Εντυπώσεις από ένα διήμερο στο Βόλο - Πήλιο

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Α και κάτι ακόμα για να μην τη πατήσουν κάποιοι φίλοι το χειμώνα
Ο δρόμος που πολύ σωστά πήρες από Κισσό για Χάνια και γλύτωσες τις στροφές (οι ντόπιοι τις ονομάζουν καράβωμα) έχει την απίστευτη ....πρωτοτυπία να μη δίνεται στη κυκλοφορία το χειμώνα με τα χιόνια επειδή άκουσον άκουσον σε ένα του σημείο ΄τον διασχίζει μία από τις πίστες του σκι.
Με λίγα λόγια οι άνθρωποι είναι απίστευτοι, πήγαν κι έφτιαξαν δρόμο να διασχίζει την πίστα, χωρίς να μπουν στον κόπο να κάνουν ένα μικρό τούνελ, με αποτέλσμα την ταλαιπωρία δεκάδων χιλιάδων οδηγών τους χειμερινούς μήνες.
Κι αν θες να σου πω τον καημό μου για αυτό τον πολύ όμορφο νομό, δυστυχώς οι εκάστοτε τοπικοί άρχοντες δεν έχουν κάνει το παραμικρό να βελτιώσουν αυτό το περίβόητο οδικό δίκτυο που λέγεται << γύρος του Πηλίου>> με αποτέλεσμα ο γεμάτος στροφές δρόμος να είναι ο ίδιος κι απαράλλαχτος με αυτόν που διέσχιζα και πριν από 35 χρόνια για να επισκεφτώ τη γιαγιά μου στον Κισσό:(
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
To Πήλιο είναι απο τους πιο όμορφους προορισμούς γιατί συνδυάζει βουνό και θάλασσα. 'Εχω περάσει 3 καλοκαίρια εκεί και έχω τισ καλύτερες αναμνήσεις όπως και εντυπώσεις. Οι Μηλιές κατά τη γνώμη μου είναι απο τα πιο ωραία και γραφικά χωριά. Φέτος το καλοκαίρι, πέρασα κάποιες μέρες στο Χόρτο και στη Μηλίνα που επίσης μου άρεσαν αρκετα. Γενικά, είναι ένας προορισμός που θεωρείται κυρίως χειμερινός λόγω του χιονοδρομικού και της ορεινής τοποθεσίας και λίγοι επιλέγουν να περάσουν εκεί το καλοκαίρι τους αλλά όσοι το τολμούν, αποζημιώνονται απο τις τέλειες παραλίες και σίγουρα ξαναγυρνούν. Ευχαριστούμε πολύ για την αφήγηση.
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Εχω κι εγώ καταγωγή απο Βόλο..όλα μου τα καλοκαιρια τα περνάω εκεί!! Δεν έχω λατρέψει τίποτα παραπάνω απο την παραλία του Μυλοπόταμου..τη φασολάδα και το τιγανόψωμο (μέσα στο κατακαλόκαιρο) στα Χάνια..τον καφέ με θέα όλο τον Βόλο στη Μακρυνίτσα..και τα τσιπουράκια στην παραλία της πόλης!!! Κάθε χρόνο..κάναμε τις ίδιες διαδρομές..κάθε χρόνο εντυπωσιαζόμουν το ίδιο!!! Δυστυχως έχω να πάω 4 καλοκαίρια τώρα..και μου λείπει πολυ!! Ομορφη αφήγηση..απο ένα πανέμορφο τριήμερο!...και στα επόμενα!
 
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τα Χριστούγεννα θα πάω Πήλιο. Τι έχετε να προτείνετε για τη χειμερινή εξόρμηση;
Δεν ξέρω να σου απαντήσω για χειμώνα,αλλά αν πας στην αναζήτηση πληροφοριών-Ελλάδα-Θεσσαλία θα βρείς θέματα σχετικά μ αυτό που ρωτάς,ίσως είναι και καλύτερα να θέσεις εκεί το ερώτημα για να το δούν περισσότερα μέλη,
αν πάλι κάποιοι θέλουν να σου δώσουν πληροφορίες εδώ, στην ιστορία μου ευχαρίστως ας το κάνουν,κανένα πρόβλημα.
Καλά να περάσεις!!!στο μάλλον;χιονισμένο Πήλιο
 

ayreonliv

Member
Μηνύματα
67
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Πρόσφατα πήγα δύο φορές στο Πήλιο. Είναι πανέμορφα. Και τις δύο φορές μείναμε Πορταριά γιατί ήταν το μόνο χωριό που είχε λίγη ζωή μιας και οι μέρες που είμασταν εκεί ήταν καθημερινές. Τη πρώτη φορά μείναμε στο ξενοδοχείο Ερωφίλη, πολύ ωραίο δωμάτιο με μπαλκόνι και θέα το Βόλο, η κυρία στη ρεσεψιόν πολύ εξυπηρετική και με ανεκτό πρωινό. Τη δεύτερη φορά μείναμε στο ξενοδοχείο Πορταριά πιο μοντέρνο στυλ και για μένα λίγο πιο απρόσωπο, διαθέτει όμως υπηρεσίες σπα αν είναι μέσα στα ενδιαφέροντά σου. Από τη Πορταριά είναι πολύ κοντά τα Χάνια και το χιονοδρομικό και μόλις 3 χλμ η Μακρυνίτσα. Επίσης μπορείς να κάνεις το γύρο του Πηλίου αν και ο δρόμος δεν είναι και τόσο καλός (γεμάτος στροφές) και αν έχει χιόνι πιστεύω θα είναι ακόμα δυσκολότερος.
 

traveller123

Member
Μηνύματα
6
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική
Γύρισα σήμερα από το Πήλιο. Πέρασα εκεί ένα χειμερινό 4μέρο. Αφετηρία και ορμητήριο των εξορμήσεων ήταν η Τσαγκαράδα. Η Τσαγκαράδα δεν παρουσιάζει κάποιο τρομερό ενδιαφέρον. Η κεντρική πλατεία με τον τεράστιο πλάτανο στην μέση. Φαγητό, καφέ και επιτραπέζια παιχνίδια στις γύρω καφετέριες.
Περάσαμε και χαζέψαμε στον Κισσό. Ο κισσός είναι ένα γραφικό μικρο χωριουδάκι. Για φαί καθίσαμε στα 5Φ τι οποίο αν και ήταν γεμάτο από φωτογραφίες της επίσκεψης του Μαμαλάκη δεν εκπλήρωσε τις προσδοκίες μας. Επόμενος σταθμός η Ζαγορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι στον δρόμο προς τη Ζαγορά σταματήσαμε στην Μακρυράχη και αγοράσαμε γλυκό του κουταλιού μήλο. Η Ζαγορά είναι γραφικό χωρίο. Καθήσαμε στην πλατεία του χωριού στην καφετέρια Ενλύω (κάπως έτσι) πάνω στην πλατεία του χωριού και στην συνέχεια κάναμε βόλτες στα γραφικά στενά του χωριού.
Την επόμενη μέρα η διαδρομή ήταν Πορταρια-Μακρυνίτσα. Στην Πορταρία αξίξει η διαδρομη με τα πόδια δίπλα σε κάτι καταράκτες που ξεκινούν από την πηγή του του χωριού. Επόμενος σταθμός Μακρυνίτσα. Το ωραιότερο πηλειορήτικο χωριό. Γραφικό, μαγευτικό. Αγναντεύεις όλο τον Παγασητικό Κόλπο. Καθίσαμε για καφέ στο αρτ καφέ, μια καφετέρια καταπληκτική με λιγοστά τραπέζια, τέλεια γλυκά του κουταλιού και άπειρες ποικιλίες τσάι. Περπατήσαμε και φωτογραφηθήκαμε στα στενά του χωριού. Στάση για φαγητό στην πορταριά στην μοναδική πιτσαρία που συναντήσαμε κατα τη διάρκεια της εκδρομής μας στο πήλιο. Επιστροφή το βράδυ στην τσαγκαράδα.
Την επόμενη μέρα επισκεφτήκαμε τις Μηλιές. Καθήσαμε στο κάφε "Άννα να ένα μήλο" δοκιμάζοντας τα παραδοσιακά γλυκά και παίζοντας επιτραπέζια παιχνίδια. Αξίζει να δείτε το σιδηροδρομικό σταθμό των Μηλέων και να περπατήσετε κατα μήκος των γραμμών. Το τρενάκι λειτουργεί μόνο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.
Το Πήλιο είναι πολύ όμορφο. Αξίζει να το επισκεφτείτε! Εφοδιαστείτε με επιτραπέζια παιχνίδια, υπομονή για τις πολλές στροφές που υπάρχουν από το ένα χωριό στο άλλο και εννοείτε καλή παρέα!! Καλά ταξίδια
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Το Πήλιο είναι φυσικά μαγευτικό όλες τις εποχές... αλλά επειδή έχω ζήσει πολλά εδώ και 36 καλοκαίρια εκεί, για μένα αν δεν έχεις πάει καλοκαίρι στο Πήλιο δεν έχεις ζήσει το πραγματικό Πήλιο.

-Απίστευτο πράσινο
-Απίστευτες παραλίες

Και τα δύο δεν υπάρχουν το χειμώνα και είναι κρίμα να μην τα ζήσεις.
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ταξίδι-Όνειρο
Νομος Γρεβενών (παντού)
Ειχαμε παει κι εμεις στο Βολο και στο Πηλιο για μια εβδομαδα προπερσυ το καλοκαιρι νομιζω και ηταν απλα τελεια... Μειναμε 3 μερες στο καλο νερο για να εξερευνησουμε τα μερη απο τον παγασητικο κολπο (το τραινακι που σε παει απο λεχαινα στις μηλιες δεν πρεπει να το χασετε με τιποτα μιλαμε) και αλλες 4 μερες στον Αγιο Ιωαννη για να εξερευνησουμε τα μερη απο Αιγαιο μερια. Πολυ διαφορετικα ολα απο τη μια μερια στην αλλη, αλλες θαλασσες, αλλα τοπια και αναμεσα τους παραδοσιακα ορεινα χωρια !. Καταπληκτικες διακοπες γιατι συνδυαζουν βουνο και θαλασσα σε ενα... Μη ξεχασετε να αγορασετε γλυκα του κουταλιου απο την Πορταρια, νομιζω "Χρυσο Μηλο" λεγεται η μαρκα, θα σας αρεσουν πολυ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.531
Ειχαμε παει κι εμεις στο Βολο και στο Πηλιο για μια εβδομαδα προπερσυ το καλοκαιρι νομιζω και ηταν απλα τελεια... Μειναμε 3 μερες στο καλο νερο για να εξερευνησουμε τα μερη απο τον παγασητικο κολπο (το τραινακι που σε παει απο λεχαινα στις μηλιες δεν πρεπει να το χασετε με τιποτα μιλαμε) και αλλες 4 μερες στον Αγιο Ιωαννη για να εξερευνησουμε τα μερη απο Αιγαιο μερια. Πολυ διαφορετικα ολα απο τη μια μερια στην αλλη, αλλες θαλασσες, αλλα τοπια και αναμεσα τους παραδοσιακα ορεινα χωρια !. Καταπληκτικες διακοπες γιατι συνδυαζουν βουνο και θαλασσα σε ενα... Μη ξεχασετε να αγορασετε γλυκα του κουταλιου απο την Πορταρια, νομιζω "Χρυσο Μηλο" λεγεται η μαρκα, θα σας αρεσουν πολυ.

Διόρθωση Καλά Νερά, Άνω Λεχώνια
 
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μάλλον Ζαγοροχώρια...
Ταξίδι-Όνειρο
Νομος Γρεβενών (παντού)
σωστα... με προδωσε η μνημη μου απο οτι φαινεται... :)
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πιο απο όλα τα χωρια του Πηλίου, θα διαλέγατε για διαμονή λίγων ημερών? Μακρυνίτσα, Τσαγκαράδα, Βυζίτσα?
Και μήπως ξέρει κανείς πόσα χιλιόμετρα ειναι ο κλασσικός γύρος του Πηλίου? :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom