάι... :D[/quote]

Εγώ πήρα ωραιότατη χιονόμπαλλα από το αεροδρόμιο του Ντουμπάι!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.955
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
λοιπον επειδη το ειχα κοιταξει το θεμα πριν λιγο καιρο μου ειχε ερθει σχετικο email το οποιο μου ελεγε οτι τα μαγνητακια στο ψυγειο ειναι καρκινογονα και οτι πρεπει να αφαιρεθουν αμεσως κατι που εκανα . τωρα που εψαχνα στο ιντερνετ για να βρω το σχετικο αρθρο επεσα πανω σε αυτο Αστικός μύθος τα επικίνδυνα μαγνητάκια - NEWS247 ο καθενας διαβαζει και κρινει ... στο σπιτι μου παντως τα μαγνητακια διακοσμουν τον απορροφητηρα της κουζινας ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μαγνητακια, μπρελοκ, κουπες, τασακια, Τ-shirts, ζακετες, αντικες τεχνολογικου ενδιαφεροντος και μικρα παραδοσιακα μουσικα οργανα.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Εγώ έχω τρελλό κόλλημα με τις χιονόμπαλλες.Η αγαπημένη μου είναι μία από το Ντουμπάι η οποία έχει μέσα 1 γκαμήλα με φοίνικες κι αντί για χιόνι πέφτει άμμος (τρίμματα από φελλό). Η τρέλλα μου με τις χιονόμπαλλες επεκτάθηκε και στις μη "τουριστικές", π.χ έχω χιονόμπαλλα με νεραιδούλες μέσα ή με τον Γουίνι από το Ελ.Βενιζέλος στο οποίο πέφτουν καρδούλες!
Κατά τα άλλα, έχω κι εγώ τη γνωστή λόξα με τα μαγνητάκια κι επειδή μου φέρνουν και φίλοι μου από τα ταξίδια τους,έχω πάρα πολλά.Μάλιστα, αγόρασα και φύλλα μαγνήτη που μπαίνουν στον εκτυπωτή και τυπώνω φώτος από τα ταξίδια μου. Ευτυχώς, έχουμε 2 ψυγεία στην κουζίνα κι έχουν και τα 2 ελεύθερες όλες τις πλευρές τους(εκτός από την πλάτη φυσικά)!
Επίσης, μου αρέσουν πάρα πολύ οι καρτ ποστάλ.Συλλέγω κι από Ελλάδα κι από εξωτερικό κι έχω κάπου 400 συν περίπου 80 που μου χάρισε η μαμά μου από τα δικά της ταξίδια (αυτές έχουν και τη μεγαλύτερη αξία για μένα, καθώς όπως συνήθιζαν παλιά, είναι γραμμένες από πίσω και ταχυδρομημένες. Γράφει π.χ "Αγαπημένοι μου γονείς, σας γράφω από τη Ρώμη.Είμαι καλά.Σήμερα πήγαμε εκεί...κ.λ.π ) . Τις έχω όλες σε μεγάλα ντοσιέ
Σε όλα τα ταξίδια μου,παίρνω πάντα για τον αδερφό μου 1 μπλουζάκι (από τα καλύτερα, αυτό της Σιγκαπούρης το οποίο έχει πάνω ταμπελίτσες με το τί απαγορεύεται στη χώρα αυτή αλλά και 1 από το ζωολογικό κήπο της Σιγκαπούρης πάλι το οποίο έχει πάνω λιοντάρια που φωσφορίζουν το βράδυ). Τις φοράει πάντα και χαίρομαι που του αρέσουν πολύ.
Από φαγώσιμα,συνήθως δεν παίρνω πολλά. Από Ιταλία, ζυμαρικά, από Ισπανία, ζαμπόν,από Κύπρο χαλούμια,χαρουπόμελο,ζιβανία και τη λατρεμένη μου λούντζα (ααααχ...).
Πολύ σπάνια παίρνω καμμία μινιατούρα (η Σαγράδα Φαμίλια σκαλιστή,το αγγλικό ταξί κι ο τηλ.θάλαμος-ξύστρα). Από τη Βαρκελώνη και τη Μαδρίτη έχω μικρές μπάλλες με τις αντίστοιχες ομάδες τους (Μπάρτσα και Ρεάλ). Από το Τολέδο, σπαθάκια και ιππότες σε μινιατούρα.Επίσης 1 αγαλματάκι του Δον Κιχώτη στολίζει το τζάκι μου.Από Ταυλάνδη,έχω ορχιδέες σε διάφορες εκδοχές (σε καδράκι,σε σαπούνι,κλεισμένη σε αεροστεγές βάζο).
Διάφορα άλλα μπιχλιμπίδια έχω από δώρα φίλων μου(τάβλι και μολυβοθήκη- αμφότερα από ξύλο τριανταφυλλιάς και φίλντισι από Συρία, δερμάτινες τσάντες και πορτοφολάκια από τη νουνά μου που είναι από την Ουρουγουάη(τώρα ζει στα Κανάρια και μου φέρνει κι από εκεί το κατιτίς της!!). Ακόμα, από την Τυνησία μου έχουν φέρει τα "ρόδα της ερήμου" (έτσι λέγονται??), δηλ.κάτι πετρούλες καθώς και χειροποίητα ξύλινα βραχιολάκια και μπιζουτιέρα. Τέλος, το αγόρι μου σπούδαζε στο ΜΙΤ της Βοστώνης και στο σπίτι υπάρχει το κάθετι με το λογότυπό του(ασημένια μπιζουτιέρα, κορνίζα,αρκουδάκι και κάστορας και πολλά άλλα!!!).
Μαζεύω κι εγώ κανένα σαπουνάκι από ξενοδοχείο, εισιτήρια από μουσεία και μετρό, πλαστικά ξυλάκια και το χαρακτηριστικό κουτάλι από τη Σιγκαπούρη.
Αυτά και αρκετά άλλα!!! Σταματάω εδώ γιατί αρκετά σας ζάλισα μου φαίνεται!!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
19.007
λοιπον επειδη το ειχα κοιταξει το θεμα πριν λιγο καιρο μου ειχε ερθει σχετικο email το οποιο μου ελεγε οτι τα μαγνητακια στο ψυγειο ειναι καρκινογονα και οτι πρεπει να αφαιρεθουν αμεσως κατι που εκανα . τωρα που εψαχνα στο ιντερνετ για να βρω το σχετικο αρθρο επεσα πανω σε αυτο Αστικός μύθος τα επικίνδυνα μαγνητάκια - NEWS247 ο καθενας διαβαζει και κρινει ... στο σπιτι μου παντως τα μαγνητακια διακοσμουν τον απορροφητηρα της κουζινας ...
Δηλαδή έπρεπε να το επιβεβαιώσεις πρώτα? Έλα Χριστέ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σουξέ βλέπω τα μαγνητάκια!:) Εγώ παίρνω πολύ σπάνια. Μου αρέσουν κάποια σε vintage στυλ ή πιο ξεχωριστά (ας πούμε αγόρασα κάτι τέλεια magnet mini books πρόσφατα από το Metropolitan Museum of Art για μένα και τις φίλες μου, οι οποίες ενθουσιάστηκαν).

Και επίσης ψωνίζω μεγάλες ποσότητες σοκολάτας, αλλά και διάφορα φαγητοειδή που δεν βρίσκω με ευκολία εδώ (curry pastes, cranberry sauce και λοιπά).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.398
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom