Ερώτηση SOS: Πολίτες εκτός ΕΕ

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα, Κατάγομαι από το Ιράν και έχω άδεια παραμονής δεύτερης γενιάς, θέλω να ταξιδεψω στην κυπρο για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα και ήθελα να δω αν μπορώ να ταξεδεψω χωρίς πρόβλημα με την άδεια παραμονής που έχω η θα χρειαστεί να βγάλω βίζα από την πρεσβεια της Κύπρου . Ευχαριστώ
καλησπερα σασ,
εχω αλβανικο διαβατηριο και αδεια παραμονης 2ης γενιας,
σκεφτομαι το 2018 να παω μονιμα να ζησω και να δουλεψω στη γερμανια. θα μεινω μαζι με το αγορι μου ο οποιος ειναι ηδη εκει αλλα εχει ελληνικη ταυτοτητα οποτε δε ξερει τι χρεαζεται
γνωριζει κανεις ποια ειναι η διαδιακσια και τι χρειαζεται?
Με συγχωρείτε όλοι για την παρέμβαση απλά έχω πάντα την ίδια απορία: για ποιο λόγο όλοι όσοι έχετε τόσο σοβαρές απορίες δεν απευθύνεστε κατευθείαν στους αρμόδιους (πρεσβείες, προξενεία κλπ) και θέλετε να βασίζεστε στις απόψεις/γνώσεις των μελών ενός φόρουμ; Αισθάνεστε τόση ασφάλεια με τις απαντήσεις που θα λάβετε με αυτόν τον τρόπο; Μου κάνει πραγματικά πολλή εντύπωση.

ΥΓ: Χωρίς καμία διάθεση προσβολής όσων απαντούν στις απορίες
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Με συγχωρείτε όλοι για την παρέμβαση απλά έχω πάντα την ίδια απορία: για ποιο λόγο όλοι όσοι έχετε τόσο σοβαρές απορίες δεν απευθύνεστε κατευθείαν στους αρμόδιους (πρεσβείες, προξενεία κλπ) και θέλετε να βασίζεστε στις απόψεις/γνώσεις των μελών ενός φόρουμ; Αισθάνεστε τόση ασφάλεια με τις απαντήσεις που θα λάβετε με αυτόν τον τρόπο; Μου κάνει πραγματικά πολλή εντύπωση.

ΥΓ: Χωρίς καμία διάθεση προσβολής όσων απαντούν στις απορίες
Ειναι πολυ ευλογη η απορια σου αλλα δεν θα την ειχες αν ειχες συναλλαγει εστω και ελαχιστα με αρμοδιες αρχες εξυπηρετησης αλλοδαπων.

Η οποια πρεσβεια μπορει να σου δωσει πληροφοριες σε οτι αφορα ενα συγκεκριμενο ταξιδι στη χωρα της αλλα δεν ειναι σε θεση να σου πει ουτε τις περισσοτερες φορες γνωριζει τις ιδιαιτεροτητες της εδω νομοθεσιας. Για παραδειγμα ο φιλος που ειναι απο το Ιραν κ θελει να ταξιδεψει στην Κυπρο, η κυπριακη πρεσβεια θα του πει τι χρειαζεται για να παει στην Κυπρο αλλα δεν θα τον ενημερωσει οτι μπορει αυτο το ταξιδι να εχει επιπτωση στην αιτηση του για ανανεωση της αδειας διαμονης που εχει εδω.

Απο την αλλη το να ρωτησεις (απλα να ρωτησεις!) σε ενα αρμοδιο ΚΕΑ σημαινει οτι ισως χρειαστει να χασεις μια εργασιμη ημερα, για να πας σε ενα απο τα ελαχιστα κεντρα που εχουν απομεινει, εαν καταφερεις να μπεις την ιδια μερα (σπανιο!) θα μιλησεις τις περισσοτερες φορες με καποιον μη ενημερωμενο υπαλληλο ο οποιος στο κατω-κατω δεν παιρνει κ καμμια ευθυνη για αυτα που θα σου πει...και σιγουρα δεν εχει καμμια διαθεση να σε εξυπηρετηση.

Δεν λεω οτι θα πρεπει καποιος να παει να κανει ενα μακρινο ταξιδι και να στηριχτει σε οτι θα του απαντησω εγω η' καποιος αλλος εδω στο φορουμ αλλα ευελπιστω οτι οι πληροφοριες που δινουμε ο ενας στον αλλον μπορει να τον βοηθησουν να γλιτωσει σε μερικες περιπτωσεις αρκετο χρονο αλλα και χρημα..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ειναι πολυ ευλογη η απορια σου αλλα δεν θα την ειχες αν ειχες συναλλαγει εστω και ελαχιστα με αρμοδιες αρχες εξυπηρετησης αλλοδαπων.
Δεν μπορεί να βγει τέτοιο συμπέρασμα από τα λεγόμενά μου, κοινώς μπορεί να είναι και λάθος αυτό που λες.

Απο την αλλη το να ρωτησεις (απλα να ρωτησεις!) σε ενα αρμοδιο ΚΕΑ σημαινει οτι ισως χρειαστει να χασεις μια εργασιμη ημερα, για να πας σε ενα απο τα ελαχιστα κεντρα που εχουν απομεινει, εαν καταφερεις να μπεις την ιδια μερα (σπανιο!) θα μιλησεις τις περισσοτερες φορες με καποιον μη ενημερωμενο υπαλληλο ο οποιος στο κατω-κατω δεν παιρνει κ καμμια ευθυνη για αυτα που θα σου πει...και σιγουρα δεν εχει καμμια διαθεση να σε εξυπηρετηση.
Το γεγονός ότι είναι ενδεχομένως χρονοβόρο και δυσάρεστο να εμπλακείς με τέτοιους φορείς δεν αναιρεί την απορία μου, η οποία παραμένει.

Εν πάση περιπτώσει, ήταν κατά βάση ρητορική όπως και να'χει. Οπότε καλύτερα να σταματήσω το-ολίγον-off topic.
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Δεν μπορεί να βγει τέτοιο συμπέρασμα από τα λεγόμενά μου, κοινώς μπορεί να είναι και λάθος αυτό που λες.



Το γεγονός ότι είναι ενδεχομένως χρονοβόρο και δυσάρεστο να εμπλακείς με τέτοιους φορείς δεν αναιρεί την απορία μου, η οποία παραμένει.

Εν πάση περιπτώσει, ήταν κατά βάση ρητορική όπως και να'χει. Οπότε καλύτερα να σταματήσω το-ολίγον-off topic.
Μπορει να ειναι λαθος αλλα η εμπειρια μου λεει (εχεις δικιο, αυθαιρετα..) οτι δεν ειναι.

Δεν ειναι απλα δυσαρεστο κ χρονοβορο να συναλλασεσαι με αυτους τους φορεις σε πολλες περιπτωσεις παιρνεις και λανθασμενη πληροφορηση. Και σου ξαναλεω το φορουμ δεν τους υποκαθιστα απλα σου δινει καποιο μπουσουλα για το πως να κινηθεις για να γλιτωσεις την ταλαιπωρια εφοσον αντιστοιχες καταστασεις η ταξιδια καποιος απο εδω τα εχει κανει και εχει περασει απο τις ιδιες διαδικασιες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Μπορει να ειναι λαθος αλλα η εμπειρια μου λεει (εχεις δικιο, αυθαιρετα..) οτι δεν ειναι.

Δεν ειναι απλα δυσαρεστο κ χρονοβορο να συναλλασεσαι με αυτους τους φορεις σε πολλες περιπτωσεις παιρνεις και λανθασμενη πληροφορηση. Και σου ξαναλεω το φορουμ δεν τους υποκαθιστα απλα σου δινει καποιο μπουσουλα για το πως να κινηθεις για να γλιτωσεις την ταλαιπωρια εφοσον αντιστοιχες καταστασεις η ταξιδια καποιος απο εδω τα εχει κανει και εχει περασει απο τις ιδιες διαδικασιες.
Νομίζω ήταν σαφές αυτό που εξέφρασα και παρόλο που δεν έχει σχέση και πολύ με αυτό που λες, προτιμώ να μη το συνεχίσω άλλο.
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Νομίζω ήταν σαφές αυτό που εξέφρασα και παρόλο που δεν έχει σχέση και πολύ με αυτό που λες, προτιμώ να μη το συνεχίσω άλλο.
Νομίζω ήταν σαφές αυτό που εξέφρασα και παρόλο που δεν έχει σχέση και πολύ με αυτό που λες, προτιμώ να μη το συνεχίσω άλλο.
Νομιζω σου εχω απαντησει ακριβως σε αυτο που λες, οποτε δεν καταλαβαινω τι δεν εχει σχεση.
Αλλα καλυτερα να παραμεινουμε εντος περιεχομενου του thread..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με συγχωρείτε όλοι για την παρέμβαση απλά έχω πάντα την ίδια απορία: για ποιο λόγο όλοι όσοι έχετε τόσο σοβαρές απορίες δεν απευθύνεστε κατευθείαν στους αρμόδιους (πρεσβείες, προξενεία κλπ) και θέλετε να βασίζεστε στις απόψεις/γνώσεις των μελών ενός φόρουμ; Αισθάνεστε τόση ασφάλεια με τις απαντήσεις που θα λάβετε με αυτόν τον τρόπο; Μου κάνει πραγματικά πολλή εντύπωση.

ΥΓ: Χωρίς καμία διάθεση προσβολής όσων απαντούν στις απορίες
Είναι συχνό φαινόμενο οι φορουμιστες, ειδικά εξειδικευμένων φόρουμ, να δίνουν πολύ καλύτερες πληροφορίες από τις αρμόδιες υπηρεσίες, που συχνά στελεχώνονται από μη καταρτισμένους υπαλλήλους. Εγώ πήρα ανεκτίμητης πληροφορίες από φόρουμ για τη στρατολογία, σε πλήρη αντίθεση με τα όσα μου είπε η ίδια η στρατολογία, που δεν ήξερε τι της γινόταν για θέμα που είναι καθαρά δική της αρμοδιότητα.

Δεν είναι ότι τα μέλη του φόρουμ είχαν καλύτερη κατάρτιση ή νομικές γνώσεις, αλλά το ότι και οι ίδιοι είχαν ακολουθήσει τις λανθασμένες οδηγίες που τους είχε δώσει ο άσχετος της στρατολογίας, την πάτησαν και η εμπειρία τους μου χρησίμευσε απίστευτα.

Προφανώς και δεν μπορείς να πάρεις μετρητοίς ο,τι σου πει ο καθένας κάπου, αλλά το να πληροφορηθείς από μια διαδικτυακή κοινότητα πολλές φορές είναι κατατοπιστικοτερο από το να στραφείς στις αρμόδιες υπηρεσίες. Τουλάχιστον παίρνεις μια ιδέα για το τι ενδεχομένως να παίζει.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Είναι συχνό φαινόμενο οι φορουμιστες, ειδικά εξειδικευμένων φόρουμ, να δίνουν πολύ καλύτερες πληροφορίες από τις αρμόδιες υπηρεσίες, που συχνά στελεχώνονται από μη καταρτισμένους υπαλλήλους. Εγώ πήρα ανεκτίμητης πληροφορίες από φόρουμ για τη στρατολογία, σε πλήρη αντίθεση με τα όσα μου είπε η ίδια η στρατολογία, που δεν ήξερε τι της γινόταν για θέμα που είναι καθαρά δική της αρμοδιότητα.

Δεν είναι ότι τα μέλη του φόρουμ είχαν καλύτερη κατάρτιση ή νομικές γνώσεις, αλλά το ότι και οι ίδιοι είχαν ακολουθήσει τις λανθασμένες οδηγίες που τους είχε δώσει ο άσχετος της στρατολογίας, την πάτησαν και η εμπειρία τους μου χρησίμευσε απίστευτα.

Προφανώς και δεν μπορείς να πάρεις μετρητοίς ο,τι σου πει ο καθένας κάπου, αλλά το να πληροφορηθείς από μια διαδικτυακή κοινότητα πολλές φορές είναι κατατοπιστικοτερο από το να στραφείς στις αρμόδιες υπηρεσίες. Τουλάχιστον παίρνεις μια ιδέα για το τι ενδεχομένως να παίζει.
Αγαπητέ Γιώργο, σαφέστατα βρίσκουμε πολύ καλή πληροφόρηση και βοήθεια εντός ενός φόρουμ (του δικού μας στην προκειμένη), συμφωνώ απολύτως με αυτό. Είναι όμως άλλο πράγμα κατ'εμέ να αναζητά κάποιος υπεύθυνες (?) απαντήσεις σε ερωτήσεις τύπου "μπορώ να πάω με το τάδε διαβατήριο κ την τάδε άδεια παραμονής στην τάδε χώρα" και άλλο να παίρνει μια κατεύθυνση από άλλα μέλη για το πώς να κινηθεί ώστε να μάθει τις ίδιες απαντήσεις από τους αρμόδιους. Αυτή είναι η ένσταση-αρχική απορία μου (και αυτό εννοούσα μέλος Donnie όταν ανέφερα πριν ότι δε λέμε το ίδιο πράγμα).

Τώρα όσον αφορά τους άσχετους που δυστυχώς υπάρχουν στις απανταχού υπηρεσίες, αυτό είναι άλλο θέμα :rolleyes-80:
 

El muco

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας 31/01/2018 θα κάνω ανανέωση της άδειας παραμονής 2ης γενιάς . 21/2/2018 έχω κλείσει εισιτήρια για βουδαπέστη με την βεβαίωση μπορώ να ταξιδέψω η θα φάω άκυρο?
 

8avos

Member
Μηνύματα
673
Likes
6.778
Το 2013 που πήγαινα Σενεγάλη, ήταν τελείως νέα η οδηγία ότι οι Ελληνες χρειάζονται βίζα να εισέλθουν στη χώρα. Στο Μαρόκο όπου και βρισκόμασταν ρωτήσαμε τον πρέσβη της ελληνικής πρεσβείας που μας διαβεβαίωσε ότι δεν χρειαζόμασταν μετά από τηλεφωνημα του σ έναν γνωστό ψαρά του που διέσχιζε Σενεγάλη μαυριτανια τακτικά. Φανταστείτε, χρειαστήκαμε τελικά ή όχι; Το πως απέκτησε ο πρέσβης μας την πληροφορία, ήταν εντυπωσιακοτατο, εννοείται ότι σε ταξιδιωτικό φόρουμ μας παρέθεσαν και το λίνκ της νέας νομοθεσίας και το που μπορούσαμε να την αιτηθουμε με λεπτομέρειες.
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Καλησπέρα σας 31/01/2018 θα κάνω ανανέωση της άδειας παραμονής 2ης γενιάς . 21/2/2018 έχω κλείσει εισιτήρια για βουδαπέστη με την βεβαίωση μπορώ να ταξιδέψω η θα φάω άκυρο?
Η βεβαιωση δεν αποτελει εγκυρο ταξιδιωτικο εγγραφο (οπως ελεγα πιο πανω) για κανενα αλλο κρατος περα απο την Ελλαδα και την χωρα καταγωγης σου. Οποτε εξαρταται απο το τι εθνικοτητας ειναι το διαβατηριο σου...
 

El muco

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Η βεβαιωση δεν αποτελει εγκυρο ταξιδιωτικο εγγραφο (οπως ελεγα πιο πανω) για κανενα αλλο κρατος περα απο την Ελλαδα και την χωρα καταγωγης σου. Οποτε εξαρταται απο το τι εθνικοτητας ειναι το διαβατηριο σου...
Είναι αλβανικής εθνικότητας... Και επίσης πάω για 5 ημέρες διακοπές
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.378
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom