Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Στο γραφείο στον Πειραιά που είναι αρμόδιο για Κορυδαλλό Νίκαια , κλείνεις ραντεβού ή πας και καταθέτεις απλώς τα δικαιολογητικά και περιμένεις να σε καλέσουν;
Πριν 1 χρονο με ραντεβου ηταν αλλα ενα τηλ θα σας λυσει την απορια,απαντανε
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα! Ψάχνοντας για το Ζάγκρεμπ που θα ταξιδέψουμε το άλλο ΣΚ, έπεσα πάνω σε μια πληροφορία που με προβλημάτισε. Το είδα σε δύο διαφορετικά σάιτ.. Ότι από τη στιγμή που θα βγάλεις διαβατήριο στο ανήλικο παιδί σου για να ταξιδέψεις στην Κροατία πρέπει να έχει περάσει ένας μήνας γιατί τότε αρχίζει η ισχύς του διαβατηρίου. Να μην έχει βγει πιο πρόσφατα με λίγα λόγια. Εγώ ηξερα πως σε διάφορους προορισμούς πρέπει να μη λήγει το διαβατήριο νωρίτερα από κάποιους μήνες, αλλά δεν είχα ακούσει ποτέ ότι δε ξεκινάει με την έκδοση του απευθείας και η ισχύς του.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; Εμείς θα έχουμε το διαβατήριο στα χέρια μας την άλλη βδομάδα και ταξιδεύουμε λίγες μέρες μετά..
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Καλησπέρα! Ψάχνοντας για το Ζάγκρεμπ που θα ταξιδέψουμε το άλλο ΣΚ, έπεσα πάνω σε μια πληροφορία που με προβλημάτισε. Το είδα σε δύο διαφορετικά σάιτ.. Ότι από τη στιγμή που θα βγάλεις διαβατήριο στο ανήλικο παιδί σου για να ταξιδέψεις στην Κροατία πρέπει να έχει περάσει ένας μήνας γιατί τότε αρχίζει η ισχύς του διαβατηρίου. Να μην έχει βγει πιο πρόσφατα με λίγα λόγια. Εγώ ηξερα πως σε διάφορους προορισμούς πρέπει να μη λήγει το διαβατήριο νωρίτερα από κάποιους μήνες, αλλά δεν είχα ακούσει ποτέ ότι δε ξεκινάει με την έκδοση του απευθείας και η ισχύς του.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά; Εμείς θα έχουμε το διαβατήριο στα χέρια μας την άλλη βδομάδα και ταξιδεύουμε λίγες μέρες μετά..
Χώρα της ΕΕ είναι η Κροατία και μάλιστα εντός Σένγκεν, οπότε θα απαιτείται ότι και στις υπόλοιπες χώρες. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, θα βρεις πολλά άλλα ευφάνταστα και αν παρέθετες τα site με τις απαιτήσεις που αναφέρεσαι, θα σε βοηθούσαμε περισσότερο...
Αφού θες να ψάξεις, ξεκίνα από τις ταξιδιωτικές πληροφορίες της κροατικής κυβέρνησης, ο όποιος περιορισμός εισόδου θα υπάρχει σε περίοπτη θέση, Δες και τις οδηγίες του ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών για τις απαιτήσεις εισόδου κάθε χώρας (που αμφιβάλλω αν υπάρχει η παραμικρή διαφοροποίηση για οποιαδήποτε χώρα εντός ΕΕ).
 

Family's

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά έχω πάει να ανανεώσει διαβατήριου και μου είπν να μπω την εξέλιξη της μπαίνω και μου γράφει ότι το αίτημα ολοκληρώθηκε και απέσταλη? Μήπως ξέρετε τη σειμενει?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά έχω πάει να ανανεώσει διαβατήριου και μου είπν να μπω την εξέλιξη της μπαίνω και μου γράφει ότι το αίτημα ολοκληρώθηκε και απέσταλη? Μήπως ξέρετε τη σειμενει?
Λογικα εχει παει στο αστυνομικο τμημα οπου εκανες την ανανεωση,ενα τηλεφωνημα για να ρωτησεις θα σε διαφωτισει
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Λογικα εχει παει στο αστυνομικο τμημα οπου εκανες την ανανεωση,ενα τηλεφωνημα για να ρωτησεις θα σε διαφωτισει
να ρωτησω κι εγω κατι; μπαινω στην εξελιξη του αιτηματος (Αποτελέσματα Αναζήτησης)

και μου βγαζει αποτελεσμα

Δεν βρέθηκε αίτημα

όχι οτι εκκρεμεί!

Βεβαια , υπέβαλλα τα δικαιολογητικα το πρωι του Σαββατου!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ενημερωτικα και για σωστη πληροφορηση.
Αν η ΑΤ ειναι παλαιοτερη της 15ετιας,εισαι υποχρεωμενος να την αντικαταστησεις ΠΡΙΝ εκδοσεις νεο (ή ανανεωσεις) διαβατηριο.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
να ρωτησω κι εγω κατι; μπαινω στην εξελιξη του αιτηματος (Αποτελέσματα Αναζήτησης)

και μου βγαζει αποτελεσμα

Δεν βρέθηκε αίτημα

όχι οτι εκκρεμεί!

Βεβαια , υπέβαλλα τα δικαιολογητικα το πρωι του Σαββατου!
ακομη δεν ξεκθνησε η διαδικασια...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά έχω πάει να ανανεώσει διαβατήριου και μου είπν να μπω την εξέλιξη της μπαίνω και μου γράφει ότι το αίτημα ολοκληρώθηκε και απέσταλη? Μήπως ξέρετε τη σειμενει?
ισως εχει ξεκινησει η διαδικασια και εισαι σε αναμονη... εννοουν , ισως, απεσταλη στην αρμοδια υπηρεσια...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Ενημερωτικα και για σωστη πληροφορηση.
Αν η ΑΤ ειναι παλαιοτερη της 15ετιας,εισαι υποχρεωμενος να την αντικαταστησεις ΠΡΙΝ εκδοσεις νεο (ή ανανεωσεις) διαβατηριο.
η ταυτοτητα μου ειναι ανω της 15ετιας (εξεδώθη το 2007) - αν υπηρχε πρόβλημα δεν θα το απερριπτε απο την αρχη μολις κατεθεσα τα δικαιολογητικα, η αστυνομικος;

Ή μηπως μαζεύουν τα δικαιολογητικα και στην πορεια απορριπτουν το αιτημα αν κατι δεν ειναι ορθο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.283
η ταυτοτητα μου ειναι ανω της 15ετιας (εξεδώθη το 2007) - αν υπηρχε πρόβλημα δεν θα το απερριπτε απο την αρχη μολις κατεθεσα τα δικαιολογητικα, η αστυνομικος;

Ή μηπως μαζεύουν τα δικαιολογητικα και στην πορεια απορριπτουν το αιτημα αν κατι δεν ειναι ορθο;
Νομίζω ότι απο την στιγμή που πήραν τα δικαιολογητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.Γκρινιάζουν ή δεν το προχωρούν στην παραλαβή των δικαιολογητικών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom