Ρουμανία Ερωτήσεις Ρουμανία

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!

απο αεροδρομιο για να παμε Mihai Bravu τι με συμφερει; το 783 Express line’’ που προτεινετε και μετα μετρο? uber βλεπω παιζει πολυ... πρεπει να προσεξω κατι; μηπως να παρουμε uber? ειναι στανταρ το ποσο που σου λεει ? οση κινηση και να εχει;
 

iliangelo

Member
Μηνύματα
47
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??Το σκεφτομαι
Καλησπέρα.Εν όψη ταξιδιού με ΙΧ και παιδια στη Ρουμανία με απώτερο σκοπό τουρ σε Τρανσυλβανία, θα ήθελα να μου προτείνετε σε ποιες πόλεις από το παρακάτω σχεδιασμό είναι προτιμότερο να γίνουν παραπάνω από μια διανυκτερεύσεις .Ο αρχικός προγραμματισμός έχει ως εξής: Από Σόφια στο Πιτέστι (1 διανυκτέρευση αναγκαστική), πέρασμα Τρανσφαγκαρασαν (1 διανυκτ. Σιμπιου), μετά Σιγκισοάρα (1 διανυκτ.),συνέχεια στο Μπρασοβ (2 διανυκτ) για εκδρομή στο Μπραν και μετά καθοδος προς Βουκουρέστι (για 2 διανυκτ) με επίσκεψη στο δρόμο σε Πέλες και Σινάια. Ευχαριστω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα.Εν όψη ταξιδιού με ΙΧ και παιδια στη Ρουμανία με απώτερο σκοπό τουρ σε Τρανσυλβανία, θα ήθελα να μου προτείνετε σε ποιες πόλεις από το παρακάτω σχεδιασμό είναι προτιμότερο να γίνουν παραπάνω από μια διανυκτερεύσεις .Ο αρχικός προγραμματισμός έχει ως εξής: Από Σόφια στο Πιτέστι (1 διανυκτέρευση αναγκαστική), πέρασμα Τρανσφαγκαρασαν (1 διανυκτ. Σιμπιου), μετά Σιγκισοάρα (1 διανυκτ.),συνέχεια στο Μπρασοβ (2 διανυκτ) για εκδρομή στο Μπραν και μετά καθοδος προς Βουκουρέστι (για 2 διανυκτ) με επίσκεψη στο δρόμο σε Πέλες και Σινάια. Ευχαριστω
Καλημέρα. Αν πρέπει να απαντήσω έτσι όπως το ρωτάς, χωρίς κάποια άλλη διευκρίνιση για τα ενδιαφέροντα σας, τότε θα έλεγα στο Σιμπίου 2 βράδια. Έχει σημασία ομως τι σας αρέσει να κάνετε στα ταξίδια σας και τι θέλετε να δείτε σε αυτό το ταξίδι!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Δεν ξερω για τι ηλικιες παιδιων μιλας αλλα... εμεις αρχες του μηνα πηγαμε 4 βραδια Βουκουρεστι 2 Μπρασόφ και ενα Σιναια. Μου ελεγαν ολοι οτι ειναι πολλα τα 4 Βουκουρεστι αλλα προσωπικα δεν με χαλασαν καθολου! Μια μερα ολοκληρη σχεδον μας πηρε το therme. Και να φανταστειτε πηγαμε μονο στο galaxy τομεα... (μιας και δεν επιτρεπονται στους αλλους δυο τομεις κατω των 14 ετων).Τα μικρα (5 και 8 ετων) αλλα και μεις ξετρελλαθηκαμε με τις πισινες και τις νεροτσουλιθρες! Αλλη μια μερα μας πηρε το tineretului παρκο. Εχει απειρες παιδικες χαρες... πρεπει να τις ψαξετε και να τις βρειτε... Τα μικρα ξετρελαθηκαν!!! Στο τινερετουλουι πηγαμε μαλιστα δυο φορες, μια στην κατω μερια και μια στην πανω... ειναι τεραστιο....
356708501_6739995506010963_8673611377846588387_n.jpg
αλλη παιδικη χαρα .... ειχε καμια δεκαρια αλλα εμεις διαλεξαμε τις 2 καλυτερες... Χωρια το λουναπαρκ
356179364_1939125289805231_7906173931202940850_n.jpg
και αλλο ενα απογευμα το περασαμε σε αυτο το mall ! τα μικρα δε σταματησαν να κανουν τσουληθρα! επισης μας εδωσαν αυτοκινητακι παιδικο-καροτσι για να μετακινηθουμε στο εμπορικο
355761237_1332640314318786_7971954087008945357_n.jpg
μετρο Constantin Brancoveanu



358938117_296262409615098_7628676435815679552_n.jpg


AFI Cotroceni , τα μικρα τσουληθρα με τον συζυγο και εσεις ψωνιζετε στα μαγαζια! Γενικα μας εντυπωσιασε ολους η Ρουμανια! Θεωρω οτι εχει γνωρισει τεραστια αναπτυξη τα τελευταια χρονια και οι παλιοι την εχουν αδικησει... Ενθουσιαστηκαμε ολοι! Μικροι κ μεγαλοι! Το μονο "αρνητικο" ήταν οτι δεν ηταν φτηνοτερη πολυ απο Ελλαδα οπως νομιζα. Μονο το uber ηταν πολυ φτηνο. Βεβαια με εισητηρια 45€ (βαλε και αλλα 10 η θεση πηγαν 55€), μια χαρα ηταν συνολο. Να μεινετε στο βουκουρεστι απο uniri και πανω... και κυριως κοντα στην Piața Unirii.

Τέλος, δύο βραδια τα περασαμε στο σοου με τα σιντριβάνια! Οσο κιτσ και να το θεωρουσα, το θεαμα ηταν τελικα μοναδικο!!!! Να κοιταξετε ποτε λειτουργουν!!! Κριμα να τα χασετε! Μουσκεμα εγιναν τα καμαρια μου!
359636252_3483176148664412_1930410689261495493_n.jpg




για Μπρασοφ εχω να σας προτεινω αυτα τα δωματια! μας βολεψαν πολυ (45€ ειχαν οταν πηγαμε)! αν κ δεν εχει ασανσερ https://www.booking.com/hotel/ro/old-town-suite-brasov.el.html?aid=376387&label=bookings-name-0nm0XeJqfqLHbaQdLwiPZQS631953664768:pl:ta:p1:p22.563.000:ac:ap:neg:fi:tikwd-298458724550:lp9067672:li:dec:dm:ppccp=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YYriJK-Ikd_dlaEL_rxlzsw&sid=b1f2a6f925a6368be35997b306e924c4;label=postbooking_confpage

εννοείται μην παραλειψετε να επισκευτειτε τα δυο καστρα , Πελες και Μπραν αλλά και τα μοναστηρια!
 
Last edited:

s.kats.

Member
Μηνύματα
5
Likes
24
Γεια σας και από μένα,

Έχω αγοράσει εισιτήρια για Βουκουρέστι 24-27 Ιανουαρίου. Θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε μέσα στο κρύο από εκδρομές κτλ. Είμαστε νεαροί (27 ετών) και δε μας τρομάζει το κρύο!

1) Υπάρχουν χιονοδρομικά στο Βουκουρέστι? ποιο προτείνετε?
2) Για εκδρομές τέτοια εποχή να το τολμήσουμε (sibiu κτλ)? έχω διαβάσει τις πληροφορίες για Ρουμανία άπλα ρωτάω γιατί ο καιρός θα είναι διαφορετικός.
3) Κάποιο tips για ποτάκι/κρασάκι, φαγητό κτλ θα το εκτιμούσα.
Εγώ θα πρότεινα να πάτε στο Therme! Πήγαμε την περασμένη εβδομάδα και συζητούσαμε πόσο υπέροχα πρέπει να είναι τον χειμώνα να είσαι στις πισίνες με το ζεστό νερό και τα υδρομασάζ,τον τεράστιο θόλο από πάνω και να έχει κρύο και χιόνια έξω.... Δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ανοιχτό τον χειμώνα όμως φαντάζομαι ότι θα είναι ανοιχτά όλο το χρόνο.
 

s.kats.

Member
Μηνύματα
5
Likes
24
Καλησπέρα παιδιά...δυο ερωτήσεις έχω...πόση ώρα απόσταση είναι το Βουκουρέστι από τη Sighisoara???προλαβαίνω να φτάσω στη Sighisoara το πρωί και να γυρίσω το βραδάκι έχοντας δει όσα περισσότερα γίνεται???
Νομίζω γύρω στις 3,5-4 ώρες αν πας από Μπρασόβ.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παρόμοιες απορίες για να δω αν το σκέφτομαι καλά κι εγώ.
Θα έχουμε λογικά 4 (ίσως και 5 αλλά δύσκολο) νύχτες Ρουμανία, κατά τη διάρκειαt του χριστουγεννιάτικου break.
Δυστυχώς αν και η πρόθεση ήταν φάση γιορτινό (και φθηνό) ταξίδι, απ' ότι βλέπω τα christmas markets κλείνουν 23/12 Βουκουρέστι άρα δεν τα προλαβαίνουμε.

Αυτό που σκέφτομαι ως πλάνο λοιπόν, είναι άφιξη αεροδρόμιο (είναι πρωινή η πτήση), ενοικίαση αυτοκινήτου (αν καταφέρουμε να βρούμε χωρίς χρήση πιστωτικής) ή λεωφορεία/τρένα για κάστρο Πέλες, συνέχεια για διανυκτερεύση Brasov, επίσκεψη Bran την επόμενη μέρα, και επιστροφή για 3 νύχτες Βουκουρέστι.

Η αλήθεια είναι με φοβίζει το Βουκουρέστι για τόσες νύχτες ωστόσο. Σκεφτόμουν κι εγώ ότι μπορεί να την πάθαινα σα το Ζάγκρεμπ που 3 νύχτες ήταν πολύ, βλέπω κι εδώ για "2 μέρες φτάνουν", άρα σκέφτομαι αν θα μπορούσε άλλη μία νύχτα να γίνει κάπου αλλού και να μείνουν οι 2 για Βουκουρέστι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Παρόμοιες απορίες για να δω αν το σκέφτομαι καλά κι εγώ.
Θα έχουμε λογικά 4 (ίσως και 5 αλλά δύσκολο) νύχτες Ρουμανία, κατά τη διάρκειαt του χριστουγεννιάτικου break.
Δυστυχώς αν και η πρόθεση ήταν φάση γιορτινό (και φθηνό) ταξίδι, απ' ότι βλέπω τα christmas markets κλείνουν 23/12 Βουκουρέστι άρα δεν τα προλαβαίνουμε.

Αυτό που σκέφτομαι ως πλάνο λοιπόν, είναι άφιξη αεροδρόμιο (είναι πρωινή η πτήση), ενοικίαση αυτοκινήτου (αν καταφέρουμε να βρούμε χωρίς χρήση πιστωτικής) ή λεωφορεία/τρένα για κάστρο Πέλες, συνέχεια για διανυκτερεύση Brasov, επίσκεψη Bran την επόμενη μέρα, και επιστροφή για 3 νύχτες Βουκουρέστι.

Η αλήθεια είναι με φοβίζει το Βουκουρέστι για τόσες νύχτες ωστόσο. Σκεφτόμουν κι εγώ ότι μπορεί να την πάθαινα σα το Ζάγκρεμπ που 3 νύχτες ήταν πολύ, βλέπω κι εδώ για "2 μέρες φτάνουν", άρα σκέφτομαι αν θα μπορούσε άλλη μία νύχτα να γίνει κάπου αλλού και να μείνουν οι 2 για Βουκουρέστι.
Σιγκισοαρα. Ειναι παραμυθενια. Συναδεεται με τρενα με το Μπρασοβ και το Βουκουρεστι, δεν χρειαζεται αυτοκινητο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παρόμοιες απορίες για να δω αν το σκέφτομαι καλά κι εγώ.
Θα έχουμε λογικά 4 (ίσως και 5 αλλά δύσκολο) νύχτες Ρουμανία, κατά τη διάρκειαt του χριστουγεννιάτικου break.
Δυστυχώς αν και η πρόθεση ήταν φάση γιορτινό (και φθηνό) ταξίδι, απ' ότι βλέπω τα christmas markets κλείνουν 23/12 Βουκουρέστι άρα δεν τα προλαβαίνουμε.

Αυτό που σκέφτομαι ως πλάνο λοιπόν, είναι άφιξη αεροδρόμιο (είναι πρωινή η πτήση), ενοικίαση αυτοκινήτου (αν καταφέρουμε να βρούμε χωρίς χρήση πιστωτικής) ή λεωφορεία/τρένα για κάστρο Πέλες, συνέχεια για διανυκτερεύση Brasov, επίσκεψη Bran την επόμενη μέρα, και επιστροφή για 3 νύχτες Βουκουρέστι.

Η αλήθεια είναι με φοβίζει το Βουκουρέστι για τόσες νύχτες ωστόσο. Σκεφτόμουν κι εγώ ότι μπορεί να την πάθαινα σα το Ζάγκρεμπ που 3 νύχτες ήταν πολύ, βλέπω κι εδώ για "2 μέρες φτάνουν", άρα σκέφτομαι αν θα μπορούσε άλλη μία νύχτα να γίνει κάπου αλλού και να μείνουν οι 2 για Βουκουρέστι.
Τι ώρα φτάνεις στο αεροδρόμιο και πότε αναχωρείς την τελευταία μέρα; Πόσα άτομα θα είστε;
Εάν είστε 2 άτομα τότε καλύτερα μην νοικιάσεις αυτοκίνητο και μετακινήσου με τα τρένα γιατί τα εισιτήρια είναι πολύ φθηνά και έχουν πολλά δρομολόγια.
Επίσης, εάν έχεις μόνο 4 διανυκτερεύσεις θα πρέπει να δεις πολύ προσεκτικά τα δρομολόγια μεταξύ των πόλεων για να κάνεις πλάνο μετακινήσεων. Αυτό για μένα ήταν η σπαζοκεφαλιά...
π.χ. η Sighișoara είναι κουκλίστικη πόλη για λίγες ώρες και το γρήγορο τρένο που βολεύει για Βουκουρέστι έχει απογευματινή αναχώρηση γύρω στις 5 μ.μ. και φτάνει Βουκουρέστι μετά από σχεδόν 6 ώρες!
Εξίσου πολύ όμορφη πόλη που εμένα μου άρεσε περισσότερο είναι και το Sibiu.
Για το Βουκουρέστι θα σου έλεγα να αφιερώσεις 2 γεμάτες μέρες γιατί έχει σίγουρα περισσότερα πράγματα να δεις από το Ζάγκρεμπ. Και τα δύο τα επισκέφτηκα πρόσφατα με διαφορά 9 μηνών, οπότε έχω μέτρο σύγκρισης.
Στο Βουκουρέστι ήμουν πέρσι τον Οκτώβριο με τέλειο ηλιόλουστο καιρό και μεγάλη σχετικά μέρα και δεν μου έφτασαν οι 2 μέρες για να δω όλα όσα ήθελα, χωρίς να μπω σε κανένα μουσείο...
Βέβαια τα πάρκα του που ήταν υπέροχα τον Οκτώβριο δεν θα είναι το ίδιο δελεαστικά τέλος Δεκέμβρη με κρύο και μικρή μέρα. Αρα θα σου φτάσουν σίγουρα οι 2 μέρες για κάνεις τις βόλτες σου στο ιστορικό κέντρο και να δεις και τα αξιοθέατα που είναι πιο μακριά από αυτό.

Δες λίγο το παρακάτω άρθρο που έγραψα για τις μετακινήσεις στη Ρουμανία που ίσως σε βοηθήσει στον προγραμματισμό σου.

Ρουμανία - Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022
 
Last edited:

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δυστυχώς δεν έχουν κλειστεί ακόμα τα εισιτήρια οπότε δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες και να κάνω πλάνο με περισσότερη λεπτομέρεια, γνωρίζω απλά ότι θα είναι 4 ή 5 νύχτες μέσα στο 24-31/12.
Από άτομα θα είμαστε 3, θα τσεκάρουμε αρχικά για συγκοινωνίες κι αν δυσκολεύει το πρόγραμμα θα εξετάσουμε και αμάξι.

Απ' ότι καταλαβαίνω από site Bran, 25 και 26 του μήνα θα είναι ανοιχτό και δεν επηρεάζεται από τις αργίες; 🤔
Γενικά δεν έχω ξανακάνει ανήμερα Χριστούγεννα εξωτερικό οπότε προσπαθώ να σκεφτώ που θα ήταν προτιμότερο να τύχει να είμαστε εκείνη τη μέρα, αν θα κλείνουν τα πάντα ή αν οι μικρότερες πόλεις θα 'ναι πιο πήχτρα λόγω αργιών πχ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Δυστυχώς δεν έχουν κλειστεί ακόμα τα εισιτήρια οπότε δεν μπορώ να δώσω περισσότερες πληροφορίες και να κάνω πλάνο με περισσότερη λεπτομέρεια, γνωρίζω απλά ότι θα είναι 4 ή 5 νύχτες μέσα στο 24-31/12.
Από άτομα θα είμαστε 3, θα τσεκάρουμε αρχικά για συγκοινωνίες κι αν δυσκολεύει το πρόγραμμα θα εξετάσουμε και αμάξι.

Απ' ότι καταλαβαίνω από site Bran, 25 και 26 του μήνα θα είναι ανοιχτό και δεν επηρεάζεται από τις αργίες; 🤔
Γενικά δεν έχω ξανακάνει ανήμερα Χριστούγεννα εξωτερικό οπότε προσπαθώ να σκεφτώ που θα ήταν προτιμότερο να τύχει να είμαστε εκείνη τη μέρα, αν θα κλείνουν τα πάντα ή αν οι μικρότερες πόλεις θα 'ναι πιο πήχτρα λόγω αργιών πχ.
Παραμονη χριστουγεννων και χριστουγεννα κατα βαση ειναι σα την Ελλαδα και εξω..δηλαδη ολα κλειστα πλην μερικων μαγαζιων οπου πρεπει να εχεις κρατηση για να κατσεις...το 2017 που χαμε παει εμεις,παραμονη και ανημερα κλεισαμε κ φαγαμε σε εστιατορια 5στερων ξενοδοχειων(αυτα ηταν μονο ανοιχτα τοτε)..μια καλη αρχη ειναι να αρχισετε τα μαιλ σε εστιατορια και ξενοδοχεια ειτε στο Βουκουρεστι,ειτε στα χωρια να ξερετε εξαρχης τις επιλογες σας!
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
παραμονη και ανημερα κλεισαμε κ φαγαμε σε εστιατορια 5στερων ξενοδοχειων(αυτα ηταν μονο ανοιχτα τοτε)..μια καλη αρχη ειναι να αρχισετε τα μαιλ σε εστιατορια και ξενοδοχεια ειτε στο Βουκουρεστι,ειτε στα χωρια να ξερετε εξαρχης τις επιλογες σας!
Ντάξει η αλήθεια είναι δεν έχουμε καμιά κάψα να τρώμε κάθε μερά σε εστιατόριο οπότε θα δούμε πως θα χειριστούμε το θέμα φαί, θα το ερευνήσουμε καλύτερα όσο περνάει ο καιρός. Ελπίζω κάτι σε street food έστω να είναι ανοιχτό (αν όχι θα καταλήξουμε στα σούπερ μάρκετ και τα γνωστά φαστφουντάδικα).

Λοιπόν, έχουμε και ημερομηνίες πια.
Φτάνουμε Κυριακή 24/12 απογευματόβραδο (αν μας κάνει το χατίρι η wizz) και φεύγουμε Πέμπτη 28 βράδυ, άρα δεν μπορεί να γίνει καπάκι Πέλες από το αεροδρόμιο.
Συνεπώς το σκέφτομαι κάπως έτσι:
Κυριακή - Δευτέρα: Διανυκτέρευση Βουκουρέστι και αναχώρηση Τρίτη ~απόγευμα για Μπρασόφ. Νύχτα εκεί και Μπράν Τετάρτη πρωι.
Πέμπτη πρωι αναχώρηση απ' όπου κοιμηθούμε για Πέλες (αν έχει κάποια λόκερς στο κοντινότερο σταθμό τρένων για να αφήσουμε μπαγκάζια) και καπάκι αεροδρόμιο.

Οπότε έτσι αφενός δεν ξέρω που να βάλω διανυκτέρευση Τετάρτη, αφετέρου αν οι ~42 ώρες είναι αρκετές για τζούρα Βουκουρεστίου. 🤔
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom