Ολλανδία Ερωτήσεις για Ολλανδία

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Λοιπον παω Αμστερνταμ 23-30 Μαιου και εχω μερικες ερωτησουλες.Το προγραμμα εχει ως εξης¨Θα δουμε τα μουσεια Historich museum,Tulip museum,Van gogh museum,Heineken experience,Rijks museum,Diamond museum,Ajax museum,Rembrand museum,Allard pierson museum,Anna Frank museum,hash marihuana museum,βολτα με καραβακι στα καναλια,και μια ημερησια εκδρομη σε Marken-Volendam-Delft-Hague.1ον)Εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο που πρεπει να δω οπωσδηποτε ωστε να αφαιρεσω κατι απο τις επιλογες μου(Τα ενδιαφεροντα μου αθλητικα,τεχνες,μουσικη) 2ον)Ξερετε ενα καλο χαρτι του τραμ εκτος της σελιδας του GVB(να ειναι εμφανης οι στασεις του τραμ και οι γραμμες σε πιθανη εκτυπωση).3ον)Καποιες καλες προτασεις φτηνου(κοστος 10-15 ευρω) φαγητου περα απο FEBO,Maoz,New york Pizza 4ον)Το κοστος του εμφιαλομενου νερου και αν γενικα μπορουμε να πιουμε νερο απο βρυση 5ον)Εκτος απο το μουσειο του Αjax υπαρχει και τουρ του γηπεδου,πρεπει να κανουμε κρατηση απο την προηγουμενη μερα για το τουρ?Συγνωμη αν ρωταω πολλα και ευχαριστω εκ των προτερων :roll::roll::roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σχετικά με το νερό...δεν ξέρω για το Άμστερνταμ, αλλά στο Ρότερνταμ που έμεινα περισσότερο επιτρέπονταν το νερό της βρύσης. Όπου πήγαμε επίσκεψη στο Άμστερνταμ μου προσέφεραν εμφιαλωμένο νερό αλλά δεν ρώτησα αν υπήρχε πρόβλημα με το νερό του δικτύου.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.771
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αφού θα δεις τόσα μουσεία, ρίξε μια ματιά και στο Sex Museum στην Damrak 18. Εντάξει δεν είναι και το κορυφαίο μουσείο που μπορείς να δεις, αλλά αξίζει τουλάχιστον για τις ενδιαφέρουσες αναπαραστάσεις προηγούμενων αιώνων...
Το μουσείο της Άννα Φρανκ είχε τεράστιες ουρές όσες φορές περάσαμε, έτσι δεν κάναμε τον κόπο να περιμένουμε.

Αν έχεις κάποιο ενδιαφέρον στη σύγχρονη αρχιτεκτονική, έχω να προτείνω βόλτα στις περιοχές Java, Borneo και KNSM (είναι νησάκια ανατολικά του κέντρου).

Να δεις το Begeinhof, είναι μια γειτονιά στο κέντρο, ένα τετράγωνο ουσιαστικά, που έχει παραμείνει όπως ήτανε αιώνες πριν, ίσως η πιο παλιά γωνιά της πόλης.
Γενικά νομίζω πως η πόλη αυτή μας θέλει χαλαρούς, έχει ήρεμους ρυθμούς, δεν είναι για πολύ τρέξιμο και πολλά μουσεία...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
φτηνό φαγητό σε μεγάλη ποικιλία θα βρεις στο la place. Eίναι self service restaurant με απίστευτη ποικιλία σε ότι μπορείς να φανταστείς .Δεκάδες είδη πίτσας , σάντουιτσ ζυμαρικών,σαλάτας, κρεάτων και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.Σε κεντρικό σημείο ,θα το βρεις πανεύκολα Αξίζει κανείς να πάει μόνο και μόνο για την ποικιλία

www.laplace.nl/
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Δεν ξερω ολλανδικα και το σαιτ ειναι στα ολλανδικα(la place).Ποιες οι ωρες λειτουργιας και που βρισκετε,ειναι αλυσιδα?Νομιζετε οτι ειναι καλυτερα να κλεισω εισητηρια για Anna Frank house μεσω net για γρηγοροτερη προσβαση?Μηπως ξερετε και ενα καλο καταστημα για την παρακολουθηση του τελικου champions league(μιλαω για καλη ποδοσφαιρικη ατμοσφαιρα!!!)
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν ξερω ολλανδικα και το σαιτ ειναι στα ολλανδικα(la place).Ποιες οι ωρες λειτουργιας και που βρισκετε,ειναι αλυσιδα?


Eχεις δίκιο ,κοίταξε καλύτερα σε αυτή τη σελίδα του tripadvisor που τα έχει στα αγγλικά και γράφει και διεύθυνση.Για ωράρια δεν ξέρω αν γράφει αλλά απότι θυμάμαι ακολουθεί και αυτό τα ωράρια των εστιατορίων σύμφωνα με τα ευρωπαικά πρότυπα που κλέινουν πολύ νωρίς για τα δικά μας δεδομένα.Γενικά στις ευρωπαικές χώρες η πιο συνηθισμένη ώρα για δέιπνο είναι γύρω στις 7 το απόγευμα.

La Place, Amsterdam - Restaurant Reviews - TripAdvisor
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Ειναι μακρια απο κεντρο μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο σε κεντρικοτερο σημειο?Ξερω οτι υπαρχουν πολλοι ολλανδοπληκτοι που μπορουν να βοηθησουν!!!Εμπροςς λοιπον!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Υπάρχει ακριβώς το ίδιο στην οδό Rokin είναι κεντρικότατη.Πάλι βλακεία έκανα που δεν τσέκαρα στο trip advisor τη διεύθυνση που δίνει και αναφέρει προφανώς άλλο υποκατάστημα πιο μακριά από το κέντρο .Τώρα ελπίζω να σου δίνω την σωστή πληροφορία.

La Place in Amsterdam, Netherlands - WhyGo
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
ΕΙΣΑΙ SUPER.Eιναι διπλα στο ξενοδοχειο που εχω κλεισει thanks.Αλλα για τις υπολοιπες ερωτησουλες κανεις προθυμος και γνωστης????
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αν διαθέτεις χρόνο, απο λίγες ώρες εως μια μέρα, προτεινω να δεις και κάποια άλλη πόλη. Ροτερνταμ, Ουτρέχτη, Χάγη. Τα τρένα ειναι πολύ καλά, το δίκτυο πυκνό, και τα δρομολόγια πολλά.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Συμφωνώ και γω για εκδρομή σε Ρότερνταμ, Ουτρέχτη και τα νησακια που προτεινει η Mariath.
Αφου θα δεις τόσα μουσεία μη ξεχάσεις να πάρεις τη κάρτα. Να συντονίσεις και τις μέρες που θα τα δεις γιατί έχει ανάλογα με την τιμή της τις αντίστοιχες μέρες διάρκειας.
Τώρα για φαγητό, υπάρχουν εστιατόρια όλου του κόσμου στη πόλη. Ακριβούτσικα θα έλεγα και τα περισσότερα που τουλάχιστον εγώ δοκίμασα δε τρελάθηκα κιόλας. Ωραίο φαγητό και φθηνότερο από τα υπόλοιπα βρήκα σε κουρδικά. Δοκίμασε κάποιο. Υπάρχουν διάσπαρτα στη πόλη. Δε θυμάμαι να σου πω κάποιο συγκεκριμένο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Υπάρχει ακριβώς το ίδιο στην οδό Rokin είναι κεντρικότατη.Πάλι βλακεία έκανα που δεν τσέκαρα στο trip advisor τη διεύθυνση που δίνει και αναφέρει προφανώς άλλο υποκατάστημα πιο μακριά από το κέντρο .Τώρα ελπίζω να σου δίνω την σωστή πληροφορία.

La Place in Amsterdam, Netherlands - WhyGo

Φωτογραφίες από αυτό το εστιατόριο έχω επισυνάψει και στις φωτογραφίες από την Ολλανδία.

Επίσης σχετικά με τις πόλεις, θα συμφωνήσω με όσους σου πρότειναν να επισκεφτείς το Ρότερνταμ, την Χάγη αλλά και το Delft που είναι κάπου ανάμεσα σε αυτές τις δύο πόλεις.

Εχω να ανεβάσω φωτογραφίες και για το Ρότερνταμ και για το Delft απλά δεν υπήρχε αντίστοιχο θέμα και δεν γνώριζα που να τις ανεβάσω.. :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.636
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom