Ταϊλάνδη Ερωτησεις για Ταιλανδη

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Σε όποια από τις τουριστικές περιοχές και να μείνεις (από τις 3-4) θα βρεις πολλά τουριστικά γραφεία. Αν μείνεις ή αν πας στην Khao San road όπως είπε και ο xenos υπάρχουν άπειρα. Κυριολεκτικά κάθε 3 πόρτες υπάρχει και τουριστικό γραφείο. Το να σου προτείνουμε κάποιο καλό είναι δύσκολο αφού είναι όλα τα ίδια! Για τέτοιες εκδρομές όλα τα ίδια προγράμματα έχουν και τα ίδια λεωφορεία χρησιμοποιούν. Μπες σε 2-3 και πάρε τιμή και αποφάσισε επιτόπου. Για Αγιουτάγια και Καντσανάμπουρι μπορείς να πας και μόνος σου είτε με λεωφορείο είτε με τραίνο. Είναι πολύ εύκολο και για τα δυο μέρη αλλά αν είναι να τα κάνεις ως μονοήμερα, πάρε το "ρίσκο" να πας με τουριστικό. Αν δεν το'χεις δει ήδη, δες και το θέμα SOS:Μπανγκοκ-Ανόι που είχε γίνει πάλι η ερώτηση για Αγιουτάγια.

Σε τρεις μέρες Bangkok θα μπορέσεις να δεις τα βασικά αλλά αν έχεις σκοπό να ψωνίσεις ιδιαίτερα, τότε μια ολόκληρη μέρα τουλάχιστον θα "χαθεί" στα ψώνια, οπότε υπολόγισε να δεις λιγότερα. Μην προσπαθήσεις να δεις τα πάντα σε 2 μέρες, είναι αδύνατον. Αποφάσισε από πριν τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ αρκέσουν σε αυτά.

Εκατοντάδες ξενοδοχεία και guesthouses ανά περιοχή θα βρεις στο travelfish.org. Πάντως μην το ψάχνεις και πάρα πολύ, δεν θα το αγοράσεις, 3 μέρες θα μείνεις! ;)
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στην περσινη επισκεψη μου στο samui και στην Μπανγκοκ θα ηθελα να σου πω και εγω με την σειρα μου οτι στην Μπανγκοκ οι 2 μερες σου φτανουν ισα ισα για να δεις τα βασικα αγιοθεατα και να κανεις μια βολτα στα τεραστια malls.εχει πολλες ευκαιριες στα ψωνια και πρεπει να πας με αδειες βαλιτσες αν θες να εκμεταλλευτεις τις χαμηλες τιμες.εχει πολυ καλες προσφορες ειδικα στα αθλητικα!!!το ιδιο συμβαινει και στο samui.φοβερες τιμες σε all star, Puma κλπ...τιμες που δεν τις φανταζεσαι!οσων αφορα τα αξιοθεατα υπαρχουν συμφορουμιτες που ειναι περισσοτερο ψαγμενοι απο μενα και μπορουν να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες.εγω ειδα τα βασικα αλλα και παλι περασα υπεροχα!!!αλλα παντα ολο και κατι δεν θα δεις...προσοχη επισης στα τουκ τουκ!ειδικα σε αυτα που βρισκονται στο Μεγαλο ανακτορο...πηραμε ενα με σκοπο να μας παει βολτα και αυτος μας πηγαινε και σε διαφορα μαγαζια οπου εαν ψωνιζαμε απο αυτα επαιρνε μιζες και δωρεαν κουπονια για βενζινη!!!εαν μπορω να βοηθησω και σε κατι αλλο ευχαριστως!!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
εχει πολλες ευκαιριες στα ψωνια και πρεπει να πας με αδειες βαλιτσες αν θες να εκμεταλλευτεις τις χαμηλες τιμες.εχει πολυ καλες προσφορες ειδικα στα αθλητικα!!!το ιδιο συμβαινει και στο samui.φοβερες τιμες σε all star, Puma κλπ...τιμες που δεν τις φανταζεσαι!
Κάθε άλλο από ειδικός είμαι στα ψώνια αλλά ξέρω πως ότι "μάρκα" ψωνίσεις εκεί φθηνά είναι μαϊμού! Δεν γίνεται η τάδε τσάντα που αλλού έχει 100ευρώ, εκεί στο δρόμο να έχει 12 που με παζάρι κατεβαίνει στα 6. Οι αγορές (με πρώτη και καλύτερη αυτή της Patpong) είναι γνωστές για τις απομιμήσεις τους. Ακόμη και σε μαγαζιά που φαίνονται κανονικά, πουλάνε απομιμήσεις, οπότε προσοχή αν θες αυτό που θα πάρεις να είναι αυθεντικό. Επίσης να ξέρεις πως η ποιότητα είναι κάτω του μετρίου. Είδα τσάντες "North Face" (που είναι κορυφή σε outdoor εξοπλισμό) να ξηλώνονται μέσα σε μια βδομάδα!

Στην Bangkok στα τεράστια εμπορικά κέντρα της Siam square βρίσκονται τα μόνα μαγαζιά που σίγουρα έχουν αυθεντικά προϊόντα γιατί εκεί είναι όλες οι αντιπροσωπίες (Nike, Adidas, Zara κλπ). Εκεί όμως οι τιμές είναι ίδιες με εδώ και σε μερικές περιπτώσεις και πιο ακριβές!
Αν Constandina εσύ ξέρεις κάποιο μυστικό ή ξέρεις μετά βεβαιότητος πως αυτά που ψώνισες είναι αυθεντικά ή καλής ποιότητας, πες μας!

Αυτό που αξίζει κατά τη γνώμη μου στις αγορές της Bangkok, αν δεν σε ενδιαφέρει να γεμίσεις απομιμήσεις από γνωστές μάρκες και πειρατικά dvd, είναι τα διάφορα διακοσμητικά, ξύλινες κατασκευές και γενικώς πράγματα που στη δύση τα βρίσκεις στα ethnic shops με τιμές 40φορές παραπάνω!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.845
Likes
19.055
Δεν νομίζω η φίλη μας να είναι τόσο αφελής ώστε να νομίζει ότι ψωνίζει δυτικές φίρμες σε τιμές ευκαιρίες στην Ασία.....κουκούτσι μυαλό να έχεις το καταλαβαίνεις....

Εγώ αγαπητέ mpiftex συμφωνώ μαζί σου σχετικά με το τι αξίζει να φέρεις από Ασία μεριά....και ελπίζω τα 30 κ. της Emirates να φανούν χρήσιμα!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν νομίζω η φίλη μας να είναι τόσο αφελής ώστε να νομίζει ότι ψωνίζει δυτικές φίρμες σε τιμές ευκαιρίες στην Ασία.....κουκούτσι μυαλό να έχεις το καταλαβαίνεις...
Και'γω έτσι πιστεύω, απλά μου κάνει εντύπωση που βρήκε φοβερές τιμές γιατί εγώ δεν είδα πουθενά κάτι αυθεντικό και φτηνό! Γι'αυτό και τη ρωτάω για την ποιότητα τους και από που ψώνισε! Εγώ βέβαι δεν έψαξα κι'ολας γιατί δεν με ενδιέφερε να ψωνίσω τέτοια πράγματα, οπότε δεν είμαι και ειδικός στο θέμα.
Παρεμπιπτόντως να διευκρινίσω πως προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει αν κάτι είναι μάρκα ή αυθεντικό. Άλλους όμως τους ενδιαφέρει. Ο προβληματισμός ο δικός μου είναι κυρίως για την ποιότητα, γιατί όπως έγραψα και παραπάνω, τα πιο πολλά από τις απομιμήσεις αυτές είναι χάλια ποιότητας!

30 κιλά δίνει η Emirates ε; Ωραία, στο πήγαινε πάρε μαζί σου μόνο εσώρουχα και μια αλλαξιά ρούχα. Τα υπόλοιπα πάρτα από εκεί!!! :D
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συνηθως ολες οι δυτικες φιρμες κατασκευαζονται στην Ασια, οποτε ειναι λογικο να βρισκεις ορισμενες φορες δυτικες φιρμες στην Ασια οπου κατασκευαζονται...κουκουτσι μυαλο να εχεις το καταλαβαινεις.

Στο Σαμουι εχει ενα σχετικα μικρο εμπορικο κεντρο, που μου διαφευγει το ονομα τωρα, το οποιο ειχε παπουτσια bata, all star, puma κλπ. σε πολυ πολυ καλες τιμες! Επισης στην chaweng εχει διαφορα μαγαζια timberland, lacoste, puma, adidas με επισης χαμηλες τιμες (οπου εκει δεν παιζει "παζαρι"). και μιλαω για μαγαζια και οχι για το παζαρι...
Οπως επισης και στην Μπανγκοκ στα Malls εχει διαφορες προσφορες σε πολλες επωνυμες μαρκες!Ιδιαιτερα ομως το παρατηρησα σε αθλητικη ενδυση και υποδυση.
Εαν τωρα θελεις απομιμηση πηγαινε στο παζαρι και παρε D&G τζιν με 5euro!!!:haha:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Συμφωνώ με mpiftex για τα ψώνια.ποτέ δεν ασχολούμαι γιατί γνωρίζω καλά τι γίνεται στις αγορές της ασίας .μοναδική φορά πήρα αθλητικά puma,ευκαιρία και καλά,με αποτέλεσμα να βρωμίσει η βαλίτσα με ανεξήτιλη μυρωδιά αγνώστου προελεύσεως!!φρίκαρα...
έκτοτε,ποτέ πιά...και γιατί να τρώγω τον χρόνο μου εκεί με αυτά αφού υπάρχει το factory outlet στην πειραιώς !
όσον αφορά τα αντικείμενα,μοναδικά κομμάτια τα βρίσκεις εκεί πολύ φθηνά και κυρίως τρελαίνομαι να ξετρυπώνω απο σκονισμένα αντικάδικα θησαυρούς! ολα με μέτρο όμως για να μην γίνει το σπίτι μου τσίρκο :D, μιάς και μέσα δεν υπάρχει τίποτα δυτικο!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Thanks Constadina, κατάλαβα.

Renata, φαντάζομαι τι θα έχεις ξετρυπώσει από τις αγορές της Συρίας, της Αιγύπτου και τις Τουρκίας!! Αυτά είναι τα καλύτερα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.845
Likes
19.055
Συνηθως ολες οι δυτικες φιρμες κατασκευαζονται στην Ασια, οποτε ειναι λογικο να βρισκεις ορισμενες φορες δυτικες φιρμες στην Ασια οπου κατασκευαζονται...κουκουτσι μυαλο να εχεις το καταλαβαινεις.
Εντάξει, βρήκες στις αγορές της Ταϋλάνδης σε πολύ πιο φτηνές τιμές επώνυμες δυτικές μάρκες και είναι ορίτζιναλ.....πολύ λογικό, ναι.

Έχω και μια μπανάνα στο ψυγείο, πες μου να στη ταχυδρομήσω *μήπως* τουλάχιστον πιάσεις αυτό το υπονοούμενο...στα λέω εγώ, στα λένε και οι άλλοι, αλλά αν εσύ τα θεωρείς αυθεντικά και λες στις φίλες σου τι ωραίες ευκαιρίες βρήκες, ίσως να μην είδες τα κρυφά γελάκια κάποιας που έχει παραπάνω από κουκούτσι....
 
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σε αναζήτηση
Εντάξει, βρήκες στις αγορές της Ταϋλάνδης σε πολύ πιο φτηνές τιμές επώνυμες δυτικές μάρκες και είναι ορίτζιναλ.....πολύ λογικό, ναι.

Έχω και μια μπανάνα στο ψυγείο, πες μου να στη ταχυδρομήσω *μήπως* τουλάχιστον πιάσεις αυτό το υπονοούμενο...στα λέω εγώ, στα λένε και οι άλλοι, αλλά αν εσύ τα θεωρείς αυθεντικά και λες στις φίλες σου τι ωραίες ευκαιρίες βρήκες, ίσως να μην είδες τα κρυφά γελάκια κάποιας που έχει παραπάνω από κουκούτσι....

GTS πρέπει να μάθεις να σέβεσαι και καμιά άλλη γνώμη(και ας είναι και λάθος κατά την γνώμη σου), γιατί όπως φαίνεται θες να επικρατεί η δική σου.

Ο καθένας έχει τις εμπειρίες του και τις εκφράζει, εσύ ποιος νομίζεις ότι είσαι για να προσβάλλεις κόσμο??

Όσον αφορά την μπανάνα κράτα την αφού θα την χρειαστής και απ'ότι βλέπω την προτιμάς και κρύα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.845
Likes
19.055
GTS πρέπει να μάθεις να σέβεσαι και καμιά άλλη γνώμη(και ας είναι και λάθος κατά την γνώμη σου), γιατί όπως φαίνεται θες να επικρατεί η δική σου.

Ο καθένας έχει τις εμπειρίες του και τις εκφράζει, εσύ ποιος νομίζεις ότι είσαι για να προσβάλλεις κόσμο??

Όσον αφορά την μπανάνα κράτα την αφού θα την χρειαστής και απ'ότι βλέπω την προτιμάς και κρύα...
Η μπανάνα που ανέφερα πήγαινε με τα προϊόντα μαϊμού που κυκλοφορούν σωρηδόν στις αγορές της Ασίας. Η δική σου μπανάνα που μου προσφέρεις και κρύα τι είναι? Για διαφώτισέ μας....

Το ότι η φίλη μας νομίζει ότι αγοράζει αυθεντικά προϊόντα, ενώ είναι καρα-μαϊμού, δεν είναι γνώμη κανενός, είναι η σκληρή πραγματικότητα. Αν η ίδια δεν το καταλαβαίνει, δε με απασχολεί. Με απασχολεί όμως και άλλοι συνταξιδιώτες, νέοι και άπειροι, να πέσουν στην ίδια παγίδα επειδή μία κοπελίτσα δε πήρε μυρωδιά τι της πούλησαν....αυτό με απασχολεί σε πληροφορώ και πολύ. Αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να δίνονται πληροφορίες ανεύθυνες (και να τις βαπτίζεις αόριστα ως "γνώμη"), να παραμείνεις ευχαριστημένος. Εγώ, συγγνώμη, αλλά λειτουργώ διαφορετικά.

Και επειδή είχες ήδη αρπαχτεί όταν σε προέτρεψα να μελετήσεις κάποια πράγματα μόνος σου για το ταξίδι σας, ας το κλείσουμε εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.322
Μηνύματα
887.952
Μέλη
38.986
Νεότερο μέλος
Georg777

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom