Ενυδρεια προορισμός must!

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
ο συζηγος εχει τρελα με τα ενυδρεια γι'αυτο φυσικα εχουμε και στο σπιτι 2,οποτε οπως καταλαβαινεται οπου παμε ψαχνουμε και για ενυδρειο.
τις σιγκαπουρης απο τα πιο ωραια ενυδρεια που εχω δει με πολυ μεγαλο τουνελ
του πουκετ ωραιο οχι τεραστιο αλλα πολυ καλο
τις μπανγκοκ παρα πολυ μεγαλο με παρα πολλους καρχαριες
του βερολινου επισης πολυ μεγαλο και πολυ διαφορετικο με δασος με ανοιχτες πισινουλες μικρες με ψαρια μεσα
καλα τις τενεριφης ειναι το τελειο παρκο ειδικα το σοου με τις φαλαινες!
επισης στο αμστερνταμ ειναι πολυ μεγαλο
α στο βερολινο υπαρχη και το sea life το οποιο ειναι μικρο και πιο πολυ για παιδακια με μονη εξαιρεση το τεραστιο κυλινδρικο ενυδρειο υψους 25 μετρων το οποιο βρισκεται μεσα στο radisson και το βλεπεις απο το λομπι αλλα υπαρχη και ασανσερ το οποιο περναει μεσα απο το ενυδρειο αλλα πληρωνεις στο sea life.μαντεψτε που εμενα:haha:και που θα μεινω και φετος:haha:
στα επομενα σχεδια παντως ειναι επισκεψη στα ενυδρεια τις κρητης,της βαρκελωνης και του λονδινου
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ενα πολυ ωραιο ενυδρειο υπαρχει στο Μοντε Kαρλο,με εκατονταδες ψαρια ολων των μεγεθων,εννοειται και με πολλους καρχαριες.το εισιτηριο εισοδου σχετικα σε καλη τιμη.
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Επισης ενυδρειο εχει κ ο Αλιμος στον Αγ.Κοσμα (αλλα ειναι τοσο εγκαταλελειμμενο που μαλλον εχει κλεισει).Οχι οτι ειχε κ τιποτα το τρομερο.Ενα καημενο κροκοδειλακο που δεν μπορουσε να κουνηθει απο τη στενοτητα του χωρου αλλα το κτηριο σαν κτηριο θα επρεπε να διατηρηθει...

Εγω εχω παει στο Λονδινο που ειναι πολυ πολυ ωραιο...
Στο του Αμστερνταμ που δεν ειναι κ τοσο ομορφο αλλα εμπεριεχεται στο Artis zoo που με το ιδιο εισητηριο (νομιζω 17 ευρω) πας ζωολογικο κηπο,πλανηταριο (!),ενυδρειο,μουσειο φυσικης ιστοριας και πρεπει να ειχε κ βοτανικο κηπο αλλα δεν πηγαμε γιατι ηταν πααααρα πολυ μεγαλο ολο αυτο...

Στης Βαρκελωνης δεν πηγα αλλα οταν ξαναπαω θα το επισκευτω γιατι λενε οτι εχει μια φυσουνα που περνανε τα ψαρια απο πανω σου...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
πηγα και γω στο artis zoo,μου αρεσε πολυ που ναι μεν ειχαν κρατησει την φυσικη βλαστηση και ηταν πραγματικα τεραστια η εκταση,αλλα πολυ μποχα ρε παιδια απο τα ζωα.δεν το βρηκα καθολου καθαρο.αυτο που μου εκανε εντυπωση ομως ειναι οτι οι κατοικοι ειχαν βγαλει καρτα και περνουσαν τις ελευθερες ωρες τους με τα παιδια τους εκει,ξαπλωναν στα φκαζον και επαιζαν!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οταν πρωτοεπισκέφθηκα το ενυδρείο της Σιγκαπούρης το 1991 πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Ο κυλιώμενος διάδρομος ο οποίος διέσχιζε το τούνελ και μπορούσες να βλέπεις όλων των ειδών τα ψάρια να περνούν ακριβώς από πάνω σου ήταν φανταστικός. Φέτος τον Ιανουάριο μου δόθηκε η ευκαιρία να ξαναπάω. Αυτή τη φορά μου φάνηκε σχετικά μικρό και λιγότερο εντυπωσιακό. Ισως επειδή στο μυαλό μου είχα ωραιοποιήσει αυτή την ανάμνηση.

Εχω δει αυτό του Λονδίνου (συμπαθητικό) και αυτό της Λισαβόνας το οποίο είναι μεγάλο, με πολλά είδη και πραγματικά αξίζει να αφιερώσει κανείς λίγο χρόνο για να το επισκεφθεί.

Μετά από ένα ταξιδιωτικό ντοκιμαντέρ που παρακολούθησα στην τηλεόραση, νομίζω ότι αυτό που πρέπει να είναι ξεχωριστή εμπειρία, είναι το ενυδρείο της Βαλένθια, το οποίο είναι αυτή τη στιγμή και το μεγαλύτερο της Ευρώπης.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Κάνοντας την ερευνά για την Βιέννη
ανακάλυψα πως υπάρχει "το σπίτι της Θάλασσας"
HAUS des MEERES

Eχει κάποιο μέλος προσωπική άποψη για το εν λόγω "σπίτι":haha:;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Κάνοντας την ερευνά για την Βιέννη
ανακάλυψα πως υπάρχει "το σπίτι της Θάλασσας"
HAUS des MEERES

Eχει κάποιο μέλος προσωπική άποψη για το εν λόγω "σπίτι":haha:;
θα έκανα ακριβώς την ίδια ερώτηση αλλα με πρόλαβες!οπότε αν εχει κάποιος πλαροφορίες ας ενημέρωσει γιατί μας αρέσουν τα ενυδρεία!
Εγώ από τα καλύτερα που έχω πάει είναι της Κρήτης και της Βαρκελώνης.Από τα χειρότερα του Λονδίνου και από τα πιο ωραία σαν χόρος της Ρόδου(αν και από ψάρια δεν έχει πολλά και δεν είναι μεγάλο είναι φτιαγμένο όπως οι κοραλιογενείς ύφαλοι(καλά όχι και έτσι αλλά τελοσπάντων είναι ωραίο:p))φυσικά δεν συγκρίνεται με της Βαρκελώνης που νιώθεις λες και βρίσκεσαι στη θάλασσα και κολυμπάς μαζί με τους καρχαρίες!:shock:
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
θα έκανα ακριβώς την ίδια ερώτηση αλλα με πρόλαβες!οπότε αν εχει κάποιος πλαροφορίες ας ενημέρωσει γιατί μας αρέσουν τα ενυδρεία!
Εγώ από τα καλύτερα που έχω πάει είναι της Κρήτης και της Βαρκελώνης.Από τα χειρότερα του Λονδίνου και από τα πιο ωραία σαν χόρος της Ρόδου(αν και από ψάρια δεν έχει πολλά και δεν είναι μεγάλο είναι φτιαγμένο όπως οι κοραλιογενείς ύφαλοι(καλά όχι και έτσι αλλά τελοσπάντων είναι ωραίο:p))φυσικά δεν συγκρίνεται με της Βαρκελώνης που νιώθεις λες και βρίσκεσαι στη θάλασσα και κολυμπάς μαζί με τους καρχαρίες!:shock:
επισης πολυ ωραιο ενυδρειο!!αξιζει μια επισκεψη αν θυμαμαι καλα ειχε και ενα τροπικο δασος μεσα!
 

vilma

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα-Μπορα
Ενα παρα πολυ ωραιο ενυδρειο βρισκεται στην Κλαιπεδα της Λιθουανιας Lithuanian Sea Museum www.juru.muziejus.lt Εχω παει εκει πολλεσ φορες αλα καφε φορα το ιδιο με εωτυπωσιαζει,Το ενυδρειο βρισκεται σε ενα φρουριο του 18 αιωνα,η διαδρομη για να φτασεις εκει περναει απο υπεροχο πευκοδασος,εκτος απο ενυδρειο και μουσειο υπαρχει και Δελφιναριο που καφε μερα γινονται παραστασεις και οχο μονο με δελφινια αλα με φοκες και αλλα.Η τιμη του εισιτηριου ειναι περιπου 3 ευρω.Αν βρεθειτε στην Λιθουανια μην το χασετε αξιζει το κοπο.:lol:
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Λάτρης και εγώ των ενυδρείων (έχω 5 στο σπίτι !!! ευτυχώς που αρέσουν στα παιδιά μου αλλιώς η γυναίκα μου θα τα είχε κάνει κακαβιά !!!!) έχω επισκεφτεί αρκετά ενυδρεία στον κόσμο, τα οποία και αναφέρετε στο συγκεκριμένο τόπικ.

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έχει αναφέρει το καταπληκτικό Siam Ocean World στην Bangkok, που είναι και το μεγαλύτερο στην Νοτιοανατολική Ασία και φυσικά πολύ καινούριο...

Λεπτομέρειες εδώ : www.siamoceanworld.co.th

και τα απίστευτα Sea World (τα οποία δεν είναι μόνο ενυδρεία φυσικά, αλλά τα μεγαλύτερα θαλάσσια πάρκα στον κόσμο!!!!)

Sea World υπάρχουν στο San Diego, Orlando & San Antonio στις ΗΠΑ.

Προσωπικά έχω επισκεφτεί αυτό στο San Diego (3 φορές μιας και σπούδαζα εκεί) και είχα ξετρελαθεί!!!!!!!

Λεπτομέρειες εδώ: www.seaworld.com/sitepage.aspx?PageID=480
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το Sea World του Σαν Ντιέγκο αξίζει πραγματικά. Ειδικά το σόου με τα δελφίνια και τις όρκες. Αν πάτε στις ΗΠΑ, άλλο ένα που αξίζει είναι το ενυδρείο του Long Beach, απλά συγκλονιστικό. Και φυσικά αυτό του Monterey, το Monterey aquarium of the Pacific, το μόνο που μπόρεσε και κράτησε σε αιχμαλωσία για μερικούς μήνες έναν μεγάλο λευκό καρχαρία. Όταν διαπίστωσαν ότι ο καρχαρίας άρχισε να μελαγχολεί, τον άφησαν ελεύθερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom