Ευρώπη ή Εκτός;

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.998
Kαι να υποθέσω οτι θα μένεις εκεί που μένουν οι ντόπιοι , θα τρως ότι τρώνε οι ντόπιοι , θα πηγαίνεις στα τοπικά νοσοκομεία και τα παιδιά σου στα τοπικά σχολεία και βέβαια θα δουλεύεις σε κάποια ντόπια εταιρία... Και ασφαλώς την μαγευτική εποχή των μουσώνων όταν δεν θα υπάρχουν τα γαλαζοπράσινα νερά θα παίρνεις την γυναίκα σου ή τους φίλους σου και θα πηγαίνετε σινεμά, θέατρο, εστιατόρια, μπαράκια στο τοπικό κεφαλοχώρι του Βιετνάμ, της Ινδίας ή της Ταυλάνδης...
Εμένα Doug μου δεν μου φαίνετε και η καλύτερη ιδέα... αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά...
Υπάρχει βέβαια και η Καραϊβική ή το Μαϊάμι, όπου σε απόσταση αναπνοής βρίσκονται τόσοι παράδεισοι. Και δε νομίζω το Μαϊάμι (η Φλόριντα γενικότερα) να είναι ακατάλληλα....τέλος πάντων, αν ψάξεις, κάτι θα βρεις όπου θα μπορείς να ζήσεις και στα εξωτικά....από κλίμα πάντως εγώ θα έμενα άνετα, έχοντας βέβαια τις Σεϋχέλλες για μόνη εμπειρία.

Και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι ανάγκη τα ψευτο-μπαράκια, το θέατρο (τότε στην Ελλάδα με το επίπεδο του θεάτρου θα έπρεπε να είχαμε αυτοκτονήσει ομαδικώς-καλά για τα νοσοκομεία :haha:) και διάφορα άλλα facilities....ανθρώπινη ζωή ψάχνει να ζήσει ο κάθε άνθρωπος και όχι άγχος, καυσαέριο και δουλειά σαν το σκυλί από το πρωϊ ως το βράδυ...

Μεγάλη και θεωρητική βεβαίως η συζήτηση αυτή, αλλά ενδιαφέρουσα (όχι μέσω νετ όμως)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.998
Gts θέλω να δω αν θα λές τα ίδια αφου επιστρεψεις απο Ταυλάνδη-Μαλαισία!:bleh::haha:
Μα έχω πάει Σεϋχέλλες, ξέρω!!! Θα έμενα σε τέτοιο μέρος και αν ήθελα να ξεσκάσω θα ερχόμουν Ευρώπη:bleh:

Σέβομαι όλους τους προορισμούς αλλά έχουμε και αδυναμίες:haha:
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
προς το παρων ειμαι υπερ της ευρωπης γιατι λογω οικονομικης σθενοτητας μια και ειμαι φοιτητης μεχρι εκει μπορω. αν στο μελλον εχω μια δουλεια που να μου δινει τη δυνατοτητα να ταξιδεψω και πιο μακρια εννοειται πως θα το κανω. αλλωστε για ταξιδι ονειρο εχω βαλει τις ΗΠΑ
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
προς το παρων ειμαι υπερ της ευρωπης γιατι λογω οικονομικης σθενοτητας μια και ειμαι φοιτητης μεχρι εκει μπορω. αν στο μελλον εχω μια δουλεια που να μου δινει τη δυνατοτητα να ταξιδεψω και πιο μακρια εννοειται πως θα το κανω. αλλωστε για ταξιδι ονειρο εχω βαλει τις ΗΠΑ
οσο ζω ελπιζω, κι οσο ελπιζω απελπιζομαι....:haha:
θα ρθουν και καλες μερες λευτερη, θα ρθουν...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι ανάγκη τα ψευτο-μπαράκια, το θέατρο (τότε στην Ελλάδα με το επίπεδο του θεάτρου θα έπρεπε να είχαμε αυτοκτονήσει ομαδικώς-καλά για τα νοσοκομεία :haha:) και διάφορα άλλα facilities....ανθρώπινη ζωή ψάχνει να ζήσει ο κάθε άνθρωπος και όχι άγχος, καυσαέριο και δουλειά σαν το σκυλί από το πρωϊ ως το βράδυ...
Υποθέτω πως κάνεις πλάκα... Στα σοβαρά νομίζεις ότι υπάρχει σύγκριση πολιτιστικής ζωής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μεταξύ Ελλάδος και τριτοκοσμικών Ασιατικών χωρών;;
Δηλ. ο απλός κόσμος που ζει και εργάζεται σκληρά στην Ασία ζει ανθρώπινη ζωή και ο Ευρωπαίος απάνθρωπη;; Δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι όσοι ζούν στην Αιτή το Πόρτο Ρίκο τον Αγ.Δομίνικο και σε όλους αυτούς τους τροπικούς παράδεισους της Καραιβικής ζουν ζωή χαρισάμενη;; Παιδιά διαβάζετε τι γράφετε;; Μήπως έχετε ακουστά για την απάνθρωπη εκμετάλλευση ανηλίκων στην Ασία;; για τους πείνας ,τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης;;;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νίκο έχεις δίκιο γι' αυτά που γράφεις, ο περαστικός από ένα τέτοιο μέρος βλέπει μόνο τα "καλά" της υποθέσεως αφού πηγαίνει εκεί για διακοπές.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
18.998
Υποθέτω πως κάνεις πλάκα... Στα σοβαρά νομίζεις ότι υπάρχει σύγκριση πολιτιστικής ζωής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μεταξύ Ελλάδος και τριτοκοσμικών Ασιατικών χωρών;;
Δηλ. ο απλός κόσμος που ζει και εργάζεται σκληρά στην Ασία ζει ανθρώπινη ζωή και ο Ευρωπαίος απάνθρωπη;; Δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι όσοι ζούν στην Αιτή το Πόρτο Ρίκο τον Αγ.Δομίνικο και σε όλους αυτούς τους τροπικούς παράδεισους της Καραιβικής ζουν ζωή χαρισάμενη;; Παιδιά διαβάζετε τι γράφετε;; Μήπως έχετε ακουστά για την απάνθρωπη εκμετάλλευση ανηλίκων στην Ασία;; για τους πείνας ,τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης;;;
Φυσικά και όχι...ποτέ δεν είπα τίποτε από τα παραπάνω. Αν τα φαντάστηκες ότι τα είπα πάω πάσο!

Φυσικά και η Ευρώπη έχει τα πρωτεία σε επίπεδο ζωής κτλ κτλ...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Η Ευρωπη δεν με αφηνει αδιαφορο και θα ηθελα πολυ να παω σε μερικες χωρες,
αλλα στην συγκεκρυμενη φαση της ζωης μου η ζυγαρια γερνει υπερ στον εκτος ευρωπης κοσμο.
Ειναι τεραστιες οι διαφορες.
Και δεν μιλαω μονο για παραλιες και φοινικες αλλα και κουλτουρα ηθοι και εθιμα,
πολιτισμοι γενικοτερα.
Ισως να μην μπορουσα να μεινω μονιμα σε μια τετοια χωρα-ισως-γιατι εχω συνηθισει ειτε καλος ειτε κακος
την ζωη μου εδω.
Λατρεψα τα ταξιδια μου στην Ταυλανδη και ευχομαι και το επομενο ταξιδι μου να ειναι
πανω απο 7 ωρες με το αεροπλανο κι ας ειναι οπου θελει.........:roll:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Υποθέτω πως κάνεις πλάκα... Στα σοβαρά νομίζεις ότι υπάρχει σύγκριση πολιτιστικής ζωής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης μεταξύ Ελλάδος και τριτοκοσμικών Ασιατικών χωρών;;
Δηλ. ο απλός κόσμος που ζει και εργάζεται σκληρά στην Ασία ζει ανθρώπινη ζωή και ο Ευρωπαίος απάνθρωπη;; Δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι όσοι ζούν στην Αιτή το Πόρτο Ρίκο τον Αγ.Δομίνικο και σε όλους αυτούς τους τροπικούς παράδεισους της Καραιβικής ζουν ζωή χαρισάμενη;; Παιδιά διαβάζετε τι γράφετε;; Μήπως έχετε ακουστά για την απάνθρωπη εκμετάλλευση ανηλίκων στην Ασία;; για τους πείνας ,τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης;;;
Τraveller σου το ξαναλεω δεν σου ειπε κανεις πως αν πηγαιναμε μόνιμα εκει θα γινόμασταν μικροπωλητες ή ψαράδες! Γιατι εχεις την εντυπωση πως εκει ζουν μόνο φτωχοι?
Επισης τα νοσοκομεια της Ταυλάνδης νομιζεις εχουν να ζηλεψουν κάτι απο τα δικά μας?!
Οσο για το ποιοι κανουν ζωη χαρισάμενη και την απάνθρωπη αντιμετωπιση ανηλίκων στην Ασια δεν ειπε κανεις το αντίθετο! Στη χώρα μας ομως δεν γίνονται αυτα?Πόσα παιδάκια βλεπεις στα φανάρια,ποσους ζητιάνους,ποσους άστεγους,ποσους ναρκωμανεις?
Και κάτι αλλο, γνωρισα φτωχους βαρκάρηδες στην Ταυλανδη που δεν γνωριζαν τι θα πει ΑΓΧΟΣ, στο Δυτικο κόσμο τα αντικαταθλιπτικά τα χουν για καραμέλες!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάθε κόσμος/πολιτισμός έχει τα υπέρ και τα κατά του. Το θέμα μας εδώ είναι πού προτιμάμε να ταξιδεύουμε και όχι πού είναι καλύτερες οι συνθήκες ζωής. Σας παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα μας. Όποιος θέλει να ανοίξει νέο θέμα για τις συνθήκες ζωής ανά τον κόσμο είναι ευπρόσδεκτος. :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Επισης τα νοσοκομεια της Ταυλάνδης νομιζεις εχουν να ζηλεψουν κάτι απο τα δικά μας?!
Τα δικα μας νοσοκομεια εχουν να ζηλεψουν παρα πολυ απο τα δικα τους.
Στο σαμουι περνουσα εξω απο το νοσοκομειο τους και νομιζα οτι ηταν κανενα 5στερο resort
μεχρι που ειδα την ταμπελα που εγραφε οτι ηταν νοσοκομειο.
Αχρειαστο ναναι αλλα φανταζομαι και μεσα θα ντρεπεσαι να πατησεις για να μην λερωσεις.
Κριμα που δεν το εβγαλα μια φωτο να την παραθεσω εδω.
Και απο οτι ξερω οι περισσοτερες τριτοκοσμικες χωρες εξαγουν...............γιατρους.!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Κάθε κόσμος/πολιτισμός έχει τα υπέρ και τα κατά του. Το θέμα μας εδώ είναι πού προτιμάμε να ταξιδεύουμε και όχι πού είναι καλύτερες οι συνθήκες ζωής. Σας παρακαλώ να μείνουμε στο θέμα μας. Όποιος θέλει να ανοίξει νέο θέμα για τις συνθήκες ζωής ανά τον κόσμο είναι ευπρόσδεκτος. :)
Sorry admin αργησα να δω το ποστ σου και εγραψα εδω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.357
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom