Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
λύστε μου μια απορία.
Για να μπορώ να οδηγήσω στο εξωτερικό πρέπει να πάω να κάνω το δίπλωμα μου διεθνές?
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Nα κάνω κι εγώ μιά ερώτηση μιας και είναι κάτι που με απασχολεί πολύ...
Ψάχνω να νοικιάσω αυτοκίνητο για δέκα ημέρες στην Ιρλανδία αλλά καμία απο τις εταιρείες του αεροδρομίου δεν δέχεται debit card και φυσικά ούτε μετρητά. Το πρόβλημα είναι πως εγώ δεν έχω πιστωτική κάρτα και δεν ξέρω με ποιόν τρόπο θα μπορούσα να κλείσω μέσω ιντερνετ (το προτιμώ) ή έστω όταν φτάσω εκεί. Μήπως γνωρίζει κανένας καμιά εταιρεία που να δέχεται debit?
Oι γνωστές Εuropcar, Budget, Avis δεν δέχονται σίγουρα...
Και κάτι άλλο βρε παιδιά...Το παιδί που θα οδηγεί το αυτοκίνητο δεν έχει ούτε πιστωτική, ούτε και debit αλλά διάβασα πως η ενοικίαση γίνεται αποκλειστικά στο όνομα του οδηγού και η κάρτα πρέπει να ανήκει σε αυτόν...
Έστω ότι βρίσκεται μία εταιρεία που θα δεχτεί debit, είναι δυνατόν να το κλείσουμε με την δική μου κάρτα παρόλο που δεν θα είμαι εγώ ο οδηγός?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.894
Likes
26.989
ΤΟ ΒΗΜΑ - Προκλητική διαφήμιση γερμανικής εταιρείας: «Δεχόμαστε και δραχμές» - κόσμος
Αρκει να μην παρετε αμαξια απο την SIXT .. Δεν μου επιτρεπεται το trash talking στο φορουμ σορρυ ..
θα ειχε πλακα να ειχε καποιος δραχμες ξεχασμενες σε κανενα σεντουκι
και να τους τις εδινε,να δουμε τι θα τις εκαναν.:roll:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση, αλλά... πως μπορούμε να κλείσουμε ένα diesel αυτοκίνητο από για roadtrip στην Τοσκάνη??
Από όσες εταιρίες έχω κοιτάξει δεν βλέπω καμμιά επιλογή για Diesel...:shock:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπορεί να φαίνεται χαζή η ερώτηση, αλλά... πως μπορούμε να κλείσουμε ένα diesel αυτοκίνητο από για roadtrip στην Τοσκάνη??
Από όσες εταιρίες έχω κοιτάξει δεν βλέπω καμμιά επιλογή για Diesel...:shock:

Νομίζω ότι δεν μπορείς να επιλέξεις από πριν, γιατί εξαρτάται τί θα έχουν διαθέσιμο τη στιγμή της παραλαβής.

Κάποιες εταιρείες όπως η europcar, στην προσφορά τους, στις επιλογές των αυτοκινήτων σου δίνουν και diesel. Δίπλα στον τύπο του αυτοκινήτου γράφει DS. Όμως ταυτόχρονα γράφει και "or similar", οπότε μπορεί όταν θα πας να μην υπάρχει διαθέσιμο αυτοκίνητο diesel.

Στην Τοσκάνη εμείς είχαμε κάνει κράτηση από τη Hertz (έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε), χωρίς να έχει επιλογή για βενζίνη ή πετρέλαιο. Όμως το αυτοκίνητο που είχαν διαθέσιμο εκείνη τη στιγμή και μας έδωσαν, ήταν diesel.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Οπότε μάλλον δεν μπορείς να το προγραμματίσεις.

Λόττο ... και ότι κάτσει!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.330
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.330
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομίζω ότι δεν μπορείς να επιλέξεις από πριν, γιατί εξαρτάται τί θα έχουν διαθέσιμο τη στιγμή της παραλαβής.
όχι σε όλες. σε αυτή που έδωσα το ντίζελ είναι ντίζελ κ το ΧΨΖ μοντέλο είναι το ΧΨΖ, όχι ότι να ναι.
Οπότε μάλλον δεν μπορείς να το προγραμματίσεις.
μπορείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.764
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom