Ολλανδία Ετοιμάζω ταξίδι για Άμστερνταμ

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Καλησπέρα. Προς το παρόν θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς γίνεται εκεί.. Τι να προσέχω, που να πάω να περάσω καλά κτλ. Δεν ξέρω αν έχει πάει κανείς σας εκεί αλλά έχω ακούσει καλά πράγματα για το Άμστερνταμ και έτσι αποφάσισα να πάω.
Δεν έχω κλείσει ακόμα τα εισητήρια και η καλύτερη πρόσφορα που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι της KLM στα 740? πήγαινε-έλα συν τους φόρους. Και για ξενοδοχείο δεν έχω βρει ακόμα τίποτα οπότε αν έχετε πάει και ξέρετε πείτε μου κάτι για να μην με "φάνε" και δεν είναι και κεντρικό το ξενοδοχείο. Αυτά ήθελα να ρωτήσω προς το παρόν.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εγω εχω παει στο Αμστερνταμ αλλα με το αυτοκινητο μου,οποτε δεν γνωριζω κατι σχετικο με τιμες αεροπλανων.
Αυτο που μπορω να σε διαβεβαιωσω ειναι οτι η πολη ειναι πανεμορφη και γραφικη.
Μετακινησε ανετα και αφοβα,μοναδικο προβλημα τα Σ/Κ οι μεθυσμενοι Αγγλοι τουριστες(ειναι κοντα και τα Σ/Κ το κατακλυζουν).
Επισης μεγαλη προσοχη στα ποδηλατα.:lol:
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Έμεινες σε ξενοδοχείο; Τι εννοείς προσοχή στους ποδηλάτες; Άκουσα ότι είναι αρκετοί στα φανάρια και "σπρώχνουν" διάφορων ειδών ναρκωτικά. Αληθεύει;
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Έμεινες σε ξενοδοχείο; Τι εννοείς προσοχή στους ποδηλάτες; Άκουσα ότι είναι αρκετοί στα φανάρια και "σπρώχνουν" διάφορων ειδών ναρκωτικά. Αληθεύει;
Πηγα Σαββατο μεσημερι και δεν βρηκα hotel μεσα στο Αμστερνταμ,γιατι ολα ηταν γεματα απο Αγγλους.Υπηρχαν καποια πανακριβα και εγω ηθελα δυο δωματια.Με το αυτοκινητο μου ομως πεταχτηκα μεχρι το Haarlem(περιπου 15-20 χλμ)και βρηκα hotel 4*τελειο και φτηνο.
Να προσεχεις τα ποδηλατα γιατι ειναι πολλα και εμεις δεν ειμαστε συνηθισμενοι σε τετοια(μην πεσει κανενας πανω σου ή εσυ μην κινησε πανω στους ποδηλατοδρομους).
Δεν επεσε κατι στην αντιληψη μου για τα φαναρια που λες,αλλωστε αυτοι δεν εχουν και ιδιαιτερο προβλημα,υπαρχουν τα coffeshops που επιτρεπεται η πωληση και η χρηση soft καταστασεων(cannabis).
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Πήγα Άμστερνταμ τέλη Μαρτίου - αρχές Απριλίου.Αεροπορικά ( KLM) και 4 διανυκτερεύσεις γύρω στα 520 ευρώ.740 ευρώ για Άμστερνταμ θεωρώ ότι είναι πάρα πολλά.Εγώ είχα κλείσει το πακέτο μέσω www.expedia.com. Συμφέρει διότι οι τιμές είναι σε δολλάρια. Το ξενοδοχείο ήταν το Rembrand Centrum. Καθαρό, κεντρικό(κοντά στην πλατεία Dam), με θέα σε κανάλι.
Όντως προσοχή, πιο πολύ κινδυνεύεις από τα ποδήλατα παρά από τα αυτοκίνητα.
Όσο για τα ναρκωτικά, δεν πρόκειται να σε πλησιάσει κανείς ούτε στα φανάρια ούτε πουθενά αλλού.Μην ανησυχείς.
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Πήγα Άμστερνταμ τέλη Μαρτίου - αρχές Απριλίου.Αεροπορικά ( KLM) και 4 διανυκτερεύσεις γύρω στα 520 ευρώ.740 ευρώ για Άμστερνταμ θεωρώ ότι είναι πάρα πολλά.Εγώ είχα κλείσει το πακέτο μέσω www.expedia.com. Συμφέρει διότι οι τιμές είναι σε δολλάρια. Το ξενοδοχείο ήταν το Rembrand Centrum. Καθαρό, κεντρικό(κοντά στην πλατεία Dam), με θέα σε κανάλι.
Όντως προσοχή, πιο πολύ κινδυνεύεις από τα ποδήλατα παρά από τα αυτοκίνητα.
Όσο για τα ναρκωτικά, δεν πρόκειται να σε πλησιάσει κανείς ούτε στα φανάρια ούτε πουθενά αλλού.Μην ανησυχείς.
http://www.expedia.com/pub/agent.dll?qsfr=cmfd&itid=&itdx=&itty=&ecid=
Βρήκα και εγώ ένα πακέτο στο expedia το οποίο φαίνεται να με ενδιαφέρει και σκέφτομαι να πάρω αυτό. Το site είναι αξιόπιστο; Οι φόροι συμπεριλαμβάνονται στην τιμή; Δεν έχω ακολουθήσει ποτέ αυτή την διαδικασία και δεν έχω πείρα. Η πληρωμή γίνεται μέσω πιστωτικής κάρτας; Τα εισητήρια πως θα τα πάρω; Και πως θα ξέρω ότι αν πάω στην Ολλανδία το δωμάτιο είναι standar και δεν πρόκειται για απάτη; Ευχαριστώ και ελπίζω να μην ακούγομαι υπερβολικός με τόσες ερωτήσεις!
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Το site είναι αξιόπιστο και είναι από τα καλύτερα του είδους του. Η κράτηση γίνεται με πιστωτική και τα εισιτήρια είναι ηλεκτρονικά. Για καλό και για κακό εκτυπώνεις την επιβεβαίωση της κράτησης που θα σου στείλουν με email.Δεν υπάρχει κίνδυνος να βρεθείς ξεκρέμαστος.Προσωπικά είμαι εξοικειωμένη με τις συναλλαγές μέσω διαδικτύου.Καταλαβαίνω τις ανασφαλειές σου, αλλά πιστεύω ότι η πρώτη φορά είναι δύσκολη.Οι προσφορές που μπορεί να βρει κανείς μέσω internet είναι απίστευτες.Ειδικά αυτή την περίοδο με το ισχυρό ευρώ, ψάχνοντας σε αμερικανικά site μπορείς να βρεις πολύ οικονομικά πακέτα. Ρίξε μια ματιά και στο www.orbitz.com
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Το site είναι αξιόπιστο και είναι από τα καλύτερα του είδους του. Η κράτηση γίνεται με πιστωτική και τα εισιτήρια είναι ηλεκτρονικά. Για καλό και για κακό εκτυπώνεις την επιβεβαίωση της κράτησης που θα σου στείλουν με email.Δεν υπάρχει κίνδυνος να βρεθείς ξεκρέμαστος.Προσωπικά είμαι εξοικειωμένη με τις συναλλαγές μέσω διαδικτύου.Καταλαβαίνω τις ανασφαλειές σου, αλλά πιστεύω ότι η πρώτη φορά είναι δύσκολη.Οι προσφορές που μπορεί να βρει κανείς μέσω internet είναι απίστευτες.Ειδικά αυτή την περίοδο με το ισχυρό ευρώ, ψάχνοντας σε αμερικανικά site μπορείς να βρεις πολύ οικονομικά πακέτα. Ρίξε μια ματιά και στο www.orbitz.com
Ξέρεις και άλλα τέτοια sites σε στυλ expedia και Orbitz; Αν σου είναι εύκολο στείλε μου links σε ένα ΠΜ για να συγκρίνω, μέχρι δευτέρα θέλω να έχω κλείσει τα εισητήρια! Πάντως ενημερωτικά βρίσκω πολύ πιο οικονομικό το expedia, βρήκα ένα ξενοδοχείο για 4 νύχτες 4* στο κέντρο του Amsterdam για 855$/Άτομο ενώ στο orbitz στο ίδιο ξενοδοχείο, ίδιες μέρες και ίδιες πτήσεις 1410$/Άτομο:shock:
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όπως σου είπε και η vasilikig το expedia είναι και σοβαρό και αξιόπιστο και σου προσφέρει συνήθως αρκετές εναλλακτικές λύσεις. Και εννοείται πως θα εκτυπώσεις την επιβεβαιώση της κράτησης και θα την έχεις μαζί σου.

Αν σε ανησυχεί η συναλλαγή με πιστωτική, μπορείς (αφού υπολογίσεις το ποσόν που θα χρειαστείς μέσα από τις προσφορές που σου δίνουνε) να προμηθευτείς από την Eurobank μια prepaid κάρτα με τα χρήματα που θα χρειαστείς για να πληρώσεις το πακέτο σου.

Όσο για τα ναρκωτικά στα φανάρια... έχει δίκιο ο dk: Πιο πολύ κινδυνεύεις από τους ποδηλάτες (μέχρι να εξοικειωθείς) παρά από τέτοια φαινόμενα (που κι εγώ δεν τα έχω συναντήσει ποτέ.)
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Μπορείς να ψάξεις στο www.bookingwiz.com-air.asp.
Σε οδηγεί στα site με τις καλύτερες προσφορές.
Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι το expedia.
 

stimuli

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το expedia. Αν η πληρωμή γίνει μέσω πιστωτικής κάρτας, τα λεφτά τα σηκώνουν αμέσως; Αν όχι, πότε; Και υπάρχει καμμία περίπτωση αν θέλω στην πιστωτική να βάζω λίγα λίγα λεφτά κάθε μήνα; Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει την διαδικασία. Ευχαριστώ.
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η χρέωση θα σου έρθει στον επόμενο λογαριασμό που θα εκδωθεί.
Κάνεις η ολική εξόφληση ή πληρώνεις ελάχιστη καταβολή (δεν το συνηστώ,γιατί δεν πρόκειται να ξεμπερδέψεις ποτέ).Αν εννοείς να μπει το ταξίδι με άτοκες δόσεις.Αυτό όχι δεν γίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.074
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom