Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

xristina1990

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
με κάποια γινόταν σίγουρα αλλά δεν θυμάμαι με ποια...σίγουρα δεν έχασα περιουσία αλλά κρίμα μωρέ τώρα 40 ευρά πέταμα... :/ ευχαριστώ πάντως...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Εγω αλλο δεν καταφερα και βασικα δεν το εχω ξανακουσει.

Πως καταφερες να εισαι θεσσαλονικη και να βαλεις παφος-θεσσαλονικη αντι για το αντιθετο?

Πραγματικα εχω απυθμενη περιεργεια να μαθω τι στο καλο εκανες/ειχες στο μυαλο σου εκεινη την ωρα.Μα το αναποδο?

Και οπως λεει και ο Traveller ελπιζω να ειχες κλεισει φθηνα εισιτηρια.
Δηλαδη μην ειχες κλεισει και με ryanair και ακριβα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.058
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
με κάποια γινόταν σίγουρα αλλά δεν θυμάμαι με ποια...σίγουρα δεν έχασα περιουσία αλλά κρίμα μωρέ τώρα 40 ευρά πέταμα... :/ ευχαριστώ πάντως...
Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία όταν αγοράζεις ένα αεροπορικό εισιτήριο θα πρέπει να υπάρχει αναλυτικός διαχωρισμός των ποσών που αντιστοιχούν στους φόρους, στο ναύλο και στα λοιπά service fees αν υπάρχουν. Είναι προφανές ότι η FR μην επιστρέφοντας χρήματα από μη χρησιμοποιηθέντα εισιτήρια στην ουσία καταπατά αυτή τη νομοθεσία αφού δεν καθιστά γνωστό στους επιβάτες το ακριβές ποσό των φόρων του κάθε εισιτηρίου.

Στη θέση σου θα κυνήγαγα το θέμα πρώτα με ένα email στη Ryanair για επιστροφή των φόρων του εισιτηρίου και έπειτα με ένα email στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Κύπρου (αφού από εκεί υποτίθεται ότι θα ξεκίναγες την πτήση σου).
 

xristina1990

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
και γω αυτό απορώ... τι σκατά έκανα για να κάνω τέτοια χοντράδα... :/
βλακεία... είχα ξυπνήσει πρωί πρωί για να μην χάσω την προσφορά...
40 ευρουλακια έδωσα... :/ δεν είναι κ λίγα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία όταν αγοράζεις ένα αεροπορικό εισιτήριο θα πρέπει να υπάρχει αναλυτικός διαχωρισμός των ποσών που αντιστοιχούν στους φόρους, στο ναύλο και στα λοιπά service fees αν υπάρχουν. Είναι προφανές ότι η FR μην επιστρέφοντας χρήματα από μη χρησιμοποιηθέντα εισιτήρια στην ουσία καταπατά αυτή τη νομοθεσία αφού δεν καθιστά γνωστό στους επιβάτες το ακριβές ποσό των φόρων του κάθε εισιτηρίου.

Στη θέση σου θα κυνήγαγα το θέμα πρώτα με ένα email στη Ryanair για επιστροφή των φόρων του εισιτηρίου και έπειτα με ένα email στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Κύπρου (αφού από εκεί υποτίθεται ότι θα ξεκίναγες την πτήση σου).
Ποιους φόρους Θεσσαλονίκη - Πάφος? Έχει και φόρους αυτό το δρομολόγιο?
 

sakis05

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΕΝΑ ΤΣΑΝΤΑΚΙ ΜΕΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΤΑ ΤΣΙΓΓΑΡΑ ΜΟΥ,ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ????
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΕΝΑ ΤΣΑΝΤΑΚΙ ΜΕΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΤΑ ΤΣΙΓΓΑΡΑ ΜΟΥ,ΚΙΝΗΤΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ????
εφοσον εχεις μονο αυτο ναι.επιτρεπεται στο αεροπλανο ειτε μια χειραποσκευη,ειτε τζαντα ωμου ειτε τσαντακι μεσης.

βεβαια αν μπεις στο site της εταιρειας θα το δεις που το λεει ξεκαθαρα.οπως επισης εχει απαντηθει απειρες φορες και εδω μεσα!
 

sakis05

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εφοσον εχεις μονο αυτο ναι.επιτρεπεται στο αεροπλανο ειτε μια χειραποσκευη,ειτε τζαντα ωμου ειτε τσαντακι μεσης.

βεβαια αν μπεις στο site της εταιρειας θα το δεις που το λεει ξεκαθαρα.οπως επισης εχει απαντηθει απειρες φορες και εδω μεσα!

δλδ μια βαλιτσα 55χ40χ20 και ενα τσαντακι μεσης μπορω να παρω σωστα???ευχαριστώ!!!!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Πιστευω οτι θα ηταν καλο και πιο ευκολο επειδη υπαρχουν πολλα θεματα και πολλες ιδιες ερωτησεις(που εχω κανει και εγω)για ryanair να ανοιξει καποιος ενα θεμα με ολες τις ερωτησεις που εχουν γινει και διπλα την απαντηση και θα ειναι πολυ ευκολο να βρισκει ο καθενας οτι θελει αφου θα υπαρχουν απαντησεις για ολα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πιστευω οτι θα ηταν καλο και πιο ευκολο επειδη υπαρχουν πολλα θεματα και πολλες ιδιες ερωτησεις(που εχω κανει και εγω)για ryanair να ανοιξει καποιος ενα θεμα με ολες τις ερωτησεις που εχουν γινει και διπλα την απαντηση και θα ειναι πολυ ευκολο να βρισκει ο καθενας οτι θελει αφου θα υπαρχουν απαντησεις για ολα.
Πιο καλό και πιο εύκολο θα ήταν να συμβουλεύονται οι ενδιαφερόμενοι και να διαβάζουν με προσοχή και βήμα-βήμα, πρώτα αυτά τα δύο θέματα:
http://www.travelstories.gr/%E1%E5%...%F2/36295-%F4%DC%E4%E5-%DD%F6%E7-ryanair.html
http://www.travelstories.gr/%E1%E5%...6319-e-check-%E1%F0%FC-%F4%E7%ED-ryanair.html

Μετά, θα έχουν ελάχιστες ή και καθόλου απορίες.
Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν εκεί μέσα.;)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.309
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom