ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

Lexuss

Member
Μηνύματα
314
Likes
169
Καλησπέρα παιδιά
Συγνώμη για την ώρα θα ήθελα να ρωτήσω πόσες φορές μπορώ να πάω Αμερική μέσα σε ένα χρόνο? Τι εννοώ θέλω να πάω ιουλιο 10 ημέρες και Δεκέμβριο άλλες δέκα γίνετε?
φυσικα και μπορεις φιλε μου. εγω να φανταστεις ειχα παει 11 μερες αυγουστο και ξαναπηγα μεσα στο σεπτεμβριο. απλα μου κανανε ερωτησεις αν εχω δουλεια , και γιατι πηγα και τετια.
 

Stelios1991

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά
φυσικα και μπορεις φιλε μου. εγω να φανταστεις ειχα παει 11 μερες αυγουστο και ξαναπηγα μεσα στο σεπτεμβριο. απλα μου κανανε ερωτησεις αν εχω δουλεια , και γιατι πηγα και τετια.
 

αθενζ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπερα σας,

εχω κανει περσυ για τουριστικη βιζα κ μου την απορριψανε διοτι δεν εχω ισχυρους δεσμους(παιδια,συζυγο σπιτι στο ονομα μου) και τωρα θα θελα να κανω για εστα λετε να μου την απορριψουνε;
 

mike007

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
καλησπερα σας,

εχω κανει περσυ για τουριστικη βιζα κ μου την απορριψανε διοτι δεν εχω ισχυρους δεσμους(παιδια,συζυγο σπιτι στο ονομα μου) και τωρα θα θελα να κανω για εστα λετε να μου την απορριψουνε;
Άμα δεν τη κανείς δεν μπορούμε να ξέρουμε.!Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε καλά.!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
καλησπερα σας,

εχω κανει περσυ για τουριστικη βιζα κ μου την απορριψανε διοτι δεν εχω ισχυρους δεσμους(παιδια,συζυγο σπιτι στο ονομα μου) και τωρα θα θελα να κανω για εστα λετε να μου την απορριψουνε;
Ειχες κάποιο λογο που έκανες αιτηση για βιζα την πρώτη φορά και όχι esta??
 

αθενζ

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ειχες κάποιο λογο που έκανες αιτηση για βιζα την πρώτη φορά και όχι esta??
ειχα κανει για να παω μια βδομαδα διακοπες.. δεν ειχα κανει εστα γιατι ειχα φιλιππινεζικο διαβατηριο μονο.. κ τωρα εχω και ελληνικο διαβατηριο θελω να κανω την εστα.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Καλημέρα σε όλους. Ετοιμάζουμε οικογενειακό ταξίδι μεσα στη χρονιά στις ΗΠΑ (Ξανά San Fransisco), και το ζήτημα που ανακύπτει είναι το ακόλουθο:
Η σύζυγος κι εγώ έχουμε VISAs που λήγουν το 2019 και το 2018. Μ' αυτές έχουμε μπει πάμπολλες φορές στις ΗΠΑ. Τα παιδιά όμως, ηλικίας 12 και 13 ετών, δεν έχουν VISA και λογικά πρέπει να ζητήσουν ESTA.
Θα πρέπει να βγάλουμε ESTA κι εγώ κι σύζυγος ή πρέπει μόνο τα παιδιά ? Υπάρχει πρόβλημα στην έκδοση ESTA, αν το σύστημα δει ότι ένα παιδί 12 χρονών ζητάει να ταξιδέψει για πρώτη φορά στις ΗΠΑ ?
Ξερω ότι η πιο εύκολη λύση είναι να τηλεφωνήσω στην πρεσβεία των ΗΠΑ είτε στην Αθήνα είτε στις Βρυξέλλες , αλλά ξεκινάω από τα γνωστά και δοκιμασμένα.

Με την ευκαιρία, μπορέιτε να μου πείτε το επίσημο site της ESTA ?

Just for the record, τα εισητήρια έχουν εκδοθεί, γιατί 1200€ 4 άτομα για SFO, δε βρίσκεις εύκολα.

Ευχαριστώ και καλα ταξίδια.
 
Last edited:

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλημέρα σε όλους. Ετοιμάζουμε οικογενειακό ταξίδι μεσα στη χρονιά στις ΗΠΑ (Ξανά San Fransisco), και το ζήτημα που ανακύπτι είναι το ακόλουθο:
Η σύζυγος κι εγώ έχουμε VISAs που λήγουν το 2019 και το 2018. Μ' αυτές έχουμπε μπει πάμπολλες φορές στις ΗΠΑ. Τα παιδιά όμως, ηλικίας 12 και 13 ετών, δεν έχουν VISA και λογικά πρέπει να ζητήσουν ESTA.
Θα πρέπει να βγάλουμε ESTA κι εγώ κι σύζυγος ή πρέπει μόνο τα παιδιά ? Υπάρχει πρόβλημα στην έκδωση ESTA, αντο σύστημα δει ότι ένα παιδί 12 χρονών ζητάει να ταξιδέψει για πρώτη φορά στις ΗΠΑ ?
Ξερω ότι η πιο εύκολη λύση είναι να τηλεφωνήσω στην πρεσβεία των ΗΠΑ είτε στην Αθήνα είτε στις Βρυξέλλες , αλλά ξεκινάω από τα γνωστά και δοκιμασμένα.

Με την ευκαιρία, μπορέιτε να μου πείτε το επίσημο site της ESTA ?

Just for the record, τα εισητήρια έχουν εκδοθεί, γιατί 1200€ 4 άτομα για SFO, δε βρίσκεις εύκολα.

Ευχαριστώ και καλα ταξίδια.
Γειά σου :)
Το επίσημο site για esta είναι https://esta.cbp.dhs.gov
Αρχικά για τα παιδιά το esta δεν το συμπληρώνουν για τον εαυτό τους , υπάρχει επιλογή ότι συμπληρώνεις εκ μέρους κάποιου άλλου και φυσικά δηλωνεις ότι είναι παιδιά σου μέσα στις απαντήσεις που θα δώσεις. .. Εσύ στις επιλογές βάζεις ότι έχεις Visa οπότε δεν τίθεται θέμα. .. δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ esta. .. φυσικά καλα είναι να επικοινωνησεις και με την πρεσβεία
Καλό ταξίδι να περάσετε φανταστικα :clap:;);)
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη και περιεκτική απάντηση.

Τα παιδιά το περιμένουν πως και πως, για μας θα είναι μία ευχάριστη επανάληψη.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη γρήγορη και περιεκτική απάντηση.

Τα παιδιά το περιμένουν πως και πως, για μας θα είναι μία ευχάριστη επανάληψη.
Πραγματικά θα είναι υπέροχα γιατί θα είναι αρκετά μεγάλα ώστε να καταλαβαινουν. .. εμείς θα πάμε τοροντο νέα υόρκη τον Αύγουστο με την κορούλα μας που θα είναι τότε ενάμισι χρονών γι αυτό σου απάντησα γρήγορα τα έχω φρέσκα. ..
Και πάλι καλό ταξίδι :)
 

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Στην αίτηση για ΕΣΤΑ εκει που λεει ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ εφόσον έχω δικιά μου δουλειά βάζω όχι; Υπάρχει περίπτωση από αυτή την απάντηση να με κόψουν;
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
καλησπερα σας,

εχω κανει περσυ για τουριστικη βιζα κ μου την απορριψανε διοτι δεν εχω ισχυρους δεσμους(παιδια,συζυγο σπιτι στο ονομα μου) και τωρα θα θελα να κανω για εστα λετε να μου την απορριψουνε;
Αργα το'δα & ισως ειναι καθυστερημενα & θα 'χεις κανει την δουλεια σου! Ετος 1981, πριν να γεννηθεις ισως, οταν σου'κανανε rejection της visas το γραφανε με μικρα μικρα γραμματακια στην τελευταια σελιδα του διαβατηριου. Τοτες ειχαμε τα μπλε & στην τελευταια σελιδα, πριν το εξωφυλο του'χανε γραψει ΑΤΗΧΧ/ΧΧ/1981, οπου τα ΧΧ ειναι μηνας & ημερα! Σημερα ετος 2017, μετα το 911, αν ειναι δυνατο & στην εποχη των ηλ. υπολογιστων να μην σε/χουν φακελωσουν/μενο απο τοτες που χες κανει την αιτηση!

Επισης ΛΕΕΙ και το site του Ηοmeland Security αν εχεις ενδιασμους να πας να κανεις αιτηση για βιζα! Αν δηλαδη οπως εγραψε και ο GEORGE πληρ. απασχολησης/εργασιας τι να γραψει, εγω θα πηγαινα για βιζα στην πρεσβεια, εκει αν θελουνε εκκαθαριστικο/χαρτι εργοδοτη τους το πας την επομενη;)! Η ΕSTA δεν ειναι & καμμια εγγυηση, ετσι το'χω καταλαβει, οτι θα μπεις μεσα! Στο Schiphol της Ολλανδιας ιδιωτικη εταιρεια security κανει συνεντευξεις πριν επιβιβαστης στο αεροπλανο στις πτησεις υψηλου ρισκου πχ ΗΠΑ, Ισραηλ κλπ. Εσυ μπορει να'χεις παρει τα εισητηρια & να σε γυρισουν πισω! Αυτο στο γραφω γιατι εχω μια γνωστη μου (που ειχε παλια ενα δεσμο εδω) εργαζετε σ'αυτην την εταιρεια, εκτος απο τον ελεγχο αποσκευων κανουν κι'αυτο. Και επειδη μιλα καλα ελληνικα την φωναζουνε οταν εχουνε Ελληνες. Μετα ειναι υπεθυνοτητα της αερ. εταιρειας να σε γυρισουν πισω με δικα τους εξοδα σαν δεν εχεις εισητηριο μαζι τους & τρωνε & προστιμο! Καλο σου ταξιδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.621
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom