Γενικά Ζάκυνθο-Κεφαλονιά από Πάτρα, Άραξος

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Μην περιπλέκεστε με Κυλλήνη. Πηγαίνετε στην Πάτρα (θα περάσουν πολύ γρήγορα οι 5 ώρες) κι από εκεί πάρτε το πλοίο για Σάμη. Εκεί προτείνω κι εγώ να μείνετε και νοικιάζετε εκεί αυτοκίνητο.
Μονοήμερη πηγαίνετε καλύτερα μόνο Ιθάκη γιατί με τη Λευκάδα θα κουραστείτε, εκτός κι αν δε σας πειράζει η κούραση και θέλετε να δείτε όσα περισσότερα μέρη μπορείτε. Μάλιστα,αν τελικά πάτε στην Ιθάκη, οργανώστε το την πρώτη ή την τελευταία μέρα ώστε να γλυτώσετε τη 1 μέρα ενοικίασης αυτοκινήτου.
Αν μείνετε στη Σάμη, μην παραλείψετε να πάτε για μπάνιο στην Αντίσαμο, από τις ομορφότερες παραλίες, λίγα χιλιόμετρα από τη Σάμη- αν θυμάμαι καλά, εκεί είχε γυριστεί κι η ταινία "Το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλλι".
Η Κεφαλονιά είναι πολύ όμορφο και μεγάλο νησί. Κάποια πράγματα που νομίζω ότι δεν πρέπει να παραλείψετε είναι 1) η λίμνη Μελισσάνη, 2)το σπήλαιο Δρογκαράτη, 3)η Αντίσαμος (όπως προείπα), 4)φυσικά ο Μύρτος, 5)το εργοστάσιο παρασκευής του τοπικού κρασιού Ρομπόλα, όπου βλέπετε τις εγκαταστάσεις, δοκιμάζετε κρασιά κι αγοράζετε αν θέλετε κάποια 6)το μοναστήρι του πολιούχου Αγίου Γερασίμου, 7) το Φισκάρδο, ένα πολύ γραφικό λιμανάκι όπου μπορείτε να φάτε για βράδυ, 8) ο Εθνικός Δρυμός του Αίνου, 9) η παραλία Ξι με την κόκκινη άμμο και τον άργιλο, 10) το κάστρο του Αγίου Γεωργίου με καταπληκτική θέα.
Αυτό είναι 1 πρόχειρο Top 10 μου. Αν θέλεις, μπορώ να συνεχίσω με προτάσεις. Ο κατάλογος είναι μακρύς καθώς το νησί είναι από τα αγαπημένα μου κι έχω πάει πολλές φόρες!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Venia said:
Μάλιστα,αν τελικά πάτε στην Ιθάκη, οργανώστε το την πρώτη ή την τελευταία μέρα ώστε να γλυτώσετε τη 1 μέρα ενοικίασης αυτοκινήτου.
εδω μονο θα διαφωνησω. η Ιθακη θελει ΙΧ. λεωφορειο με τακτικη γραμμη για τουριστες δεν υπαρχει κ οι "κρουαζιερες" την προσεγγιζουν επιφανειακα. αξιζουν με το παραπανω τα λιγα Ε του εισητηριου. να πατε με το ΙΧ να το γυρισετε ανετα ολο το νησι.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
εδω μονο θα διαφωνησω. η Ιθακη θελει ΙΧ. λεωφορειο με τακτικη γραμμη για τουριστες δεν υπαρχει κ οι "κρουαζιερες" την προσεγγιζουν επιφανειακα. αξιζουν με το παραπανω τα λιγα Ε του εισητηριου. να πατε με το ΙΧ να το γυρισετε ανετα ολο το νησι.

Έχεις δίκιο τότε- δεν το είχα σκεφτεί έτσι, αφού δεν έχω πάει ποτέ "κρουαζιέρα" από νησί σε άλλο νησί. Κι εμείς με Ι.Χ είχαμε πάει στην Ιθάκη. Ο τρελλός ο αδερφός μου βέβαια είχε πάει με το ποδήλατο Πάτρα-Ηγουμενίτσα κ γύρισε το νησί ποδηλατικώς.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Το τι είχαμε σκεφτεί είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τους πρώτες 5=6 μέρες και μετά να πηγαίναμε για 1 διανυκτέρευση, 2 γεμάτες μέρες στην ιθάκη. Θα είναι τόσο δύσκολο εκεί δίχως αυτοκίνητο?

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις βοήθειες και συμβουλές. Πάτρα πιο πιθανό θα καταλήξουμε για να πάρουμε πλοίο.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Samion said:
2. δεν καταλαβα την ερωτηση. οι ακτοπλοικες ειναι η ionian ferries κ η καλυτερη strintzis ferries.δες τα σαιτ τους.
Είχα δει κτελ πάτρα_κεφαλλονιά και δεν κατάλαβα πως ακριβώς ο επιβάτης πάει από πάτρα κεφαλλονιά, γιατί πάντα τα κτελ μου θυμίζουν λεωφορεία...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
fekish said:
Είχα δει κτελ πάτρα_κεφαλλονιά και δεν κατάλαβα πως ακριβώς ο επιβάτης πάει από πάτρα κεφαλλονιά, γιατί πάντα τα κτελ μου θυμίζουν λεωφορεία...
απο πατρα πας σαμη με το πλοιο. το λεωφορειο συνεχιζει ομως για τις αλλες 2 πολεις του νησιου.
ειπαμε Ιθακη χωρις ΙΧ δεν γινεται. νοικιαστε το για ολες τις μερες. αλλιως ετοιμαστειτε για τη σχετικη ταλαιπωρια. αν ειστε νεοι με αντοχες, θα εχει πλακα να περιμενεις το τοπικο λεωφορειο στην Ιθακη. για ταξι θα χρειαστειτε το μπατζετ γαμηλιου ταξιδιου.σχετικες οικονομικες ινφο σε αλλα θεματα...
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Λοιπόν μας αρέσει η φάση των λεωφορείων, και επειδή δεν ήμαστε διατιθέμενοι να πληρώσουμε ακόμα 100 ευρώ απλά για να έχουμε μεταφορικό στην ιθάκη, θα πάμε έτσι! :)
(?30 x2 μέρες το αυτοκίνητο, ?25 το εισιτήριο του αυτοκινήτου στο πλοίο, ?10 ευρώ πετρέλαιο)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
fekish said:
Λοιπόν μας αρέσει η φάση των λεωφορείων, και επειδή δεν ήμαστε διατιθέμενοι να πληρώσουμε ακόμα 100 ευρώ απλά για να έχουμε μεταφορικό στην ιθάκη, θα πάμε έτσι! :)
(?30 x2 μέρες το αυτοκίνητο, ?25 το εισιτήριο του αυτοκινήτου στο πλοίο, ?10 ευρώ πετρέλαιο)
ποιων λεωφορειων? δεν υπαρχουν..τεσπα πρεπει να κανω χιουμορ μονο οπου γινεται αντιληπτο κ αποδεκτο..εστω ενα μηχανακι εκει θα σας χρειαστει. πηγαινετε κ βλεποντας κ κανοντας. στα υποψη το λιμανι μονο απο την πολη ειναι κοντα 10 χιλιομετρα. κανονιστε πως θα πατε..αλλιως θα περιμενετε το λεωφορειο...σαν τον Γκοντο..
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Από απλές συμβουλές τελικά γίνονται ωραία τα ταξίδια = θα πάρουμε μηχανάκι τότε! :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
fekish said:
Από απλές συμβουλές τελικά γίνονται ωραία τα ταξίδια = θα πάρουμε μηχανάκι τότε! :)
οκ. κανονιστε μονο απο πριν γιατι στο λιμανι δεν υπαρχει τπτ κ θα παρετε ταξι η ωτοστοπ..κ οι τιμες τσουζουν γενικα..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στην Ιθάκη χωρίς μεταφορικό μέσο είσαι χαμένος.

Έχε επίσης υπόψη σου, ότι το νησί είναι ορεινό και επειδή είναι μακρόστενο, έχει μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των κύριων οικισμών.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
anny said:
Στην Ιθάκη χωρίς μεταφορικό μέσο είσαι χαμένος.

Έχε επίσης υπόψη σου, ότι το νησί είναι ορεινό και επειδή είναι μακρόστενο, έχει μεγάλες αποστάσεις μεταξύ των κύριων οικισμών.
"Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες... "
Τώρα καταλαμβαινω το πραγματικό νόημά!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom