Ryanair Ερωτήσεις για ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
All passengers are required to check-in online on http://www.ryanair.com/ and print out their Boarding Pass. Currently the online check in facility is available from 15 days up to two (2) hours before each scheduled flight departure time.

From the 18th March 2014 onwards online check-in will open 30 days before each scheduled flight departure time for customers who purchase an allocated seat. Customers who do not wish to select and purchase an allocated seat, can check-in online between 7 days and 2 hours before each booked flight and will be randomly allocated a seat free of charge.
Οπότε αν δεν επιθυμείς να πληρώσεις για την θέση μπορείς να κάνεις check in μαζί με το πήγαινε και για την επιστροφή μονάχα αν οι πτήσεις σου απέχουν λιγότερες από 7 μέρες. Στην Ryanair κάθε πτήση θεωρείται ανεξάρτητη ως γνωστόν.
 
Last edited:

despoina87

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια,Καναδας
ενδιαφερον το μηνυμα σου..ισως εχω γινει λιγο κουραστικη αλλα πεταω πρωτη φορα με τη ryanair και θελω οσο γινεται να μην εχω καποιο θεμα οταν θα παω στο αεροδρομιο γιατι δεν ξερω και πολλα για την εταιρια..διαβασα πιο πανω οτι επιτρεπεται να εχεις μαζι σου υγρα μεχρι 1 λιτρο..αυτα μπορουν να μπουν μονο στη χειραποσκευη ή μπορω να τα βαλω και στη βαλιτσα; επισης,πρεπει να μπουν σε συγκεκριμενου τυπου σακουλακια;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ενδιαφερον το μηνυμα σου..ισως εχω γινει λιγο κουραστικη αλλα πεταω πρωτη φορα με τη ryanair και θελω οσο γινεται να μην εχω καποιο θεμα οταν θα παω στο αεροδρομιο γιατι δεν ξερω και πολλα για την εταιρια..διαβασα πιο πανω οτι επιτρεπεται να εχεις μαζι σου υγρα μεχρι 1 λιτρο..αυτα μπορουν να μπουν μονο στη χειραποσκευη ή μπορω να τα βαλω και στη βαλιτσα; επισης,πρεπει να μπουν σε συγκεκριμενου τυπου σακουλακια;
Ισχύει οτι και σε ολες τις αεροπορικες εταιρείες
Στη βαλίτσα εχω βάλει και 2-3 μπουκαλια λιτρου λαδι/ρακή και εχουν περασει αλλα για τις χειραποσκευες ισχυει και εδώ οτι σε ολες τις εταιρείες συμφωνα με τους κανονισμους της ΕΕ

  • Τι επιτρέπεται να μεταφέρετε στην χειραποσκευή σας:
    • Υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία. Οι συσκευασίες αυτές θα πρέπει να χωρούν σε μία διαφανή επανασφραγιζόμενη πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου. Επιτρέπεταιμία μόνο τέτοια σακούλα ανά επιβάτη, που θα πρέπει να είναι κλειστή και θα παραδίδεται ξεχωριστά στον Έλεγχο Χειραποσκευών για εξέταση. ( πρακτικα αυτο σημαινει οτι ειναι ενα σακουλακι που χωραει 3 αντε 4 μπουκαλακια..των 100μλ αν πχ ειναι το μπουκαλακι 120 μλ στο παίρνουν)
 

despoina87

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια,Καναδας
ευχαριστω πολυ για την απαντηση..νομιζω πως δεν εχω αλλες αποριες :p
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Θέλω να κλείσω αεροπορικά για Λονδίνο από Αθήνα αλλά γυρισμό θέλω για Θεσσαλονίκη πως μπορώ να τα βάλω στο ίδιο "καλάθι αγορών"; γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θέλω να κλείσω αεροπορικά για Λονδίνο από Αθήνα αλλά γυρισμό θέλω για Θεσσαλονίκη πως μπορώ να τα βάλω στο ίδιο "καλάθι αγορών"; γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Δεν μπορείς. Πρέπει να κάνεις δύο ξεχωριστές κρατήσεις.
 

Lili bez

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Έχει δίκιο ο jimp για τις θέσεις που λέει. Έχει αλλάξει το σύστημα.

Έκανα πριν λίγο check-in για κάποιους και το διαπίστωσα αυτό.Αν θέλεις να επιλέξεις που θα κάτσεις πληρώνεις για αυτό ανάλογα με την θέση που θέλεις. Κάποιες θέσεις είναι πιο ακριβές από άλλες.Αν δεν θέλεις να πληρώσεις σου επιλέγει το σύστημα από μόνο του κάποιες θέσεις.Για το πήγαινε μου έβαλε τις θέσεις στην ίδια σειρά αλλά όχι δίπλα δίπλα ενώ για το έλα μου έβαλε και τις 2 θέσεις δίπλα δίπλα.
Απλά το σύστημα σου δίνει αυτόματα θέσεις και πριν τις 7 ημέρες(μέχρι 15 ημέρες πριν λογικά) γιατί εγώ έκανα πριν λίγο check-in για τις 2 Απριλίου και μου έδωσε θέσεις.

Α και είμαι άντρας και όχι γυναίκα αλλά εφόσον δεν φαίνεται στο προφίλ ξεκάθαρα είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος.:)
όταν εκανες check-in επελεξες τπτ για να σου βγαλει στο τελος την δωρεαν θεση? η εκανες την διαδικασια όπως παλια χωρις να επιλεξεις κατι?το seq Number τι ακριβως είναι?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
όταν εκανες check-in επελεξες τπτ για να σου βγαλει στο τελος την δωρεαν θεση? η εκανες την διαδικασια όπως παλια χωρις να επιλεξεις κατι?
Προχωράτε χωρίς να επιλέξετε κάτι. Γενικώς, ένας τρόπος για να ελεγχθεί αν έχει γίνει επιλογή που μας χρεώνει είναι να παρακολουθούμε την τιμή που αναγράφεται στα δεξιά της οθόνης. Έτσι θα ξέρουμε ότι δεν έχουμε επιλέξει υπηρεσία επιπλέον των δωρεάν προσφερόμενων.
 

Lili bez

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
εχω παλι μια απορια σχετικα με το check in για την δωρεαν θεση.πεταω 12 απριλιου και η επιστροφη ειναι 30 απριλιου.για το πηγαινε θα κανω check in στο διαστημα 7 ημερων,θα μ βγει αυτοματα και για την επιστροφη??η θα πρεπει να κανω παλι στ διατημα 7 ημερων??γιατι πιο πανω λεγατε ότι τωρα το check in ανοιγει 30 ημερες πριν την πτηση οποτε όταν θα κανω για το πηγαινε θα μου βγει και για την επιστροφη,θα επιλεξω το κουτακι μονο που λεει για το πηγαινε?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δωρεάν θα κάνετε μόνο για το πήγαινε. Η επιστροφή για να είναι χωρίς επιβάρυνση θα πρέπει να γίνει από 7 μέρες και πιο πριν από την πτήση
 

Lili bez

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Δωρεάν θα κάνετε μόνο για το πήγαινε. Η επιστροφή για να είναι χωρίς επιβάρυνση θα πρέπει να γίνει από 7 μέρες και πιο πριν από την πτήση
αρα οταν θα κανω check in θα επιλεξω το κουτακι που ειναι για το πηγαινε?ευχαριστω πολυ για την απαντηση :)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom