Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.357
Likes
4.337
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Κατ αρχην καλως ηρθες :welcome:
Εγω παντοτε κανω την κρατηση του αυτοκινητου πολυ καιρο πριν το ταξιδι: 1ον για να μην ψαχνομαι τελευταια στιγμη και 2ον γιατι σιγουρα το βρισκεις σε καλυτερη τιμη.
Για τα ψιλα γραμματα που ρωτας δεν ξερω να σου πω αλλα εγω δεν αλλαζω την ελευθερια κινησεων που προσφερει το αυτοκινητο αν και προυποθετει καλυτερη οργανωση και ισως μεγαλυτερο κοστος.

Ευχομαι να το απολαυσεις και περιμενουμε εντυπωσεις :)
 

Katerina1815

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Κατ αρχην καλως ηρθες :welcome:
Εγω παντοτε κανω την κρατηση του αυτοκινητου πολυ καιρο πριν το ταξιδι: 1ον για να μην ψαχνομαι τελευταια στιγμη και 2ον γιατι σιγουρα το βρισκεις σε καλυτερη τιμη.
Για τα ψιλα γραμματα που ρωτας δεν ξερω να σου πω αλλα εγω δεν αλλαζω την ελευθερια κινησεων που προσφερει το αυτοκινητο αν και προυποθετει καλυτερη οργανωση και ισως μεγαλυτερο κοστος.

Ευχομαι να το απολαυσεις και περιμενουμε εντυπωσεις :)
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου
Θα τους στειλω mail να δω τι παιζει με την εγγυηση που ζητανε και μαλλον θα το προχωρησω!
Καλα ταξιδια σου ευχομαι!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.357
Likes
4.337
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου
Θα τους στειλω mail να δω τι παιζει με την εγγυηση που ζητανε και μαλλον θα το προχωρησω!
Καλα ταξιδια σου ευχομαι!
Οι περισσοτερες εταιριες δεσμευουν ενα ποσο απο την καρτα σου, το οποιο αποδεσμευεται οταν παραδιδεις το αυτοκινητο.
Tip: Διαβασε ο,τι εχει γραφει στο φορουμ σχετικα με τα ορια ταχυτητας στην Ιταλια, την εισοδο σε παλιες πολεις και γενικα τις παραβασεις. Φαινεται πως οι Ιταλοι εχουν παντου καμερες και δεν αστειευονται.
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα εχω τους φιλους εδω που μου μεταφερουν την δικη τους ;)
 

Katerina1815

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Οι περισσοτερες εταιριες δεσμευουν ενα ποσο απο την καρτα σου, το οποιο αποδεσμευεται οταν παραδιδεις το αυτοκινητο.
Tip: Διαβασε ο,τι εχει γραφει στο φορουμ σχετικα με τα ορια ταχυτητας στην Ιταλια, την εισοδο σε παλιες πολεις και γενικα τις παραβασεις. Φαινεται πως οι Ιταλοι εχουν παντου καμερες και δεν αστειευονται.
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα εχω τους φιλους εδω που μου μεταφερουν την δικη τους ;)
Σ’ευχαριστω και παλι!
Θα επιλεξω καποια εταιρεια που να εχει καλη αξιολογηση για να αποφυγω τα απροοπτα,οσο γινεται!
Και εγω εχω ακουσει απο φιλους οτι γραφουν πολυ!
Καλο βραδυ Dina Z
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.388
Likes
2.067
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το ποσό που σου δεσμευουν από την κάρτα σε καμία περίπτωση δεν αποδεσμευεται την στιγμή που το επιστρεφεις...Εμένα έχουν κάνει κ 3-4 μέρες κ στις δύο τελευταίες φορές στο εξωτερικό 2 εβδομάδες
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.784
Likes
15.559
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Το ποσό που σου δεσμευουν από την κάρτα σε καμία περίπτωση δεν αποδεσμευεται την στιγμή που το επιστρεφεις...Εμένα έχουν κάνει κ 3-4 μέρες κ στις δύο τελευταίες φορές στο εξωτερικό 2 εβδομάδες

ακριβώς έτσι, όπως τα λες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.388
Likes
2.067
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Βέβαια @makisg με τους όρους που υπογράφουμε και τα τόσα ψιλά γράμματα μπορούν κ μετά να σου πάρουν λεφτά..Εμένα μου επέστρεψαν την εγγύηση και μετά από 3 μήνες μου πήραν 50 ευρώ για μια κλήση που έφαγα σαν πρόστιμο του γραφείου ενοικιάσεως. Εννοείται ότι τα λεφτά της κλήσης είναι αλλά που σου έρχονται στο σπίτι...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.784
Likes
15.559
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ευτυχώς για την ώρα δεν έχω εμπειρία για παράβαση, πιστεύω από καθαρή τύχη. τα περισσότερα χιλιόμετρα με αυτοκίνητο στο εξωτερικό τα έχω κάνει στην Ιταλία, είτε με δικό μου αυτοκίνητο είτε με νοικιασμένο. το άξονα Αγκόνα- Μπολόνια- Φλωρεντία τον ξέρω πολύ καλύτερα από το Θεσ/νίκη -Αθήνα.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
423
Likes
516
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σκεφτομουν να νοικιασω αυτοκινητο για 4 μερες (κοστος περιπου 55 ευρω) Τα εισιτηρια για 2 ατομα απο-προς το αεροδρομιο και η εκδρομη στην λιμνη κοστιζουν τοσο με τα τραινα!
Εγώ για Ιούνιο έκλεισα με autoclick.co.uk σε πολύ καλή τιμή για παραλαβή/παράδοση σε διαφορετικά αεροδρόμια το full relax πακέτο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο (περιλαμβάνει μεταξύ των άλλων και τζάμια,καθρέπτες, ζάντες και δωρεάν 2ο οδηγό). Αυτη την περίοδο τρέχει έκπτωση 50%
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.357
Likes
4.337
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το ποσό που σου δεσμευουν από την κάρτα σε καμία περίπτωση δεν αποδεσμευεται την στιγμή που το επιστρεφεις...Εμένα έχουν κάνει κ 3-4 μέρες κ στις δύο τελευταίες φορές στο εξωτερικό 2 εβδομάδες
Λάθος δικό μου! Είναι όπως τα λες.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.388
Likes
2.067
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν είναι ακριβώς λάθος σου γιάτι όταν νοικιάζεις πολλοί υπόσχονται άμεση αποδεσμευση αλλά στην πράξη δεν ισχύει...
 

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.452
Tα καινουργια τα ξερετε; Για ενοικιαση αυτοκινητου ντηζελ στην Ιταλια σε χρεωνουν περιβαλοντικο φορο! Εγω που να ξερω αν το αυτοκινητο της GoldCar ειναι ντηζελ; Δεν ηταν πουθενα στο σαιτ της Ryan Air. Να μυρισω τα νυχια μου; Μου λεει η υπαλληλος στο αεροδρομιο ολα τα FIAT 500L ειναι diesel :(+ καπου €17.50. Οσο για το deposit/εγγυηση, η GoldCar χρεωνει €1300+61 για το πληρη ντεποζιτο με καυσιμο & τα απελευθερωνουν πισω μετα απο πρπ 2 βδομαδες, οπως γραψανε κιαλλοι!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom