Ουζμπεκιστάν Ερωτήσεις για Ουζμπεκιστάν

Μηνύματα
171
Likes
805
Δεν νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα αλλά είσαι σίγουρη ότι η επιλογή του Άμπου Ντάμπι αξίζει; Αν βάλεις 2 διαμονές εκεί στο πήγαινε κ στο έλα, μετακινήσεις από και προς αεροδρόμια κ ξενοδοχεία, διατροφή, το κόστος πράγματι παραμένει χαμηλότερο από το να πας Ουζμπεκιστάν με άλλο τρόπο; Και χάνεις κ σοβαρά πολύτιμο χρόνο από το κύριο ταξίδι. Και σε κουράζουν κ οι αλλαγές των ξενοδοχείων και βάζεις ακόμα 2 μέσω Άμπου Ντάμπι και το κόστος στο εμιράτο είναι σίγουρα υψηλότερο του Ουζμπεκιστάν. Αλλά καλύτερα να πάρεις γνώμη από μέλη που ξέρουν από wizz και αν μπορείς να το κάνεις μονοκοπανιά ή αν πρέπει να το σπάσεις με διανυκτέρευση.
Πάντως αν μέσω wizz είναι ολα μαζί καμιά 300άρα ενώ με καμιά turkish 500άρα (θα γλιτώσεις κ γεύμα γιατί βγάζουν φαγητό), το να κάνεις διανυκτέρευση στο Αμπου Ντάμπι, σίγουρα θα ξεπεράσει σε σύνολο το 500αρι της turkish και θα έχεις και απώλειες ημερών.
Τασκένδη μονοήμερη από Σαμαρκάνδη ξέχνα το πάντως. Δεν έχει νόημα.
Οι τιμές της Turkish ειναι γυρω στα 600 αλλά νομίζω βρήκα τη λύση, ακολουθώντας τη συμβουλή σου. Θα πάμε από Άμπου Ντάμπι Τασκένδη (η πτήση είναι πιο αργά απ' ότι είναι για Σαμαρκάνδη, οπότε έχουμε αρκετή ώρα στο layover ώστε να επιτρέπει περιθώριο για καθυστερήσεις. Νέο πρόγραμμα

Μέρα 1: Άφιξη Άμπου Ντάμπι από Αθήνα στη 1 το βράδυ
Μέρα 2: Άφιξη Τασκένδη στις 12.30 το πρωί + μισή μέρα στην Τασκένδη
Μέρα 3: Πρωινό και απόγευμα στην Τασκένδη. Αναχώρηση με νυχτερινό τραίνο για Μπουχάρα ή διανυχτέρευση Τασκένδη και πρωινό τρένο για Μπουχάρα
Μέρα 4: Ολόκληρη μέρα Μπουχάρα και διανυχτερευση Μπουχάρα
Μέρα 5: Μπουχάρα + απογευματινό τρένο για Σαμαρκάνδη + βραδινή βόλτα, φαγητό + διανυχτερευση Σαμαρκάνδη
Μέρα 6: ολόκληρη μέρα Σαμαρκάνδη
Μέρα 7: Πρωινή πτήση από Σαμαρκάνδη σε Άμπου Ντάμπι. Άφιξη Αμπου Ντάμπι κατά τη 1. Λίγο sightseeing στο Αμπου Ντάμπι το απόγευμα, διανυχτερευση Αμπου Ντάμπι
Μέρα 8: επιστροφή Αθήνα.

(Edited μετά τη συμβουλή της Φένιας)

Νομίζω πως αυτό μας αφήνει αρκετό χρόνο στο Ουζμπεκιστάν, μειώνει το κόστος μιας και εχουμε πλεον μονο μια διανυχτερευση Άμπου Ντάμπι (το layover θα το περάσουμε στο αεροδρόμιο μάλλον.) και έχουμε λιγότερα πήγαινέλα με τρένα στο Ουζμπεκιστάν.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η απόσταση Μπουχαρα Σαμαρκανδη είναι περίπου πέντε ώρες με το τρένο. Η Σαμαρκανδη είναι πολύ μικρή ενώ η Μπουχαρα έχει πιο πολλά πράγματα να δείτε. Ψαξου λίγο καλύτερα, τσέκαρε αποστάσεις. Καλύτερα να πάτε με ένα νυχτερινό τρένο από την Τασκένδη στη Μπουχαρα, δυο διανυχτερευσεις εκεί και μετά μια νύχτα Σαμαρκανδη κι επιστροφή.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Η απόσταση Μπουχαρα Σαμαρκανδη είναι περίπου πέντε ώρες με το τρένο. Η Σαμαρκανδη είναι πολύ μικρή ενώ η Μπουχαρα έχει πιο πολλά πράγματα να δείτε. Ψαξου λίγο καλύτερα, τσέκαρε αποστάσεις. Καλύτερα να πάτε με ένα νυχτερινό τρένο από την Τασκένδη στη Μπουχαρα, δυο διανυχτερευσεις εκεί και μετά μια νύχτα Σαμαρκανδη κι επιστροφή.
Κυριολεκτικά, μόλι; έκανα edit το ποστ μου να γράψω ακριβώς αυτό! Έχεις δίκιο και φυσικά θα ψάξουμε περισσότερο τις εσωτερικές διαδρομές τώρα που βρήκαμε τις κατάλληλες πτήσεις. Σας ευχαριστώ και τους δυο
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.305
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Συμφωνώ με τις προτάσεις της Φένιας,πιο πολλά θα δεις στην Μπουχάρα, αλλά και το βράδυ στο Registan Square της Σαμαρκάνδης είναι υπέροχο,έχει και ένα night light show εκεί,ρώτησε να μάθεις την ώρα,αξίζει.Κρίμα πάντως που δεν μπορείτε να βάλετε και την μοναδική Χίβα στο πρόγραμμα σας.Αν σε ενδιαφέρει για ξεναγούς μπορείς να στείλεις πμ
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Συμφωνώ με τις προτάσεις της Φένιας,πιο πολλά θα δεις στην Μπουχάρα, αλλά και το βράδυ στο Registan Square της Σαμαρκάνδης είναι υπέροχο,έχει και ένα night light show εκεί,ρώτησε να μάθεις την ώρα,αξίζει.Κρίμα πάντως που δεν μπορείτε να βάλετε και την μοναδική Χίβα στο πρόγραμμα σας.Αν σε ενδιαφέρει για ξεναγούς μπορείς να στείλεις πμ
Φανταστικό το night show το οποιο δεν ειναι καθε μερα, αξιζει να συμπεσει η διανυκτερευση με αυτο.

Εγω παντως χρειαστηκα περισσοτερο χρονο Σαμαρκανδη απο Μπουχαρα.
Και οι 2 πολεις ειναι ενδιαφερουσες με αρκετα σημεια που αξιζουν.

Τη Χίβα δεν νομιζω οτι μπορει να τη χωρεσει σε τοσο σφιχτο προγραμμα, με τρενα, με τοσες μετακινησεις.

Δεν θα μπορούσα με τίποτα να επιλέξω όμως να αφαιρέσω κάποια πόλη από τις 4 (Τασκένδη, Μπουχάρα, Σαμαρκάνδη, Χίβα), αν έπρεπε να το κάνω.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Χαίρετε! Αναφέρω κι εγώ συνοπτικά το πλάνο μας για Ουζμπεκιστάν, προκειμένου να μας προτείνετε μέρη για φαγητό-καφέ και δραστηριότητες που θεωρείτε must!

- Άφιξη σε Τασκένδη 12:30 το μεσημέρι και διαμονή για 2 βράδια.
- Αναχώρηση με γρήγορο τρένο για Σαμαρκάνδη, άφιξη γύρω στις 10:30 το πρωί και διαμονή για 2 βράδια.
- Αναχώρηση με προορισμό τη Νουράτα, όπου θα διανυκτερεύσουμε για ένα βράδυ. Το επόμενο πρωί θα κάνουμε ένα hike σε κάποια χωριά της περιοχής και το απόγευμα θα φύγουμε με ταξί με προορισμό την Μπουχάρα, όπου θα μείνουμε για 2 βράδια.
- Στην Μπουχάρα θα έχουμε χρόνο να σπαταλήσουμε και την τρίτη ημέρα (μετά τις 2 διανυκτερεύσεις), καθώς θα πάρουμε το βραδινό τρένο με προορισμό τη Χίβα, όπου θα φτάσουμε γύρω στις 11 το πρωί και θα μείνουμε για τις τελευταίες 2 βραδιές. Αναχώρηση από Ουρτζέντς για Κωνσταντινούπολη.

ΥΓ: Θέλαμε κάπου να χωρέσουμε 2-3 ημέρες στο Τουρκμενιστάν, αλλά το κόστος ήταν υπερβολικό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Χαίρετε! Αναφέρω κι εγώ συνοπτικά το πλάνο μας για Ουζμπεκιστάν, προκειμένου να μας προτείνετε μέρη για φαγητό-καφέ και δραστηριότητες που θεωρείτε must!

- Άφιξη σε Τασκένδη 12:30 το μεσημέρι και διαμονή για 2 βράδια.
- Αναχώρηση με γρήγορο τρένο για Σαμαρκάνδη, άφιξη γύρω στις 10:30 το πρωί και διαμονή για 2 βράδια.
- Αναχώρηση με προορισμό τη Νουράτα, όπου θα διανυκτερεύσουμε για ένα βράδυ. Το επόμενο πρωί θα κάνουμε ένα hike σε κάποια χωριά της περιοχής και το απόγευμα θα φύγουμε με ταξί με προορισμό την Μπουχάρα, όπου θα μείνουμε για 2 βράδια.
- Στην Μπουχάρα θα έχουμε χρόνο να σπαταλήσουμε και την τρίτη ημέρα (μετά τις 2 διανυκτερεύσεις), καθώς θα πάρουμε το βραδινό τρένο με προορισμό τη Χίβα, όπου θα φτάσουμε γύρω στις 11 το πρωί και θα μείνουμε για τις τελευταίες 2 βραδιές. Αναχώρηση από Ουρτζέντς για Κωνσταντινούπολη.

ΥΓ: Θέλαμε κάπου να χωρέσουμε 2-3 ημέρες στο Τουρκμενιστάν, αλλά το κόστος ήταν υπερβολικό.
Ειχα προσπαθησει κ εγω για Τουρκμενισταν (για την περιοχη του κρατηρα κυριως) αλλα απορριφθηκε λογω εξτριμ κοστους (πηρα 2-3 προσφορες, το ιδιο ηταν).
Αντιθετα, εβαλα Τατζικισταν. Για να το προλαβεις αυτο πρεπει να αφαιρεσεις τη Νουρατα για την οποια δεν εχω γνωμη, κ ενα βραδυ απο τη Χιβα λογικα κ ισως να παιξεις κ με εσωτερικη πτηση.
Ειναι καλο το προγραμμα σου, ειδικα εφοσον μπαινεις απο τη μια ακρη κ βγαινεις απο την αλλη.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.426
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εγώ θα αφαιρούσα κι ένα βράδυ από τη Σαμαρκανδη, είναι πολύ μικρή πόλη.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Ειχα προσπαθησει κ εγω για Τουρκμενισταν (για την περιοχη του κρατηρα κυριως) αλλα απορριφθηκε λογω εξτριμ κοστους (πηρα 2-3 προσφορες, το ιδιο ηταν).
Αντιθετα, εβαλα Τατζικισταν. Για να το προλαβεις αυτο πρεπει να αφαιρεσεις τη Νουρατα για την οποια δεν εχω γνωμη, κ ενα βραδυ απο τη Χιβα λογικα κ ισως να παιξεις κ με εσωτερικη πτηση.
Ειναι καλο το προγραμμα σου, ειδικα εφοσον μπαινεις απο τη μια ακρη κ βγαινεις απο την αλλη.
Ναι, ακριβώς κι εγώ το ίδιο διαπίστωσα για Τουρκμενιστάν. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάμε για 1-2 μέρες στο Τατζικιστάν. Μάλλον αξίζει κάτι παραπάνω, αν θέλεις να συνδυάσεις και κάποιο hike ή tour εκεί.
Ευχαριστώ πάντως!

Εγώ θα αφαιρούσα κι ένα βράδυ από τη Σαμαρκανδη, είναι πολύ μικρή πόλη.
Ευχαριστώ Φένια! Θα δούμε μήπως κάνουμε κάποια ημερήσια εκδρομή τη 2η ημέρα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Ναι, ακριβώς κι εγώ το ίδιο διαπίστωσα για Τουρκμενιστάν. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να πάμε για 1-2 μέρες στο Τατζικιστάν. Μάλλον αξίζει κάτι παραπάνω, αν θέλεις να συνδυάσεις και κάποιο hike ή tour εκεί.
Ευχαριστώ πάντως!



Ευχαριστώ Φένια! Θα δούμε μήπως κάνουμε κάποια ημερήσια εκδρομή τη 2η ημέρα.
Αξίζει μόνο αν έχεις μέρες περίσσευμα, θέλεις πιο γρηγορο ρυθμο στο ταξιδι και κυριως θελεις να κανεις τρεκ στα βουνα φαν.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Μπορείτε επίσης από Χίβα να κάνετε ημερήσια στην έρημο και τα μυστηριώδη ερειπωμένα κάστρα του karakalpakstan.
Αυτό θα το κάνουμε! Απ' ό,τι διάβασα είναι πολύ εύκολο να βρεις κάποιον ακόμα και μέσω του ξενοδοχείου να σου κάνει την ξενάγηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom