Εστιατορια και ταβερνες και ζαχαροπλαστεία στην Αθηνα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Lacantina streetfood, Εξάρχεια.
Πολύ ωραία και χορταστικά wraps.
Πηρα ένα με coconut curry κοτόπουλο και ήταν φοβερο, με 4€.
Εχει και πιο μεγαλα πιατα εκτος των wrap.
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στον Κώστα στο κέντρο με το "καλύτερο σουβλάκι της Αθήνας". Τι το 'θελα. To κρέας (καλαμάκι, γιατί γύρος δεν υπάρχει) πολύ σκληρό και άνοστο, η πίτα υπερβολικά μαλακή (σπάει στο χέρι), τζατζίκι δεν υπάρχει και η σάλτσα τους παραείναι τοματένια για μένα, από τα χειρότερα σουβλάκια που έχω φάει, πιθανόν και bottom-3. Ευχάριστοι οι άνθρωποι, αν και το πρώτο σουβλάκι που μου έφτιαξαν το έδωσαν σε άλλον (γενικά το σύστημα παραγγελίας-παράδοσης μπάζει), ωραία ατμόσφαιρα ανάμεσα στους εργαζόμενους , αρκετή ουρά με τόσους τουρίστες. Γενικώς στα χειρότερα σουβλάκια που έχω φάει.

Λίγο παραπέρα υπάρχει ένα σχετικά καινούριο, ο Λευτέρης ο Πολίτης. Μικρά τα σουβλάκια του, αλλά και χαμηλή η τιμή (2,30€) πολύ νόστιμο το μπιφτέκι, ωραία η πίτα, επίσης δεν έχει τζατζίκι, ούτε επιλογή για γύρο. Τίμιος.

Απογοήτευση (δις) και το σουβλάκι του Ζαχίρ στο street souvlaki, πολλές κι ενδιαφέρουσες επιλογές (από vegan μέχρι διαφορετικές πίτες) αλλά δυστυχώς δεν... Για παράδειγμα όλη η έννοια του vegan σουβλακίου (sic) με μανιτάρια είναι ότι αν τα μαγειρέψεις σωστά (κι επιλέξεις τα κατάλληλα) η γεύση των μανιταριών ομοιάζει με του γύρου. Μπα, καμία σχέση.

Σε πιο θετικό τόνο, να πω τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ για το ιαπωνικό EKIBEN. Πωωωω, είχα ακούσει καλά λόγια αλλά ξεπέρασε τις προσδοκίες. Είναι τρύπα, βασικά είναι μαγαζάκι που πουλάει γιαπωνέζικες σάλτσες και -αναμενόμενα- ακριβά ιαπωνικά κρέατα, που λειτουργεί όμως ως takeaway κι έχει κι ένα και μοναδικό τραπέζι, που το μοιράζεσαι με άγνωστους συνδαιτημόνες. Φοβερές οι γεύσεις, πάθαμε πλάκα, το μόνο γιαπωνέζικο στην Ελλάδα που μου θύμισε Ιαπωνία. Για το μπέργκερ του είχαμε διαβάσει, αλλά εκεί που έπαθα ντουβρουτζά ήταν το ράμεν με τα τρία είδη μανιταριών (τα shimeji του δεν υπάρχουν) και το κοτόπουλο σόγιας που όσο απλό ακούγεται άλλο τόσο απίστευτο ήταν. Ναι, μικρές μερίδες, ναι τσιμπημένο, ναι αξίζει κάθε σεντ. Χωρίς κράτηση χλωμό να βρείτε να καθίσετε. Εξαιρετικό το σέρβις.
Το σουβλάκι του Κώστα στη Μητροπόλεως και Πεντέλης ίσως είναι πιο επιτυχημένο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καμμία πρόταση για περιοχή στα πέριξ του ΟΑΚΑ ;
Δεν ξέρω πόσο πέριξ το θεωρείς το νέο Ηράκλειο, αλλά το Amandi είναι σταθερή αξία με ωραίο χώρο.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
64
Likes
370
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καμμία πρόταση για περιοχή στα πέριξ του ΟΑΚΑ ;
Serial Grillers για μπεργκερακι και Parejaki Tapas Meze για πιατα στην μεση με ωραιες ιδεες! Και τα 2 αγαπημενα, το parejaki το ανακαλυψα απο εδω μεσα στο φορουμ!
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
8.003
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.571
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Ζαχαροπλαστείο Πορτατίφ στη Καλλιδρομίου, δίπλα στο αστυνομικό Τμήμα Εξαρχείων. Μικρό με μετρημένες αλλά ψαγμένες επιλογές σε γλυκά. Ολίγον ακριβουτσικο (4€ το κομμάτι) θα έλεγα αλλά υπέροχα γλυκά.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
307

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.984
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom