Ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.567
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όταν έκανα την κράτηση τους έδωσα επίτηδες μια κάρτα που έληγε 12/23, φαντάσου δεν είχα παραλάβει τη κάρτα αναννέωσης ακόμα...Ο αριθμός είναι μεν ίδιος αλλά έχει αλλάξει η ημερομηνία λήξης οπότε λογικά δεν μπορούν να με χρεώσουν γιατί μου έστειλαν αριθμό τραπέζης να τους βάλω τα λεφτά. Δοκίμασαν μάλλον να τα πάρουν από τη κάρτα κ επειδή έχουν αλλάξει στοιχεία δεν τα κατάφεραν.. Δεν ξέρω αν αυτοί μπορούν να διεκδικήσουν κάτι ή να με αναγκάσουν να πληρώσω μια υπηρεσία σαν κ αυτή χωρίς τη θέληση μου..Έστειλα την κλήση στο canard που μου είπε η @Sassenach77 και περιμένω να με κατευθύνουν πόσο πρέπει να πληρώσω και πως.
Όταν πήγα στην Ιταλία με δικό μου αυτοκίνητο, μου ήρθε κλήση στην Ελλάδα για παράβαση που όντως είχα κάνει (είδα και εγώ την "αστραπή"). Ο φορέας που εξέδωσε το πρόστιμο, επικοινώνησε με το ελληνικό δημόσιο και βρήκε τα στοιχεία μου (μιλάμε για χώρες εντός ΕΕ). Μέχρι να γίνει όλη αυτή η διαδικασία δικάστηκα ερήμην μου και μέχρι να έρθει το πρόστιμο σε εμένα έγιναν και κάποιες προσαυξήσεις.
Μπορείς να διαλέξεις να κάνεις οτι επιθυμείς, αλλά το πρόστιμο θα σου έρθει, γιατί αφορά εσένα και όχι την εταιρεία ενοικίασης. Εκτός αν έχεις αποφασίσει να μην ξανα πας στη Πολωνία.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Όταν πήγα στην Ιταλία με δικό μου αυτοκίνητο, μου ήρθε κλήση στην Ελλάδα για παράβαση που όντως είχα κάνει (είδα και εγώ την "αστραπή"). Ο φορέας που εξέδωσε το πρόστιμο, επικοινώνησε με το ελληνικό δημόσιο και βρήκε τα στοιχεία μου (μιλάμε για χώρες εντός ΕΕ). Μέχρι να γίνει όλη αυτή η διαδικασία δικάστηκα ερήμην μου και μέχρι να έρθει το πρόστιμο σε εμένα έγιναν και κάποιες προσαυξήσεις.
Μπορείς να διαλέξεις να κάνεις οτι επιθυμείς, αλλά το πρόστιμο θα σου έρθει, γιατί αφορά εσένα και όχι την εταιρεία ενοικίασης. Εκτός αν έχεις αποφασίσει να μην ξανα πας στη Πολωνία.
Δεν θα πάω Πολωνία ξανά αλλά θα το πληρώσω το πρόστιμο να μην έχω εκκρεμότητες..Εγώ μίλησα για την εταιρεία ενοικιάσεων ότι δεν θα ασχοληθώ και βλέπουμε. Στην Ιταλία το έχουν κάνει πια εμπόριο αυτό με τις κλήσεις κ εμένα με έγραψαν στη Βενετία γιατί πήγαινα 5 χιλ πάνω απο το επιτρεπόμενο όριο μέσα στη πόλη. Κάπου ώπα δηλαδή μπορεί να μου έφυγε το πόδι για 1 δευτερόλεπτο...Το είχα πληρώσει το πρόστιμο παρότι τότε δεν υπήρχε τρόπος να μου έρθει μέσω εφορίας γιατί μιλάμε για 7-8 χρόνια πίσω...
@Sam-chal νομίζω σε πρώτη φάση είναι δύσκολο εκτός αν μιλάμε για κάποιες εταιρείες που έχουν συγχωνευτεί αλλά υπάρχει λύση κ για αυτό ..Νοικιάζουμε στο όνομα της γυναίκας και το προσπερνάμε..
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.567
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Στην Ιταλία το έχουν κάνει πια εμπόριο αυτό με τις κλήσεις κ εμένα με έγραψαν στη Βενετία γιατί πήγαινα 5 χιλ πάνω απο το επιτρεπόμενο όριο μέσα στη πόλη. Κάπου ώπα δηλαδή μπορεί να μου έφυγε το πόδι για 1 δευτερόλεπτο...
Πριν δυο χρόνια σε γαλλική πόλη είχα δει να σηκώνουν με γερανό 5 αυτοκίνητα στη σειρά που ήταν παρκαρισμένα παράνομα. Οι Ιταλοί δεν πιάνουν μία μπροστά στους Γάλλους, οι οποίοι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο!... Στην Ελλάδα ακόμα ψάχνουμε τρόπους αποποίησης ευθυνών.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
304
Likes
208
Και Αμερική τα ίδια είναι και Αγγλία. Αρκετά αυστηρά τα πρόστιμα στον ΚΟΚ και απόλυτη εφαρμογή σχεδόν όπου υπάρχει σήμανση, έλεγχος κτλ. Σκέψου ότι και στα αυτοκίνητα πχ όταν βάζεις το cruise control σε αμάξι που είχα σαν προεπιλογή είχε μέχρι 5 mph πάνω από το όριο που είχε κάθε φορά. Για κόκκινο, μέθη ή στάθμευση δεν το συζητώ χαμός.... Γενικώς να πω την αλήθεια μια χαρά είναι να εφαρμόζεται ο ΚΟΚ. Έχω οδηγήσει σε αρκετές χώρες, όπου εφαρμόζετε αυστηρά ο ΚΟΚ είναι απόλαυση η οδηγηση.... Οι καγκουρες με σφήνες, προσπεράσεις με συ οδηγό τον Χάρο κτλ λείπουν ή τουλάχιστον αποτελούν μια παραφωνία σπάνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom