Επιλογή mirrorless

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.420
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τη μέρα δεν είναι τόσο χάλια ιδικά αν δεν κάνεις ζουμ ή αν δεν είσαι τόσο σχολαστικός ή δεν ασχολείσαι γενικότερα.
Το βράδυ όμως χάνει αρκετά,ιδικά στις γωνίες. Γενικά η γωνίες είναι πολύ σοφτ ακόμα και την μέρα.
Εγώ έχω την rx100 και πείρα και την a6000 γιατί θέλω να ασχοληθώ λίγο παραπάνω με την φωτογραφία και το βίντεο.
Αν είναι να μην αλλάξεις φακό πραγματικά κοίτα για την rx100. Ακόμα και η πρώτη rx100 βγάζει τέλειες φωτογραφίες. Σίγουρα όμως όχι τόσο καλές όσο η α6000 μέναν καλό φακό.

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά λέει ότι είναι πολύ μεγάλες και δεν τις ανεβάζει.
Ανέβασε η εδώ https://imgur.com/upload η εδώ https://imgur.com/upload

Κοίτα εγώ έχω μια Nikon D5100 AF-S VR DX 18-55mm και θελω να την δωσω για να παρω την α6000 για να με βολευει καλυτερα! Με τον κιτ φακο της α6000 θα δω διαφορα απο τον πανω φακο ?
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Fuji
+ φορητότητα/βάρος
+ Πολύ καλά jpegs απευθείας από τη μηχανή
+ Πολύ όμορφο vintage σώμα (προσωπική άποψη)
+ Ευχρηστία
- Πιο "ιδιότροπα" raw αρχεία
- Από τα δείγματα που έχω δει, νομίζω ότι υστερεί σε ευκρίνεια από το σένσορα της Sony
Το πρόβλημα δυστυχώς το έχει η adobe στο Lightroom με τα X-trans αρχεία και όχι η Fuji.Διαφορετικό σύστημα και θέλουν διαφορετική επεξεργασία τα raw. Οι φακοί της Fuji είναι μακράν οι καλύτεροι σε aps-c με μεγαλύτερη οξύτητα και ευκρίνεια με πάνω από 30 φακούς.H Sony έχει ρίξει το βάρος σε Full Frame α7 series και ουσιαστικά έχει εγκαταλήψει να βγάζει φακούς στις aps-c α6****.Για pixel peeping σε raw αρχεία της Fuji είτε Iridient (mac) είτε Ιridient Transformer+ Lightroom(windows) είτε Iridient+ Capture One(windows).

Κάτι άλλο ,αν κάνετε και v-logs ,η Canon είναι μονόδρομος με το σύστημα dual pixel af.
 

Σύζυξ

Member
Μηνύματα
16
Likes
169
Εγώ δεν πήρα καθόλου τον κιτ φακό.
@Defkalion H φωτό είναι τραβηγμένη με τον Sony Zeiss E 16-70 F4 ZA OSS. Καλός φακός αλλά δεν δικαιολογεί την τιμή του (περίπου 900 ευρώ). Απ όσο διαβάζω, καλή επιλογή είναι ο 18-105 f4 που αναφέρει ο Στάθης (περίπου 500 ευρώ) Υπάρχουν 3 σταθεροί φακοί της Sigma που είναι εξαιρετικοί και σε εκπληκτική τιμή. Σε ξένα fora τους ονομάζουν holy trinity για τις sony crop κάμερες. 19mm/f 2.8 d na, 30mm/f 2.8 d na, 60mm/f 2.8 d na. Περίπου 200 ευρώ έκαστος!!! Ρίξε μια ματιά στα reviews αν σκέφτεσαι για σταθερούς. Και αν η φωτό σου φαίνεται sharp μετά από τόσο resize, πού να δεις την original!
 

Σύζυξ

Member
Μηνύματα
16
Likes
169
Το πρόβλημα δυστυχώς το έχει η adobe στο Lightroom με τα X-trans αρχεία και όχι η Fuji.Διαφορετικό σύστημα και θέλουν διαφορετική επεξεργασία τα raw. Οι φακοί της Fuji είναι μακράν οι καλύτεροι σε aps-c με μεγαλύτερη οξύτητα και ευκρίνεια με πάνω από 30 φακούς.H Sony έχει ρίξει το βάρος σε Full Frame α7 series και ουσιαστικά έχει εγκαταλήψει να βγάζει φακούς στις aps-c α6****.Για pixel peeping σε raw αρχεία της Fuji είτε Iridient (mac) είτε Ιridient Transformer+ Lightroom(windows) είτε Iridient+ Capture One(windows).

Κάτι άλλο ,αν κάνετε και v-logs ,η Canon είναι μονόδρομος με το σύστημα dual pixel af.
Δε διαφωνώ καθόλου. Η Fuji έβγαζε ανέκαθεν πολύ καλούς φακούς και προφανώς το πρόβλημα είναι της Adobe. Δυστυχώς όμως πολλοί φωτογράφοι δεν αποχωρίζονται το Lightroom
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Δε διαφωνώ καθόλου. Η Fuji έβγαζε ανέκαθεν πολύ καλούς φακούς και προφανώς το πρόβλημα είναι της Adobe. Δυστυχώς όμως πολλοί φωτογράφοι δεν αποχωρίζονται το Lightroom
Ούτε εγώ ,γι αυτό έδωσα 30 ευρώ για iridient να κάνω μετατροπή αρχείου και έπειτα επεξεργασία στο Lightroom :)
Το κακό με τη Sony είναι ότι δεν έχει ένα καλό φθηνό kit ,τον οποίον έχουν η Nikon,Canon,Fuji και πρέπει να πας σε ακριβότερες λύσεις,όπως στον αρκετά καλό 18-105 .
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.420
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Δε διαφωνώ καθόλου. Η Fuji έβγαζε ανέκαθεν πολύ καλούς φακούς και προφανώς το πρόβλημα είναι της Adobe. Δυστυχώς όμως πολλοί φωτογράφοι δεν αποχωρίζονται το Lightroom
Ούτε εγώ ,γι αυτό έδωσα 30 ευρώ για iridient να κάνω μετατροπή αρχείου και έπειτα επεξεργασία στο Lightroom :)
Το κακό με τη Sony είναι ότι δεν έχει ένα καλό φθηνό kit ,τον οποίον έχουν η Nikon,Canon,Fuji και πρέπει να πας σε ακριβότερες λύσεις,όπως στον αρκετά καλό 18-105 .
Ρωτάω εσάς τους 2 επειδη είναι ανάγκη για γρήγορη απάντηση και σας βλέπω πολύ σχετικούς:

Eχω μια Nikon D5100 AF-S VR DX 18-55mm και θέλω να την δώσω για να πάρω την Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS) για να με βολεύει καλύτερα! Με τον κιτ φακό της α6000 θα δω διαφορά από τον κιτ φακό της Nikon?

Χρήση: Καθαρά ταξίδια - είμαι ερασιτέχνης!
 

Σύζυξ

Member
Μηνύματα
16
Likes
169
Θάνο, δεν ξέρω ούτε τη μηχανή σου, ούτε το φακό σου, επομένως δε μπορώ να έχω άποψη. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι για χρόνια είχα ακριβά σώματα και φακούς L της Canon και πήρα τη sony για πλάκα. Αφού τράβηξα κάποιες φωτό και κατάλαβα ότι δεν είναι καθόλου "της πλάκας", πήγα μια εκδρομή στα Μετέωρα όπου χρησιμοποίησα και τις δύο. Μετά από λίγες μέρες έβαλα αγγελία πώλησης όλου του Canon εξοπλισμού μου. Είχα πολύ καλή ποιότητα με ελάχιστο βάρος. Αν θες τη γνώμη μου, πάρε τη Sony και ξεκίνα αποταμίευση για κάποιο καλύτερο φακό. Ο ώμος σου (δεν ξέρω βέβαια την ηλικία σου) θα σε ευγνωμονεί. Σου ανεβάζω μία φωτό από το "μικρό μάυρο κουτί" στα Μετέωρα. Είναι σε αρκετά χαμηλή ανάλυση και επίσης είναι απότελεσμα δύο διαφορετικών λήψεων (μία για τον ουρανό και μία για τη γη) αλλά θα καταλάβεις τι μπορεί να κάνει η μηχανούλα
meteora.jpg
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Βρε παιδιά ερώτηση: αν η Σόνυ έχει αρχίσει να εγκαταλείπει τις 6xxx μήπως να μην κινηθώ για την 6300 η την 6500 και να κοιτάξω τίποτα άλλο;

Χρήστο οι φακοί sigma που αναφέρεις φαίνονται καλοί αλλά ο 19ρης δεν είναι αρκετά ευρυγώνιος για apsc αισθητήρα, και για ταξίδια και τοπία θα ήθελα λίγο πιο wide.

Ουφ μπέρδεμα.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
521
Likes
1.073
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Υπάρχει και ο 16άρης sigma f1.4

Επίσης ακούγετε οτι θα βγει και καινούριο μοντέλο apsc. Οπότε δεν νομίζω να το εγκαταλείψει. Απλά έχει ρίξει το βάρος τώρα στις φουλ φρειμ.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Δεν έχει εγκαταλείψει τη σειρά α6***,αλλά τους φακούς της.Η photokina θα δείξει προς τα που πάει το πράγμα για Sony σε aps-c, έχει πολλά μέτωπα να αντιμετωπίσει σε Full Frame, τώρα που μπήκαν στο παιχνίδι των ακαθρεφτων Canon και Nikon.
Υπάρχει και ο πολύ καλός σταθερος Sigma 16mm f1. 4 για Sony a6***. Μπορείς να πάρεις πακέτο τον κιτ και 2ο φακό τον 16αρι ή ultra wide 10-18. Αλλιώς all around zoom 18-105
 

Σύζυξ

Member
Μηνύματα
16
Likes
169
Δυστυχώς αφεντικό, είναι αλήθεια ότι τα 19mm είναι λίγα για crop σώμα. Εγώ αναγκάστηκα και πήρα και τον Sony 10-18 f/4. Αν αποφασίσεις να κοιτάξεις για άλλη crop mirroless, η Fuji είναι μάλλον πολύ καλή επιλογή. Πριν λίγες μέρες μπήκε και η Nikon στο παιχνίδι με δύο νέες full frame mirorless αλλά είναι ακριβές, έχουν αρκετά μεγάλο όγκο (κυρίως λόγω ff φακών) και μάλλον μέτριες κριτικές
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.425
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom