Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.293
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ουτε αυτο το λεει πουθενα
ΦΕΚ Β' 824/17-02-2023)
1. Το τελευταίο εδάφιο του άρθρου 1 της υπ’ αρ. 8200/0-297647/10-04-2018 (Β’ 1476) κοινής υπουργικής απόφασης, αντικαθίσταται ως εξής:
5. Η παρ. 1 του άρθρου 4 της ίδιας ως άνω απόφασης, αντικαθίσταται ως εξής:
«Η διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας, από την ημερομηνία έκδοσής τους, ορίζεται σε δέκα (10) έτη, για τα άτομα που έχουν συμπληρώσει το δωδέκατο έτος της ηλικίας τους
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.464
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Δεν γινεται δεκτη. Στην Ιταλια υπαρχει οδηγια της αστυνομικης Αρχης να μην γινεται δεκτη ταυτοτητα με ισχυ >10 ετων απο ολα τα καταλυματα που εχουν υποχρεωση δηλωσης φιλοξενουμενου. Οπως οριζει η κοινοτικη νομοθεσια. Υποθετω αναλογη οδηγια υπαρχει σε ολες τις Αρχες. Αλλο γινονται σπανια ελεγχοι αλλο να κυκλοφορω με ληγμενο εγγραφο..
Το διπλωμα μετραει για αποδεικτικο στοιχειο η καποιο αλλο εγγραφο ;
Το καινουργιου τυπου
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Δεν ξέρω τι συμβαίνει τελευταία και παίζουν τόσες ερωτήσεις με τις ταυτότητες εάν έχει υπάρξει κάποιο συμβάν αλλά ποτέ, κανείς στο αεροδρόμιο δεν έχει τσεκαρει τις ταυτότητες μας για το αν έχουν λήξει η όχι.
εχουν αρχισει και τσεκαρουν
Πριν δέκα ημέρες, ο γιός μου είχε κάνει μια κράτηση για ενοικίαση αυτοκινήτου εδώ στην Ισπανία.
Δεν είχε προσέξει ότι το διαβατήριο του είχε λήξει πριν λίγες ημέρες. Από την εταιρία αρνήθηκαν
να του δώσουν το αυτοκίνητο και δίνει την ταυτότητα του.
Ο υπάλληλος μόλις την βλέπει του λέει ότι έχει λήξει. Διαμαρτύρεται ο γιός μου λέγοντας ότι
λήγουν σε 15 χρόνια. Φεύγει ο υπάλληλος και μετά από δυο λεπτά έρχεται με ένα χαρτί που έλεγε
ότι οι Ελληνικές ταυτότητες λήγουν σε 10 χρόνια.
Ευτυχώς που από σύμπτωση είχε πάρει το πρωί από το προξενείο την Γερμανική του ταυτότητα,
αλλά έπρεπε να πάει σπίτι να την πάρει.
υγ.
Είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ. Τα ταξίδια έχουν κάποια έξτρα έξοδα. Επικαιροποιήστε τα ταξιδιωτικά
σας έγραφα πριν βρεθείται προ απροόπτου. Δεν είναι καλή συμβουλή το να λέμε, εμένα δεν μου
την έλεγξαν.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.464
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Σε χωρες εντος Schegen -Πολωνια - δεν γινοταν ελεγχος κατα την εισοδο η αλλαξε και αυτο ;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.464
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Πριν δέκα ημέρες, ο γιός μου είχε κάνει μια κράτηση για ενοικίαση αυτοκινήτου εδώ στην Ισπανία.
Δεν είχε προσέξει ότι το διαβατήριο του είχε λήξει πριν λίγες ημέρες. Από την εταιρία αρνήθηκαν
να του δώσουν το αυτοκίνητο και δίνει την ταυτότητα του.
Ο υπάλληλος μόλις την βλέπει του λέει ότι έχει λήξει. Διαμαρτύρεται ο γιός μου λέγοντας ότι
λήγουν σε 15 χρόνια. Φεύγει ο υπάλληλος και μετά από δυο λεπτά έρχεται με ένα χαρτί που έλεγε
ότι οι Ελληνικές ταυτότητες λήγουν σε 10 χρόνια.
Ευτυχώς που από σύμπτωση είχε πάρει το πρωί από το προξενείο την Γερμανική του ταυτότητα,
αλλά έπρεπε να πάει σπίτι να την πάρει.
υγ.
Είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ. Τα ταξίδια έχουν κάποια έξτρα έξοδα. Επικαιροποιήστε τα ταξιδιωτικά
σας έγραφα πριν βρεθείται προ απροόπτου. Δεν είναι καλή συμβουλή το να λέμε, εμένα δεν μου
την έλεγξαν.
Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχουν ραντεβου - θεσσαλονικη - σε ενα μηνα μπροστα, για εκδοση νεων ταυτοτητων.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Πριν δέκα ημέρες, ο γιός μου είχε κάνει μια κράτηση για ενοικίαση αυτοκινήτου εδώ στην Ισπανία.
Δεν είχε προσέξει ότι το διαβατήριο του είχε λήξει πριν λίγες ημέρες. Από την εταιρία αρνήθηκαν
να του δώσουν το αυτοκίνητο και δίνει την ταυτότητα του.
Ο υπάλληλος μόλις την βλέπει του λέει ότι έχει λήξει. Διαμαρτύρεται ο γιός μου λέγοντας ότι
λήγουν σε 15 χρόνια. Φεύγει ο υπάλληλος και μετά από δυο λεπτά έρχεται με ένα χαρτί που έλεγε
ότι οι Ελληνικές ταυτότητες λήγουν σε 10 χρόνια.
Ευτυχώς που από σύμπτωση είχε πάρει το πρωί από το προξενείο την Γερμανική του ταυτότητα,
αλλά έπρεπε να πάει σπίτι να την πάρει.
υγ.
Είμαστε ταξιδιωτικό φόρουμ. Τα ταξίδια έχουν κάποια έξτρα έξοδα. Επικαιροποιήστε τα ταξιδιωτικά
σας έγραφα πριν βρεθείται προ απροόπτου. Δεν είναι καλή συμβουλή το να λέμε, εμένα δεν μου
την έλεγξαν.
Ναι αυτό λέω... Διαβατήρια μας τα τσεκαρουν πάντα. Ταυτότητα δεν μας έχουν τσεκαρει ποτέ αλλά από ότι λένε και οι υπόλοιποι έχουν γίνει πιο αυστηροί οι έλεγχοι. Ωστόσο, δεν νομίζω να συμβούλευσα να μην επικαιροποιησει κάποιο έγγραφο. Αντιθέτως μάλιστα.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Πιθανότατα τώρα με τις καινούριες και τα 10 χρόνια,ο έλεγχος των παλιών είναι πιο αυστηρός και επιπλέον ζητάνε δεκαετία και για τις παλιές.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Σε χωρες εντος Schegen -Πολωνια - δεν γινοταν ελεγχος κατα την εισοδο η αλλαξε και αυτο ;
Δεν έχει αλλάξει. Η Πολωνία είναι εντός Schengen όπου η μετακίνηση γίνεται ελεύθερα. Ωστόσο, όλες οι χώρες του χώρου Schengen επιτρέπεται να επαναφέρουν προσωρινούς συνοριακούς ελέγχους, σε έκτακτες περιστάσεις, για παράδειγμα σε περίπτωση απειλής για τη δημόσια τάξη ή την εθνική ασφάλεια. H Πολωνία συγκεκριμένα, κάνει πολλά gate checks σε πτήσεις από Ελλάδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.293
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν έχει αλλάξει. Η Πολωνία είναι εντός Schengen όπου η μετακίνηση γίνεται ελεύθερα. Ωστόσο, όλες οι χώρες του χώρου Schengen επιτρέπεται να επαναφέρουν προσωρινούς συνοριακούς ελέγχους, σε έκτακτες περιστάσεις, για παράδειγμα σε περίπτωση απειλής για τη δημόσια τάξη ή την εθνική ασφάλεια. H Πολωνία συγκεκριμένα, κάνει πολλά gate checks σε πτήσεις από Ελλάδα.
Τι σχεση εχει ο ενδεχομενος συνοριακος ελεγχος? Στην Ιταλια δεν γινεται ποτε. Γινεται δε γινεται εισαι στη χωρα με ληγμενο εγγραφο που δεν αναγνωριζεται για ταυτοπροσωπια πχ. Αν γινει οτιδηποτε..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Το διπλωμα μετραει για αποδεικτικο στοιχειο η καποιο αλλο εγγραφο ;
Το καινουργιου τυπου
Το καλοκαίρι με σταμάτησε η τροχαία στην Βαρκελώνη για τυπικό έλεγχο και μου ζήτησε πρώτα την άδεια κυκλοφορείας, η οποία είναι δικιά τους. Μετά από λίγο έρχεται και μου ζητά ταυτότητα , που
μόλις την βλέπει λέει ότι είναι ληγμένη. Ευτυχώς έχω σχεδόν πάντα μαζί μου και το διαβατήριο.

Οχι. Ταυτοτητα/διαβατηριο.
Σωστά.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
5.464
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Τι σχεση εχει ο ενδεχομενος συνοριακος ελεγχος? Στην Ιταλια δεν γινεται ποτε. Γινεται δε γινεται εισαι στη χωρα με ληγμενο εγγραφο που δεν αναγνωριζεται για ταυτοπροσωπια πχ. Αν γινει οτιδηποτε..
Το θεμα ειναι να μπουμε στη χωρα .Μια ζωη παρανομοι ειμαστε :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom