Γενικά Ενοικίαση αυτοκινήτου

atari4

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Μαλλον προς τα κει θα παω αν και βρισκω και με 130 για 7 μερες, αλλα ειναι υποπτα λίγα...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ποτέ δεν νοικιασα αυτοκινητο χωρις μικτη ασφαλεια. Η παραμικρη γρατζουνια που μπορει να προκυψει εχει κοστος επισκευης πολλαπλασιο απο αυτο της Ελλαδας και δεν θελω να πονταρω στην τυχη το κοστος του ταξιδιου.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
καλημερα, για να νοικιασω αυτοκινητο στην Ιταλια (σικελια συγκεκριμενα) χρειαζομαι (εκτος απο διαβατηριο και πιστωτικη) το διεθνες διπλωμα?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
καλημερα, για να νοικιασω αυτοκινητο στην Ιταλια (σικελια συγκεκριμενα) χρειαζομαι (εκτος απο διαβατηριο και πιστωτικη) το διεθνες διπλωμα?
Όχι, στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε καλύπτει το "Eλληνικό" (ουσιαστικά Ευρωπαικό) δίπλωμα οδήγησης.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ενοικίαση Αυτοκινήτου - Χρεωστική Κάρτα

Καλησπέρα! Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει άμεσα καθώς χρειάζεται να κλείσω αυτοκίνητο μέσω του rentalcars με την εταιρεία Locauto. Με ενημέρωσαν ότι χρειάζεται πιστωτική κάρτα για την ενοικίαση του αυτοκινήτου όπου και θα δεσμευτεί το ποσό της εγγύησης, ωστόσο εγώ έχω χρεωστική κάρτα από την Πειραιώς η οποία είναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικό μου λογαριασμό και θα έχει μέσα το ποσό της εγγύησης που χρειάζεται για να δεσμευτεί.

Θέλω να ρωτήσω αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα επειδή δεν είναι χρεωστική ή όχι?

Έχει νοικιάσει κανείς άλλος με χρεωστική και όχι με κανονική πιστωτική?

Βοήθεια αν μπορείτε οι γνώστες :)
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Οι περισσοτερες εταιριες δεχονται μονο πιστωτικη και απ'οτι φαινεται και η δικη σου.Για λογους που εχουν να κανουν με τυχον ζημιες,κλησεις κατα τη διαρκεια της ενοικιασης.Με την χρεωστικη τωρα εχεις λεφτα,αυριο δεν εχεις....
Παντως εχουν συζητηθει αυτα εδω...ψαξε και συ....
http://www.travelstories.gr/community/search/973969/?q=αυτοκινητο+χρεωστικη+καρτα&t=post&o=date
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ερώτηση επειδή δεν έχω χρεωστική και δεν προλαβαίνω να βγάλω:
Εάν χρησιμοποιήσω πιστωτική συγγενή μου με ακριβώς το ίδιο όνομα με το δικό μου (Θα αναγράφεται και το ίδιο πάνω στη κάρτα) θα τη δεχτούν για το ποσό της εγγύησης στην εταιρεία ενοικιάσεων ή όχι? Διασταυρώνουν κάπως αλλιώς, πέρα από το να δουν το όνομα που γράφει πάνω η κάρτα αν είναι ίδιο με αυτό του οδηγού, ότι η κάρτα ανήκει σε μένα? (κανουν δηλαδη διασταύρωση των στοιχείων (ημερομηνία γεννησης) αναλυτικά που έχει βγει η πιστωτική κάρτα με τα στοιχεία της ταυτότητας μου?)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θέλει οπωσδήποτε πιστωτική κάρτα στο όνομα του οδηγού. Εμείς πχ είχαμε καρτα σε εμένα κ θέλαμε να βάλουμε οδηγό τον άντρα μου και δεν το δέχτηκαν και μας υποχρεωσαν να φαίνομαι εγώ ως βασική οδηγός και ο αντρας μου ως δεύτερος. Τωρα αν γράφεται ακριβώς ιδιο το όνομα, δεν νομίζω να έχουν τρόπο να διασταυρωσουν αν είσαι εσύ ο Γιώργος Παπαδόπουλος (λέμε τωρα) της κάρτας ή ο ξάδερφος σου. Πρόσεξε μόνο τι όριο έχει η κάρτα, για να έχει υπόλοιπο για την εγγυηση. Εμείς πχ είχαμε προπληρωμένο αυτοκίνητο με φούλ ασφάλεια-άρα πρακτικά δεν έπρεπε να κρατήσουν τίποτα και δέσμευσαν για 1 μηνα 500Ε
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ερώτηση επειδή δεν έχω χρεωστική και δεν προλαβαίνω να βγάλω:
Εάν χρησιμοποιήσω πιστωτική συγγενή μου με ακριβώς το ίδιο όνομα με το δικό μου (Θα αναγράφεται και το ίδιο πάνω στη κάρτα) θα τη δεχτούν για το ποσό της εγγύησης στην εταιρεία ενοικιάσεων ή όχι? Διασταυρώνουν κάπως αλλιώς, πέρα από το να δουν το όνομα που γράφει πάνω η κάρτα αν είναι ίδιο με αυτό του οδηγού, ότι η κάρτα ανήκει σε μένα? (κανουν δηλαδη διασταύρωση των στοιχείων (ημερομηνία γεννησης) αναλυτικά που έχει βγει η πιστωτική κάρτα με τα στοιχεία της ταυτότητας μου?)

Είχα νοικιάσει εντός Ελλάδας από τη Sixt χωρίς πιστωτική, αλλά μου ζήτησαν να τους δώσω σε μετρητά την εγγύηση (περίπου 400 ευρώ), την οποία μου επέστρεψαν μόλις τους παρέδωσα το αυτοκίνητο. Αν θες, ψάξτο προς τα εκεί. Από έρευνα που είχα κάνει όμως γιατί κι εγώ δεν με μπορώ να έχω πιστωτική κάρτα (θύμα :) ), όλες οι άλλες εταιρείες ζητούν πιστωτική κάρτα στο όνομα του οδηγού. Διάβασε τα ψιλά γράμματα της ενοικίασης που υπάρχουν σε όλες τις σελίδες των εταιρειών ενοικίασης.

Καλά να περάσετε!
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Πήρα τηλέφωνο στη Sixt και μου είπαν πως και αυτοί θέλουν μόνο πιστωτική! Τους είπα κιόλας να τους δώσω σε μετρητά την εγγύηση αλλά είπαν δεν γίνεται! Πως το εκανες εσυ Oreozili? :)

Τους ρώτησα πάντως ανώνυμα αν απαγορεύεται αυτό και μου είπαν ναι και όταν ρώτησα πως το διασταυρώνουν είπαν:
"Hello, this is done automatically by our system. If the credit card owner and the driver's details don't coincide, the rental agreement is blocked."

Γίνεται από το σύστημα που χρεώνουν τη κάρτα να δουν και άλλα στοιχεία που έχει εκδοθεί η κάρτα όπως πχ ημερομηνία γέννησης που θα είναι διαφορετική και να το απορίψουν???
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πήρα τηλέφωνο στη Sixt και μου είπαν πως και αυτοί θέλουν μόνο πιστωτική! Τους είπα κιόλας να τους δώσω σε μετρητά την εγγύηση αλλά είπαν δεν γίνεται! Πως το εκανες εσυ Oreozili? :)
Μπήκα στους γενικούς όρους και προϋποθέσεις και βλέπω ότι δεν το αναφέρει, όντως. Είχα νοικιάσει αυτοκίνητο με αυτό τον τρόπο από τη Sixt στο αεροδρόμιο της Θεσ-νίκης πριν 1,5 χρόνο. Προφανώς, και δεν ισχύει πλέον.

[/QUOTE] Γίνεται από το σύστημα που χρεώνουν τη κάρτα να δουν και άλλα στοιχεία που έχει εκδοθεί η κάρτα όπως πχ ημερομηνία γέννησης που θα είναι διαφορετική και να το απορίψουν???[/QUOTE]

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν τέτοια δυνατότητα πρόσβασης σε όλα τα στοιχεία. Πάντως, αν ποτέ ξαναέβγαζα πιστωτική, θα ήταν για να μπορώ να νοικιάζω κανένα αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom