Τουρκία Ερωτήσεις για 4 μέρες στην Κωνσταντινούπολη

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σοφία βαλε την ερωτηση στο tripadvisor όπου απαντούν καποιοι ειδικευμένοι στην Τουρκία.θα σουν σίγουρα.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
280
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα πάρεις το πλοίο από το Yenikapi (το βασικό λιμάνι της ευρωπαϊκής πλευράς για τα δρομολόγια της θάλασσας του Μαρμαρά) για Bursa. Αποβιβάζεται στο Guzelyali που είναι δίπλα ακριβώς στην πόλη των Μουδανιών (επίνειο της Bursa=Προύσα). Από κει πολύ πιθανόν να βρεις λεωφορείο για Gemlik απ' ευθείας (είναι καμιά 30αριά χιλιόμετρα) ή θα πας μέχρι τον σταθμό λεωφορείων της Προύσας (περίπου 15 χιλιόμετρα) και από κει θα πάρεις άλλο λεωφορείο για το Gemlik (άλλα 20-25 χιλιόμετρα). Δύσκολο μέσω net να βρεις άκρη αν υπάρχει λεωφορείο από Guzelyali για Gemlik αλλά αν το ψάξεις καλά ίσως καταφέρεις κάτι.

Φαντάζομαι στο Gemlik πας για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, διότι τουριστικά είναι εντελώς αδιάφορο!
ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω και στο tripadvisor. Ναι είναι η καταγωγή της μητέρας μου από εκεί και θέλουμε να πάμε.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
280
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλημέρα! Πληροφορίες για Προύσα υπάρχουν στο forum? Γιατί δεν κατάφερα να βρω. Ενδείκνυται διαμονή για πάνω από μέρα εκεί? Υπάρχει κάτι άλλο γύρω?
 

sofiag

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία, αγάπη και πολλά ταξίδια!!! :airplane:
Είμαι νέο μέλος του forum. Γενικά έχω κάνει αρκετά ταξιδάκια στην Ευρώπη με τον καλό μου αλλά μιας και το επόμενο ταξίδι μου θα είναι με τη μαμά μου (μινι προ-bachelor μιας και παντρεύομαι τον Ιούνιο) στην Κων/πολη και δεν έχω την παραμικρή αποψη είπα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθειά σας!!
Έχω γραφτεί στο forum καμια δεκαριά μέρες και έχω διαβάσει πολλά!!!!!! Η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο χαθεί οπότε αν έχει κάποιος τη διάθεση λίγο να με καθοδηγήσει θα το εκτιμούσα ιδιατέρως και θα χαιρόμουν πολύ πολύ!!!
Λοιπόν, κατρχήν φτάνουμε 11 Απρίλη απόγευμα στο Sabiha Gökçen (βρήκα πολύυυυ οικονομικά εισητήρια) και θα μείνουμε 4 βράδια .. ψάχνοντας την καταλληλότερη περιοχή για ξενοδοχείο κατέληξα στο Fatih/Sultanahmet.. Έχετε κάποιο ξενοδοχείο να μου προτείνετε;
Σε γενικές γραμμές θέλουμε να δούμε όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορούμε, φυσικά να πάμε βόλτα στο Βόσπορο (μου είπαν καλύτερα να πάρουμε το πλοίο της γράμμης και όχι το τουριστικό για πιο οικονομικά και ότι έιναι εξίσου όμορφα.. ισχύει; ) και πιο πολύ να πάρουμε γεύση και άρωμα της Πόλης.. εδώ και χρόνια ακούω τη μαμά μου ότι θέλει τόοοσο πολύ να πάει και είπα να της κάνω ένα δώρο!!!! Αχ αυτά τα τούρκικα σήριαλ...!!!! Μας έκαναν να ερωτευτούμε την Πόλη πριν καν πάμε!!!!!! :)
Σας ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και τη βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!
... Ελπίζω να μη σας ζάλισα!!!!!!:icon_redface:
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Προσωπικά έχω κάνει μίνι κρουαζιέρα στο Βόσπορο με την Turyol, ξεκινάει από το λιμάνι του Eminonu, διαρκεί περίπου 1,5 ώρα και κοστίζει γύρω στις 15 λίρες (έχω καιρό να την κάνω, δε θυμάμαι ακριβώς τιμή).
Για ξενοδοχείο υπάρχουν τόσα μα τόσα post εδώ μέσα, όρεξη να χεις να διαβάζεις... Γενικά υπάρχουν πολλά καλά ξενοδοχεία, γνώμη μου να κλείσετε σε κάποιο που έχει προσφορά για την περίοδο που θα πάτε...
 

sofiag

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Προσωπικά έχω κάνει μίνι κρουαζιέρα στο Βόσπορο με την Turyol, ξεκινάει από το λιμάνι του Eminonu, διαρκεί περίπου 1,5 ώρα και κοστίζει γύρω στις 15 λίρες (έχω καιρό να την κάνω, δε θυμάμαι ακριβώς τιμή).
Για ξενοδοχείο υπάρχουν τόσα μα τόσα post εδώ μέσα, όρεξη να χεις να διαβάζεις... Γενικά υπάρχουν πολλά καλά ξενοδοχεία, γνώμη μου να κλείσετε σε κάποιο που έχει προσφορά για την περίοδο που θα πάτε...

Σε ευχαριστώ πολυ!!! θα ψαξω λίγο για ξενοδοχεια μες το forum...
 

tzonek

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
@thessaris
Όχι από Ελλάδα φυσικά.

Πρώτη (και πιο εύκολη επιλογή) από ΑΤΜ (με ελάχιστη προμήθεια).

Δεύτερη επιλογή είναι τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος (Doviz στα τούρκικα) που υπάρχουν άπειρα γύρω από Taksim και Sultanahmet.

Στο αεροδρόμιο (όπως και στα οδικά σύνορα στους Κήπους) χρεώνουν αρκετά ακριβά την προμήθεια και έχουν συνήθως και χειρότερη ισοτιμία.
ποια ΑΤΜ εννοείς? Ελλάδας η Κων/πολης?
 
Last edited by a moderator:

sofiag

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα!! Αν ξέρει κάποιος έναν περιεκτικό ταξιδιωτικό οδηγό να αγοράσω...??? κάτι περισσότερο από τα TOP 10, να έχει και μερικές πληροφορίες για τα αξιοθέτα, διαδρομές κλπ.
Ευχαριστώωωωωω!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.472
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom