Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
146
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Μπορείς να ενοικιασεις αυτοκινητο απο το γκισε εταιρείας στο αεροδρόμιο. Μπορεισ να συγκρινεισ τις τιμςε τους. Θα χρειαστεισ πιστωτική καρτα. Οχι χρεωστική!!! και διπλωμα πλαστικό οχι χαρτινο!!
Γνωμη μου ειναι να παρεις φουλ ασφαλεια!!
Εαν παρεισ αυτοκινητο απο τη Βασιλεια να ενικοιασεις απο το Γαλλικο ή Γερμανικό έδαφος. Το Γαλλικο απ οτι θυμαμαι εχει τισ πιο φτηνες τιμες.
Η γερμανια να ξερεισ δεν εχει διόδια και η Ελβετια αν ,πεισ μεσα χρειαζεσαι βινιέτα που κοστοζει 30€ . Επισης δεν μπορεισ να το κυκλοφορισεις αν δεν εχει χιονολαστιχα. τα οποια χρεωνονται εξτρα.
Γι αυτο μην πας Ελβετια. Οσον αφορα τισ τιμες στα καυσιμα , τα φθηνοτερα τα εχει το Λοξεμβουργο. και στην Γερμανια ειναι οκ!!
Στη διαθεση σου
Θα κινηθουμε Γαλλια και Γερμανία ,Αν το αφησω να νοικιασω στο γκισε μηπως ρισκαρω(θα ειμαι και με 2 μικρα παιδια(5 χρονο και μωρο)?Θα παμε 11/08-21/08 .Μου βγαινει παντως πολυ ακριβα,κανω κατι λαθος?Για 10 μερες θα ειναι δλδ το κοστος γυρω στα 900 ευρω?Ενοικιαση+2 παιδικα καθισματακια +Cross border+Φουλ extra ασφαλεια .Για τα υπολοιπα ειμαι ενημερη

Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο και από την Φρανκφούρτη και από την Στουτγάρδη για να πάω Αλσατία και Στρασβούργο και ήταν πανεύκολα. Αν επιλέξεις να νοικιάσετε αυτοκίνητο οποιαδήποτε ασφάλεια και να κάνετε, θα την κάνετε στο γκισέ της εταιρείας κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου. Ποιες ημερομηνίες θα πάτε??
Θα παμε 11/08-21/08 .Σκεφτομουν να το νοικιασω απο μεσαζοντα για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε και τα υπολοιπα(φουλ extra ασφαλεια,παιδικα καθισματα,cross border να τα π[ληρωσω επιπλεον στο γκισε της εταιρειας .Ποσο περιπεου το ειχατε νοικιασει?γιατι μου βγαινει μια μεση τιμη 750 + ολα τα αλλα για 10 μερες .Ακριβα δεν ειναι?
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Η Φινλανδία είναι στην ΕΕ οπότε αναγνωρίζει τις άδειες οδήγησης που ισχύουν στην Ελλάδα. Πάντως να ξέρεις ότι πλέον η αντικατάσταση του διπλώματος με πλαστική κάρτα γίνεται και ηλεκτρονικά εδώ. Πολύ εύκολη διαδικασία και μάλιστα μπορείς να επιλέξεις να σου έρθει ταχυδρομικά. Ο χρόνος όμως διεκπεραίωσης είναι αστάθμητος παράγοντας.
Σ ευχαριστώ, το ξέρω γιατί το έχω κάνει ήδη για το δικό μου. Μη νομίζεις ότι είμαι εγω τίποτα στην πρώτη νιότη :) To είχα κι εγω το χάρτινό μου
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Θα κινηθουμε Γαλλια και Γερμανία ,Αν το αφησω να νοικιασω στο γκισε μηπως ρισκαρω(θα ειμαι και με 2 μικρα παιδια(5 χρονο και μωρο)?Θα παμε 11/08-21/08 .Μου βγαινει παντως πολυ ακριβα,κανω κατι λαθος?Για 10 μερες θα ειναι δλδ το κοστος γυρω στα 900 ευρω?Ενοικιαση+2 παιδικα καθισματακια +Cross border+Φουλ extra ασφαλεια .Για τα υπολοιπα ειμαι ενημερη


Θα παμε 11/08-21/08 .Σκεφτομουν να το νοικιασω απο μεσαζοντα για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε και τα υπολοιπα(φουλ extra ασφαλεια,παιδικα καθισματα,cross border να τα π[ληρωσω επιπλεον στο γκισε της εταιρειας .Ποσο περιπεου το ειχατε νοικιασει?γιατι μου βγαινει μια μεση τιμη 750 + ολα τα αλλα για 10 μερες .Ακριβα δεν ειναι?
Απο το αεροδρομιο τησ βασιλειας το 2018 τα χριστουγεννα ειχα παρει για 10 μερεσ ενα οπελ αστρα καινουργιο με θερμενομενα καθησματα γυρω στα 500€ απο οτι θυμαμαι !! Νομιζω απο europcar. εσυ τι αυτοκιν ητο ενοικιάζεισ με τοσα χρηματα?

δες εδω:
https://www.economycarrentals.com/e...3LZpbGfFmtV1VtFitvBWaWaQFR6JgOwxtsDT_Q5AAAAA2

Ρώτα και σε ενα οποιοδςιποτε rent acar γραφειο εδω στην Ελλαδα . Μπορεις να το ενοικιασεις απο δω. και εισαι ετοιμοσ . Δεν θα αγχωνεσαι αν και δεν υπαρχει προβλημα!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.403
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Θα κινηθουμε Γαλλια και Γερμανία ,Αν το αφησω να νοικιασω στο γκισε μηπως ρισκαρω(θα ειμαι και με 2 μικρα παιδια(5 χρονο και μωρο)?Θα παμε 11/08-21/08 .Μου βγαινει παντως πολυ ακριβα,κανω κατι λαθος?Για 10 μερες θα ειναι δλδ το κοστος γυρω στα 900 ευρω?Ενοικιαση+2 παιδικα καθισματακια +Cross border+Φουλ extra ασφαλεια .Για τα υπολοιπα ειμαι ενημερη


Θα παμε 11/08-21/08 .Σκεφτομουν να το νοικιασω απο μεσαζοντα για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε και τα υπολοιπα(φουλ extra ασφαλεια,παιδικα καθισματα,cross border να τα π[ληρωσω επιπλεον στο γκισε της εταιρειας .Ποσο περιπεου το ειχατε νοικιασει?γιατι μου βγαινει μια μεση τιμη 750 + ολα τα αλλα για 10 μερες .Ακριβα δεν ειναι?
Δυστυχώς δεν θυμάμαι το κόστος, ήταν βέβαια λιγότερες μέρες. Βέβαια η δικιά μας επιλογή ήταν τα μικρά αυτοκίνητα γιατί είμαστε 2 άτομα. Εσείς θέλετε μεγαλύτερο αμάξι 4θυρο και με τα έξτρα που αναφέρεις. Πιθανόν να παίζει πόλο και η εποχή.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
146
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Απο το αεροδρομιο τησ βασιλειας το 2018 τα χριστουγεννα ειχα παρει για 10 μερεσ ενα οπελ αστρα καινουργιο με θερμενομενα καθησματα γυρω στα 500€ απο οτι θυμαμαι !! Νομιζω απο europcar. εσυ τι αυτοκιν ητο ενοικιάζεισ με τοσα χρηματα?
Απο europcar Μου το δινει 800 ενα οικονομικό στη Βασιλεια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Στο autoeurope.eu βρίσκεις (από το Γαλλικό τμήμα) Peugeot 308 από Avis λίγο κάτω από 600 ευρώ (βασική ασφάλιση βέβαια και δεν ξέρω για επιπλέον χρεώσεις για οδήγηση σε χώρα πέραν της Γαλλίας)
 

sotos8

Member
Μηνύματα
15
Likes
15
8 μερες Αυστρία - Γερμανία από sixt ,audi a3 συνολικά 1000 ευρω με πλήρη ασφάλιση στο γκισε ,εχουν ανέβει πολύ οι τιμές ,οπότε τα 600 (με πληρη ασφαλιση) μου φαινονται πολύ καλά
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα κινηθουμε Γαλλια και Γερμανία ,Αν το αφησω να νοικιασω στο γκισε μηπως ρισκαρω(θα ειμαι και με 2 μικρα παιδια(5 χρονο και μωρο)?Θα παμε 11/08-21/08 .Μου βγαινει παντως πολυ ακριβα,κανω κατι λαθος?Για 10 μερες θα ειναι δλδ το κοστος γυρω στα 900 ευρω?Ενοικιαση+2 παιδικα καθισματακια +Cross border+Φουλ extra ασφαλεια .Για τα υπολοιπα ειμαι ενημερη


Θα παμε 11/08-21/08 .Σκεφτομουν να το νοικιασω απο μεσαζοντα για να ειμαι σιγουρη οτι θα εχουμε και τα υπολοιπα(φουλ extra ασφαλεια,παιδικα καθισματα,cross border να τα π[ληρωσω επιπλεον στο γκισε της εταιρειας .Ποσο περιπεου το ειχατε νοικιασει?γιατι μου βγαινει μια μεση τιμη 750 + ολα τα αλλα για 10 μερες .Ακριβα δεν ειναι?
Μου φαινεται υπερβολικο το ποσο για 10 μερες. Την ιδια περίοδο ακριβώς το 2016 νοικιασα απο το αεροδρόμιο Μπωβέ Γαλλίας αυτοκίνητο μεσαίου κυβισμού, 10 μερες για 4 μελη οικογένεια, περιπου στα 400 € με μικτη ασφάλεια και 0 € απαλλαγή.
Μηπως η τψηλη τιμή εχει να κάνει με το αεροδρόμιο;
Εχεις κλείσει τα αεροπορικά ή μπορεί να αλλάξεις αεροδρόμιο; Βολεύει και το Baden Baden για εκδρομή στην Αλσατία.

Απο europcar Μου το δινει 800 ενα οικονομικό στη Βασιλεια.
Τσεκαρε και απο το economycarrentals.com τις τιμές χωρίς να αγοράσεις απο αυτούς την έξτρα ασφάλεια με 10€/μερα.
Θα την αγοράσεις επι τόπου στο γκισέ οπωσδήποτε!
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
146
Likes
109
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Μου φαινεται υπερβολικο το ποσο για 10 μερες. Την ιδια περίοδο ακριβώς το 2016 νοικιασα απο το αεροδρόμιο Μπωβέ Γαλλίας αυτοκίνητο μεσαίου κυβισμού, 10 μερες για 4 μελη οικογένεια, περιπου στα 400 € με μικτη ασφάλεια και 0 € απαλλαγή.
Μηπως η τψηλη τιμή εχει να κάνει με το αεροδρόμιο;
Εχεις κλείσει τα αεροπορικά ή μπορεί να αλλάξεις αεροδρόμιο; Βολεύει και το Baden Baden για εκδρομή στην Αλσατία.


Τσεκαρε και απο το economycarrentals.com τις τιμές χωρίς να αγοράσεις απο αυτούς την έξτρα ασφάλεια με 10€/μερα.
Θα την αγοράσεις επι τόπου στο γκισέ οπωσδήποτε!
Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
15
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη - Μπόρα Μπόρα
Έχει χρησιμοποιήσει κανείς για ασφάλιση αυτοκινήτου την Rentalcover; Ή έστω κάποια ανεξάρτητη εταιρεία για την ασφάλιση του ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου στο εξωτερικό;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.552
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom