Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

makisg

Member
Μηνύματα
4.733
Likes
15.018
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ επιλέγω αυτοκίνητο από αξιόπιστη εταιρία φυσικά που δεν έχει τόσο μεγάλα ποσά ευθύνης τα οποία και να κάνεις πρόσθετη ασφάλεια πάλι θα δεσμευτούν στην κάρτα σου. στην πρόσφατη ενοικίαση από το αεροδρόμιο του Bergamo επέλεξα την Europcar που μου έδωσε το Fiat 500 με 350 ευρώ ποσό ευθύνης.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ενοικίαση Αυτοκινήτου Μπέργκαμο - Πληροφορίες

Καλησπέρα!
Σήμερα έκλεισα εισιτήρια για το αεροδρόμιο του Μπεργκαμο από 13 έως 22 Αυγούστου και θέλω να νοικιάσω οικονομικό αυτοκίνητο για όλες τις ημέρες αυτές για να γυρίσω τη βόρεια και κεντρική Ιταλία. Επειδή δεν έχω ιδέα τι πρέπει να προσέξω, από που να κλείσω, αν υπάρχουν εξτρα ή κρυφές χρεώσεις επειδή είμαι 22 ετών (έχω πάνω από 3 χρόνια δίπλωμα όμως) και γενικά δεν ξέρω τι παίζει με τις εταιρείες, μπορείτε να μου πείτε τι να προσέξω και από που να νοικιάσω οικονομικό αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Για Καλιφόρνια πιο site θα προτείνατε?
παρατηρώ τεράστια διαφορά για αμάξι της alamo μεταξύ του site της alamo και πχ του rentalcars.com, και αναφέρομαι για τεράστια διαφορά στο ίδιο αμάξι το ίδιο διάστημα.
Πως μπορεί να συμβαίνει αυτό?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Κοιτάζω για ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο του Μονάχου στην autoeurope.eu και βλέπω πως μόνο για τη budget σου δίνει τη δυνατοτητα να κλείσεις με zero excess. Συγκεκριμένα γράφει:
Zero Excess Insurance, including tyres and glass
Includes Additional Driver

Additional Information

  • Unlimited Mileage.
  • C.D.W. Deductible: 0.00.
  • Theft Insurance Deductible: 0.00.
  • Liability Insurance Coverage: Included in the rate .
    - Coverage up to EUR 50,000,000.00 for property damage.
    - Coverage up to EUR 8,000,000.00 for personal injury.
    - Coverage up to EUR 8,000,000.00 for death.
Αυτό σημαίνει πως δεν θα δεσμεύσουν κάποιο ποσό στην πιστωτική;
Αν κλείσω θα είμαι απολύτως καλυμμένη;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Εχω την εντυπωση οτι αυτη η καλυψη παρεχεται απο την autoeurope ως εξτρα καλυψη και οχι απο την εταιρεια ενοικιασεως, επομενως ναι, θα σου κρατησουν το ποσο στη πιστωτικη και επιπλέον προσεξε μηπως εκει η εταιρεια σου χρεωσει και αυτη τετοια καλυψη, διαβασε καλα το συμβολαιο πριν υπογραψεις.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις zero excess σε περίπτωση που συμβεί κάτι, στην πιστωτική όμως το πιο πιθανό είναι να σου δεσμεύσουν κάποιο ποσό. εμείς όοοοοσες φορές έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο πάντα επιλέγουμε zero excess αλλά πάντα μας δεσμεύουν από 500 € έως 1000 € στην πιστωτική. Πάρε τηλέφωνο να τους ρωτήσεις και θα σου πουν ακριβώς.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
μηπως γνωριζετε καποια εταιρεια που να κανει ενοικιαση αυτοκινητου χωρις πιστωτικη? υπαρχει μονο prepaid και χρεωστικη.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εχω την εντυπωση οτι αυτη η καλυψη παρεχεται απο την autoeurope ως εξτρα καλυψη και οχι απο την εταιρεια ενοικιασεως, επομενως ναι, θα σου κρατησουν το ποσο στη πιστωτικη και επιπλέον προσεξε μηπως εκει η εταιρεια σου χρεωσει και αυτη τετοια καλυψη, διαβασε καλα το συμβολαιο πριν υπογραψεις.
Όμως μόνο για την Budget δίνει αυτή την επιλογή, ενώ με τις άλλες εταιρίες μου δίνει "Fully refundable excess" και στις πληροφορίες μου λέει και το ποσό πχ 950 Ε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.600
Τσεκαρε το στους ορους να σιγουρευτεις, νομιζω ετσι ειναι ομως...κι εγω με autoeurope κλεινω με refundable excess. Αλλιως δεν εχει νοημα να σου δεσμευσουν ποσο (?).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τσεκαρε το στους ορους να σιγουρευτεις, νομιζω ετσι ειναι ομως...κι εγω με autoeurope κλεινω με refundable excess. Αλλιως δεν εχει νοημα να σου δεσμευσουν ποσο (?).
Ε, αυτό ακριβώς! Τι νόημα έχει να κλείσεις με zero excess αν είναι να σου δεσμεύσουν το ίδιο ποσό με το refundable excess; Και γιατί στις πληροφορίες στην πρώτη περίπτωση γράφει 0 ευρώ ενω στην άλλη 950;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom