ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η αλήθεια είναι ότι οι Αμερικανοί στα αεροδρόμια και στους επισημους σταθμούς εισόδου έχουν κάνει επιστήμη και φόβητρο την διαδικασία
Θα έλεγα παραφροσύνη, όχι επιστήμη. :lol:
Εδώ έχω ακούσει ότι μπορεί να σου τσεκάρουν τα social...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πάντως πέρα από τον έλεγχο που μπορει να είναι εξονυχιστικος, έχω την απορία εαν έχει τυχει σε κάποιον από εδώ να αρνηθούν την είσοδο και με τι δικαιολογία.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Πάντως πέρα από τον έλεγχο που μπορει να είναι εξονυχιστικος, έχω την απορία εαν έχει τυχει σε κάποιον από εδώ να αρνηθούν την είσοδο και με τι δικαιολογία.
Δεν υπάρχει περίπτωση να φας πόρτα στις ΗΠΑ αν πας σαν τουρίστας, και μπορείς να υποστηρίξεις οικονομικά τη διαμονή σου εκεί.
Επιστήμη τρομολαγνείας έχουν κάνει όλοι οι άσχετοι την είσοδο στη χώρα.
Οι Αμερικανοί δεν θέλουν παράνομους οικονομικούς μετανάστες.
Έχουν δικαίωμα έλεγχου στα σοσιαλ μέσω των ηλεκτρονικών συσκευών που θα έχεις μαζί σου, αλλά αν δεν βρουν κάτι που να σχετίζετε με πρόθεση μετανάστευσης η κάτι παράνομο δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε.
Πολλοί αυτολογοκρίνονται πριν την είσοδο και το θεωρώ παράλογο.
Προχώρα λοιπόν αν πας για τουρισμό. Φυσικά και θα σου κάνουν κάποιες ερωτήσεις κατά την είσοδο, ενδέχεται να προχωρήσουν και σε περαιτέρω έλεγχο αν το κρίνουν, άλλα είπαμε, καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.
Προσωπικά (ξανθός δεν είμαι), εδώ και αρκετά χρόνια πλέον περιορίζονται στο καλή διαμονή με την σύντομη κουβέντα μας να έχει θέμα καιρού και τη διαδικασία εισόδου να είναι συντομότατη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως πέρα από τον έλεγχο που μπορει να είναι εξονυχιστικος, έχω την απορία εαν έχει τυχει σε κάποιον από εδώ να αρνηθούν την είσοδο και με τι δικαιολογία.
Σε μένα έτυχε και χωρίς δικαιολογία, πριν πολλά χρόνια, υποχρεώθηκα να αγοράσω την επόμενη πτήση.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Σε μένα έτυχε και χωρίς δικαιολογία, πριν πολλά χρόνια, υποχρεώθηκα να αγοράσω την επόμενη πτήση.
Για κάνε μια πιο λεπτομερή περιγραφή του συμβάντος αν θες, γιατί έχει ενδιαφέρον. Ήσουνα σε τρανσιτ; έμπαινες στη χώρα; Από τη στιγμή που η άρνηση εισόδου και σίγουρα ο λόγος άρνησης καταγράφετε πως πήρες βίζα στο μέλλον. κατά τη γνώμη. σου ποιος μπορεί να ήταν ο λόγος;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για κάνε μια πιο λεπτομερή περιγραφή του συμβάντος αν θες, γιατί έχει ενδιαφέρον. Ήσουνα σε τρανσιτ; έμπαινες στη χώρα; Από τη στιγμή που η άρνηση εισόδου και σίγουρα ο λόγος άρνησης καταγράφετε πως πήρες βίζα στο μέλλον. κατά τη γνώμη. σου ποιος μπορεί να ήταν ο λόγος;
Έμπαινα στη χώρα, δεν ήμουν τράνζιτ. Μου είπαν ότι δε γίνομαι δεκτός , ρώτησα το λόγο, μου είπαν ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του immigration officer ο οποίος έκρινε "that I don't qualify" και ότι μπορώ να ξαναδοκιμάσω στο μέλλον. Ε, δοκίμασα κι όλα μια χαρά. Κάτι υποψιάζομαι που έχει να κάνει με τα νιάτα μου και την Κούβα και τα ταξίδια κλπ κλπ, αλλά συμβαίνει, το έχει πάθει και γνωστός μου, δεν ισχύει το "δεν υπάρχει περίπτωση να πας σαν τουρίστας και να μη σε δεχτούν", υπάρχει αλλά είναι πολύ μικρή, έως αμελητέα. Και ESTA έβγαλα μετά από αυτό το περιστατικό και 10ετή βίζα έβγαλα όταν επισκέφθηκα χώρα από τον "άξονα του κακού" που με απέκλειε από την ESTA, δεν υπήρξε πρόβλημα, παρότι περίμενα το αντίθετο. Από το συγκεκριμένο αεροδρόμιο (στο Τέξας) δεν έχω ξαναπεράσει immigration (σε εσωτερική πτήση νάι), ούτε και πρόκειται.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
Έμπαινα στη χώρα, δεν ήμουν τράνζιτ. Μου είπαν ότι δε γίνομαι δεκτός , ρώτησα το λόγο, μου είπαν ότι είναι στη διακριτική ευχέρεια του immigration officer ο οποίος έκρινε "that I don't qualify" και ότι μπορώ να ξαναδοκιμάσω στο μέλλον. Ε, δοκίμασα κι όλα μια χαρά. Κάτι υποψιάζομαι που έχει να κάνει με τα νιάτα μου και την Κούβα και τα ταξίδια κλπ κλπ, αλλά συμβαίνει, το έχει πάθει και γνωστός μου, δεν ισχύει το "δεν υπάρχει περίπτωση να πας σαν τουρίστας και να μη σε δεχτούν", υπάρχει αλλά είναι πολύ μικρή, έως αμελητέα. Και ESTA έβγαλα μετά από αυτό το περιστατικό και 10ετή βίζα έβγαλα όταν επισκέφθηκα χώρα από τον "άξονα του κακού" που με απέκλειε από την ESTA, δεν υπήρξε πρόβλημα, παρότι περίμενα το αντίθετο. Από το συγκεκριμένο αεροδρόμιο (στο Τέξας) δεν έχω ξαναπεράσει immigration (σε εσωτερική πτήση νάι), ούτε και πρόκειται.
Τέλος κάλο όλα κάλα. Σίγουρα πιστεύω ο λόγος άρνησης του υπάλληλου καταγράφηκε άλλα δεν δόθηκε περαιτέρω σημασία σε μελλοντική αίτηση σου η τότε τα αρχεία ήταν χειρόγραφα και έμειναν εκεί. 🤣🤣🤣 Προσωπικά έχω την καλύτερη εμπειρία εισόδου στις ΗΠΑ.
Μια φορά όταν ήμουν Ελλάδα για διακοπές πήγα (λόγω χρόνου) στο τότε προξενείο στη Θεσσαλονίκη να ζητήσω τη δεύτερη βίζα μου και μου είπαν πως πρέπει να πάω στη χώρα διαμονήσ μου να κάνω την αίτηση. Πήγα και μου χορηγήθηκε ξανά η βίζα κανονικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τέλος κάλο όλα κάλα. Σίγουρα πιστεύω ο λόγος άρνησης του υπάλληλου καταγράφηκε άλλα δεν δόθηκε περαιτέρω σημασία σε μελλοντική αίτηση σου η τότε τα αρχεία ήταν χειρόγραφα και έμειναν εκεί. 🤣🤣🤣
Δεν είμαι και η Ζωζώ Σαπουτζάκη ρε συ...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Δεν είμαι και η Ζωζώ Σαπουτζάκη ρε συ...
Χαχαχα πολυ καλό. Ζωζώ δεν είμαι ηλικιακά ,ευελπιστώ να γίνω!
Μεγαλυτερη σου είμαι και έχω πολυ ασχημες εμπειριες απο πρεσβεια Αθήνας και φίλη μου απο γραφειο μετανάστευσης στην Νεα Υόρκη και LA. Την πρωτη φορά το 1988 ,νεαρη και εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα ειδα και έπαθα να πάρω βίζα ,μιλάμε για ανάκριση πρώτου βαθμού.Ευτυχως ανέφερα οτι εχω μικρό παιδι και εκει μαλάκωσε ο υπάλληλος και εγκρίθηκε η βιζα για ενα ταξιδι.
Δευτερη φορά το 1990 πάλι τα ίδια ,πάλι εγκριθηκε λόγω παιδιού μία φορά ενα ταξίδι. Μαζι ηταν και φίλη μου Ελληνιδα πολυ ευπορη που της δόθηκε αμεσως βίζα εφ' όρου ζωής.
Στην αφιξη στη Νεα Υόρκη πέρασα αέρα και μετά βλέπω οτι η φίλη που ηταν σε άλλη ουρά άφαντη. Ειχε λυσσαξει ο υπάλληλος γιατι της έδωσαν βιζα διάρκειας αφου είδε οτι γεννηθηκε στην Αιγυπτο ,άσχετα αν ηλθε μόνιμα Ελλαδα οταν ηταν εξι μηνών.Μετά απο ανάκριση και τηλεφωνήματα στην Αθήνα επιτέλους την άφησαν.Να προσθεσω οτι είναι μελαχροινή.
Εγω η ανοιχτόχρωμη πτωχή περνάω αμέσως ολες τις φορες και η μελαχροινή πλούσια ανακριση δυο ωρών με απαξιωτική συμπεριφορά εκ μερους των υπαλλήλων. Το ίδιο της συνεβηκε και σε άλλο ταξιδι με άφιξη στο Λος Αντζελες.
Το 1995 επιτέλους πήρα 10ετη βίζα αφου είχα υψηλά εισοδήματα απο μόνιμη δουλειά.
Αλλη φίλη που ηρθε μαζι μου τότε πήρε αμέσως βίζα,δημόσιος υπάλληλος γαρ.
Τέλος πάντων τους βρήκα τραγικούς οσες φορές χρειαστηκα βιζα απο την πρεσβεια. Παλιά δεν εκλειναν ραντεβου .Πηγαίναμε χαράματα και κάναμε ουρά και αν καταφερνες να μπεις εφευγες μεσημερι. Αδειες απο τη δουλειά ,αγωνία αν θα παρεις τη βίζα και συμπεριφορά εκατο καρδιναλίων απο όλους τους υπάλληλους.Τριτοκοσμικά τελείως .
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρε σεις να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο όριο στους εναπομείναντες μήνες στο διαβατήριο σου για έκδοση esta και είσοδο στις USA;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ρε σεις να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο όριο στους εναπομείναντες μήνες στο διαβατήριο σου για έκδοση esta και είσοδο στις USA;
Απαντάω μόνος μου και μου λέτε αν ισχύει.

Βρήκα πως για την Ελλάδα, όπως και άλλες χώρες, δεν ισχύει ο κανόνας των 6 μηνών αλλά αρκεί να ισχύει για την περίοδο του ταξιδιού.

Screenshot_2024-01-16-20-15-09-628_com.google.android.apps.docs.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom