Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σου θυμίζω:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

http://www.travelstories.gr/rules.php
 

North66

Member
Μηνύματα
4.313
Likes
5.071
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ?
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
ΠΛΗΣ..ΒΟΗΘΕΙΑ!
H Ryanair δεν επιστρέφει ούτε χρήματα oύτε φόρους όπως άλλες αεροπορικές όταν δεν εμφανίζεσαι για την πτήση σου.
Μπορεί όμως να πετάξει μόνη της η κοπέλα του αδερφού σου και αν θες να πετάξεις και συ ή κάποιος άλλος μαζί της καταβάλλοντας το σχετικό name change fee των ?110 ανά επιβάτη, ώστε να μη χάσετε τα εισιτήρια.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
Από το Πάσχα μέχρι σήμερα έχω ταξιδέψει αρκετές φορές με τη Ryanair και πρόσεξα ότι την χειραποσκευεί δεν την ζυγίζουν απλά μας βάζουν να την βάλουμε σ' εκείνο το κουτί για να δουν αν χωρά ( και αυτό όχι πάντα και πολύ τυπικά). Έτσι τις 2 τελευταίες φορές έβαλα περισσότερα κιλά περίπου 14.. και είδα ότι με παίρνει να βάλω και 3-4 ακόμα.. Στο κουτί πάνω αν και λέει και τις διαστάσεις της βαλίτσας και να είναι το πολύ 10 κιλά γραφεί επίσης ότι αν χωράει την πάιρνεις στο αεροσκάφος και ούτε πληρώνεις. Υπάρχει περίπτωση να γίνει έλεγχος βάρους; και το έξτρα το χρεώνομαι +20ε το κιλό πάλι;

(κυριώς για άραξο-πάφο)
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Ε είναι ανάλογα με το αεροδρόμιο μάλλον.Στο bergamo θυμάμαι ότι είχε ζυγαριά και ζύγιζαν επιλεκτικά κάποιες χειραποσκευές.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Πάντως 6 φορές που την χρησιμοποίησα έλεγχος στα κιλά δεν μου έγινε ούτε εμένα ούτε κάποιου άλλου απόσο θυμάμαι (μόνο στο κουτί μας τις βάζουν που υπάρχει στο χώρο επιβίβασης). Και τις 2 τελευταίες φορές που το ταξίδι ήταν αστραπή και δεν δήλωσα βαλίτσα (πέραν από τη χειραποσκευή) μου είπαν να περάσω κατευθείαν μέσα και να μην περιμένω εκεί που δίνουμε τις μεγάλες( λόγω του ότι το τσεκ ιν έγινε ον λάιν .. απότι κατάλαβα)
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Να ζυγίσουν ούτε έγω είδα. Αλλά είδα να βάζουμε την βαλίτσα μέσα στο κουτί που έχουν για να δουν αν είναι στο μέγεθος. Αλλα ενώ το έκανα αυτό για 4 ταξιδιώτες, μετά κάποιοι άλλοι που μπορεί να είχαν διπλάσιο μέγεθος βαλίτσα ούτε καν τους είπαν τίποτε.

Το σημαντικό:
Αν σε ελέξουν δεν μπορείτε να βρείτε το δίκαιο σας, εκτός και αν είναι ρούχα μέσα και τα φορέσετε!
Αυτό το έχω καημό, να πάω χωρίς βαλίτσα αλλά με 100 φανέλες και σακάκια πάνω μου, να ζυγίζω 200 κιλά, αλλά να μην μπορούνε να μου πουν τίποτα! :)
 

liakjim

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα. Την Τριτη 19/6 ταξιδευω με την γυναικα μου για Λονδινο. Εχει Αυστραλιανο διαβατηριο. Οταν εκανα σημερα on-line check-in μου εβγελα το κατωθι μηνυμα:
One or more passengers in this booking is a NOT a European Union or European Economic Area citizen. Regardless of any visa requirements, Ryanair requires ALL non EU/EEA citizens to go to the Airport Bag Drop/Passport-Visa Check Desk (located before airport security) to have their travel documents checked and boarding card stamped.
Non EU/EEA citizens will be refused travel at the boarding gate if their online boarding has not been stamped.
I confirm that all Non EU/EEA citizens travelling will comply with the above requirements.

Και εχει διαθεσιμο ενα κουτακι "confirm"

Ερωτησεις :
1. Τι σημαινει αυτο?
2. Θα πρεπει να βγαλει κ visa? Καηκα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.744
Likes
50.891
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι Αυστραλοί δε χρειάζονται βίζα για να εισέλθουν στο Ηνωμένο Βασίλειο για τουριστικούς λόγους, εκτός κι αν συντρέχουν συγκεκριμένοι λόγοι (π.χ. εγκληματικό παρελθόν, αν της έχει αρνηθεί η είσοδος στο παρελθόν κλπ).

Για πιο ακριβείς πληροφορίες:
UK Border Agency | Error Page
 

iliotropio

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας. Ταξιδεύω σε 10 μέρες για Μιλάνο από Θεσσαλονίκη. Πετάω εγώ με τον ανήλικο ξάδερφό μου ετών 15. Είναι ανήλικος και εγώ δεν είμαι ο κηδεμόνας του. Στη σελίδα της ryanair γράφει οτι σε αυτήν την περίπτωση αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη από τους γονείς με σφραγίδα της αστυνομίας. Όταν, όμως, θα επιστρέφουμε, στην Ιταλία θα πρέπει να δείξω κι εκεί μια υπεύθυνη δήλωση. Στο δικό μας αεροδρόμιο μου είπαν να γράψουμε μια υπεύθυνη δήλωση στα αγγλικά για να δείξουμε στην Ιταλία. Γνωρίζει κανείς όμως αν η ελληνική αστυνομία μπορεί να επικυρώσει υπεύθυνη δήλωση στα αγγλικά; Ή αν κάνω κάποιο λάθος να με βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ!
 

Siatravelmaniac

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Καλησπερίζω την όμορφη παρέα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό για την συγκεκριμένηη αεροπορική εταιρεία και γω, γιατί ζορίζομαι! Έκανα κράτηση την Πέμπτη 14/06/12 μια κράτηση για δύο άτομα προς Μιλάνο. Το μειλ επιβεβαίωσης δεν έχει έρθει και δεν έχει και σκοπό να έρθει έτσι όπως το κόβω. Τα λεφτά δεν τα έχουν πάρει από τον λογαριαμό μου, αριθμό πτήσεις δεν έχω, ούτε επιβάτη, τίποτα και κανένα στοιχείο. Στο πέρας της διαδιακασίας κλεισίματος απλά μου έβγαλε ένα τετραγωνάκι που έλεγε αναλυτικά τι πλωρώνω ονομαστικά και για τα δύο άτομα,, αλλά κανενα άλλο στοιχείαο. Προσπάθησα να επικοινωνήσω αρκετες φορές αλλά με έχουν στην αναμονή, τι να κάνω παιδιά? Πήρα και στην Ολυμπιακή να δω αν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά και αυτοι, αν και ευγενέστατοι, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και είναι απόλυτα κατανοητό Βοηθήστε με σας παρακαλώ!!!!! Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές και εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ και πάλι
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Σίγουρα έκανες την πληρωμή? Η απλά έμεινες στο ένα βήμα πριν το τέλος?
Σου στέλνουν περίπου 2-3 emails όταν κανείς κράτηση αμέσως...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
Καλησπερίζω την όμορφη παρέα σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό για την συγκεκριμένηη αεροπορική εταιρεία και γω, γιατί ζορίζομαι! Έκανα κράτηση την Πέμπτη 14/06/12 μια κράτηση για δύο άτομα προς Μιλάνο. Το μειλ επιβεβαίωσης δεν έχει έρθει και δεν έχει και σκοπό να έρθει έτσι όπως το κόβω. Τα λεφτά δεν τα έχουν πάρει από τον λογαριαμό μου, αριθμό πτήσεις δεν έχω, ούτε επιβάτη, τίποτα και κανένα στοιχείο. Στο πέρας της διαδιακασίας κλεισίματος απλά μου έβγαλε ένα τετραγωνάκι που έλεγε αναλυτικά τι πλωρώνω ονομαστικά και για τα δύο άτομα,, αλλά κανενα άλλο στοιχείαο. Προσπάθησα να επικοινωνήσω αρκετες φορές αλλά με έχουν στην αναμονή, τι να κάνω παιδιά? Πήρα και στην Ολυμπιακή να δω αν μπορούν να κάνουν κάτι αλλά και αυτοι, αν και ευγενέστατοι, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και είναι απόλυτα κατανοητό Βοηθήστε με σας παρακαλώ!!!!! Περιμένω με αγωνία τις συμβουλές και εμπειρίες σας.
Ευχαριστώ και πάλι
Αν δεν έχουν πάρει λεφτά από το λογαριασμό δεν έχει γίνει η κράτηση λογικά.
Όταν γίνεται η κράτηση σου βγάζει κατευθύαν τον αριθμό της πτήσης.
Στον έβγαλε αυτόν;Σου εμφάνισε κάτι γενικά για να καταλάβεις ότι έγινε η κράτηση;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.286
Μηνύματα
886.829
Μέλη
38.958
Νεότερο μέλος
Natasappdpl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom