Ερώτηση/Κουίζ

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Καλησπέρα. Είμαι καινούρια στο forum (λίγων ημερών :)) και έχω διαβάσει ότι γενικά απασχολεί το θέμα "διακοπές μόνος ή με παρέα ή με γκρουπ".

Σκέφτηκα λοιπόν να ανοίξω άυτό το θέμα και να θέσω τις εξής δύο επιλογές:

α/ Ταξίδι-διακοπές μόνος/η στο μέρος που λατρεύετε και πάντα θέλατε να επισκεφτείτε

ή

β/ Ταξίδι-διακοπές με τον αγαπημένο/η σας ή με την παρέα σας σε ένα μέρος που σαν μέρος δεν σας λέει και πολλά και γενικά δεν ήταν στους στόχους σας να επισκεφτείτε

?

:)
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
γεια σου athenes και καλως ορισες,καλα και ομορφα ταξιδια να εχεις με παρεα η χωρις.εμενα παντως με κερδιζει το πρωτο καθως νομιζω πως δεν αξιζει να επισκευθεις ενα μερος που δεν σε "κερδιζει" μονο και μονο για να εισαι με παρεα.παρεα κανεις και στο σπιτι σου.τα ταχιδια για μενα παντα ειναι για να ξεφευγεις απο την καθημερινη ρουτινα και το αγχος και να γεμιζεις μπαταριες και να βλεπεις καινουρια μερη.σκεψου οτι τα ταξιδια αποτελουν ενα μικρο ειδος επενδυσης και σωστο θα ηταν να σπαταλαμε εκει που θελουμε εμεις τα χρηματα και οχι εκει που θελει η παρεα.αλλωστε μολις γυρισεις απο το ταξιδι σου θα τους δεις τους φιλους .τωρα βεβαια αυτα ειναι υποκειμενικα και γουστα και αποψεις του καθενος.πες μας και συ τις αποψεις σου αν θελεις!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
α/ Ταξίδι-διακοπές μόνος/η στο μέρος που λατρεύετε και πάντα θέλατε να επισκεφτείτε

ή

β/ Ταξίδι-διακοπές με τον αγαπημένο/η σας ή με την παρέα σας σε ένα μέρος που σαν μέρος δεν σας λέει και πολλά και γενικά δεν ήταν στους στόχους σας να επισκεφτείτε?
Εξαρτάται.
-Αν η παρέα είναι η παρέα μου και ήξερα ότι και στο πιο ξενέρωτο άσχετο μέρος του κόσμου, θα περνούσα καλά, θα πήγαινα.
-Επίσης, είναι το τι βλέψεις έχεις... Αν θές να γυρίσεις όλον τον κόσμο για να τον γνωρίσεις και να μη μείνεις στις απόψεις των άλλων, πάλι θα πήγαινα.
-Ταξίδι μόνος μου στο μέρος που ονειρεύομαι, σίγουρα θα έχω την ευκαιρία να κάνω, δε νομίζω πως υπάρχει τόση βιασύνη. Τι να το κάνω φέτος, τι να το κάνω του χρόνου...
-Πάντως θεωρώ λίγες τις πιθανότητες να συμπέσουν αυτά τα δύο. Αλλά αν συνέπεφταν και πάλι θα διάλεγα το ταξίδι με παρέα για τον λόγο που μόλις έγραψα, ότι θα μου δοθεί σίγουρα η ευκαιρία να κάνω μόνος μου το ταξίδι εκεί που ονειρεύομαι κάποια στιγμή.
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Υπάρχει και η ποιο απλή λύση που εφαρμόζω εγώ: επιλέγω τον προορισμό και μετά τον ανακοινώνω στην παρέα μου και όποιος θέλει έρχεται μαζί. Βέβαια έχει τύχει να αλλάξω προορισμό για να τους βολεύει όλους (κυρίως για οικονομικούς λόγους). Η καλή παρέα όμως κάνει ένα ταξίδι υπέροχο έστω και εάν ο προορισμός δεν είναι. όπως και βέβαια η κακή παρέα μου έχει καταστρέψει ταξίδι σε υπέροχο προορισμό
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι ωραίο θέμα βρε Αθηνά! Εννοείται το δεύτερο κι ειδικά με αγαπημένο αλλά, αν δεν έχεις, τι να κάνεις;:( Και βάζω και υποερώτημα: πού θα θέλατε να πάτε με τον αγαπημένο σας; Κι απαντάω: Μαλδίβες :)
 

michalism1

Member
Μηνύματα
80
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Dubai & Abu Dhabi
Ταξίδι-Όνειρο
Σύδνευ
Μαλδίβες να πας όταν η σχέση είναι φρέσκια και έχεις πολλά να πεις ακόμη. Αλλιώς πίστεψε με μετά από 5 μέρες απομόνωσης κοντεύεις να κάνεις χαρακίρι!
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
δεν θα ελεγα οχι σε κανενα απο τα δυο. ολα χρειαζονται για να εχεις γεματες μπαταριες αλλα και διαφορετικες εμπειριες.να μην σου πω οτι θα επισκεφτομουν το ιδιο μερος και με τους δυο τροπους!!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Είμαι τυχερή που η παρέα μου στα ταξίδια είναι μόνο ο αγαπημένος μου με τον οποίο έχουμε ακριβώς την ίδια αντίληψη για τα ταξίδια και τους ίδιους προορισμούς όνειρο!!! Δεν υπάρχει η έννοια 'βαρέθηκα' ή 'κουράστηκα' ή 'δεν ακολουθώ εδώ'.Ιδανικοί προορισμοί για εμάς είναι δύο: Πρώτον, Μπόρα Μπόρα για την απόλυτη χαλάρωση,ρομάντζο και......... και δεύτερον Αμαζόνιο για την απόλυτη περιπέτεια :D
 

elpidaki

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Τοκιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω παντως που εχω ονειρο ενα ταξιδακι στη Νεα Υορκη, εχω αποφασισει οτι θα το κανω μονη μου γιατι κανενας απο την παρεα δεν ακολουθει...
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Τι ωραίο θέμα βρε Αθηνά! Εννοείται το δεύτερο κι ειδικά με αγαπημένο αλλά, αν δεν έχεις, τι να κάνεις;:( Και βάζω και υποερώτημα: πού θα θέλατε να πάτε με τον αγαπημένο σας; Κι απαντάω: Μαλδίβες :)
Σ'ευχαριστώ Μελανί (αυτό είναι το όνομά σου;). Εμένα με λένε Νούλα. Το Athenes είναι η Αθήνα στα γαλλικά.:paris05: (Τέλειο το ανθρωπάκι! lol)

Στο ερώτημα που εγώ έθεσα και απαντώντας στον alex23 θα προτιμούσα ανάμεσα στις δύο επιλογές το μέρος που δεν τρελαίνομαι τόσο με την καλή παρέα. Πιστεύω ότι όλα μπορούν και γίνονται όμορφα αν έχεις να τα μοιραστείς με ανθρώπους που αγαπάς και εκτιμάς. Άλλωστε, όπως κι εγώ ακολουθώ σε ένα ταξίδι που δεν είναι δική μου ας πούμε πρόταση, έτσι και κάποια άλλη στιγμή η παρέα θα με ακολουθήσει στον δικό μου ονειρεμένο προορισμό, έτσι δεν είναι;
Στο υποερώτημά σου mel θα απαντήσω θεωρητικά γιατί δεν έχω αγαπημένο, δυστυχώς. Λοιπόν, με τον αγαπημένο μου πιστεύω ότι όλοι οι προορισμοί θα ήταν υπέροχοι και ρομαντικοί. Θα ήθελα όμως να πάω μαζί του στο Παρίσι, για να ζήσω αυτή την πόλη που υπεραγαπώ και ενώ είμαι ερωτευμένη.:oops:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom