Επαφή με λαούς

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και ποιό είναι το "κουσούρι" σου, βρε Δήμο μου; Αποκάλυψέ το μη παρεξηγηθείς:bleh:

Πολλές φορές όταν μου συνέβη κάτι "αρνητικό" σε κάποιο ταξίδι εξαιτίας κάποιου ντόπιου, εκνευρίζομουν, τώρα πια όμως προσπαθώ να μην το "ρίξω" στις γνωστές γενικεύσεις, αλλά να το αγνοήσω. Όσες φορές το είχα ρίξει στα στερεότυπα, για κάποιον μυστήριο λόγο, πες επειδή ήμουν εγώ προκατειλημμένη,¨"τραβούσα" μια αντίστοιχη συμπεριφορά, από άλλους ανθρώπους. Την ενοχλητική συμπεριφορά την έβλεπα διαρκώς μπροστά μου. Όταν όμως αποφάσιζα να ξεχάσω το "αρνητικό" περιστατικό, τότε παραδόξως δεν είχε συνέχεια το θέμα. Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν πολλές φορές δε συναντάμε αυτό που περιμένουμε να συμβεί. Μήπως δηλαδή το προξενούμε κιόλας με τη συμπεριφορά μας.
Μα αυτό ακριβώς εννοώ με το -"προκαθορίζει τον τρόπο με τον οποίο τον πλησιάζουμε"-. Δεν μπορώ να καταλάβω όποιον απαιτεί "καλή" αντιμετώπιση όταν ο ίδιος έχει το ύφος του υπεράνω και του σνόμπ. Θα φάει "πόρτα". Δεν γίνεται αλλιώς. Αυτό ισχύει βεβαίως και στις εντός των συνόρων συναναστροφές μας με πατριωτάκια ή μη.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Και ποιό είναι το "κουσούρι" σου, βρε Δήμο μου; Αποκάλυψέ το μη παρεξηγηθείς:bleh:

Πολλές φορές όταν μου συνέβη κάτι "αρνητικό" σε κάποιο ταξίδι εξαιτίας κάποιου ντόπιου, εκνευρίζομουν, τώρα πια όμως προσπαθώ να μην το "ρίξω" στις γνωστές γενικεύσεις, αλλά να το αγνοήσω. Όσες φορές το είχα ρίξει στα στερεότυπα, για κάποιον μυστήριο λόγο, πες επειδή ήμουν εγώ προκατειλημμένη,¨"τραβούσα" μια αντίστοιχη συμπεριφορά, από άλλους ανθρώπους. Την ενοχλητική συμπεριφορά την έβλεπα διαρκώς μπροστά μου. Όταν όμως αποφάσιζα να ξεχάσω το "αρνητικό" περιστατικό, τότε παραδόξως δεν είχε συνέχεια το θέμα. Αναρωτιέμαι λοιπόν, αν πολλές φορές δε συναντάμε αυτό που περιμένουμε να συμβεί. Μήπως δηλαδή το προξενούμε κιόλας με τη συμπεριφορά μας.
συμφωνώ με την Ερση.Συνήθως οτι δίνεις ,αυτό παίρνεις σε πολλά πράγματα αλλά κυρίως στην ανθρώπινη επαφή....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.384
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
rover21

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom