Γενικά Ερώτηση για αεροπορικά εισιτήρια

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Καινούριες πτήσεις δύσκολο.Οι διαθεσιμότηρες αλλάζουν,για αυτό καλύτερα να παρακολουθείς συνέχεια.Αν δεν έχει τρομερή διαφορά στην τιμή καλύτερα να κλείνεις εισιτήρια από τις αεροπορικές εταιρείες κατευθείαν.
To Skyscanner δεν είναι καλό ?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
To Skyscanner δεν είναι καλό ?
Καλό είναι για σύγκριση τιμών.Αλλά σε παραπέμπει για το κλείσιμο είτε στις αεροπορικές είτε σε διάφορα πρακτορεία.Για τα πρακτορεία είναι μεγάλη κουβέντα και πρέπει να διαβάσει κάποιος προσεκτικά τους όρους και άν έχουν κρυφές χρεώσεις για διαχείριση της κράτησης,αλλαγές,προσθήκη αποσκευών κτλ.
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλία
Καλό είναι για σύγκριση τιμών.Αλλά σε παραπέμπει για το κλείσιμο είτε στις αεροπορικές είτε σε διάφορα πρακτορεία.Για τα πρακτορεία είναι μεγάλη κουβέντα και πρέπει να διαβάσει κάποιος προσεκτικά τους όρους και άν έχουν κρυφές χρεώσεις για διαχείριση της κράτησης,αλλαγές,προσθήκη αποσκευών κτλ.
Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω... Βρήκα δύο εισιτήρια που με ενδιαφέρουν από την wizz πήγα να τα βρω στην εφαρμογή τους κ δεν μου τα εμφανίζει καν ... :cry:
Επίσης δεν είμαι σίγουρη ακόμα για το αν θα πάω κ ποιες μέρες .... Τον Δεκέμβριο θα ειμαι σίγουρη (σκοπεύω να πάω μέσα Ιανουαρίου όπως είπα ) λέτε αν τα κλείσω τότε να έχω χάσει την ευκαιρία με την wizz? Συμφέρουν παρά πολύ πραγματικά τα συγκεκριμένα εισιτήρια κ δεν θέλω να τα χάσω ...
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Καλησπέρα σε όλους. Είχαμε κλείσει εισιτηρια με ryanair για Τελ α βιβ για 25-30 Οκτώβρίου. 366 ευρώ 4 ατομα με μια μεγαλη βαλιτσα. Με όσα γίνονται εκει τις τελευταίες μέρες έχουμε πάρει την απόφαση να μην πάμε τελικά. Ψάχτηκα λίγο για τις ίδιες ημερομηνίες σε άλλο προορισμό και πχ για Μάλτα και μου βγάζει έξτρα χρέωση αλλαγής κράτησης για κάθε άτομο 180€!!!!

Απ ότι διάβασα στους κανόνες του σαιτ της Ryanair αν γίνει η πτήση δε δικαιούμαστε καμία επιστροφή. Είναι έτσι όπως τα λέω ή κάνω κάπου λάθος;
Τελικά τι απεγινε με αυτό το θέμα; Βρηκατε καμια ακρη με τη Ryanair; Απλά να έχουμε μια ιδέα για το μέλλον..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω... Βρήκα δύο εισιτήρια που με ενδιαφέρουν από την wizz πήγα να τα βρω στην εφαρμογή τους κ δεν μου τα εμφανίζει καν ... :cry:
Επίσης δεν είμαι σίγουρη ακόμα για το αν θα πάω κ ποιες μέρες .... Τον Δεκέμβριο θα ειμαι σίγουρη (σκοπεύω να πάω μέσα Ιανουαρίου όπως είπα ) λέτε αν τα κλείσω τότε να έχω χάσει την ευκαιρία με την wizz? Συμφέρουν παρά πολύ πραγματικά τα συγκεκριμένα εισιτήρια κ δεν θέλω να τα χάσω ...
Προχώρησε λίγο την κράτηση για να δεις που θα σε στείλει το skyscanner...ποτέ δεν κλείνεις απο αυτούς αλλά σε στέλνει είτε σε πρακτορείο είτε στην αεροπορική...αν τα εισιτήρια και οι πτήσεις υπάρχουν και αν συμφέρουν θα πρέπει να ρισκάρεις και να τα κλείσεις...και αν αλλάξεις σχέδια να μπεις στην διαδικασία να τα ακυρώσεις ή να αλλάξεις ημερομηνίες..δεν ξέρω με τι κόστος αλλάζει ή ακυρώνει η wizz...μπορείς να τσεκάρεις και να ρωτήσεις στα αντίστοιχα θέματα...

Wizz Air - Wizz air ερωτήσεις

Wizz Air - Ακυρώσεις και αλλαγές ώρας/μέρας πτήσης από Wizzair
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Προχώρησε λίγο την κράτηση για να δεις που θα σε στείλει το skyscanner...ποτέ δεν κλείνεις απο αυτούς αλλά σε στέλνει είτε σε πρακτορείο είτε στην αεροπορική...αν τα εισιτήρια και οι πτήσεις υπάρχουν και αν συμφέρουν θα πρέπει να ρισκάρεις και να τα κλείσεις...και αν αλλάξεις σχέδια να μπεις στην διαδικασία να τα ακυρώσεις ή να αλλάξεις ημερομηνίες..δεν ξέρω με τι κόστος αλλάζει ή ακυρώνει η wizz...μπορείς να τσεκάρεις και να ρωτήσεις στα αντίστοιχα θέματα...

Wizz Air - Wizz air ερωτήσεις

Wizz Air - Ακυρώσεις και αλλαγές ώρας/μέρας πτήσης από Wizzair
Επίσης να πουμε οτι η Wizz εχει 3 διαφορετικους ναυλους ο καθενας απο τους οποιους εχει διαφορετικες παροχες (βαλιτσες, δυνατοτητα ακυρωσης κλπ). Στο σαιτ της wizz ειναι ξεκαθαρο ποιον ναυλο κλεινεις, σε αρκετα πρακτορεια οχι απλα σου λεει αν συμπεριλαμβανεται αποσκευη ή οχι. Οποτε χρειαζεται λιγο προσοχη με τους ορους μην βρεθει κανεις προ-εκπληξεως.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Επίσης να πουμε οτι η Wizz εχει 3 διαφορετικους ναυλους ο καθενας απο τους οποιους εχει διαφορετικες παροχες (βαλιτσες, δυνατοτητα ακυρωσης κλπ). Στο σαιτ της wizz ειναι ξεκαθαρο ποιον ναυλο κλεινεις, σε αρκετα πρακτορεια οχι απλα σου λεει αν συμπεριλαμβανεται αποσκευη ή οχι. Οποτε χρειαζεται λιγο προσοχη με τους ορους μην βρεθει κανεις προ-εκπληξεως.
Καλώς τα συμπλήρωσες. εδώ..Δεν έχω εμπειρία από wizz για αυτό είπα να πάει να τσεκάρει τα αντίστοιχα θέματα και να ρωτήσει εκεί....Και προσοχή γιατί καμιά φορά η "ευκαιρία" δεν είναι ευκαιρία...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.285
Εν τω μεταξύ δεν καταλαβαίνω... Βρήκα δύο εισιτήρια που με ενδιαφέρουν από την wizz πήγα να τα βρω στην εφαρμογή τους κ δεν μου τα εμφανίζει καν ... :cry:
Μήπως αυτά τα εισιτήρια που βρήκες στο σκαϊσκανερ είναι με ανταπόκριση; Αν ναι τότε η εφαρμογή της γουιζ δε τα δίνει διαθέσιμα. Μπορείς όμως αν έχεις μεγάλη άνεση χρόνου στις ανταποκρίσεις να τα αγοράσεις ξεχωριστά. Αν ακυρωθεί η καθυστερήσει βέβαια η μια πτήση δεν κάνουν τίποτε για την ανταπόκριση. Αν πάρεις βαλίτσες τις επιβαρύνεσαι δυο φορές και κάνεις ξανά τσεκ ιν στην άλλη πτήση και πάει λέγοντας.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
καλησπέρα στην παρέα. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θε΄μα για να γράψω αυτό που θέλω να ρωτήσω. Θέλω να κλείσω εισητήρια για μαιαμι τον απρίλιο. Σε ενα ταξιδιωτικό γραφειο μου είπανε 100 ευρώ πάνω απο όσο τα βρίσκω στο skyscanner. To ερώτημα είναι να τα κλείσω μόνος μου απο skyscanner η απο site της turkish? θα έχω κάποιο θέμα?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
καλησπέρα στην παρέα. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θε΄μα για να γράψω αυτό που θέλω να ρωτήσω. Θέλω να κλείσω εισητήρια για μαιαμι τον απρίλιο. Σε ενα ταξιδιωτικό γραφειο μου είπανε 100 ευρώ πάνω απο όσο τα βρίσκω στο skyscanner. To ερώτημα είναι να τα κλείσω μόνος μου απο skyscanner η απο site της turkish? θα έχω κάποιο θέμα?
Από Turkish, αν δεν έχει τρελή διαφορά τιμής. Σε περίπτωση ακύρωσης κλπ. θα έχεις να κάνεις απευθείας με την αεροπορική
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Από Turkish, αν δεν έχει τρελή διαφορά τιμής. Σε περίπτωση ακύρωσης κλπ. θα έχεις να κάνεις απευθείας με την αεροπορική
ίδια τιμή τα εχει και στο site της turkish. Το θεμα ειναι οτι αν προκειψη κάτι με πιον θα εποικ. Οταν κλεινω τα εισητηρια απο το site δεν εκτυπωνο κάτι σωστα; Πάω στο αεροδρομιο με το διαβατηριο και μου τα κόβουν στο γκισε τις εταιριας;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν τυπώνεις κάτι, μόνο οι low cost νομίζω σου ζητάνε να το έχεις. Πας στο γκισέ ή στα μηχανήματα με το διαβατήριο (στα μηχανήματα νομίζω θέλει και τον κωδικό της κράτησης - αυτό με τα 6 γράμματα / νούμερα) και παίρνεις την κάρτα επιβίβασης. ;)

Επί κορονοϊού προτιμούσα να τα έκλεινα από την αεροπορική, ακόμη και αν ήταν κατιτίς ακριβότερα, ώστε αν γίνει η στραβή να είχα να κάνω απευθείας με την αεροπορική (που στην τελική θα την έβρισκα στο αεροδρόμιο), παρά με μεσάζοντες. Τώρα έχουμε ξεθαρρέψει, αλλά αν τα βρίσκεις στην min τιμή με την αεροπορική δεν βρίσκω λόγο να μην τα κλείσεις απευθείας από εκεί. Δεν έχεις λόγο να σκάσεις 100 ευρώ καπέλο στο γραφείο... :bash:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom