Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
filippia said:
καλημέρα και πάλι.
Έχω κάνει μια κράτηση στην .... για την οποία δε μου ζήτησε αριθμό πιστωτικής κάρτας. Αυτό σημαίνει λογικά ότι η χρέωση θα γίνει εκεί, έτσι; Επίσης γράφει ότι έχει μικτή ασφάλιση με ποσό ευθύνης 850 ευρώ σε περίπτωση ζημιάς και 1700 σε περίπτωση κλοπής. Υπάρχει περίπτωση να δεσμεύσουν τόσα πολλά λεφτά;Αν έβαζα ασφάλεια μόνο για τις ζημιές ήταν 100 ευρώ παραπάνω!
λογικα θα σου δεσμευσουν 850.
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
το καλοκαίρι , χρησιμοποίησα την maggiore και έμεινα πολύ ευχαριστημένη απο το αυτοκίνητο, την εξυπηρέτηση και την τιμή.
Οταν δεν υπάρχει προβλημα πάνω κάτω όλες καλές ειναι! Οταν δημιουργηθεί τοτε φαινεται αν η εταιρία ειναι καλή και πως συμπεριφέρεται στον πελάτη!

Καλή ειναι η εταιρία που έχει σπάνια προβλήματα!
 

alex_thess

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
καλημέρα και πάλι.
Έχω κάνει μια κράτηση στην .... για την οποία δε μου ζήτησε αριθμό πιστωτικής κάρτας. Αυτό σημαίνει λογικά ότι η χρέωση θα γίνει εκεί, έτσι; Επίσης γράφει ότι έχει μικτή ασφάλιση με ποσό ευθύνης 850 ευρώ σε περίπτωση ζημιάς και 1700 σε περίπτωση κλοπής. Υπάρχει περίπτωση να δεσμεύσουν τόσα πολλά λεφτά;Αν έβαζα ασφάλεια μόνο για τις ζημιές ήταν 100 ευρώ παραπάνω!

Για αυτοκίνητο αν θυμάμαι καλα αυτό το κάνει μονο η Avis!
Προσεχε μην έχεις κάνει αποθήκευση της προσφοράς και όχι κράτηση!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εντάξει, επικοινώνησα με την εταιρία και έχει γίνει κανονικά η κράτηση, μου είχαν στείλει και επιβεβαίωση αλλά ήθελα να είμαι 100% σίγουρη. Τώρα για την ασφάλεια ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά και δεν θα έχουμε καμιά ζημιά, ούτως ή άλλως έχω βρει ξενοδοχεία με πάρκινγκ.
Οπότε όλα έτοιμα και μένει μόνο να φτιάξουμε βαλίτσες!!!:clap:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
321
Likes
813
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλη τη παρέα!!!!:xmas_cheesygrin:
Μια ερώτηση έχω.Έχει κλείσει κανείς από easycar?Αν ναι ποιά η γνώμη σας? (Για Ολλανδία ψάχνω μιας κ τη Δευτέρα φεύγω!!!!)
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
H easycar ΔΕΝ είναι εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων. Είναι ο μεσάζοντας για την Europcar, γνωστής και μεγάλης εταιρίας ενοικίασης. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
321
Likes
813
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
H easycar ΔΕΝ είναι εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων. Είναι ο μεσάζοντας για την Europcar, γνωστής και μεγάλης εταιρίας ενοικίασης. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ :xmas_lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
H easycar ΔΕΝ είναι εταιρία ενοικίασης αυτοκινήτων. Είναι ο μεσάζοντας για την Europcar, γνωστής και μεγάλης εταιρίας ενοικίασης. Οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
δεν ειναι μόνο για τη Europcar, ειναi broker γενικά και αόριστα. οπότε μεγαλη προσοχη στους όρους ενοικίασης. διαβαστε τους πολυ προσεκτικά..στην Ιταλία πχ..δεν εχουν και τους καλυτερους συνεργάτες..
προτίμησε πλήρη ασφάλεια (με excess waiver..).

easyCar is one of the leading international car rental brokers. We work with multinational and local car rental companies..
https://www.easycar.com/nossl/OurTandCFull.aspx/EN/terms/100
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Καλή χρονιά σε όλους
διαβάζω το θέμα επειδή ονειρεύομαι ένα ταξίδι στο Bergamo-como τον Ιούλιο και θα πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο -δεν το χω ξανακάνει ποτέ-έχω όμως απορίες όπως:

τι ακριβώς σου δεσμεύουν στην κάρτα ; παρότι εσυ θα πληρώσεις με μετρητά σου δεσμεύουν επιπλέον χρήματα που στα επιστρέφουν αργότερα;πως μπορείς να ξέρεις ποιο είναι αυτό το ποσό;;στην ΑVIS γράφει για μια ασφάλεια supercover που όμως την πληρώνεις μόνο εκεί επιτόπου ..αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο;;καλύπτει τα πάντα χωρίς ποσό ευθύνης;;
συγνώμη για τις απλοϊκές ερωτήσεις αλλά σε ότι είσαι πρωτάρης ...
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Δεσμευεται ένα ποσό (500-800€ ανάλογα με την εταιρία) ως εγγύηση, σε περίπτωση που καταστραφεί ή κλαπεί το αυτοκίνητο ή πάθει ζημιές μεγαλύτερες σε αξία από αυτές που καλύπτει η ασφάλεια που διαλέγεις. Το ποσό αποδεσμεύεται αμεσως μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου και τον έλεγχο ότι είναι ΟΛΑ ΟΚ.

Συνήθως οι supercover ασφάλειες, αν και ακριβώτερες είναι καλύτερες γιατί καλύπτουν πλήρως τις ζημιες (μεχρι ενός ορίου πάντοτε).

Σημαντικό. Πριν ξεκινήσεις, ΠΑΡΟΥΣΙΑ του υπαλλήλου, ξαναδες ΜΟΝΗ σου το αυτοκίνητο μεσα κι έξω (άσχετα με τις ζημιες που είναι τυχόν σημειωμένες). Ειδικά αν υπάρχουν γρατζουνιες, δες αν αντιστοιχούν σ' αυτες που εχουν σημειωθεί. Καλύτερα ν' αργησεις λίγο και να πρήξεις τον υπάλληλο, παρά να το πληρώνεις αργότερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
flying Doc said:
Δεσμευεται ένα ποσό (500-800€ ανάλογα με την εταιρία) ως εγγύηση, σε περίπτωση που καταστραφεί ή κλαπεί το αυτοκίνητο ή πάθει ζημιές μεγαλύτερες σε αξία από αυτές που καλύπτει η ασφάλεια που διαλέγεις. Το ποσό αποδεσμεύεται αμεσως μετά την επιστροφή του αυτοκινήτου και τον έλεγχο ότι είναι ΟΛΑ ΟΚ.

Συνήθως οι supercover ασφάλειες, αν και ακριβώτερες είναι καλύτερες γιατί καλύπτουν πλήρως τις ζημιες (μεχρι ενός ορίου πάντοτε).

Σημαντικό. Πριν ξεκινήσεις, ΠΑΡΟΥΣΙΑ του υπαλλήλου, ξαναδες ΜΟΝΗ σου το αυτοκίνητο μεσα κι έξω (άσχετα με τις ζημιες που είναι τυχόν σημειωμένες). Ειδικά αν υπάρχουν γρατζουνιες, δες αν αντιστοιχούν σ' αυτες που εχουν σημειωθεί. Καλύτερα ν' αργησεις λίγο και να πρήξεις τον υπάλληλο, παρά να το πληρώνεις αργότερα.
σωστα. συμπληρωνω μονο οτι το ποσο που δεσμευεται εξαρταται και απο τον τυπο του ενοικιαζομενου οχηματος. για ακριβο οχημα ετοιμαστε χρυση+ καρτα μια και φτανει κ ξεπερνα τα 2000Ε.
επισης πληρη ασφαλεια ως εξτρα προσφερει και ο broker πχ auto europe, easy κλπ σε πολυ χαμηλη τιμη,σοβαρος.λογος να τους επιλεξουμε σε ορισμενες περιπτωσεις...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.540
Likes
7.940
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...οπως καθε φορα ενοικιασα αυτοκινητο απο το αεροδρομιο στη Αθηνα, απο την ιδια εταιρεια που νοικιαζω παντα τα 3 τελευταια χρονια και για πρωτη φορα μου ζητηθηκε και προπληρωσα ολο το ποσον συν 75 ευρω γκαραντι για τη βενζινη αν δεν γυρναγα το αυτοκινητο με γεματο το ντεποζιτο. Στη παραλαβη του αυτοκινητου ειδα οτι ο δεικτης δεν ηταν ακριβως στο φουλ και ο υπαλληλος σημειωσε 7/8 γεμισματος. Οταν επεστρεψα το αυτοκινητο εγω γεματο δηλαδη 8/8 ζητησα να μου πληρωσουν το 1/8 παραπανω βενζινης συν τα 75 ευρω της εγγυησης...τι εγινε? Πηρα απο τα 3...:xmas_evil::xmas_evil:
Να πω και την εταιρεια η δεν επιτρεπεται? Μωρε θα το πω!!!!!!:xmas_evil:Ειναι μεγαλος ομιλος, με αεροπλανα, αυτοκινητα και αρχιζει με Η..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.284
Μηνύματα
886.625
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom