Ερωτησεις για Ρωμη

jkourkoulis

Member
Μηνύματα
78
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Erasmus στο Παλέρμο!
Ταξίδι-Όνειρο
χεχε
Α οκ τώρα κατάλαβα τη διαφορά metropolitana - metropolitano. Ευχαριστώ πολύ. Είχα χαθεί στα ΜΜΜ της "γείτονος χώρας". Μ' έσωσες.
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Εκλεισα για τις 25 Μαρτίου 2010 εισιτήρια για Ρώμη (70 ευρώ πολύ καλή τιμή με aegean) για 6 μέρες θα είμαστε 3 φίλες , θα ήθελα κάποιος να με πληροφορήσει εάν είναι εύκολο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Ρώμη και να ακολουθήσουμε το δρόμο για χωριά της Τοσκάνης και να φθάσουμε Φλωρεντία. Είναι εύκολοι οι δρόμοι, υπάρχει επικινδυνότητα, το παρκάρισμα γενικά πως είναι.
Εχετε να μου προτείνετε άλλη λύση (τραίνο - λεωφορείο )για να δώ τα χωριά και να καταλήξω Φλωρεντία. Οι μέρες είναι αρκετές , θα προλάβαινα να καθήσω και 2 μέρες στη Ρώμη.
Θα με εξυπηρετούσατε πολύ αν καποιος μπορεί να συμβάλλει σ'ενα πετυχημένο προγραμμα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εκλεισα για τις 25 Μαρτίου 2010 εισιτήρια για Ρώμη (70 ευρώ πολύ καλή τιμή με aegean) για 6 μέρες θα είμαστε 3 φίλες , θα ήθελα κάποιος να με πληροφορήσει εάν είναι εύκολο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Ρώμη και να ακολουθήσουμε το δρόμο για χωριά της Τοσκάνης και να φθάσουμε Φλωρεντία. Είναι εύκολοι οι δρόμοι, υπάρχει επικινδυνότητα, το παρκάρισμα γενικά πως είναι.
Εχετε να μου προτείνετε άλλη λύση (τραίνο - λεωφορείο )για να δώ τα χωριά και να καταλήξω Φλωρεντία. Οι μέρες είναι αρκετές , θα προλάβαινα να καθήσω και 2 μέρες στη Ρώμη.
Θα με εξυπηρετούσατε πολύ αν καποιος μπορεί να συμβάλλει σ'ενα πετυχημένο προγραμμα.
η ίδια ερώτηση σε 2 διαφορετικά θέματα?
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Διαβασα ολα τα παραπανω κ τελικα αποφασισα να παρω την Ρομα πασσ.Φευγω την παρασκευη για ρωμη.Επειδη ομωσ λεει οτι ισχυει για τρεις μερεσ απο την πρωτη επισκεψη σε μουσειο η αρχαιολογικο χωρο, ηθελα να ρωτησω,την Κυριακη τα μουσια κ οι αρχαιολογικοι χωροι ειναι ανοιχτοι?επισης λεει οτι οι 2 πρωτες επισκεψεις ειναι δωρεαν.λεω η πρωτη να ειναι το κολοσσαιο μιασ κ ειδα οτι ειναι πιο ακριβο απο ολα τα αλλα.ποιο μου προτεινετε για δευτερο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.την Κυριακη τα μουσια κ οι αρχαιολογικοι χωροι ειναι ανοιχτοι?επισης λεει οτι οι 2 πρωτες επισκεψεις ειναι δωρεαν.
2.λεω η πρωτη να ειναι το κολοσσαιο μιασ κ ειδα οτι ειναι πιο ακριβο απο ολα τα αλλα.ποιο μου προτεινετε για δευτερο?
1.το σαιτ της καρτας που θα βγαλεις τα εξηγει ολα. διαβασε το προσεκτικά.
Roma Pass
2. Terme di Caracalla
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Ευχαριστω πολυ σαμιον. Επισης καποιος μου ειπε οτι τα κλαμπσ στην ρωμη ειναι σχεδον παντα πριβε.ισχυει κατι τετοιο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστω πολυ σαμιον. Επισης καποιος μου ειπε οτι τα κλαμπσ στην ρωμη ειναι σχεδον παντα πριβε.ισχυει κατι τετοιο?
όχι, όχι.
το πού θα πας εξαρτάται φυσικά από την ηλικία κ τα γούστα σου. εντελώς ενδεικτικά εγώ θα πήγαινα Gilda, Qube. αν δεν σου ταιριάζουν ξεκίνα με τη σειρά:
Akab, Alien, Loft, Goa.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
όχι, όχι.
το πού θα πας εξαρτάται φυσικά από την ηλικία κ τα γούστα σου. εντελώς ενδεικτικά εγώ θα πήγαινα Gilda, Qube. αν δεν σου ταιριάζουν ξεκίνα με τη σειρά:
Akab, Alien, Loft, Goa.
Σταμάτα καλέ μεσημεριάτικο. Δε με λυπάσαι; Μια τη Νάπολι, μια αυτά.
Αχ νιάτα μου. Πάω να ψάξω πτήσεις...
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Ρωμη

Μολις γυρισα απο Ρωμη!:DΗταν τελεια, τελεια,τελεια! Αποφασισα να γραψω για καποια πραγματα που λιγο με μπερδεψαν στο φορουμ κ για μερικα που δεν βγηκαν ετσι οπως τα ειχαμε πει εδω.
1.Αρχικα με το που φτανω ρωμη,ανοιγω το μπλοκακι με τισ σημειωσεις μου κ βλεπω οτι οι επιλογες ειναι η να παρω ταξι (σιγα μην εδινα 45 ευρω), να παρω το τρενο οπου στο φορουμ ειχα δει οτι το εισιτηριο εχει καπου 14 ευρω η να παρω ενα shuttle buss οπου στο φορουμ μου ειχαν πει οτι εχει το πρωτο ατομο 25 ευρω κ συν 6 για το επομενο.Ομως εκει ειδα την πονηρια των Ιταλων.Ενω στον χωρο που περναμε τισ βαλιτσεσ υπηρχε μια μεγαλη αφισα οπου ελεγε "shuttle bus 8 euro" με το που βγαινουμε απο το αεροδρομιο με σταματαει ενας Ιταλοσ κ μου δειχνει ενα χαρτακι που ελεγε shuttle bus αλλα το ατομο ειχε 16 ευρω το πρωτο ατομο!Ομως ηταν μινι μπασ κ οχι το κανονικο σατλ μπασ!Ρωταω εναν εκει του αεροδρομιου κ μου δειχνει το οριτζιναλ οπου ηταν πουλμαν;) Παραλιγο να την πατησουμε κ να παμε σε αυτο με τα 16!Μια χαρα ηταν η διαδρομη κ μασ αφησε τερμινι!
2. Σαββατο βραδυ κ θελουμε να βγουμε για ποτο, να χορεψουμε λιγο. Ειχα δει κ στον οδηγο αλλα κ στο φορουμ οτι ενα απο τα καλυτερα ειναι το GILDA.Παμε κ εμεις...Τι να πω..το μαγαζι μου θυμισε κατι ντισκο απο κατι ταινιες του σταθη ψαλτη.δεν μου αρεσε καθολου.και ενω ηταν σαββατο βραδυ ζητημα αν 8α ειμασταν 40 με 50 ατομα μεσα στο μαγαζι, οι οποιοι κατι ντυσιματα αθλια.η μουσικη δε τελειως εμπορικη. κ πληρωσαμε και 20 ευρω εισοδο. Φυγαμε πολυ απογοητευμενοι. Το μονο που μου αρεσε για βραδυ ηταν το BAR DEL FICO στην piazza Navona αλλα κ για πιο νωρις το cafe de la pace.Ωραιος κοσμος κ ωραια μουσικη.
Αυτα μεχρι στιγμης:D

ΥΓ:Ας μου απαντησει καποιος γιατι Σαββατο βραδυ κατα τη 1 αλλα και πιο αργα ολη η ρωμη ηταν αδεια?περπατησαμε απο την πιατσα ντε σπανια μεχρι την φοντανα ντι τρεβι κ απο κει στο τερμινι κ ζητημα να ειδαμε 10 ατομα να περπατανε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.157
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΥΓ:Ας μου απαντησει καποιος γιατι Σαββατο βραδυ κατα τη 1 αλλα και πιο αργα ολη η ρωμη ηταν αδεια?περπατησαμε απο την πιατσα ντε σπανια μεχρι την φοντανα ντι τρεβι κ απο κει στο τερμινι κ ζητημα να ειδαμε 10 ατομα να περπατανε.
Να σου απαντησω εγω ή μαλλον ο φιλος μου ο Christiano (Ρωμαιος που ζει τα τελευταια 5 χρονια στο Λονδινο): " Η Ρωμη απο νυχτερινη ζωη εχει μαυρα μεσανυχτα. Μπροστα στο Λονδινο ειναι ενα χωριο, πολυ πολυ πισω".
Αυτην την απαντηση μου ειχε δωσει σε αναλογη δικη μου ερωτηση...
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Επειδη ζω Πατρα μεχρι κ εδω εχουμε απλα μπαρακια πολυ πιο ωραια κ εχουν κ ενα χαρακτηρα.Ακομα κ αυτο το bar del fico που λεω πιο πανω απο διακοσμηση κτλ δεν ηταν κατι το φοβερο. Συνεχεια ελεγα με το φιλο μου "πο πο να ερθουμε να ανοιξουμε ενα μπαρακι εδω οπως αυτα σε ελλαδα να δουν την διαφορα".Τι να πω..μπορει να μην πηγα στα καταλληλα.. Ευχαριστω πολυ τριπακια γ την απαντηση :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.719
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom