ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Κοιτα εγω ξερω ατομο που εκατσε 4 μηνες και την γλειτωσε οταν εφυγε, ενοω την 10 ετη αποκλεισμο απο τις ΗΠΑ. Τωρα εσυ πρεπει να ησουν πολυ κολωφαρδος τι να σε πω ειναι και σε πιον αστυνομικο θα πεσεις! Το διαβατηριο σου το ειδες ; Μηπος σου βαλανε σφραγιδα; Για δες το καλα! Στην εξοδο απο τις ΗΠΑ δεν ασχολουντε καν παιδια! Πριν 6 μηνες γυρισε φιλος μου απο νεα υορκη οπου ητανε 5 χρονια παρανομα, κανενα προβλημα στο αεροδρομια ουτε που τους νιοαζει! Φυσικα ομως εφαγε 10 ετη σφραγιδα.
Όχι δεν μου το σφράγισαν το διαβατήριο τίποτα .....ενώ το πήραν το τσέκαραν ούτε σφραγίδα ούτε μου είπαν τίποτα....
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Βέβαια φαίνεται ενεργή η esta αφού όταν εκανες την αίτηση δε είχες κάνει ακόμα την παραβίαση στον χρονο παραμονής. Όμως έχει αλλάξει η απάντηση σε μια από τις βασικές ερωτήσεις της αίτησης και κανονικά πρέπει να κάνεις καινούρια . Υπάρχει ερώτηση που λέει αν έχεις παραβιάσει ποτε τον χρόνο παραμονής σου στην Αμερική. Τώρα έχεις παραβιάσει και κανονικά πρέπει να ξανακάνεις αίτηση και να απαντήσεις "ναι". Για όλες τις βασικές ερωτησεις ισχύει αυτό, αν αλλάξει η απάντηση σε κάποια πρέπει να κάνεις νέα αίτηση (π.χ. αν νοσήσεις με κάποια από τις ασθένειες που λένε, ή καταδικαστείς για σοβαρό αδικημα κτλ). Αν βέβαια ξανακάνεις αποκλείεται να εγκριθεί η κανούρια esta. Aλλά και η παλιά σου που φαίνεται ενεργή ως το Σεπτέμβρη δε σου εξασφαλίζει πως θα σε αφήσουν να μπεις στην χώρα. Μπορεί να είσαι φακελωμένος και να μη το ξέρεις και μόλις φτάσεις στον έλεγχο να σε γυρίσουν πίσω. Δική σου η επιλογή αν θα πάρεις το ρίσκο. Πάντως δε μου φαίνεται καθόλου περίεργο ούτε που ένα χρόνο ησουν εκεί και κανείς δεν ασχολήθηκε (είναι πολλοί οι παράνομοι μετανάστες) ούτε βέβαια που δε σου είπαν τίποτα όταν έφευγες.. Λογικό.. Αφου φεύγεις τι πρόβλημα ναχουν, να θέλουν να σε κρατήσουν κι αλλο δε νομίζω :p
To πρόβλημα για όσους ρισκάρουν να παραβιάσουν τον χρόνο παραμονής είναι πως δε μπορούν να ξαναμπουν στην χώρα έτσι και φύγουν. Γιαυτό και μένουν εκει παρανομα μέχρι να βρουν τρόπο να κάνουν χαρτιά, ή παίρνουν φοιτητικές βίζα κτλ. Αν φύγουν ξέρουν πως δύσκολα θα ξαναμπούν..
Ναι έχεις απόλυτο δίκιο ...και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο γιαυτο και ρωτάω μήπως γνωρίζει κάποιος ....αλλά θα πάρω στην πρεσβεία να μάθω λεπτομεριες.....
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Μην το πολυπαιδεύουμε!
Τίποτα δεν μένει κρυφό....Ειναι ρίσκο!
Είμαι σίγουρος οτι τίποτα δεν μένει κρυφό.....απλά είχα κάποιες απορίες

Δεν νομιζω ότι μπορούν να βοηθήσουν!
Απλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να μάθω για σιγουριά ....και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω οτι δεν θα βοηθήσουν
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.469
Likes
14.480
Ναι έχεις απόλυτο δίκιο ...και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο γιαυτο και ρωτάω μήπως γνωρίζει κάποιος ....αλλά θα πάρω στην πρεσβεία να μάθω λεπτομεριες.....
Τι θα τους πείς;΄Ολη την ιστορία και ότι κάθισες παραπάνω;Και τι απάντηση περιμένεις να σου δώσουν;
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Απλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να μάθω για σιγουριά ....και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω οτι δεν θα βοηθήσουν
Τι θα τους πείς;΄Ολη την ιστορία και ότι κάθισες παραπάνω;Και τι απάντηση περιμένεις να σου δώσουν;
φυσικά και όχι απλά πως θα είμαι σίγουρος για την έστα μου οτι είναι οκ και αν χρειάζεται ξανά εκτύπωση το χαρτί....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.469
Likes
14.480
φυσικά και όχι απλά πως θα είμαι σίγουρος για την έστα μου οτι είναι οκ και αν χρειάζεται ξανά εκτύπωση το χαρτί....
Εντάξει αλλά απλά νομίζω ότι το πρόβλημα θα εμφανισθεί στην είσοδο όπως είπαν και άλλοι πιο πάνω.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Είμαι σίγουρος οτι τίποτα δεν μένει κρυφό.....απλά είχα κάποιες απορίες


Απλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να μάθω για σιγουριά ....και εγώ αυτήν την εντύπωση έχω οτι δεν θα βοηθήσουν
Με σιγουριά θα μάθεις μόνο όταν φτάσεις στον έλεγχο διαβατηρίων εκεί. Καταχράστηκες την διαδικασία της ESTA για να μείνεις -αρκετά- παραπάνω από το προβλεπόμενο και εξαρτάσαι από την επιείκια του ελεγκτή για το αν σε αφήσει να μπεις στη χώρα ή όχι.
 

Mike31

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Με σιγουριά θα μάθεις μόνο όταν φτάσεις στον έλεγχο διαβατηρίων εκεί. Καταχράστηκες την διαδικασία της ESTA για να μείνεις -αρκετά- παραπάνω από το προβλεπόμενο και εξαρτάσαι από την επιείκια του ελεγκτή για το αν σε αφήσει να μπεις στη χώρα ή όχι.
Ναι οκ ο μόνος τρόπος είναι αυτός από οτι φαίνεται ....θα το κοιτάξω και εγώ από εδω γιατί και στο update που έκανα και τσέκαρα το application στην έστα με δείχνει καθαρό μου λέει έβαλα όλα τα στοιχεία και αυτό μου κάνει εντύπωση ....
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.469
Likes
14.480
Θεωρητικά ρωτώντας και επειδή φαντάζομαι ότι κανείς δεν έχει ανάλογη εμπειρία,τι γίνεται αν δεν σε αφήσουν να μπείς;ΟΚ σε υποχρεώνουν να γυρίσεις πίσω.Τι γίνεται με το εισιτήριο αν δεν μπορείς να το αλλάξεις ή να βγάλεις άλλο;Υποχρεώνουν την αεροπορική να σε πάρει πίσω;Και προφανώς σε κρατάνε μέχρι να φύγεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.600
Μέλη
38.998
Νεότερο μέλος
Gio_Kar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom