Ελβετία Ζυρίχη

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
STKF για την Γενεύη ξέρω ότι η μεταφορά από το αεροδρόμιο στην πόλη είναι δωρεάν. Για την Ζυρίχη, χωρίς να το αποκλείω, εμείς δεν είχαμε τέτοια πληροφορία και πληρώσαμε (4 ή 5 € το άτομο με το τραίνο).
Έχεις δίκιο.Έκανα λάθος. Το μπέρδεψα με την Γενεύη που ήταν δωρεάν.:(
 

MADO LEGAKI

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
MADO LEGAKI στη Ζυρίχη δεν θα φας πουθενά φτηνά. Υπολόγισε 25-30 ευρώ τη μερίδα όπου κι αν πας. Την εχω επισκεφθεί αρχες Γενάρη οπότε δες και τη σχετική μου ταξιδιωτική ιστορία "Μια Ελβετία κι από εμένα". Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, υπάρχουν πολλές ακόμα ταξιδιωτικές ιστορίες στο φορουμ.
Διαβασα την ιστορια σου κ σ ευχαριστω!! Για τα ΜΜΜ γνωριζεις κατι??

Ήμασταν Ζυρίχη αρχές Μαΐου για τρείς μέρες. Η πόλη είναι πανέμορφη και με πολλά ενδιαφέροντα αλλά το φαγητό έξω απλά … απλησίαστο. Οι τιμές σε ένα μέτρια (μα πολύ μέτρια) αξιοπρεπές εστιατόριο ξεκινούσαν στα 30-40€ για τα κύρια πιάτα και με τα ελάχιστα συνοδευτικά (μια σαλάτα, ένα πρώτο πιάτο, χωρίς ποτά) ο λογαριασμός χαλαρά έφτανε ή και ξεπερνούσε τα 120€ για δύο άτομα. Φυσικά δεν το αποτολμήσαμε και δεν νομίζω ότι άξιζε στην τελική. Έτσι ταράξαμε τα Mc Donalds. Με τιμές περίπου 1,5 φορά μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες Ελληνικές ο λογαριασμός έρχονταν περίπου 40-45€ το ζευγάρι. Επίσης ανακαλύψαμε και ένα Nordsee (Γερμανική εταιρεία Fast Food με ψαρικά) στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Με τιμές λίγο πιο τσιμπημένες (50-55 € το ζευγάρι) φάγαμε δύο φορές αξιοπρεπές seafood (έχουν και μεγάλη ποικιλία) και ξεφύγαμε από τα χάμπουργκερ και τα τηγανητά. Για πρωινό τα Starbucks μας βόλεψαν αρκετά.

Συνάλλαγμα είχαμε κάνει εδώ από τράπεζα (Αττικής) γιατί συνέφερε αρκετά σε σχέση με τις τιμές εκεί.

Πολύ μας βόλεψε το ημερήσιο εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών στα μέσα μεταφοράς. Η Ζυρίχη έχει ένα τεράστιο δίκτυο με τράμ που μας έδωσε την δυνατότητα να οργώσουμε κυριολεκτικά την πόλη σε δύο μέρες (δεν χρειάζονται περισσότερες) μετατρέποντας τα τράμ σε hop on – hop off.

STKF για την Γενεύη ξέρω ότι η μεταφορά από το αεροδρόμιο στην πόλη είναι δωρεάν. Για την Ζυρίχη, χωρίς να το αποκλείω, εμείς δεν είχαμε τέτοια πληροφορία και πληρώσαμε (4 ή 5 € το άτομο με το τραίνο).
Γιατι ενω ειχατε το εισιτηριο απερ.διαδρομων πληρωσατε 4,5 ευρω?
 
Last edited by a moderator:

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
MADO : Το εισιτήριο των απεριορίστων το βγάλαμε απο την δεύτερη μέρα. Την πρώτη μέρα που φτάσαμε μέχρι να τακτοποιηθούμε στο ξενοδοχείο ήταν αργα το μεσημέρι οπότε δεν είχε νόημα και περιοριστήκαμε στον ποδαρόδρομο στο κέντρο :)
 

StamatisK

Member
Μηνύματα
38
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
Λισσαβωνα
Ταξίδι-Όνειρο
Αγια Περουπολη
Προσοχή : Όταν μιλάω για εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών μιλάω για αυτό το daypass εδώ : http://www.zvv.ch/zvv/en/travelcards-and-tickets/tickets/daypass.html που κάνει 8,80 φράγκα για 24 ώρες (η Ζυρίχη λόγω μεγέθους θεωρείται διπλή ζώνη) και όχι για τουριστικές παγίδες τύπου Zurich Card με την τριπλάσια τιμή !
To εισιτήριο αυτό δέν καλύπτει το αεροδρόμιο. Πρέπει να αγοράσεις daypass για 3 ζώνες και η διαφορά τιμής (13,60 - 8,80 = 4.8 CHF) αντιστοιχεί ακριβώς στο εισιτήριο του τραίνου Ζυρίχη - αεροδρόμιο.
 

MADO LEGAKI

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
MADO : Το εισιτήριο των απεριορίστων το βγάλαμε απο την δεύτερη μέρα. Την πρώτη μέρα που φτάσαμε μέχρι να τακτοποιηθούμε στο ξενοδοχείο ήταν αργα το μεσημέρι οπότε δεν είχε νόημα και περιοριστήκαμε στον ποδαρόδρομο στο κέντρο :)
Το εισιτήριο απερ.διαδρομών θυμάσαι πόσο κοστίζει? Και ισχύει ότι έχει κιόσκι στο αεροδρόμιο που το βγάζεις??

Προσοχή : Όταν μιλάω για εισιτήριο απεριορίστων διαδρομών μιλάω για αυτό το daypass εδώ : http://www.zvv.ch/zvv/en/travelcards-and-tickets/tickets/daypass.html που κάνει 8,80 φράγκα για 24 ώρες (η Ζυρίχη λόγω μεγέθους θεωρείται διπλή ζώνη) και όχι για τουριστικές παγίδες τύπου Zurich Card με την τριπλάσια τιμή !
To εισιτήριο αυτό δέν καλύπτει το αεροδρόμιο. Πρέπει να αγοράσεις daypass για 3 ζώνες και η διαφορά τιμής (13,60 - 8,80 = 4.8 CHF) αντιστοιχεί ακριβώς στο εισιτήριο του τραίνου Ζυρίχη - αεροδρόμιο.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 
Last edited by a moderator:

eirini25

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Το εισιτήριο απερ.διαδρομών θυμάσαι πόσο κοστίζει? Και ισχύει ότι έχει κιόσκι στο αεροδρόμιο που το βγάζεις??


Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!
καλησπέρα πρόκειται να ταξιδέψω για μία μέρα στη ζυρίχη και θα ήθελα να ρωτήσω θέλω να βγάλω την ημερήσια κάρτα για το τράμ,το λεωφορείο και γενικά τα μέσα μεταφοράς για το αεροδρόμιο και το κέντρο της ζυρίχης που είναι τα μουσεία και διάφορα άλλα αξιοθεατα ποιο ημερήσιο πάσο να επιλέξω και για ποιες ζώνες;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα ειμαι ζυριχη τελος απριλιου για 3 μερες.για κοντινη εξορμηση προτεινετε λουκερνη η κατι αλλο; επισης τι επιλογες μεταφορας υπαρχουν απο το αεροδρομιο στο κεντρο;ταξι μαλλον οχι φανταζομαι λογω κοστους....
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το ταξι μας πηρε 50 ευρω. Στην επιστροφή πηραμε το τραμ με ελαχιστα χρηματα. Εκτος από τραμ δεν ξερω αν υπαρχει άλλη λυση,αλλα το τραμ σε αφηνει στην πορτα του αεροδορμιου
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Σε ευχαριστω πολυ.για κοντινη εξορμηση προτεινεις λουκερνη η κατι αλλο;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Θα ειμαι ζυριχη τελος απριλιου για 3 μερες.για κοντινη εξορμηση προτεινετε λουκερνη η κατι αλλο; επισης τι επιλογες μεταφορας υπαρχουν απο το αεροδρομιο στο κεντρο;ταξι μαλλον οχι φανταζομαι λογω κοστους....
Τραίνο για την πόλη.Συχνότατο και βολικό.Υπάρχει και εισιτήριο που συνδυάζεται με τις μετακινήσεις με τράμ.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Eμεις μειναμε 5 βράδια.Είναι πολλές εξι μερες Ζυριχη οπότε πήγαμε μια μερα στους καταρράχτες του Ρήνου που είναι φανταστικά και μια μέρα στη Λουκερνη. Αν εχεις μονο μια μερα από τα δυο προτιμω τους καταρράκτες.Δες φωτογραφιες και αποφασισε. όσο για το τραμ γραψε λαθος.Με τραινο πηγαμε αεροδρομιο.Απλα το τραμ σε αφηνει εξω από το σταθμο του τραινου και τα μπερδεψα.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ναι ειδα φωτογραφιες.αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακομα και απο βιντεο που ειδα ποσο μεγαλος η και εντυπωσιακος ειναι ο καταρρακτης.Τη λουκερνη που ειδα λιγο μου φαινεται οτι ειναι ομορφα.Η διαδρομη με το τρενο πως ειναι στη μια η στην αλλη περιπτωση;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom