Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

clairy_s

Member
Μηνύματα
22
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σμύρνη!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία!!!

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Για να μην ανοίγω νέο θέμα και επειδή μπορεί να έχει ξαναγραφτεί (έψαξα αλλά δε το βρήκα) συνεχίζω εδώ σχετικά με τις ασφαλίσεις.
Συγκεκριμένα με την ασφάλιση ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου την "super" ή "plus" CDW . Προαιρετική βέβαια, αλλά που συνήθως βγαίνει ένα 30% πάνω στην τιμή ενοικίασης προσφέροντας μηδενική συμμετοχή στην αξία ζημιάς;;;;
Επειδή κάπου διάβασα ότι εάν έχεις ταξιδιωτική ασφάλιση, πχ την Worldnomads Explorer που αναφέρθηκε νωρίτερα και που καλύπτει και ατύχημα με ενοικιαζόμενο, μπορείς να αποφύγεις να πληρώσεις την CDW έχοντας περίπου την ίδια κάλυψη. Όπως επίσης και ορισμένες πιστωτικές προσφέρουν αυτή τη κάλυψη (θα ρωτήσω την τράπεζα μου μήπως το έχει στα ψιλά).
Έτσι λοιπόν οι ερωτήσεις είναι;
Έχει κάνει χρήση κανείς της ταξιδιωτικής ασφάλισης ή ασφάλεια κάρτας (και ποιας) σε ενοικίαση;
Είχε κανείς εμπλοκή σε ατύχημα ή να έπαθε ζημιές με ενοικιαζόμενο και να καλύφθηκε από το CDW;
Είχε κανείς εμπλοκή σε ατύχημα ή να έπαθε ζημιές με ενοικιαζόμενο και να μετάνιωσε που δεν πλήρωσε το CDW;
Είναι απλά καλό για την ψυχολογία σου το να καλύπτεσαι με επιπλέον CDW;
Έχουν λογική αυτά που γράφω ή λέω .......; (με τρόπο η απάντηση στην ερώτηση).
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
οσες φορες νοικιασα με πληρη ασφαλιση μονο μια φορα τη χρειαστηκα φετος που εμεινε το αμαξι απο φρενα στο Καρπενησι και θα το χρεωναν σε εμας λογω μη προσεκτικης οδηγησης στα βουνα με χιονια και παγετο και ετσι δεν πληρωσα τιποτα. Δυο φορες που νοικιασα με απλη ασφαλιση κλειδωθηκα εξω τα κλειδια μεσα και παραβιασα το αμαξωμα να κατεβασω λιγο το παραθυρο να βαλω ενα συρμα και να ανοιξω .οπως καταλαβαινεις τα σημαδια παραβιασης ηταν ορατα και ενω ειχα ενημερωσει και τη εταιρεια οτι εγινε αυτο και αυτο και περιμενα να πληρωσω στο αεροδρομιο δεν μου ειπαν απολυτως τιποτα...συμβαινουν αυτα..
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Μπράβο μου. 20 σελίδες με πληροφορίες και απόψεις και δεν τις βρήκα.
Με μία πρόχειρη ματιά, η πληρωμή για πλήρη ασφάλιση δεν είναι ο κανόνας.
Εξαρτάται από τη χώρα που νοικιάζεις, το χρόνο που θέλεις να διαθέσεις στη παράδοση-παραλαβή, τη δυνατότητα συνεννόησης με τον αντιπρόσωπο της εταιρίας, τη διαφορά της τιμής της πλήρους ασφάλισης, που μπορεί να είναι και μέχρι 6 ευρό την ημέρα στο ίδιας κατηγορίας αυτοκίνητο από εταιρεία σε εταιρεία και από χώρα σε χώρα και πολλά άλλα.....
Ωραία η λύση της "insurance4carhire" αλλά είναι μόνο για ορισμένους Ευρωπαίους .
Συνεχίζεται το διάβασμα.
 

EleniNikos

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Γεια σας! Θα παμε το Μάρτιο στη Σκωτία και θελουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 4 μερες! Επειδή έχουμε μπερδευτεί παρακαλω για την βοήθεια σας! Εμεις θελουμε να κανουμε απεριόριστα χιλιόμετρα και να έχουμε δυο οδηγούς!
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Γεια σας! Θα παμε το Μάρτιο στη Σκωτία και θελουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 4 μερες! Επειδή έχουμε μπερδευτεί παρακαλω για την βοήθεια σας! Εμεις θελουμε να κανουμε απεριόριστα χιλιόμετρα και να έχουμε δυο οδηγούς!
Μονο με easirent απο αεροδρόμιο εγω έβγαλα άκρη.και το πιο φθηνό ηταν,και gps και χρεωστική δέχθηκαν ύστερα απο επικοινωνία με μειλ. Απλώς έπρεπε να βάλω zero excess κατι το οποίο θα έβαζα ούτως η άλλως επειδη οδηγούν ανάποδα.και δεν έκαναν δέσμευση ούτε ενα ευρώ απο τη κάρτα μου .οποτε κανενα άγχος μήπως και αν μου επιστρέψουν το deposit
 

EleniNikos

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Μονο με easirent απο αεροδρόμιο εγω έβγαλα άκρη.και το πιο φθηνό ηταν,και gps και χρεωστική δέχθηκαν ύστερα απο επικοινωνία με μειλ. Απλώς έπρεπε να βάλω zero excess κατι το οποίο θα έβαζα ούτως η άλλως επειδη οδηγούν ανάποδα.και δεν έκαναν δέσμευση ούτε ενα ευρώ απο τη κάρτα μου .οποτε κανενα άγχος μήπως και αν μου επιστρέψουν το deposit
Θα το κοιταξω. Ευχαριστώ πολυ. Απλά εχω τρομαξει γιατι μας ζητουν εγγυηση υψηλη, χλιομετρα κ.α

Μονο με easirent απο αεροδρόμιο εγω έβγαλα άκρη.και το πιο φθηνό ηταν,και gps και χρεωστική δέχθηκαν ύστερα απο επικοινωνία με μειλ. Απλώς έπρεπε να βάλω zero excess κατι το οποίο θα έβαζα ούτως η άλλως επειδη οδηγούν ανάποδα.και δεν έκαναν δέσμευση ούτε ενα ευρώ απο τη κάρτα μου .οποτε κανενα άγχος μήπως και αν μου επιστρέψουν το deposit
Ακομα μπορεις να μου πεις για το gps γιατι σε εμας γράφει οτι ειναι με πληρωμή!
 
Last edited by a moderator:

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Θα το κοιταξω. Ευχαριστώ πολυ. Απλά εχω τρομαξει γιατι μας ζητουν εγγυηση υψηλη, χλιομετρα κ.α


Ακομα μπορεις να μου πεις για το gps γιατι σε εμας γράφει οτι ειναι με πληρωμή!
νομιζω ηταν 15 ευρω τη μερα το gps

Θα το κοιταξω. Ευχαριστώ πολυ. Απλά εχω τρομαξει γιατι μας ζητουν εγγυηση υψηλη, χλιομετρα κ.α


Ακομα μπορεις να μου πεις για το gps γιατι σε εμας γράφει οτι ειναι με πληρωμή!
Απλως να ξερεις το gps εκει δεν εχει να βαλεις ως προορισμο ενα αξιοθεατο. για να βαλεις προορισμο πρεπει να εχεις η διευθυνση ή να σημειωσεις τους ταχυδρομικους κωδικες. καθε καστρο π.χ. εχει δικο του ταχυδρομικο κωδικα και δεν εχει διευθυνση.εγω προσωπικα με τους ταχ κωδικες ταξιδευα .
 
Last edited by a moderator:

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Καλησπέρα, Μήπως ξέρεις καμιά ανάλογη εταιρεία ενοικιασης και για Σικελία; Θα ταξιδέψω σε μερικές μέρες και έχω μπερδευτεί - ανησυχήσει με τις εγγυήσεις και τις δεσμεύσεις χρημάτων + ότι δεν έχω πιστωτική.
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
AVIS ,,, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα καλύτερο ...
Αν δεν έχεις πιστωτική είναι πρόβλημα ! Είναι βασική προϋπόθεση για ενοικίαση αυτ/του
 

Athina!!!

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
AVIS ,,, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα καλύτερο ...
Αν δεν έχεις πιστωτική είναι πρόβλημα ! Είναι βασική προϋπόθεση για ενοικίαση αυτ/του
Ακόμη και αν πληρώσω επιπλέον ασφάλεια απαλλαγης ευθύνης (full), δεν δέχονται χρεωστική; Γιατί η πιστωτική απ ότι καταλαβαίνω είναι μία κάλυψη για τις εταιρείες σε περιπτώσεις φθορών, ατυχημάτων, κλοπών κ.λ.π. δεν έχω πιστωτική και δεν θέλω δεσμεύσεις ποσών στην χρεωστική. Μπορώ όμως να πληρώσω επιπλέον το ημερήσιο ποσο ενοικίασης. Γίνεται;
 
Last edited:

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Ακόμη και αν πληρώσω επιπλέον ασφάλεια απαλλαγης ευθύνης (full), δεν δέχονται χρεωστική; Γιατί η πιστωτική απ ότι καταλαβαίνω είναι μία κάλυψη για τις εταιρείες σε περιπτώσεις φθορών, ατυχημάτων, κλοπών κ.λ.π. δεν έχω πιστωτική και δεν θέλω δεσμεύσεις ποσών στην χρεωστική. Μπορώ όμως να πληρώσω επιπλέον το ημερήσιο ποσο ενοικίασης. Γίνεται;
Στις "μεγάλες" εταιρίες δεν υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν αυτοκίνητο χωρίς να χρεώσουν πιστωτική.
Η χρέωση-δέσμευση ποσού κυμαίνεται ανάλογα την εταιρία και το αυτοκίνητο που θα σου δώσουν (μη φανταστείς κάνα τρελό ποσό) ...
Αν υποτεθεί ότι σε μια μικρή (τοπική) εταιρία δεχτούν αυτό που ζητάς, θα πρέπει να συμφωνηθεί μεταξύ σας με e-mails ... αλλά θα πρέπει να προσέξεις τα "ψιλά γράμματα" αυτής της (μικρής) εταιρίας για να μην πέσεις σε κάνα λούκι...
Προσωπικά όποτε έχω νοικιάσει αυτοκίνητο σε "μικρή" εταιρία μετά το μετανιώνω ... είτε με διαφορές χρημάτων είτε με αυτοκίνητο που δεν είχα εγώ επιλέξει ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom