Εσείς τι τύπου ταξιδιωτική ιστορία κάνετε κέφι να διαβάσετε;

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Καταρχήν και βασικότερο όλων πιστεύω δεν υπάρχει η ιδανική ταξιδιωτική ιστορία κι αυτό έχει να κάνει με το υποκειμενικό γούστο του καθενός οπότε η ερώτηση του θέματος περιέχει ένα άτυπο ...γκάλοπ μιας και μέχρι τώρα έχω διαβάσει ,ιστορίες πολύ λυρικά...γραμμένες, πολυσέλιδες δίκην ρομάντζου που ταξιδεύουν και παράλληλα ξετρελλαίνουν το γυναικείο πληθυσμό κυρίως, ιστορίες που αναφέρουν μία πλειάδα στοιχείων και λεπτομερειών για κάθε ένα μνημείο ή αξιοθέατο ξεχωριστά λες και πρόκειται για ακριβή αντιγραφή από κάποιο ταξιδιωτικό οδηγό, ιστορίες με χρηστικές πληροφορίες για το πως μπορεί ο ταξιδιώτης να γλιτώσει χρόνο ή χρήμα, να επισκεφτεί κάτι που αξίζει ή να το αποφύγει στην αντίθετη, αλλά και αυτούσιες ιστορίες ταξιδιωτικής καθημερινότητας του στυλ τσακώθηκα με τον ξενοδόχο, αμίλητος ο σερβιτόρος κλπ κλπ......
Αφού επαναλάβω ότι όλες τους είναι σεβαστές πρώτα πρώτα για το συγγραφέα που μπήκε στο κόπο να τις δημοσιεύσει, να ρωτήσω τι εσείς κάνετε κέφι ή και να ιεραρχήσετε κάποια από τα παραπάνω όσον αφορά τις προτιμήσεις σας...:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αν προκειται για ιστορίες, μου αρέσουν αυτές που περιγράφουν ρεαλιστικά τις καταστάσεις που βίωσε ο καθένας. Συνήθως μου αρέσουν αυτές που δίνουν μια πολύ καλή εικόνα του τρόπου ζωής και της νοοτροπίας του λαού ή των κατοίκων της περιοχής που περιγράφεται. Διότι για εμένα αυτό είναι ταξίδι. Να γνωρίζεις. Όχι μόνο να βλέπεις τα αξιοθέατα, αλλά να γνωρίζεις το λαό, τις συνήθειες, τον τρόπο ζωής, τα θετικά και αρνητικά, και τα θετικά να προσπαθείς μετά να τα υιοθετήσεις ή τελοσπάντων να μάθεις κάτι από την όλη εμπειρία.

Από εκεί και πέρα, αν χρειαστώ πληροφορίες, θα απευθυνθώ είτε με ποστ είτε με pm στον συγγραφέα της ιστορίας. Θέλω όμως (προσωπικό γούστο) να διαβάζω ΙΣΤΟΡΙΑ στο κείμενο και στα σχόλια ή σε κάποιο κομμάτι μόνο του κειμένου, να προσφεύγω για τις info.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ολων των ειδών τις ιστορίες τις βρίσκω ενδιαφέρουσες και θεωρώ ότι έχουν πράγματα να μου προσφέρουν ανάλογα με τη διάθεση μου κατά περίπτωση....
Οταν απλά θέλω να χαλαρώσω,να αφεθώ,να ταξιδέψω μέσα από τα μάτια του-της"συγγραφέα"μ αρέσουν και τα πιό προσωπικά σχόλια πού κάνουν,τα διάφορα απρόοπτα που τους τυχαίνουν,τα συναισθήματα που βγάζουν είτε χαράς είτε δυσφορίας γιά καταστάσεις και ανθρώπους που συνάντησαν στα ταξίδια τους κλπ.
Υπάρχουν όμως και φάσεις που επικεντρώνομαι καθαρά και μόνο σε χρηστικές πληροφορίες,ειδικά όταν σχεδιάζω ένα ταξίδι μου και δίνω μεγαλύτερη έμφαση σε ιστορίες τύπου ταξιδ.οδηγού που πάλι βέβαια η καταγραφή τους είναι αποτυπωμένη μέσα από τη ματιά του ταξιδευτή αλλά χωρίς πολλές λεπτομέρειες καθημερινότητας.
Μιά άλλη κατηγορία είναι οι ιστορίες που αφορούν προορισμούς που θεωρώ απίθανο να μπορέσω να πάω...οπότε εκεί ασφαλώς και διαβάζω τα πάντα είτε γραμμένη σε στύλ ρομάντζου είναι είτε με χρηστικές πληροφορίες,είτε με πολλά σχόλια και προσωπικά στοιχεία σίγουρα έχω να ωφεληθώ διαβάζοντας τες.
Είναι πολύ ωραίο πάντως να διαβάζεις 4-5 διαφορετικές ιστορίες πχ για Ρώμη(τελείως τυχαία τη διάλεξα)και να βλέπεις το τελείως διαφορετικό στύλ που βγάζει ο καθένας,άλλος την κάνει "ποίημα",άλλος σε μεταφέρει σε γεγονότα πιο προσωπικά και οικογενειακά και έχεις και την αγωνία πως συνεχίστηκε το ταξίδι κλπ.Αυτό άλλωστε είναι και το ζητούμενο και κατά την άποψη μου ό,τι καλύτερο στο φόρουμ!η ελευθερία του να εκφρασθεί κανείς και να γράψει όπως και ό,τι θέλει στην ιστορία του.
Δεν ξεχωρίζω λοιπόν κάποιο είδος ιστοριών καί κατά ανάλογο τρόπο λειτουργώ και όποτε γράφω μια ιστορία....εξαρτάται πάλι από τη φάση,από τη διάθεση,από το αν θέλω η όχι να καταθέσω προσωπικές λεπτομέρειες κλπ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όπως όλα στη ζωή, είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Ως συγγραφέας μπορεί ο καθένας να ιεραρχήσει τι είναι ουσιαστικό να αναφέρει και επιλέγει το στυλ που θα το γράψει, αλλά και ως αναγνώστες διαβάζουμε αυτό, που τη δεδομένη στιγμή μας ενδιαφέρει (είτε σαν προορισμός είτε σαν κείμενο).

Προσωπικά θεωρώ σημαντικό το κείμενο να έχει συνοχή και να είναι καλογραμμένο. Το στυλ και το περιεχόμενο το αφήνω στον συγγραφέα. Έχω απολαύσει πολλές ιστορίες τόσο διαφορετικές μεταξύ τους. Ευτυχώς στο φόρουμ υπάρχει πλουραλισμός συγγραφικού στυλ και το αποτέλεσμα είναι συχνά εξαιρετικό, τόσο, που τολμώ να πω ότι επάξια θα κοσμούσε στήλες ταξιδιωτικών περιοδικών ή εφημερίδων.

Σε ότι αφορά τις χρηστικές πληροφορίες νομίζω ότι αυτές θα είχαν καλύτερη θέση στους ταξιδιωτικούς οδηγούς κι όχι να τις ψάχνουμε διάσπαρτα σε ιστορίες ή ποστς.

Επίσης από προσωπική επιλογή θεωρώ σημαντική εφόσον μιλάμε για ταξίδια την οπτική υποστήριξη του κειμένου με φωτογραφίες (υπάρχουν βέβαια και εξαιρετες ιστορίες που ουδόλως έχουν τετοια ανάγκη).
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Προσωπικά μου τραβάνε πολύ περισσότερο την προσοχή ιστορίες που αφορούν "δύσκολους" ή "σπάνιους" προορισμούς, δηλαδή μια ιστορία για κάποια χώρα του Ειρηνικού ας πούμε με έλκει από μόνη της πολύ περισσότερο από μια για την Ιταλία ή τη Γαλλία παραδείγματος χάριν. Από εκεί και πέρα, προτιμώ τις ιστορίες που έχουν μέσα λίγο χιούμορ ή ευτράπελα και δευτερευόντως αυτές που έχουν μόνο χρηστικές πληροφορίες, τις οποίες τις ζητάω και προσωπικά από το συγγραφέα αν τις χρειαστώ, χωρίς φυσικά να μη τις θεωρώ σημαντικές ή αξιοπρόσεκτες αν υπάρχουν.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Θα συμφωνήσω με ό,τι έγραψαν οι αγαπητοί συμφορουμίτες παραπάνω, καθώς στις ταξιδιωτικές ιστορίες σημασία έχει το πως βλέπει και βιώνει ο κάθε ταξιδιώτης το μέρος που επισκέπτεται και τί θέλει να βγάλει και προς τα έξω. Γι' αυτό και υπάρχει στο forum ο διαχωρισμός ιστορίες και ταξιδιωτικοί οδηγοί ή πληροφορίες. Προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω ιστορίες με τις οποίες θα "βρεθώ" κι εγώ νοητά στο μέρος για το οποίο γράφει ο\η συγγραφέας και νιώσω τον ρυθμό του μέρους, των ανθρώπων και της κουλτούρας.
Για λεπτομέρειες του τύπου διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα κλπ απευθύνομαι στους ταξιδιωτικούς οδηγούς ή στις πληροφορίες...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Οι ιστορίες που διαβάζω θέλω να έχουν δομή και συνοχή. Το σημαντικότερο όμως είναι να έχει την προσωπική πινελιά του καθενός μας και να μην είναι μια απλή καταγραφή διαδρομών. Οι πληροφορίες μου αρέσουν επίσης όταν θέλω να επισκεφθώ και εγώ τον τόπο που περιγράφεται, και τους δίνω περισσότερη σημασία από ότι τις αντίστοιχες πληροφορίες ενος ταξιδιωτικού οδηγού.
 
Last edited by a moderator:

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
οι ιστορίες που μου αρέσουν είναι αυτές που εξάπτουν τη φαντασία μου...με ταξιδεύουν στον τόπο και τον χρόνο....μου μαθαίνουν πράγματα για χώρους,ανθρώπους,συμπεριφορές και συνήθειες με τρόπο διασκεδαστικό και με χιούμορ...
αυτές οι οποίες περιέχουν αυτοβιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα και δίνουν μια καλή εικόνα του τι είδε και τι βίωσε...
αυτές που στο τέλος τους, λέω:θέλω και εγώ να πάω σ' αυτό το μέρος...
τώρα, οι πρακτικές-χρηστικές πληροφορίες, μου είναι χρήσιμες μόνο αν σκοπεύω να πάω, σε εύλογο χρονικό διάστημα ,στο συγκεκριμένο μέρος
και θα μου άρεσε να συνοδεύουν(αν είναι απαραίτητο να υπάρχουν)την ιστορία σαν παράρτημα αυτής..
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
οι ιστορίες που μου αρέσουν είναι αυτές που εξάπτουν τη φαντασία μου...με ταξιδεύουν στον τόπο και τον χρόνο....μου μαθαίνουν πράγματα για χώρους,ανθρώπους,συμπεριφορές και συνήθειες με τρόπο διασκεδαστικό και με χιούμορ...
αυτές οι οποίες περιέχουν αυτοβιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα και δίνουν μια καλή εικόνα του τι είδε και τι βίωσε...
αυτές που στο τέλος τους, λέω:θέλω και εγώ να πάω σ' αυτό το μέρος...
τώρα, οι πρακτικές-χρηστικές πληροφορίες, μου είναι χρήσιμες μόνο αν σκοπεύω να πάω, σε εύλογο χρονικό διάστημα ,στο συγκεκριμένο μέρος
και θα μου άρεσε να συνοδεύουν(αν είναι απαραίτητο να υπάρχουν)την ιστορία σαν παράρτημα αυτής..
Τα ίδια θέλω κι εγώ απ τις ιστορίες...

  • Σκεφτόμουν πως ειναι τουλάχιστον 20-30 αυτοί που γράφουν πολύ καλά και περιμένω πως και πως νέες ιστορίες. Και κάθε μέρα προστίθενται κι άλλοι.

  • Και να ναι και πολλές. Να χουμε να διαβάζουμε κι εμείς που παραμένουμε εντός...
  • Και να χουν και πολύ οπτικό υλικό.
  • Και να μη διστάζουν οι καινούργιοι επειδή κάποια πράγματα έχουν ξαναγραφτεί.
 

ΝΑΝΑΕΑ

Member
Μηνύματα
30
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
και πάλι Βραζιλία!
Διαβάζω τυχαία τις ιστορίες και ενθουσιάζομαι τόσο με αυτές που αναφέρονται σε ταξίδια σε μακρινούς και άγνωστους γιά μένα προορισμούς όσο και σε κοντινές εξορμίσεις εντός Ελλάδας. Ειδικά αν έχω επισκεφθεί κι εγώ κάποιον από τους προορισμούς είναι πολύ ενδιαφέρον να συγκρινώ αυτά που βίωσε ο συγγραφέας με τα δικά μου βιώματα.

Όλες οι ιστορίες είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους και όλες έχουν κάτι να δώσουν. Το σημαντικότερο βέβαια είναι ότι σε κάνουν να θέλεις να ταξιδέψεις κι εσύ το συντομότερο δυνατό σε κάθε προορισμό και αυτό είναι νομίζω το σημαντικό.

Εγώ πάντως έχω πάθει μεγάλη ζημία με τις ιστορίες. Πάντα μου άρεσαν τα ταξίδια, τώρα όμως δεν κρατιέμαι!

Μαλλόν μετά το επόμενο ταξίδι μου θα κάνω κι εγώ μια δειλή προσπάθεια να γράψω...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Συνήθως διαβάζω ιστορίες για μέρη που θέλω να επισκεφτώ, μ΄αυτό το τρόπο κάνω ένα ταξίδι πριν πάω! Ή διαβάζω ιστορίες για μέρη που έχω ήδη επισκεφτεί, έτσι ξαναταξιδεύω κι εγώ μαζί με το συγγραφεά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.447
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom