Ζαγοροχώρια - Μαγεία πίσω απ΄τα βουνά

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Καταπληκτικη περιγραφη. Με γυρισες σε αναμνησεις τριων υπεροχων ταξιδιων στα εκει μερη. Στο ενα γυρισα ολα τα ζαγοροχωρια σε 4 μερες! Μαγευτηκα απο τον Βικο, το πιο καθαρο γαργαρο νερο που εχω δει, και το φανταστικο φυσικο πρασινο (ειχα παει Μαιο) τοπιο!!! Οσο για το φαγητο.... ειχαμε μεινει στα κεντρικα ζαγοροχωρια, στο χωριο ελαφοτοπος και η κυρια που ειχε τον ξενωνα μας εκανε καταπληκτικες πιτες καθε μερα. Χαλαλι που σαν καταλυμμα υστερουσε!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Καταπληκτικη περιγραφη. Με γυρισες σε αναμνησεις τριων υπεροχων ταξιδιων στα εκει μερη. Στο ενα γυρισα ολα τα ζαγοροχωρια σε 4 μερες! Μαγευτηκα απο τον Βικο, το πιο καθαρο γαργαρο νερο που εχω δει, και το φανταστικο φυσικο πρασινο (ειχα παει Μαιο) τοπιο!!! Οσο για το φαγητο.... ειχαμε μεινει στα κεντρικα ζαγοροχωρια, στο χωριο ελαφοτοπος και η κυρια που ειχε τον ξενωνα μας εκανε καταπληκτικες πιτες καθε μερα. Χαλαλι που σαν καταλυμμα υστερουσε!
Όλα τα χωριά σε 4 μέρες!!!? Αυτό θα πεί ταχύτητα. Εγώ σε 2,5 μέρες πρόλαβα μόνο αυτά που αναφέρω και άφησα έξω πολλά υπέροχα μέρη (όπως π.χ. τη Βομβούσα και το Τσεπέλοβο). Εννοείται πως την επόμενη φορά θα πάω άνοιξη, ίσως και καλοκαίρι. Ένας φίλος μου Ηπειρώτης μου είπε ότι τον Ιούλιο είναι μια χαρά εκεί πάνω με πολύ φιλικές θερμοκρασίες.
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
στα Γιαννενα ,ξερει κανεις που εχει το καλυτερο παγωτο?
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
στα Γιαννενα ,ξερει κανεις που εχει το καλυτερο παγωτο?
Στον Ιταλό! (κανονικά λέγεται esmeralda ή κάπως έτσι... Κανείς δεν θυμάται αυτή την ονομασία). Από πλατεία Ομήρου παίρνεις τη Σουλίου και στο πρώτο στενό δεξιά θα το βρεις (παίξε βατόμουρο-μπισκότο, θα με θυμηθείς).
Επίσης για καταπληκτικό καϊμάκι στο Διεθνές στην πλατεία. :clap:
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
ευχαριστω,φευγω αυριο για Γιαννενα ,θα τα τιμησω" ..
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
το Grand serai congress [ξενοδοχειο 5 αστ στα Γιαννενα εβγαλε προσφορα για το τριημερο Αγ Πνευματος 115 ευρ ημιδιατροφη.τα Γιαννενα τωρα την ανοιξη και τα Ζαγοροχωρια ειναι τελεια
 

bebastalitsa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βενετία
Ζαγοροχώρια χωρίς μεταφορικό μέσο

Γεια σας κι από εμένα.. Δυστυχώς εμείς δεν έχουμε αμάξι οπότε ψάχνω να βρω πως αλλιώς μπορούμε να πάμε στην περιοχή Αρίστη.
Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ πολύ
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.422
Γεια σας κι από εμένα.. Δυστυχώς εμείς δεν έχουμε αμάξι οπότε ψάχνω να βρω πως αλλιώς μπορούμε να πάμε στην περιοχή Αρίστη.
Ξέρει κανείς να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ πολύ
Με το ΚΤΕΛ Ιωαννίνων...........
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ηπειρος,νομος ιωαννινων..ο ομορφοτερος τοπος στην ελλαδα με τα πιο συγκλονιστικα τοπια.

δεν ανεφερε καποιος τον ποταμο καλαμα θεογεφυρο και νερομυλο του Αχιλλεα.θεωρειται σχετικα αγνωστη περιοχη.ειναι μετα το χωριο ζίτσα και λίθινο.ενας κρυφος παραδεισος!

ενα αγριο εντυπωσιακο τοπιο οπου ο ποταμος σε καποια σημεια κυλα ηρεμα σε αλλα με μανια..εκει οπου η φυση εκανε το θαυμα του θεογεφυρου.γεφυρι φτιαγμενο απ το θεο.ενα σπανιο γεωλογικο φαινομενο αποτελεσμα των ορμητικων νερων του ποταμου πανω σε ενα βραχο με αποτελεσμα η φυση να κατασκευασει ενα φυσικο τοξοτο γεφυρι.στον πολεμο των νερων με τους βραχους νικητης ηταν το νερο!

προς τα κει ειναι και ο νερομυλος του αχιλλεα ενα καφε εστιατοριο πανω στο ποταμι.

οσο για την ερωτηση της bebastalitsa να πω πως καλο θα ηταν να παρεις ενα τηλ να ρωτησεις στο σταθμαρχειο γιατι τα δρομολογια δεν ειναι σταθερα.(τηλ.: 26510 26404, Δευτέρα - Παρασκευή, 07:30-14:30)

ξερω πως για μεγαλο παπιγκο εχει καθε τριτη και παρασκευη απο γιαννενα στις 5:30 και 14:30 και απο παπιγκο για γιαννενα στις 7:00 και 16:00 (Φθανοντας το λεωφορειο στο Παπιγκο περιμενει περιπου 10 λεπτα και επιστρεφει στα Ιωαννινα)
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω εχω παει στα ομορφα ζαγοροχορεια και καλοκαιρι και χειμωνα και οι διο εποχες ειναι σουπερ την προτη φορα που πηγα ειχα μεινη αφωνη εμεις μενουμε παντα στο γεφυρι στην κονιτσα που εχει ολα οσα θελουμε ευχαριστως θα ξαναπαο στα ζαγοροχορεια
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Βρέθηκα και εγώ προ ημερών και πραγματικά είναι τρομερά.

Αξίζει να βρεθείς και να γυρίσεις τις διαδρομές στα γύρω χωριά.
Θα προτιμούσα όμως να πάω φθινώπορο καθώς τότε τα χρώματα που θα παίρνει η δύση θα έίναι απίστευτα. Αυτό μας είπαν και οι περισσότεροι εκεί.

Δοκιμάσαμε και rafting στον Βοιδομάτη, όπου και το συνιστώ καθώς δεν είναι πολύ ήρεμο ποτάμι. Για αρχάριους και πρώτη φορά είναι ότι πρέπει.

Τα συνηθισμένα σ/κ σαν αυτό που πήγα και εγώ, ψάχνεις να βρεις τον κόσμο. Οι ντόπιοι είναι λίγοι στα γύρω χωριά και οι τουρίστες είδος προς εξαφάνιση. Με ότι αυτό συνεπάγεται..

Το φαράγγι τρομερό. Δεν έκανα δυστυχώς κάποια διαδρομή εκ των έσω αλλά η εικόνα του από την μονή της Αγ. Παρασκευής και ειδικά από το σημείο που λέγεται Οξιά. Το τελευταίο είναι όλα τα λεφτά σαν θέα. Υψόμετρο 1.200μ και βρίσκεσαι στην άκρη του γκρεμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom