Αυστρία Ιταλία Ερωτήσεις για Ιταλία-Αυστρία

JohnGR

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
Καλησπέρα σε όλους!

Ετοιμαζόμαστε για ένα ταξίδι (το πρώτο στο εξωτερικό) με την κοπέλα μου το καλοκαίρι:

Αθήνα -(αεροπλάνο)- Βενετία -(τρένο)- Σαλζμπουργκ -(τρένο)- Βιέννη -(αεροπλάνο)- Θεσσαλονίκη

(Επιπλέον θα είναι και η πρώτη φορά που ταξιδεύουμε με αεροπλάνο..)

Έχοντας ήδη ξεκινήσει τον προγραμματισμό και σε λίγες μέρες θα κλείσουμε εισιτήρια και δωμάτια, δημιουργήθηκαν μερικές απορίες:

1) Με τις ταυτότητες που βγάλαμε πριν 5-6 χρόνια με λατινικούς χαρακτήρες στο όνομα είμαστε καλυμμένοι? Στα αεροδρόμια καθώς και στο πέρασμα από Ιταλία προς Αυστρία υπάρχει κάποια διαδικασία ή είναι όλα υπόθεση λίγων λεπτών;

2) Έχει ταξιδέψει κανείς με τρένο από Βενετία προς Σαλζμπουργκ; Έψαχνα για τα δρομολόγια, τα οποία και βρήκα και είτε περιλαμβάνουν λεωφορείο-τρένο ή πολλαπλές αλλαγές σε τρένα. ++ ότι δεν βρήκα πουθενά σε τι τιμές κυμαίνονται..
Πάντως διάβασα ότι η διαδρομή είναι φανταστική!

3) Υπάρχει περίπτωση για κάποια φοιτητική έκπτωση στα τρένα;

4) Στα αεροπορικά εισιτήρια και συγκεκριμένα με τη SkyEurope από Βιέννη προς Θεσσαλονίκη αξίζει η αγορά ασφάλισης που παρέχεται επιπλέον?

Αυτά προς το παρόν, ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
απο Αθηνα που πας;; αεροπορικως Βενετια ή με τραινο;;; (ασχετο)

1. πιστευω οτι με ταυτοτητες που εχεις με λατινικους χαρακτηρες δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα...εχω παει πολλες φορες αεροπορικως Αυστρια, κ παντα εδειχνα ταυτοτητα αν κ κουβαλαω μαζι μου διαβατηριο....

2. δεν εχω παει με τραινο προς τα εκει...γενικα εχω κανει πριν χρονια interrail σε ολη σχεδον την Ευρωπη αλλα οχι αυτη την διαδρομη...επιπλεον απο τοτε περασαν κ 12 χρονια οποτε οτι κ ν σου ελεγα...

3. πιστευω οτι υπαρχει φοιτητικη εκπτωση..επισης σιγουρα υπαρχει εκπτωσης για νεους κατω απο μια ηλικια

4. δεν εχω πεταξει με SkyEurope...αλλα κ στην TUI που χρησιμοποιω πολυ συχνα, κ εχει τετοια ασφαλιση ποτε δεν πηρα...βασικα αν ειναι μικρος το κοστος καντο...σιγα...
 

JohnGR

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

Θα πάμε αεροπορικώς από Αθήνα στη Βενετία με την Aegean...

Είναι +30 Euro η ασφάλιση, αλλά ξέρεις, προσπαθούμε να κόψουμε απ' όπου μπορούμε ;)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
η ασφαλιση τι σου παρεχει;;;
ειναι cancellation insurance?
αν ναι, αλλα εισαι 100% βεβαιος οτι θα πας (πχ αδειες απο δουλεια κλπ) τοτε μην παιρνεις
 

JohnGR

Member
Μηνύματα
7
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
η ασφαλιση τι σου παρεχει;;;
ειναι cancellation insurance?
αν ναι, αλλα εισαι 100% βεβαιος οτι θα πας (πχ αδειες απο δουλεια κλπ) τοτε μην παιρνεις
ναι και έχει επιπλέον διάφορες αποζημιώσεις σε περίπτωση κλοπής, εάν χαθούν ο βαλίτσες και άλλα τέτοια..

Εντάξει βασικά τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και κακό να υπάρχει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.520
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom