Εντυπώσεις από τα πλοία της ακτοπλοΐας μας

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλώς. Αλλωστε εδω που τα λέμε είναι θλιβερό όταν παροπλίζεται ένα πλοίο, πόσο μάλλον η Δημητρούλα και η Ρομίλντα που καλώς ή κακώς ήταν συνώνυμα με καλοκαιρινές διακοπές (και ταλαιπωρία βεβαίως βεβαιώς).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Α, και νόμιζα ότι είχα τα πρωτεία: 23 ώρες Πειραιάς Νίσυρος, αλλά στο τελευταίο δρομολογιο του σαπακίου πριν πάει για παλιοσίδερα. Τιμής ένεκεν είχαν πειράξει τα καταραμένα μηχανήματα που πιάνουν αρκουδάκια με κέρματα για να τα αδειάσουν και όλοι οι επιβάτες κυκλοφορούσαν με 2-3 αρκουδάκια στα χέρια (όχι ότι είμασταν και πολλοί, ε;).
22 ώρες Πειραιάς-Ρόδος πάλι με Αγούδημο.Με πολλές ενδιάμεσες στάσεις σε διάφορα νησάκια όπως Τήλος. Έφτανες Ρόδο πτώμα από την κούραση...εντύπωση μου είχε κάνει ότι κάποιοι μπήκαν με μαξιλάρια στα χέρια από τον Πειραιά και έψαχναν κατάλληλο καναπέ να ξαπλώσουν αμέσως μόλις μπήκαν, μήπως και περάσουν την ώρα τους κοιμισμένοι.......
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Ανακατεύτηκε το στομάχι μου και μόνο που τα διαβάζω...:eek:
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Παρών ! (26, όχι χρονών...ώρες)
Αλλά ήμουν πλούσιος απο μικρός και ξόδευα αβέρτα στα ταξίδια μου.
Είχα υπερπολυτελή καμπίνα (δίκλινη) με αρτ-ντεκό στο ταβάνι (σωλήνες) και εξαιρετική μόνωση (αμίαντος). Μιλάμε, κουκλίστικη καμπίνα που αν είχε ένα Miro θα νόμιζες οτι ήσουν στο Pompidou.
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Παρών ! (26, όχι χρονών...ώρες)
Αλλά ήμουν πλούσιος απο μικρός και ξόδευα αβέρτα στα ταξίδια μου.
Είχα υπερπολυτελή καμπίνα (δίκλινη) με αρτ-ντεκό στο ταβάνι (σωλήνες) και εξαιρετική μόνωση (αμίαντος). Μιλάμε, κουκλίστικη καμπίνα που αν είχε ένα Miro θα νόμιζες οτι ήσουν στο Pompidou.
Αγαπητοί μου συμφορμίτες και συμφορμίτησες δεν ξέρω αν το καταλάβατε η ανάπτυξη ξεκίνησε τα εισιτήρια των πλοίων αυξήθηκαν για το καλοκαίρι του 2014.¨Αντε και σ΄ανώτερα.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τι μου θυμίσατε με όλα αυτά τα καράβια...Σκοπελίτης για Αμοργό όλα τα λεφτά! Υπάρχει ακόμη διάβασα!
P6200002.JPG
Δείτε τι βρήκα σε ένα κουτί στο σπίτι...
P6200001.JPG
Και μαζί με αυτά έχω και εισιτήρια του ΚΤΕΛ ΘΗΡΑΣ από 120 έως 370 δρχ.!!!! (Ούτε αυτοκίνητο ούτε λεφτά για ταξί τότε, τα πρώτα φοιτητικά χρόνια...)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Τι μου θυμίσατε με όλα αυτά τα καράβια...Σκοπελίτης για Αμοργό όλα τα λεφτά! Υπάρχει ακόμη διάβασα!
View attachment 61279
Δείτε τι βρήκα σε ένα κουτί στο σπίτι...
View attachment 61278
Και μαζί με αυτά έχω και εισιτήρια του ΚΤΕΛ ΘΗΡΑΣ από 120 έως 370 δρχ.!!!! (Ούτε αυτοκίνητο ούτε λεφτά για ταξί τότε, τα πρώτα φοιτητικά χρόνια...)
Τι να σου πω τώρα...Ότι πετάξαμε τα εισιτήρια για Σίφνο όλη η παρέα γιατί έκαναν μόνο 2500 δρχ στο λιμάνι του Πειραιά και φύγαμε για Πάρο γιατί είδαμε το καράβι μπροστά μας και μας φάνηκε καλή ιδέα; Τιμές δάπεδο τότε...
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Νταξ, δεν έχει δει κανείς σας τον ''Πανορμίτη'' να κάνει 6 ώρες Καρπάθιο Ρόδο - Κάρπαθο. Ποιο κούνημα και ποιο πλοίο να συγκριθεί μαζί του ...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Τι να σου πω τώρα...Ότι πετάξαμε τα εισιτήρια για Σίφνο όλη η παρέα γιατί έκαναν μόνο 2500 δρχ στο λιμάνι του Πειραιά και φύγαμε για Πάρο γιατί είδαμε το καράβι μπροστά μας και μας φάνηκε καλή ιδέα; Τιμές δάπεδο τότε...
Αχ, τα νιάτα! Πάντως θα μπορούσατε να τα αφήσετε κάπου να τα βρει κάποιος να ταξιδέψει στη θέση σας αντί να τα πετάξετε τα εισιτήρια..Κρίμα...(εκτός αν αυτό εννοείς λέγοντας ότι τα πετάξατε!) Πού κόλλησα τώρα, ε; :)
Τιμές δάπεδο όντως
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εδώ κάναμε 24 ώρες το Βόλος-Χίος με τον Άγιο Ραφαήλ λες και πηγαίναμε με κουπιά!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom