Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

evik 91

New Member
Μηνύματα
3
Likes
16
Καλησπέρα σε όλους!
Φαντάζομαι ότι έχει ειπωθεί στην ομάδα αλλά θέλω να σιγουρευτώ! Ταξιδεύω σε ένα μήνα ακριβώς από Ελλάδα για Ιταλία με Ryanair. Η ταυτότητα μου είναι του 2006 χειρόγραφη μεν, αλλά και με λατινικούς χαρακτήρες δε. Από την εταιρεία μου είπαν ότι δε μπορούν να μου εγγυηθούν ότι θα μπορέσω να φυγω απο το αεροδρόμιο με τη συγκεκριμένη. Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού για την ταυτότητα νέου τύπου είναι στις 25 του μήνα, όπου φαντάζομαι δε θα την έχω παραλάβει μέχρι τις 30! Διαβατήριο μπορώ να βγάλω με τη συγκεκριμένη ταυτότητα ή θα φάω άκυρο? Ας μου πει κάποιος τι επιλογές έχω! Να σημειώσω ότι δε γνώριζα για τη λήξη στην 15ετια.
θα σου πουν να βγάλεις πρώτα νέα ταυτότητα .τα πέρασε μια φίλη μου πρόσφατα .
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλησπέρα σε όλους!
Φαντάζομαι ότι έχει ειπωθεί στην ομάδα αλλά θέλω να σιγουρευτώ! Ταξιδεύω σε ένα μήνα ακριβώς από Ελλάδα για Ιταλία με Ryanair. Η ταυτότητα μου είναι του 2006 χειρόγραφη μεν, αλλά και με λατινικούς χαρακτήρες δε. Από την εταιρεία μου είπαν ότι δε μπορούν να μου εγγυηθούν ότι θα μπορέσω να φυγω απο το αεροδρόμιο με τη συγκεκριμένη. Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού για την ταυτότητα νέου τύπου είναι στις 25 του μήνα, όπου φαντάζομαι δε θα την έχω παραλάβει μέχρι τις 30! Διαβατήριο μπορώ να βγάλω με τη συγκεκριμένη ταυτότητα ή θα φάω άκυρο? Ας μου πει κάποιος τι επιλογές έχω! Να σημειώσω ότι δε γνώριζα για τη λήξη στην 15ετια.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει τελευταία και παίζουν τόσες ερωτήσεις με τις ταυτότητες εάν έχει υπάρξει κάποιο συμβάν αλλά ποτέ, κανείς στο αεροδρόμιο δεν έχει τσεκαρει τις ταυτότητες μας για το αν έχουν λήξει η όχι. Διαβατήρια ναι, αλλά ταυτότητες ποτέ.
Εάν θέλεις μια σίγουρη απάντηση, καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα που υπαγεσαι να σου πουν συγκεκριμένα.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
474
Δεν ξέρω τι συμβαίνει τελευταία και παίζουν τόσες ερωτήσεις με τις ταυτότητες εάν έχει υπάρξει κάποιο συμβάν αλλά ποτέ, κανείς στο αεροδρόμιο δεν έχει τσεκαρει τις ταυτότητες μας για το αν έχουν λήξει η όχι. Διαβατήρια ναι, αλλά ταυτότητες ποτέ.
Εάν θέλεις μια σίγουρη απάντηση, καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στο αστυνομικό τμήμα που υπαγεσαι να σου πουν συγκεκριμένα.
εχουν αρχισει και τσεκαρουν... μου ετυχε στο αεροδρομιο Βελιγραδιου... εκει εμαθα οτι ληγουν σε 15 χρονια...
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
474
Καλησπέρα σε όλους!
Φαντάζομαι ότι έχει ειπωθεί στην ομάδα αλλά θέλω να σιγουρευτώ! Ταξιδεύω σε ένα μήνα ακριβώς από Ελλάδα για Ιταλία με Ryanair. Η ταυτότητα μου είναι του 2006 χειρόγραφη μεν, αλλά και με λατινικούς χαρακτήρες δε. Από την εταιρεία μου είπαν ότι δε μπορούν να μου εγγυηθούν ότι θα μπορέσω να φυγω απο το αεροδρόμιο με τη συγκεκριμένη. Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού για την ταυτότητα νέου τύπου είναι στις 25 του μήνα, όπου φαντάζομαι δε θα την έχω παραλάβει μέχρι τις 30! Διαβατήριο μπορώ να βγάλω με τη συγκεκριμένη ταυτότητα ή θα φάω άκυρο? Ας μου πει κάποιος τι επιλογές έχω! Να σημειώσω ότι δε γνώριζα για τη λήξη στην 15ετια.
ισως προφθαινεις να βγαλεις διαβατηριο , ρωτα στο αστυνομικο τμημα της περιοχης σου, ξερω οτι στο Πειραια βγαζουν διαβατηριο με ληγμενη ταυτοτητα χωρις προβλημα
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
474

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.461
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
«Άρθρο 9 . Αντικατάσταση Δελτίων Ταυτότητας Παλαιού τύπου Μέχρι την αντικατάστασή τους, τα δελτία ταυτότητας παλαιού τύπου θεωρούνται ισχυρά».
Τι θελει να πει ο ποιητης ;
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
223
Likes
474
«Άρθρο 9 . Αντικατάσταση Δελτίων Ταυτότητας Παλαιού τύπου Μέχρι την αντικατάστασή τους, τα δελτία ταυτότητας παλαιού τύπου θεωρούνται ισχυρά».
Τι θελει να πει ο ποιητης ;
πρακτικα,οτι εντος Ελλαδος, δεν εχεις προβλημα να πας στην τραπεζα για ταυτοποιηση...

Ουτε αυτο το λεει πουθενα
το ελεγε το παλιο ΦΕΚ, το νεο ειναι για τις νεες , σε μεγεθος πιστωτικης, που τις εχει κατω-κατω φωτογραφια
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε 10 χρονια ληγουν οι νεες σε μεγεθος πιστωτικης... οι παλιες με λατινικους χαρακτηρες , ληγουν σε 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης
Διαβασε τη νομοθεσια. Βασιζεται στον ευρωπαικο κανονισμο 1157/2019. Καμμια ταυτοτητα δεν εχει ισχυ στην ΕΕ αν εχει εκδοθει περαν των 10 ετων. Εντος χωρας μπορει να εχει ισχυ οσο θελουν αλλα για ταξιδια στην ΕΕ οχι. Και το ελληνικο Φεκ που ηρθε με καθυστερηση ειναι ξεκαθαρο. Διαβασε αρθρο 1/παρ.5
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εδω μιλαμε για ταξιδια , τι γινετε ;
Δεν γινεται δεκτη. Στην Ιταλια υπαρχει οδηγια της αστυνομικης Αρχης να μην γινεται δεκτη ταυτοτητα με ισχυ >10 ετων απο ολα τα καταλυματα που εχουν υποχρεωση δηλωσης φιλοξενουμενου. Οπως οριζει η κοινοτικη νομοθεσια. Υποθετω αναλογη οδηγια υπαρχει σε ολες τις Αρχες. Αλλο γινονται σπανια ελεγχοι αλλο να κυκλοφορω με ληγμενο εγγραφο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.933
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom