Επιστροφή/ άφιξη στην Ελλάδα και περιορισμοί covid

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.374

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Η αεροπορική οδηγία που θα ισχύει από αύριο για τις πτήσεις εξωτερικού.


LiFO mobile: ΥΠΑ: Σε ισχύ από αύριο νέες αεροπορικές οδηγίες για τις πτήσεις εξωτερικού.
ΥΠΑ: Σε ισχύ από αύριο νέες αεροπορικές οδηγίες για τις πτήσεις εξωτερικού | LiFO
Επομένως επιστρέφοντας από ΗΠΑ απαιτείται τεστ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έχω μπερδευτεί.

"...χωρίς την υποχρέωση αρνητικού τεστ κορωνοϊού, για όλους τους επιβάτες που προέρχονται από τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και της Συμφωνίας Σένγκεν."

"Χωρίς τεστ άφιξης, οι ταξιδιώτες με Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19"

Έχει σημασία ποιας χώρας είσαι πολίτης ή από ποια χώρα ταξιδεύεις για να μπεις Ελλάδα;; Εγώ απ' τις παραπάνω προτάσεις καταλαβαίνω ότι εφόσον κάποιος είναι πολίτης της ΕΕ κι έχει το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, είναι οκ από όποια χώρα κι αν ταξιδέψει προς Ελλάδα.
Δεν είναι έτσι;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
764
Likes
3.873
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Η αεροπορική οδηγία που θα ισχύει από αύριο για τις πτήσεις εξωτερικού.


LiFO mobile: ΥΠΑ: Σε ισχύ από αύριο νέες αεροπορικές οδηγίες για τις πτήσεις εξωτερικού.
ΥΠΑ: Σε ισχύ από αύριο νέες αεροπορικές οδηγίες για τις πτήσεις εξωτερικού | LiFO
Συγνώμη , κάπου στο άρθρο λέει πως ''Mε αρνητικό τεστ, η είσοδος στην Ελλάδα ανεξαρτήτως εμβολιασμού για όλους τους υπόλοιπους ταξιδιώτες

Όλοι οι ταξιδιώτες προς Ελλάδα, πλην των κρατών της Ε.Ε. και της Συμφωνίας Σένγκεν, καθώς και από τις 33 χώρες εκτός της ΕΕ που έχουν προσχωρήσει στο σύστημα ψηφιακού πιστοποιητικού COVID-19 της ΕΕ, συμπεριλαμβανομένων των συζύγων τους, ή των προσώπων με τα οποία αυτοί έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης, καθώς και των ανήλικων τέκνων τους, ανεξαρτήτως της εμβολιαστικής τους κατάστασης, οφείλουν να έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί σε τεστ με τη μέθοδο PCR εντός των τελευταίων 72 ωρών ή εναλλακτικά να έχουν διαγνωσθεί αρνητικοί σε rapid test εντός 24 ωρών πριν από την άφιξή τους στην Ελλάδα. ''

Δεν καταργήθηκαν τα υποχρεωτικά PCR και rapid ;;;
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Έχω μπερδευτεί.

"...χωρίς την υποχρέωση αρνητικού τεστ κορωνοϊού, για όλους τους επιβάτες που προέρχονται από τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και της Συμφωνίας Σένγκεν."

"Χωρίς τεστ άφιξης, οι ταξιδιώτες με Ευρωπαϊκό Ψηφιακό Πιστοποιητικό COVID-19"

Έχει σημασία ποιας χώρας είσαι πολίτης ή από ποια χώρα ταξιδεύεις για να μπεις Ελλάδα;; Εγώ απ' τις παραπάνω προτάσεις καταλαβαίνω ότι εφόσον κάποιος είναι πολίτης της ΕΕ κι έχει το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, είναι οκ από όποια χώρα κι αν ταξιδέψει προς Ελλάδα.
Δεν είναι έτσι;
Εγω καταλαβαίνω ότι η ελεύθερη είσοδος εμβολιασμένων ισχύει μόνο για εντός ΕΕ + τις χώρες που έχουν συμφωνήσει.

Η είσοδος των ταξιδιωτών που προέρχονται από τα κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και της Συμφωνίας Σένγκεν, καθώς και από τις τριάντα τρεις (33) χώρες εκτός της ΕΕ που έχουν προσχωρήσει στο σύστημα ψηφιακού πιστοποιητικού COVID-19 της ΕΕ..... Κλπ κλπ κλπ

Λέει "προέρχονται" και όχι "κατάγονται" ή κάποια συνώνυμη λέξη. Δηλαδή μετράει από που έρχεσαι και όχι τι είσαι.

Όλα τα παραπάνω είναι η δική μου ερμηνεία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.097
Likes
1.958
Η αεροπορική οδηγία που θα ισχύει από αύριο για τις πτήσεις εξωτερικού.


LiFO mobile: ΥΠΑ: Σε ισχύ από αύριο νέες αεροπορικές οδηγίες για τις πτήσεις εξωτερικού.
ΥΠΑ: Σε ισχύ από αύριο νέες αεροπορικές οδηγίες για τις πτήσεις εξωτερικού | LiFO
Αρα η νοσηση για να μπεις στην Ελλαδα μας κανει αν ειναι μεχρι κ 6 μηνες...ενω πριν 1 βδομαδα επρεπε η νοσηση να ναι μεχρι 3 μηνες...αντε βγαλε ακρη πολυ μπερδεμα το αρθρο και μαλλον με πολλα κενα
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Αρα η νοσηση για να μπεις στην Ελλαδα μας κανει αν ειναι μεχρι κ 6 μηνες...ενω πριν 1 βδομαδα επρεπε η νοσηση να ναι μεχρι 3 μηνες...αντε βγαλε ακρη πολυ μπερδεμα το αρθρο και μαλλον με πολλα κενα
Αν θέλεις μπες στο site της ΥΠΑ, έχουν βγάλει δελτίο τύπου.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
237
Επόμενο Ταξίδι
???
Αρα η νοσηση για να μπεις στην Ελλαδα μας κανει αν ειναι μεχρι κ 6 μηνες...ενω πριν 1 βδομαδα επρεπε η νοσηση να ναι μεχρι 3 μηνες...αντε βγαλε ακρη πολυ μπερδεμα το αρθρο και μαλλον με πολλα κενα
Αυτή είναι και δική μου απορία. Εγώ όταν θα βρίσκομαι στο ταξίδι, κάπου στα μισά, λήγει το τρίμηνο και έλεγα πώς θα γυρίσω!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Ερώτηση: Γυρίζω Ελλάδα από Ελσίνκι με μετεπιβιβαση μεσω Γερμανίας. Για την μετεπιβίβαση θα χρειαστώ τεστ?οεο! Ευχαριστω :)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.097
Likes
1.958
Αυτή είναι και δική μου απορία. Εγώ όταν θα βρίσκομαι στο ταξίδι, κάπου στα μισά, λήγει το τρίμηνο και έλεγα πώς θα γυρίσω!
Μα μεχρι τωρα λεγανε 3μηνο και για την εισοδο στην Ελλαδα...τωρα παλι λενε εξαμηνο...πιστευω μονο στη πραξη μενει να το δουμε ή απο κανα τηλεφωνο σε ταξιδ.εοδυ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.712
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχθές που επέστρεψα το βράδυ στο Ελευθέριος Βενιζέλος επιλεχθηκα για "random" τεστ. Τόσο random που εξεταστηκε ΟΛΗ η πτήση, μηδενός εξαιρουμένου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.290
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom