Εχω καταμπερδευτει.....Βοηθεια!!!

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ψαχνουμε εδω και καιρο - εγω και ο συντροφος μου- για ενα ταξιδακι που θελουμε να κανουμε.Το θεμα ειναι πως εχουμε μπερδευτει και δεν ξερουμε που ακριβως να παμε:roll:
Σαν βασικο προορισμο επιλαγουμε τον ινδικο ωκεανο....αλλα πιο συγκεκριμενα δεν εχουμε καταληξει.Αν εχετε τη διαθεση βοηθηστε μας.....

Διαθετουμε γυρω στα 1000 ευρω το ατομο(ξενοδοχειο και εισητηρια μονο, οχι φαγητο και λοιπα εξοδα), απο μια βδομαδα μεχρι 10 μερες, και η περιοδος που θελουμε να ταξιδεψουμε ειναι απο 10-31 Μαιου.
Ειναι κατάλληλος αυτος ο μηνας για τον Ινδικο?Και κατι τελευταιο θα θελαμε να υπαρχουν διαφορα πραγματα και δραστηριοτητες, και οχι απλα να την βγαλουμε ξαπλα στο ξενοδοχειο η στην παραλια.

Αρχικα ειχαμε πει για Σιγκαπουρη και τα γυρω νησακια, αλλα τα λεφτα που διαθετουμε νομιζουμε πως δεν ειναι αρκετα, μιας και διαβασαμε πως η Σιγκαπουρη δεν θεωρειτε ενας απο τους φθηνοτερους προορισμους.Αργοτερα ειδαμε φωτογραφιες απο Πουκετ, Κραμπι, Σρι Λάνκα, Μπαλί....και εννοειται πως μπερδευτηκαμε ακομα πιο πολυ.Τα φωτα σας παρακαλω....καθε πληροφορια και παρατηρηση ευπροσδεκτη.:D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Με ένα χιλιάρικο budget πουλάκι μου ούτε στη Σαλαμίνα δεν πας 10 μέρες...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όπως λέει και ο από πάνω :D τα 1000 ευρώ το άτομο δε φτάνουν για τέτοιο ταξίδι που περιγράφεις για 10 μέρες μάλιστα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως φτάνουν για καμιά Ταϋλάνδη σε κάποιο εξωφρενικά φτηνό μέρος διαμονής, αλλά δεν είμαι ειδικός, έχουμε ταϋλανδόπληκτους αρκετούς που μπορούν να πουν τι παίζει.

Επίσης, αν μιλάς για 1000 ευρώ το άτομο όλο το κόστος του ταξιδιού, τότε πολύ απλά ξέχνα το για 10 μέρες. Όλο το κόστος εννοώ αεροπορικά + χοτέλ + φαγητό + έξοδα εκεί. Λες στο μήνυμά σου διαμονή και εισητήριο, αλλά έχω την αίσθηση ότι εννοείς όλα. Ε;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.095
Likes
1.711
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μην απογοητεύετε την κοπέλα οι από πάνω. Φθάνουν και περισσεύουν για Μπαλί. Αρκεί να ψάξει καλά στο forum !! Φτηνη....πολυ φτηνη λυση για Μπαλί!!!...
Για Μπαλί δε σου φτάνουν....
Στο λέω με σιγουριά, τα αεροπορικά εισητήρια με τη visa εισόδου και εξόδου στο νησί είναι πάνω από 750 ευρώ. Τώρα αν νομίζεις ότι 250 ευρώ σου φτάνουν για διαμονή - φαγητό - μεταφορικά και λοιπά έξοδα...για 10 μέρες...πήγαινε...
 
Last edited by a moderator:

evi01

Member
Μηνύματα
1.095
Likes
1.711
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Υπάρχει βέβαια και η φτηνή λύση που σου προτείνει ο McElk...:haha::haha:
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Αν απογοητευτείς όμως με τον Ινδικό,σου προτείνω να πας Καναδά.Και πολύ πιο φτηνά από το budget που διαθέτεις.Απορώ όμως γιατί δεν σου το πρότεινε ο McElk.Τα καλύτερα τα κρατάει για τον εαυτό του φαίνεται....:bleh:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.043
Likes
1.640
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Bourboulithra πέραν του χιούμορ που κάνουμε πότε-πότε, έχω να σου προτείνω το εξής. Δυο –τρεις εβδομάδες πριν τον χρόνο που έχεις αποφασίσει για το ταξίδι σου ψάξε για προσφορές από τα μεγάλα (και γνωστά) ταξ. γραφεία για Ατομικά Ταξίδια και πιθανόν να βρεις αυτό που ανταποκρίνεται στο budget σου. Αυτά παρʼ όλο που θα έχουν το κέρδος τους, πετυχαίνουν προσφορές σε ξενοδοχεία με τα οποία έχουν μόνιμη συνεργασία και πακέτα εισιτηρίων που είναι αδύνατον να τις βρεις από μόνη σου. Στα αντίστοιχα site τους συνήθως δεν αναφέρουν αυτές τις προσφορές. Θα τις βρεις σε ταξιδιωτικά ένθετα Κυριακάτικων εφημερίδων. Διαβάζω π.χ. στο ένθετο «ταξίδια» της «Καθημερινής» 06/02/2011 από διαφήμιση γνωστού γραφείου : Πούκετ 8 ΗΜ από 447, Μπαλί 8 ΗΜ από 499 κλπ. Υπʼ όψη σου βέβαια ότι εδώ το 8ήμερο είναι καθαρό 5ήμερο και δεν περιλαμβάνονται οι φόροι.
 
Last edited by a moderator:

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Με ένα χιλιάρικο budget πουλάκι μου ούτε στη Σαλαμίνα δεν πας 10 μέρες...
Νομιζω οτι το διευκρινησα 1000 ευρω το ατομο Χ 2= 2000 ευρω
Μονο για εισητηρια και διαμονη!!!Και ειπα περιπου....
Μηπως μιλαω κινεζικα? :haha::D
Εδω εχω δει πακετα με 700 ευρω το ατομο διαμονη και ξενοδοχειο.
Περισσοτερο θα με ενδιεφεραν πληροφοριες για τον καιρο και το μερος, οσον αφορα τις δραστηριοτητες και τα αξιοθεατα.Και για το αν οντως στη Σιγκαπουρη μετα τις 2-3 μερες δεν ξερεις με τι να ασχοληθεις γιατι τα εχεις δει και κανει ολα.
 

bourboulithra

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όπως λέει και ο από πάνω :D τα 1000 ευρώ το άτομο δε φτάνουν για τέτοιο ταξίδι που περιγράφεις για 10 μέρες μάλιστα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως φτάνουν για καμιά Ταϋλάνδη σε κάποιο εξωφρενικά φτηνό μέρος διαμονής, αλλά δεν είμαι ειδικός, έχουμε ταϋλανδόπληκτους αρκετούς που μπορούν να πουν τι παίζει.

Επίσης, αν μιλάς για 1000 ευρώ το άτομο όλο το κόστος του ταξιδιού, τότε πολύ απλά ξέχνα το για 10 μέρες. Όλο το κόστος εννοώ αεροπορικά + χοτέλ + φαγητό + έξοδα εκεί. Λες στο μήνυμά σου διαμονή και εισητήριο, αλλά έχω την αίσθηση ότι εννοείς όλα. Ε;

Μαλλον δεν εκφραστηκα σωστα. Εννοω ξενοδοχειο και εισητηρια. Το φαγητο, εξοδοι κλπ ειναι εξτρα.Δεν ειμαι τοσο αφελης ωστε να θελω με 1000 ευρω να τα εχω ολαααααααα:roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.572
Likes
8.267
Βρε bourboulithra, και πάλι με 300 ευρώ (600 τα 2 άτομα) για 10 μέρες πώς θα περάσετε? Δεν θα φάτε? Δεν θα πιείτε? Δεν θα ξεμυτίσετε από το ξενοδοχείο να πάτε για καμιά εκδρομή-δραστηριότητα-αξιοθέατο? Δεν θα μεταφερθείτε με κάποιο κόστος από αεροδρόμιο-ξενοδοχείο-αεροδρόμιο? :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.192
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom