Ζησε το μυθο στην ΚΡΗΤΗ!

Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Μετα απο μεγαλη ερευνα για την ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΡΗΤΗ κατεληξα στο παρακατω προγραμμα. Παρακαλω τους γνωστες φιλους να με αποτρεψουν η να με συμβουλευσουν για να το βελτιωσω!
Ημερα 1η Αφιξη στα Χανια βολτα στην πανεμορφη πολη των χανιων
Ημερα 2η ειτε μονοημερη στην λιμνοθαλασσα του μπαλου η Αμμουδακι νοτια των χανιων για μπανιο?
Ημερα 3η Φαλασαρνα - Ελαφονησι αναγκαστικα σε μια μερα
Ημερα 4η Φαραγγι της Σαμαριας (δεν γινεται να το αποφυγω...) μπανιο μετα το ξεθεωμα ειναι εφικτο στα δωματα? η δεν υπαρχει τροπος να γυρισουμε πισω οπου θα εχουμε αφησει το αμαξι?
Ημερα 5η Νοτια χωρια των Χανιων σφακια και οτι μου προτεινετε εσεις
Ημερα 6η Ρεθυμνο πολη (εχω ξαναπαει ειναι φανταστικα) και μπανιο στην πρεβελη.
Ημερα 7η Παραλια Αμμολοφοι + με τι μπορω να συνδυασω την μερα ποιο χωριο ισως?
Ημερα 8η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ κλαψ σνιφ :(
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μετα απο μεγαλη ερευνα για την ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΡΗΤΗ κατεληξα στο παρακατω προγραμμα. Παρακαλω τους γνωστες φιλους να με αποτρεψουν η να με συμβουλευσουν για να το βελτιωσω!
Ημερα 1η Αφιξη στα Χανια βολτα στην πανεμορφη πολη των χανιων
Ημερα 2η ειτε μονοημερη στην λιμνοθαλασσα του μπαλου η Αμμουδακι νοτια των χανιων για μπανιο?
Προτιμησε το Μπαλο αρκει να μη φυσαει και να μην ειναι σ/κ, γενικα κατεβαινεις τη χειροτερη εποχη
Ημερα 3η Φαλασαρνα - Ελαφονησι αναγκαστικα σε μια μερα
Θα κανεις μια σταση στη Μηλια, για φαγητο και περπατημα στη φυση...και συνεχιζεις....


Ημερα 4η Φαραγγι της Σαμαριας (δεν γινεται να το αποφυγω...) μπανιο μετα το ξεθεωμα ειναι εφικτο στα δωματα? η δεν υπαρχει τροπος να γυρισουμε πισω οπου θα εχουμε αφησει το αμαξι?
Ξανασκεψου το.....αν δεν θελεις να κανεις οκταρακια απο τη κουραση στις υπολοιπες διαδρομες.....
Ημερα 5η Νοτια χωρια των Χανιων σφακια και οτι μου προτεινετε εσεις
Να περασεις με το καραβακι απεναντι στο Λουτρο....νομιζω οτι φευγει κατα τις 10 το πρωι και γυρναει στις 6....η διαδρομη ειναι 20 λεπτα αλλα αξιζει....

Ημερα 6η Ρεθυμνο πολη (εχω ξαναπαει ειναι φανταστικα) και μπανιο στην πρεβελη.
Ημερα 7η Παραλια Αμμολοφοι + με τι μπορω να συνδυασω την μερα ποιο χωριο ισως?
Αμολοφοι εννοεις τον Αγιο Παυλο ??? μετα τη Σαμαρια θα κατηφορισεις τους αμμολοφους ????
Θες να γυρισεις με καταγματα ????:bleh::bleh:
Πηγαινε στο Αμουδι για μπανιο ή στη Τριοπετρα...

Ημερα 8η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ κλαψ σνιφ :(
Αντε να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου...:clap::clap:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ημερα 4η Φαραγγι της Σαμαριας (δεν γινεται να το αποφυγω...) μπανιο μετα το ξεθεωμα ειναι εφικτο στα δωματα? η δεν υπαρχει τροπος να γυρισουμε πισω οπου θα εχουμε αφησει το αμαξι?

Ξανασκεψου το.....αν δεν θελεις να κανεις οκταρακια απο τη κουραση στις υπολοιπες διαδρομες.....
Συμφωνώ, μετακίνησέ το για άλλη μέρα!!
Όσο γυμνασμένα και να είναι τα πόδια, την άλλη μέρα θα κουνιούνται με το ζόρι. Τουλάχιστον βάλτο πριν απο 2 μέρες που δε θα χεις πολλά να κάνεις!! :rolleyes:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μετα απο μεγαλη ερευνα για την ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΚΡΗΤΗ κατεληξα στο παρακατω προγραμμα. Παρακαλω τους γνωστες φιλους να με αποτρεψουν η να με συμβουλευσουν για να το βελτιωσω!
Ημερα 1η Αφιξη στα Χανια βολτα στην πανεμορφη πολη των χανιων
Ημερα 2η ειτε μονοημερη στην λιμνοθαλασσα του μπαλου η Αμμουδακι νοτια των χανιων για μπανιο?
Μπάλο και αρχαία Πολλυρήνια. Αλλά αφού θα φτάσεις μια ανάσα από Φαλάσαρνα θα ξαναπάς την επομένη; διαν/υεις στο Καστέλι και συνεχίζεις. ή πας Μπάλο με το ΙΧ ξεμπερδεύεις, και κατόπιν Φαλάσαρνα όπου τα απολαμβάνεις μέχρι το ηλιοβασίλεμα
Ημερα 3η Φαλασαρνα - Ελαφονησι αναγκαστικα σε μια μερα
Πώς θα τις ευχαριστηθείς σε μια μέρα; ένα βλέμμα θα ρίξεις;
αν έχεις δει την 2η μέρα τα Φαλ/να, τα αντικαθιστάς με Τοπόλια(φαράγγι-Έλος(καστανοχώρια)
, κάνοντας μικρές στάσεις
Ημερα 4η Φαραγγι της Σαμαριας (δεν γινεται να το αποφυγω...) μπανιο μετα το ξεθεωμα ειναι εφικτο στα δωματα? η δεν υπαρχει τροπος να γυρισουμε πισω οπου θα εχουμε αφησει το αμαξι?
μα τι λές;;;ορειβάτες επαγγελματίες είστε και θα ξανακάνετε πορεία 16 ΚΜ και σε ανηφόρα; για το φαράγγι δεν πάνε με ΙΧ, αλλά με το ΚΤΕΛ από Χανιά ή μέ το πούλμαν κάποιου πρακτορείου.
δεν ξέρεις πόσο σε ζηλεύω...
Ημερα 5η Νοτια χωρια των Χανιων σφακια και οτι μου προτεινετε εσεις
Μακριά από τους ξερότοπους και...Αυτά θα τα δεις ερχόμενη από τη Σαμμαριά. βάλε καλύτερα τα χωριά στον Αποκόρωνα:Αρμένοι, Βρύσες, Λίμνη Κουρνα, Βάμος, Γιωργιούπολη, Αργυρούπολη κ.α
Ημερα 6η Ρεθυμνο πολη (εχω ξαναπαει ειναι φανταστικα) και μπανιο στην πρεβελη.
Ημερα 7η Παραλια Αμμολοφοι + με τι μπορω να συνδυασω την μερα ποιο χωριο ισως?
Ημερα 8η ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ κλαψ σνιφ :(
νο 7 να δεις τις πτυχές
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
ΑΓΑΠΩ ΚΡΗΤΗ

Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για τις πολυτιμες συμβουλες!!!
το ταξιδι θα γινει τελη αυγουστου 26 με 4 Σεπτεμβρη ευχομαι να μας κανει καλο καιρο.
Πραγματικα θελω να ζησω την εμπειρια κυριως στα Νοτια της Κρητης (Χανια και Ρεθυμνο αυτη τη φορα)
οποιαδηποτε συμβουλη η σχολιο ειναι ευπροσδεκτο!
 

stelios83

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Προτείνω να αποφύγεις το φαράγκι. Όχι οτι δεν αξίζει τον κόπο αλλα είναι πολύ κουραστικό. Την επόμενη μέρα θα είστε πιασμένοι απο το περπάτημα. Για το φαράγγι μόνο με λεοφορείο, στην άλλη άκρη σε πάει καραβάκι στα σφακιά και μετά λεοφορείο για Χανιά.
Ακόμη μία συμβουλή Φαλάσαρνα Ελαφονήσι καλύτερα σε δύο μέρες.
Νότια Χωρία των Χανίων προτείνω Σούγια.
p.s. Πολλά χιλιόμετρα,μπορείτε να κάνετε και ένα μπανάκι στις κοντινές παραλίες των χανίων.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Προτείνω να αποφύγεις το φαράγκι. Όχι οτι δεν αξίζει τον κόπο αλλα είναι πολύ κουραστικό. Την επόμενη μέρα θα είστε πιασμένοι απο το περπάτημα. Για το φαράγγι μόνο με λεοφορείο, στην άλλη άκρη σε πάει καραβάκι στα σφακιά και μετά λεοφορείο για Χανιά.
Ακόμη μία συμβουλή Φαλάσαρνα Ελαφονήσι καλύτερα σε δύο μέρες.
Νότια Χωρία των Χανίων προτείνω Σούγια.
p.s. Πολλά χιλιόμετρα,μπορείτε να κάνετε και ένα μπανάκι στις κοντινές παραλίες των χανίων.
βρε σεις, τι ειναι αυτα που λέτε; νεα παιδια και βαριέστε να περπατήσετε;
αμα δεν πάτε τωρα που είστε νεοι ποτε θα πατε;
οχι μονο φραπες και παραλία...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
βρε σεις, τι ειναι αυτα που λέτε; νεα παιδια και βαριέστε να περπατήσετε;
αμα δεν πάτε τωρα που είστε νεοι ποτε θα πατε;
οχι μονο φραπες και παραλία...
καλά τα λες
επίσης :όταν ο άλλος έχει βάλει στο πρόγραμμα να δει κάποιο μέρος, γιατί να του το ακυρώνομαι για διαφόρους δικούς μας λόγους. Εδώ δεν ρωτά να πάει ή όχι Σαμαριά (την απόφαση την έχει πάρει) αλλά πως θα πάει.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
καλησπερα

Γεια χαρα σε ολους, καθε γνωμη ειναι δεκτη και σεβαστη. σιγουρα το φαραγγι θελω να το περπατησω μαρεσει πολυ η φυση και δεν με τρομαζει η 6ωρη πεζοπορια θα με αποζημιωση το τοπιο κλπ. τωρα σιγουρα τα χιλιομετρα ειναι αρκετα και γι αυτο θελω την γνωμη καποιου που ξερει καλα την Κρητη και συγκεκριμενα τους δυο νομους ΧΑΝΙΑ Κ ΡΕΘΥΜΝΟ...θα δουμε ...σιγουρα θα μας παει το νησι εμεις απλα θα αφεθουμε.... και οτι βγει.
ΥΓ Σιγουρα για καφε και αραγμα δεν ερχομαι παντως.
Φαγητο, φυση παραλιες περπατημα ειναι αυτα που αναζηταμε.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Γύρω στα 2 χλμ από τη χώρα των Σφακίων είναι η παραλία του Ίλιγγα, θα πρότεινα οπωσδήποτε μια βουτιά εκεί. Ήσυχη, με βαθιά και πράσινα νερά!
Ας μας πουν οι Κρητικοί τη γνώμη τους, γιατί έχουν περάσει χρόνια, το Φραγκοκάστελο και η Ορθή Άμμος δεν είναι σχετικά κοντά με τα Σφακιά ή τα 'χω κάνει μπάχαλο στο κεφάλι μου;
Επίσης συμφωνώ για Λουτρό αλλά και για τα χωριά του Αποκορωνα. Ειδικά ο Βάμος και η Αργυρούπολη ήταν τα αγαπημένα μου.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κρητη
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ!
καταρχας οι φιλοι Κρητικοι ας με συγχωρεσουν για οσα πω ελπιζω να το παρουν καλοπροαιρετα...
Η Κρητη θεωρησα πως ειναι μια καλοστημενη διαφημιση, ενας ντορος για το τιποτα
πηγα φετος με φοβερη ψυχολογια και ενθουσιασμο να γευτω παραδοση να δω μερη ομορφα και να μυρισω κρητικη γη.. ε λοιπον καμια ΣΧΕΣΗ. πολυ βρωμικη πολη τα Χανια λυπαμαι το φαγητο (Ταμαμ καρυατις καρναγιο κλπ) που ηταν συστημενα απο φιλους και απο δω μεσα ηταν ακριβα ανοστα αγαρμπα φαγητα ειναι δυνατον στη Κρητη να φερνουν τηγανιτο μανιταρι με αλευρι σε λαδι που μυριζε καλαμαρακι? 7 ευρω ενα πιατακι? να φερουν νερωμενη Ρακι? να τρωω και να με πιανει το στομαχι μου οπου και αν πηγαμε? τωρα τα χωρια περα απο τα χωρια του αποκορωνου που ηταν ομορφα βλ. Φρες Βαμος κλπ τα Σφακια για παραδειγμα με το που μπαινεις bakery, rooms to let, taverns τα μενου σε ολες τις γλωσσες σημαιακια και αλλα παρατραγουδα σε αυτο το παραδοσιακο μερος της Νοτιας Κρητης... ωραια λεω κατι δεν μου παει καλα βγαινουμε προς Ανωπολη και συνεχιζουμε τιποτα... μια ερημια μια παρακμη...καλως λεμε δεν τα παραταμε παμε απο την Αλλη μερια προς φραγκοκαστελο ΕΙΣΟΔΟΣ στο καστρο...χααχαχαχ ωραια λεω φαγητο αθλιο ντοπιους κερασμα εμας οχι... Κρητικη φιλοξενια? μπα! Φαλασαρνα ωραια παραλια με καθαρα νερα αχ μια οαση επιτελους να ξαποστασω! Ελαφονησι καλο αλλα εντελως χαος απο πουλμαν κλπ πανακριβη καντινα.
το φαγητο τωρα στις Μηλιες που δοκιμασαμε εναν παραδοσιακο οικισμο ηταν το μονο που μας αρεσε απο ολα τα εστιατορια εκει... ευτυχως! στο ελαφονησι υπαρχει μια ξακουστη μονη τις χρυσοσκαλιτισσας στην οποια αμα εισαι Ελληνας δεν πληρωνεις αν εισαι ξενος πληρωνεις! ααα ολα κι ολα! επισης στα σφακια ο Ελληνας δεν πληρωνει στο παρκινγκ ο Ξενος ομως πληρωνει! η Νεα πολη των χανιων μου θυμισε λιγο το παγκρατι... να ειμαι ειλικρινης! Στον μπαλο απο την αλλη πηγαμε με Αμαξι και πληρωσαμε "διοδια" εκει στον ΧΑΛΙΑ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ 1 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΤΟΜΟ οκ ρε παιδια να πληρωσουμε καντε λιγο περα τις πετρες καναμε το αμαξι ζασταβα! τελος παντων μακαρι να εβλεπα λιγη παραδοση λιγο σεβασμο απο τους ντοπιους στον ξενο και στον τοπο τους να ετρωγα πιο παραδοσιακα... του χρονου ισως δωσω μια ευκαιρια στο Λασιθι την αλλη μερια μπας και αλλαξω γνωμη. Φιλικα. ΑΜ.
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Δεν σε αδικώ..προφανώς άλλα περίμενες και άλλα είδες..απλά η Κρήτη είναι ένα τεράστιο νησί, που ζει κατά μεγάλο μέρος από τον τουρισμό και σίγουρα έχει αλλοιωθεί αρκετά όχι όμως όπως ακριβώς τα περιγράφεις. Μην ξεχνάς ότι οι μεγάλες πόλεις είναι δύσκολο να μην είναι αστικά κέντρα γιατί εξυπηρετούν πολλούς μόνιμους κατοίκους και φοιτητές και εργαζόμενους και αφού μας χωρίζει η θάλασσα απο την υπόλοιπη Ελλάδα..αναγκαστικά αναπτύσσονται για να εξυπηρετούν όλο αυτό το κόσμο.
Εγώ που μένω Κρήτη μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου ότι τα χωρία μας δεν είναι γραφικά, είναι φτιαγμένα από μπετόν και σε αυτό υπάρχει εξήγηση αφού πχ δεν υπήρχαν παλιά χτίστες πέτρας όπως πχ στην Ηπειρο Στα χωρία του Αποκώρονα όπως στο Βάμο τα τελευταία χρόνια έγιναν αυτά που είδες από προσπάθειές νέων ανθρώπων που αγαπούν τον τόπο τους.
Αλλά η Κρήτη δεν είναι μόνο αυτό..μπορεί να μην έχουμε όμορφα χωρία και πόλεις αλλά η φύση της είναι απαράμιλλη..εμάς ακόμα μας εκπλήσσουν νέα μέρη που ανακαλύπτουμε..Η νότια Κρήτη με την άγρια ομορφιά της ,πεντακάθαρα νερά και πίσω άγρια φαλακρά και επιβλητικά βουνά
σου δημιουργούν δέος, λατρέβω τ Αστερούσια όρη, το Σελάκανο στο νομό Λασιθίου, το οροπέδιο, ακόμα και η τουριστική Πλάκα με θέα την πολυδιαφημισμένη Σπιναλόγκα εμένα μου ηρεμεί την καρδία..αυθεντικά χωρία θα βρεις πολλά και στο Μεραμπέλλο και νομίζω ότι αν φας στη Χιόνα (Σητεία) φρέσκο ψάρι θα θέλεις να μείνεις εδω για πάντα
Αγαπώ το νησί μου αλλά αναγνωρίζω και τα ελαττώματα του..Την επόμενη φορά θα σου βγάλω εγώ το πρόγραμμα και είμαι σίγουρη πως θα δείς τη Κρήτη με άλλο μάτι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom