Γαλλία Ερώτηση για μετάβαση στο Στρασβούργο

ozymandias

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Βρήκα και εγώ πτήση μετ΄επιστροφησ παντα για Φρανκφούρτη με 150 ευρό!Αλλα πού να δώ για τραινα/λεωφορεία απο εκεί? στο bahn.de μου βγάζει εξωφρενικα ποσά!
 

ozymandias

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λοιπόν βρήκα τελικά εισιτήρια που μας βολεύουν ακόμα καλύτερα τα οποία μαζί με τα τραίνα μας έρχονται 229 πήγαινε-έλα. Θα κλείσω τα εισιτήρια του τραίνου από τώρα αυτά που με προβληματίζουν όμως είναι :
1ο) Φτάνει ένα 3ωρο μετά? Δηλ φτάνω Φρανκφούρτη 9 και έχω κλείσει τρένο για τις 12
2ο) Ενώ αντίστοιχα όταν γυρνάω θα είμαι Φρανκφούρτη στις 16.00 και πετάω 18.00 μου φτάνει ο χρόνος?
3ο)Ξέρει κανείς απόσταση και πόση ώρα κάνουμε από Frankfurt(Main)Hbf σε Frankfurt Intl (FRA) ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν βρήκα τελικά εισιτήρια που μας βολεύουν ακόμα καλύτερα τα οποία μαζί με τα τραίνα μας έρχονται 229 πήγαινε-έλα. Θα κλείσω τα εισιτήρια του τραίνου από τώρα αυτά που με προβληματίζουν όμως είναι :
1ο) Φτάνει ένα 3ωρο μετά? Δηλ φτάνω Φρανκφούρτη 9 και έχω κλείσει τρένο για τις 12
2ο) Ενώ αντίστοιχα όταν γυρνάω θα είμαι Φρανκφούρτη στις 16.00 και πετάω 18.00 μου φτάνει ο χρόνος?
3ο)Ξέρει κανείς απόσταση και πόση ώρα κάνουμε από Frankfurt(Main)Hbf σε Frankfurt Intl (FRA) ?
1) Τι θα κάνεις 3 ώρες στο σταθμό με τα μπαγκάζια αγκαλιά? Πάρα πολύς χρόνος. Στο τρένο, δε χρειάζεται να είσαι εκεί πολύ πριν την αναχώρηση, αρκεί να φτάσεις στο σταθμό 10 λεπτά πιο πριν.
2) Ναι.
3) 12' (και άλλα 10' περίπου περπάτημα μέσα στο σταθμό για να πάτε από τις αποβάθρες του ICE/TGV στις αποβάθρες του S-bahn).

Γιατί δεν κλείνετε απευθείας με το λεωφορείο της Lufthansa, να μην κουβαλάτε και τα πράγματα?
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
φιλε σκεψ0υ και την περιπτωση μεσω στ0υτγκαρδης.ν0ικιαζεις και ενα αυτ0κινητ0 και σε 2μιση ωρες εισαι στρασβ0υργ0.η διαδρ0μη ειναι πανεμ0ρφη μεσα απ0 δαση κτλ.κ0ρυφαια λυση φιλε.επισης εχει και τρενα και λεωφ0ρεια συνεχεια απ0 στ0υτγκαρδη για στρασβ0υργ0.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
φιλε σκεψ0υ και την περιπτωση μεσω στ0υτγκαρδης.ν0ικιαζεις και ενα αυτ0κινητ0 και σε 2μιση ωρες εισαι στρασβ0υργ0.η διαδρ0μη ειναι πανεμ0ρφη μεσα απ0 δαση κτλ.κ0ρυφαια λυση φιλε.επισης εχει και τρενα και λεωφ0ρεια συνεχεια απ0 στ0υτγκαρδη για στρασβ0υργ0.
Γιατι ολα τα ομικρον τα εβαλες 0?

Η Α3 δεν εκτελει καποιες πτησεις ATH-BRU μεσω SXB?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
φιλε σκεψ0υ και την περιπτωση μεσω στ0υτγκαρδης.ν0ικιαζεις και ενα αυτ0κινητ0 και σε 2μιση ωρες εισαι στρασβ0υργ0.η διαδρ0μη ειναι πανεμ0ρφη μεσα απ0 δαση κτλ.κ0ρυφαια λυση φιλε.επισης εχει και τρενα και λεωφ0ρεια συνεχεια απ0 στ0υτγκαρδη για στρασβ0υργ0.
αμα έιναι να νοικιάσει αυτοκίνητο( που δε θα του χρειαστει απ ότι φανταζομαι) γιατί να το κανει απο Στουτγκαρδη και όχι απο Φρανκφούρτη?Θυμίζω ότι για Φρανκφουρτη έχει απ ευθειας πτηση απο Αθήνα ενώ για Στουτγκαρδη όχι
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
αμα έιναι να νοικιάσει αυτοκίνητο( που δε θα του χρειαστει απ ότι φανταζομαι) γιατί να το κανει απο Στουτγκαρδη και όχι απο Φρανκφούρτη?Θυμίζω ότι για Φρανκφουρτη έχει απ ευθειας πτηση απο Αθήνα ενώ για Στουτγκαρδη όχι
Ημι-απευθειας ειναι για την ακριβεια, σταματαει μιση ωρα στη Θεσσαλονικη, καθεσαι μεσα, και μετα συνεχιζει για Στουτγκαρδη. Παντως για Φρανκφουρτη που εχει 3-4 καθε μερα, σιγουρα πετυχαινεις καλυτερη τιμη...
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ημι-απευθειας ειναι για την ακριβεια, σταματαει μιση ωρα στη Θεσσαλονικη, καθεσαι μεσα, και μετα συνεχιζει για Στουτγκαρδη. Παντως για Φρανκφουρτη που εχει 3-4 καθε μερα, σιγουρα πετυχαινεις καλυτερη τιμη...
Και αυτο...το χω παρατηρησει οτι για στουτγκαρδη τα εισιτηρια ειναι στο θεο,ενω φρανκφουρη κ μοναχο ξεκινουν απο 110-120
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Ναι εννοειται οτι συμφερει να παει FRA, πολυ περισσοτερες πτησεις και βολικες ωρες. Το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι να κλεισει ενα εισιτηριο με τη LH, να πεταξει για Φρανκφουρτη και μετα να συνεχισει με το λεωφορειο της εταιριας για Στρασβουργο... Οπως ακριβως ειπε κι ο taver
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ξέρει κάποιος τι παίζει με το reservation fee του TGV για τους κατόχους InterRail Pass?
Η διαδρομή Παρίσι Στρασβούργο γίνεται στην ουσία μόνο με TGV το οποίο θέλει complement κ δεν βγάζω άκρη με το πόσο κοστίζει τελικά και αν μπορώ ή όχι να το αγοράσω από το internet. Κάθε site βγάζει διαφορετικές τιμές (οι περισσότερες είναι στο Θεό! ) και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως δεν ψάχνω σωστά. Κάπου διάβαζα ότι reservation μπορείς να κλείσεις μόνο από την χώρα που θα ταξιδέψεις ή από κάποια που συνορεύει με αυτή.
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να με βοηθήσει?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ξέρει κάποιος τι παίζει με το reservation fee του TGV για τους κατόχους InterRail Pass?
Η διαδρομή Παρίσι Στρασβούργο γίνεται στην ουσία μόνο με TGV το οποίο θέλει complement κ δεν βγάζω άκρη με το πόσο κοστίζει τελικά και αν μπορώ ή όχι να το αγοράσω από το internet. Κάθε site βγάζει διαφορετικές τιμές (οι περισσότερες είναι στο Θεό! ) και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως δεν ψάχνω σωστά. Κάπου διάβαζα ότι reservation μπορείς να κλείσεις μόνο από την χώρα που θα ταξιδέψεις ή από κάποια που συνορεύει με αυτή.
Υπάρχει κάποιος που να ξέρει να με βοηθήσει?
Καλο ειναι φιλε μου για το interrail να κοιταξεις τα δυο καλυτερα site που υπαρχουν..
δες εδω http://www.raildude.com/en/train-connections-city/paris-strasbourg/france/473
και εδω http://www.interrail.eu/trains-europe/high-speed-trains/tgv#reservations

Γενικα για γαλλια (και routes εντος γαλλιας ΜΟΝΟ) τα TGV τρενα εχουν supplement 9 ευρω (1η και 2η θεση). Ενω αν το ψαξεις και πας σπασμενα με τρενο κατηγοριας TER & IC τοτε δεν εχει supplement .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom