EasyJet Ερώτηση για easyjet

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.358
3) Τι ποσό ειναι επιστρέψιμο (δηλαδή αν είναι όλο το ποσό, μόνο φόροι κλπ κλπ)
Πριν δυο χρόνια που είχα ακυρώσει με την ίδια εταιρία το ίδιο δρομολόγιο είχα πάρει πίσω κάπου 45 ευρώ. Μπήκαν στην κάρτα μου σε κανένα 20ήμερο. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει πολύ από τότε τα πράγματα, παρόλα αυτά.
 

rukavina13

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Καλησπέρα ξανά,

Λοιπόν έχω αεροπορικό εισητήριο από Αθήνα για Γκάτγουικ με αναχώρηση στις 9/10/2012, 14:50 (αναχώριση) και επιστροφη από Γκάτγουικ στην Αθήνα στις 11/10/2012 , 14:45 (αναχώριση). Για επαγγελματικούς λόγους δεν μπορώ να ταξιδέψω οπότε αν κάποιος θέλει να προγραμματίσει κάποιο ταξίδι με easyjet ασ με ενημερώσει ώστε να αλλάξω τα στοιχεία κράτησης και τον προορισμό. Αυτό μπορεί να γίνει μέχρι την Τρίτη 9/10/2012 και ώρα 11:50. To εισητήριο κοστίζει 361,31 ευρώ και προκειμένου να το ακυρώσω και να πάρω ως αποζημίωση τα 28 ευρώ που δίνει η EasyJet προτιμώ να εξυπηρετήσω κάποιον που θέλει να ταξιδέψει σε οποιονδήποτε προορισμό με την εταιρεία. Έτσι θα διευκολυνθούμε και οι δύο.

Υ.Γ. Σε περίπτωση που το περιεχόμενο είανι μη αποδεκτό από τους admin. ζητώ συγγνώμη, δεν έχω σκοπό να θίξω ή να εξαπατήσω κάποιον.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα ξανά,

Λοιπόν έχω αεροπορικό εισητήριο από Αθήνα για Γκάτγουικ με αναχώρηση στις 9/10/2012, 14:50 (αναχώριση) και επιστροφη από Γκάτγουικ στην Αθήνα στις 11/10/2012 , 14:45 (αναχώριση). Για επαγγελματικούς λόγους δεν μπορώ να ταξιδέψω οπότε αν κάποιος θέλει να προγραμματίσει κάποιο ταξίδι με easyjet ασ με ενημερώσει ώστε να αλλάξω τα στοιχεία κράτησης και τον προορισμό. Αυτό μπορεί να γίνει μέχρι την Τρίτη 9/10/2012 και ώρα 11:50. To εισητήριο κοστίζει 361,31 ευρώ και προκειμένου να το ακυρώσω και να πάρω ως αποζημίωση τα 28 ευρώ που δίνει η EasyJet προτιμώ να εξυπηρετήσω κάποιον που θέλει να ταξιδέψει σε οποιονδήποτε προορισμό με την εταιρεία. Έτσι θα διευκολυνθούμε και οι δύο.

Υ.Γ. Σε περίπτωση που το περιεχόμενο είανι μη αποδεκτό από τους admin. ζητώ συγγνώμη, δεν έχω σκοπό να θίξω ή να εξαπατήσω κάποιον.

Μόνο που δε διευκρίνισες ποιος θα καλύψει τα έξτρα έξοδα που προκύπτουν από τη διαφορά του ναύλου και για την αλλαγή ονόματος..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.062
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λογικά θα χρεωθεί ο ίδιος το ποσό της αλλαγής ονόματος και της διαφοράς του ναύλου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.106
Likes
41.358
Στην ιστοσελίδα της Easyjet είδα ότι πρόσφατα άρχισε να δίνει τις τιμές για το καλοκαίρι. Και ενώ για Ιούνιο και Ιούλιο υπάρχουν πολύ χαμηλές τιμές για τους προορισμούς, οι τιμές του Αυγούστου είναι πολύ ακριβές. Κάτι τέτοιο είχα δει και πέρσι την ίδια περίοδο. Ξέρει κανείς από την εμπειρία του αν αυτό θα συνεχιστεί έτσι και καθορίζονται βάσει της συνήθους ζήτησης κάθε χρόνο ή θα χαμηλώσουν αργότερα και το είδα πολύ νωρίς;
Ποια έχετε καταλάβει ότι είναι η πολιτική της εταιρείας στις τιμές; Τις διαμορφώνουν με βάση τη ζήτηση, με βάση τα περσινά δεδομένα ή κάνουν κάποια στιγμή προσφορές;Ας πούμε πριν 2 χρόνια έκλεισα από το χειμώνα καλοκαιρινά εισιτήρια σε λογικότατη τιμή, αλλά αργότερα έπεσε κι άλλο και μάλλον την πάτησα.
 

silvia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Λάθος όνομα και επιπλέον χρέωση

Γειά σας,
θα ήθελα να σας ζητήσω την βοήθεια σας .Λοιπόν έχω κλείσει αεροπορικά εισητήρια από το easyjet και διαπιστώσα ένα λάθος στο όνομα μου (τα εισιτήρια τα έχω κλείσει με την κολλητή μου)Και μπήκαμε να κάνουμε την διόρθωση στην οποία επιβαρύνεσαι με 40 ευρώ οκ το δεχτήκαμε όταν όμως πήγαμε στην τράπεζα διαπιστώσαμε ότι έχουν κρατήσει ξανά τα χρήματα των εισιτηρίων δηλ έχει γίνει κατακράτησει από την τράπεζα.
Σήμερα προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους ,αλλά δεν υπάρχει ούτε ένας έλληνας αντιπρόσωπος και θα τους στείλω ένα mail.Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο? είμαι μες το άγχος οκ να πληρώσουμε το λάθος αλλά όχι και διπλά εισιτήρια ξανά
Σας ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος:(
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
252
Γειά σας,
θα ήθελα να σας ζητήσω την βοήθεια σας .Λοιπόν έχω κλείσει αεροπορικά εισητήρια από το easyjet και διαπιστώσα ένα λάθος στο όνομα μου (τα εισιτήρια τα έχω κλείσει με την κολλητή μου)Και μπήκαμε να κάνουμε την διόρθωση στην οποία επιβαρύνεσαι με 40 ευρώ οκ το δεχτήκαμε όταν όμως πήγαμε στην τράπεζα διαπιστώσαμε ότι έχουν κρατήσει ξανά τα χρήματα των εισιτηρίων δηλ έχει γίνει κατακράτησει από την τράπεζα.
Σήμερα προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους ,αλλά δεν υπάρχει ούτε ένας έλληνας αντιπρόσωπος και θα τους στείλω ένα mail.Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο? είμαι μες το άγχος οκ να πληρώσουμε το λάθος αλλά όχι και διπλά εισιτήρια ξανά
Σας ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος:(
Πρωτα απ ολα , αν επερνες τηλεφωνο, θα διορθωναν το λαθος, χωρις να πληρωσεις κατι.
Πες καποιον που ξερει αγγλικα ,να παρει να συννενοηθει
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Γειά σας,
...Και μπήκαμε να κάνουμε την διόρθωση στην οποία επιβαρύνεσαι με 40 ευρώ οκ το δεχτήκαμε όταν όμως πήγαμε στην τράπεζα διαπιστώσαμε ότι έχουν κρατήσει ξανά τα χρήματα των εισιτηρίων δηλ έχει γίνει κατακράτησει από την τράπεζα.
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις αλλά ίσως και να είναι θέμα της τράπεζας και όχι της αεροπορικής. Μου έχει συμβεί 2 φορές με κράτηση μέσω χρεωστικής της Alpha Bank να έχουν χρεωθεί τα χρήματα επί 2. Και τις 2 φορές το θέμα διευθετήθηκε μετά από επικοινωνία με την τράπεζα αλλά οι εξηγήσεις που μας δόθηκαν ήταν λίγο ασαφείς.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Γειά σας,
θα ήθελα να σας ζητήσω την βοήθεια σας .Λοιπόν έχω κλείσει αεροπορικά εισητήρια από το easyjet και διαπιστώσα ένα λάθος στο όνομα μου (τα εισιτήρια τα έχω κλείσει με την κολλητή μου)Και μπήκαμε να κάνουμε την διόρθωση στην οποία επιβαρύνεσαι με 40 ευρώ οκ το δεχτήκαμε όταν όμως πήγαμε στην τράπεζα διαπιστώσαμε ότι έχουν κρατήσει ξανά τα χρήματα των εισιτηρίων δηλ έχει γίνει κατακράτησει από την τράπεζα.
Σήμερα προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους ,αλλά δεν υπάρχει ούτε ένας έλληνας αντιπρόσωπος και θα τους στείλω ένα mail.Θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο? είμαι μες το άγχος οκ να πληρώσουμε το λάθος αλλά όχι και διπλά εισιτήρια ξανά
Σας ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος:(
Όπως το λέει ο osfialgia.Μου συνέβη πριν μερικούς μήνες,πήρα τηλέφωνο και έκαναν αμέσως τη διόρθωση.Ούτε παραπάνω λεφτά ούτε τίποτα.
 

silvia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Όπως το λέει ο osfialgia.Μου συνέβη πριν μερικούς μήνες,πήρα τηλέφωνο και έκαναν αμέσως τη διόρθωση.Ούτε παραπάνω λεφτά ούτε τίποτα.
Παιδιά μπορώ να πω ότι βιαστήκαμε και δεν σκεφτήκαμε να πάρουμε τηλ αλλά θελήσαμε να το διορθώσουμε αμέσως οπότε πατήσαμε στην αλλαγή του ονόματος και τσουπ μας έχουν πάρει κάπου στα 170ευρώ δηλ στα 130 γιατί τα 40 είναι ο φόρος για την αλλαγή ονόματος αλλά τα 130???
έχω στεναχωρηθεί πολύ μ αυτήν την ιστορία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.361
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom