Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Έχει κανείς εικόνα για τοπικές SIM με κλήσεις προς Ελλάδα και internet; Έψαξα στα sites των Optus / Telstra αλλά δεν βρήκα κάτι για ξένους επισκέπτες.

Τα κόστη περιαγωγής είναι υψηλά (το διαπίστωσα με τον άσχημο τρόπο την προηγούμενη φορά) και σκέφτομαι να πάρω κάποιο τοπικό νούμερο για όσο θα είμαι εκεί... :rolleyes-80:
SIM Only & Prepaid Mobile Phone Plans | ALDImobile
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλημέρα,

Σκεπτόμενος τι να πακετάρω για την Sunshine Coast, βλέπω θερμοκρασίες γύρω στους 20-25 π.χ. στη Νούσα (άσχετα με τις προβλεπόμενες βροχές, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :)). Από την άλλη, διαβάζω ότι η περιοχή είναι για κολύμπι όλο το χρόνο. Αν και κάποιες παραλίες φαίνονται πολύ καλές, οι 25 βαθμοί μου φαίνονται οριακοί για μπάνιο, τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα. Έχει πάει κάποιος στην περιοχή για μπάνιο; Αξίζει να πάρω μαγιό / πετσέτες, όσον αφορά τη θερμοκρασία της θάλασσας;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
25 βαθμοί κολυμπάς άνετα, σήμερα είχε 26 και βράσαμε. Είναι πολύ ζεστά τα νερά, ακόμα και μέσα στο χειμώνα κάνουμε μπάνιο, πέρσι τελευταία βουτιά που κάναμε ήταν το Μάιο :)

Ποιες μέρες θα είσαι εκεί τελικά;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δευκαλίωνα, ευχαριστώ για την ενημέρωση! Ετοιμαζόμαστε για μπάνια, λοιπόν.

:playball:

Φεύγω αύριο (Σάββατο) πρωί.

Το πλάνο είναι:
Σίδνεϊ 17-21/10
Νούσα (θα έχω αυτοκίνητο για τη Sunshine Coast) 22-27/10
Μπρισμπέιν 27/10-2/11

Στο Μπρισμπέιν θα είμαι στην πόλη, εκτός από τις 29/10 που έχω κλείσει εισιτήριο για τους αγώνες αυτοκινήτων στο Σέρφερς Παραντάις. Αρχικά σκεφτόμουν να έμενα 1 βράδυ στο N. Stradbroke, αλλά τα διαδικαστικά για να πάρω το αμάξι και το πήγαινε-έλα με έκαναν να το αφήσω όταν τυχαία έμαθα για τους αγώνες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωραία δες μπας και βρεθούμε τις τελευταίες 2 μέρες που θα είσαι στο Brisbane, γιατί εγώ στις 27 πάω Μελβούρνη για δουλειά και επιστρέφω 28 το βράδυ.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μιας και μέχρι να γράψω την ταξιδιωτική ιστορία για αυτό το ταξίδι μπορεί και άλλος να θελήσει να έρθει εδώ, ας γράψω τι είδα με τα τηλέφωνα το πρώτο απόγευμα.

Καθώς το κινητό μου δεν υποστηρίζει την esim που πρότεινε ο tothemoonandback, και τα travel pass (όπως τα λένε τέλος πάντων) ισχύουν για συνδέσεις και εγώ έχω απλό καρτοκινητό, ήρθα λέγοντας ότι θα ψάξω εκεί και βλέποντας.

Λοιπόν, στο terminal εξωτερικού του Sydney (φαντάζομαι και στις άλλες μεγάλες πύλες εισόδου της χώρας) υπάρχουν γκισέ αφότου παραλάβεις τις αποσκευές από διάφορες εταιρίες που γενικά η κυρία προσφορά που κάνουν είναι: 60 GB για 1 μήνα (28 μέρες) με 25-30 δολάρια (γύρω στα 20 ευρώ). Εγώ πήρα αυστραλιανό αριθμό Vodafone (απλά και μόνο επειδή έχω Vodafone και κανονικά). Τη SIM στη δίνουν ενεργοποιημένη και αυτό που έχεις να κάνεις είναι να συνδεθείς σε ένα WIFI και να κατεβάσεις απλά τις ρυθμίσεις MMS/Internet...

Εμενα, τουλάχιστον τώρα το πρώτο βράδυ λειτουργεί μια χαρά. 😉
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες :)

Έπεσες πάνω στις βροχές βέβαια, ας ελπίσουμε να βελτιωθεί ο καιρός τις επόμενες μέρες.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Βλέπεις να αναφέρω τον καιρό; 😄😄😄

Σήμερα η πρωινή καταιγίδα σταμάτησε πάνω στην ώρα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καταρχήν εκεί κάνει κρύο ρε συ, έλα queensland που είναι καλοκαίρι :shark1:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Προκειμένου να αποφύγω αναπάντεχες χρεώσεις, μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τη σημασία των παρακάτω σηματων

DSC_0911.JPG


Το αριστερό είναι απαγορεύεται στάση - στάθμευση και το δεξί παρκάρισμα από 8 έως 5 το πολύ για 2 ώρες; :rolleyes-80:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ακριβώς όπως τα λες είναι ναι (πριν τις 8πμ ή μετά τις 5μμ παρκάρεις χωρίς χρονικό περιορισμό). Προσοχή μην είναι επί πληρωμή, αν και από το σήμα δε φαίνεται να είναι (θα έλεγε "meter" ή κάτι τέτοιο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom