Επαφή με (πολύ) πρωτόγονες φυλες

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
Ένα μεγάλο ταξιδιωτικό όνειρό μου ειναι να έρθω σε επαφή με πολύ πρωτόγονες φυλές. Όχι απλώς δηλαδή χωριά της Αφρικης με καλύβες, αλλά φυλές στον Αμαζόνιο που έχουν έρθει ελάχιστες φορές( ή κακαι καθόλου), με τον έξω κόσμο. Πρώτον, είναι δυνατόν αυτό? Δεύτερον, όσο και να έχω ψάξει δεν εχω δει κανένα ξένο πρακτορείο να αναφέρει τέτοιες εκδρομές. Και ούτε γράφει πουθενά η τάδε φυλή βρίσκεται στο ταδε συγκεκριμένο σημείο με σαφήνεια. Καλά, να πας και να ψάχνεις μόνος σου στον Αμαζόνιο είναι τρέλα, οπότε δεν ξέρω αν και πως γίνεται. Γνωρίζεται τίποτα?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία

billytheliar

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ταξίδι-Όνειρο
Μικρονησία
Φίλε Βασίλη, δεν θέλω να σε ξενερώσω και καταλαβαίνω πολύ καλά τι σημαίνει ταξιδιωτικό όνειρο, αλλά...
Αυτό που με προβληματίζει εμένα (το τονίζω αυτό, δεν πρόκειται για συμβουλές ή νουθεσίες, απλά λέω πως το βλέπω εγώ) είναι το εξής : Ή είναι περιπτώσεις "φορέστε τις παραδοσιακές φορεσιές, έρχονται οι τουρίστες", άρα εξ ορισμού αδιάφορες (βλέπεις κι ένα βίντεο στο youtube στην τελική), ή είναι πραγματικά ανέγγιχτες περιπτώσεις, οπότε το πολιτισμικό χάσμα είναι τόσο κολοσσιαίο που η εμπειρία θα είναι ουσιαστικά εμπειρία "human zoo". Εκτός βέβαια και αν είσαι διατεθειμένος να ζήσεις μαζί τους για κάποιους μήνες, να μάθεις τα βασικά της γλώσσας ή διαλέκτου που χρησιμοποιούν, να καταλάβεις τα ήθη και έθιμά τους, τις θρησκευτικές του δοξασίες, να μοιραστείς τους τρόπους βιοπορισμού τους και τις συνθήκες διαβίωσης, με δυό λόγια να ζήσεις όπως αυτοί.
Μπορεί να είναι δικό μου κόλλημα, αλλά νομίζω ότι μερικά πράγματα έχουν - ή θα'πρεπε να έχουν - κάποια ιερότητα. Κι αν ο όρος είναι πολύ βαρύγδουπος, ας πούμε ότι χρειάζεται ήπια και εξαιρετικά επιφυλακτική προσέγγιση.
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
το 2ο ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον, απ' την άλλη βέβαια, είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Εννοώ κι αν αρρωστήσεις, τι γίνεται. Ο άνθρωπος της πόλης δεν είναι μπορεί γενικά να ζησει σε τέτοιο περιβαλλον.
επιπλεόν:πως θα βρω αυτούς τους ανέγγιχτους?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.111
Αν ειναι πραγματικα πρωτογονες φυλες πως ειναι δυνατο να συνεργαζονται με ταξιδιωτικα πρακτορεια για να τους φερνουν σε επαφη με τουριστες?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ένα μεγάλο ταξιδιωτικό όνειρό μου ειναι να έρθω σε επαφή με πολύ πρωτόγονες φυλές.
Δεν χρειαζεται να ξοδευεσαι. Τραβα μεχρι τη βουλή να βρεις οσους πρωτογονους τραβαει η ψυχη σου...
300 ανεξερευνητοι πλανητες, καθενας στην κοσμαρα του...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ένα μεγάλο ταξιδιωτικό όνειρό μου ειναι να έρθω σε επαφή με πολύ πρωτόγονες φυλές. Όχι απλώς δηλαδή χωριά της Αφρικης με καλύβες, αλλά φυλές στον Αμαζόνιο που έχουν έρθει ελάχιστες φορές( ή κακαι καθόλου), με τον έξω κόσμο. Πρώτον, είναι δυνατόν αυτό? Δεύτερον, όσο και να έχω ψάξει δεν εχω δει κανένα ξένο πρακτορείο να αναφέρει τέτοιες εκδρομές. Και ούτε γράφει πουθενά η τάδε φυλή βρίσκεται στο ταδε συγκεκριμένο σημείο με σαφήνεια. Καλά, να πας και να ψάχνεις μόνος σου στον Αμαζόνιο είναι τρέλα, οπότε δεν ξέρω αν και πως γίνεται. Γνωρίζεται τίποτα?
οχι. Ρητά και κατηγορηματικά. Για πολλούς και διάφορους λόγους

υγ. Και το τρολάρισμα αγαπητε 18χρονε αρχιτεκτονα, μαθητη Λυκείου που με 500 ευρώ θελεις ταξίδι υπερπαραγωγή κλπ κλπ, έχει όρια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν ειναι πραγματικα πρωτογονες φυλες πως ειναι δυνατο να συνεργαζονται με ταξιδιωτικα πρακτορεια για να τους φερνουν σε επαφη με τουριστες?
Μπορεί κάποιοι πρωτόγονοι να ξέρουν ξένες γλώσσες (υποθέτω) ή κάποιοι ντόπιοι να ξέρουν την πρωτόγονη γλώσσα.
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ-Θιβέτ
μάλλον η σελίδα havalestories έπρεπε να λέγεται γιατί περισσότερος χαβαλές γίνεται, παρά ταξιδιωτικές πληροφορίες δίνονταιo_O
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί δε ρωτάς πληροφορίες για Χαλκιδική που υπάρχει μια πιθανότητα να επισκεφτείς αντί να μας ρωτάς για ότι απίθανο σου κατέβει στο κεφάλι;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom