Γενικά Ημερομηνία λήξεως Ελληνικής Ταυτότητας

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Για να λήγει μια κι καλή το αιώνιο πρόβλημα, για την ταυτότητα (ούτε Χριστόδουλος να είμαστε) ορίστε το τι γράφει η Ελληνική Αστυνομία

Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Ελληνική Αστυνομία

Πότε πρέπει να αντικαταστήσω το δελτίο ταυτότητάς μου;

1. Σε περίπτωση που έχει αλλάξει οποιοδήποτε στοιχείο της ταυτότητας σας
2. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας η ιθαγένεια ή τα στοιχεία σας με λατινικούς χαρακτήρες
3. Σε περίπτωση που έχει φθαρεί
4. Όταν έχει περάσει δεκαπενταετία από την έκδοσή του
5. Σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής.
ετσί πχ την έβγαλα 5/5/2005, βάζω λήξη 4/5/2020!

κι τέλος το αιώνιο πρόβλημα :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.071
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να λήγει μια κι καλή το αιώνιο πρόβλημα, για την ταυτότητα (ούτε Χριστόδουλος να είμαστε) ορίστε το τι γράφει η Ελληνική Αστυνομία

Έκδοση Δελτίου Ταυτότητας - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ του ΠΟΛΙΤΗ - Ελληνική Αστυνομία



ετσί πχ την έβγαλα 5/5/2005, βάζω λήξη 4/5/2020!

κι τέλος το αιώνιο πρόβλημα :)
Επαναλαμβάνεσαι (και κάνεις και λάθος...)

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F4%EF-%EB%EF%ED%E4%DF%ED%EF-2.html#post372897
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εκδόθηκε το ΦΕΚ που ορίζει ως 10 χρόνια τη διάρκεια ισχύος της ταυτότητας νέου τύπου.
Αναμένεται όμως διαπιστωτική πράξη του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη για την έναρξη έκδοσης των καινούριων ταυτοτήτων (νέου τύπου).

8200/0-109568/16.2.2023 Νέες ταυτότητες
 
Last edited:

cosafiv

Member
Μηνύματα
224
Likes
475
Εκδόθηκε το ΦΕΚ που ορίζει ως 10 χρόνια τη διάρκεια ισχύος της ταυτότητας νέου τύπου.
Αναμένεται όμως διαπιστωτική πράξη του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη για την έναρξη έκδοσης των καινούριων ταυτοτήτων (νέου τύπου).

8200/0-109568/16.2.2023 Νέες ταυτότητες
ηταν 15 χρονια στο προηγουμενο ΦΕΚ και τωρα εγινε 10...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
ηταν 15 χρονια στο προηγουμενο ΦΕΚ και τωρα εγινε 10...
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξης: αφου 10 χρονια θα ισχυουν και οι τσυτοτητες και τα διαβατήρια, γιατί να μην βγάζουμε μόνο διαβατήρια;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
5.479
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξης: αφου 10 χρονια θα ισχυουν και οι τσυτοτητες και τα διαβατήρια, γιατί να μην βγάζουμε μόνο διαβατήρια;
Γιατι ημουν νιος και γερασα με τις νεου τυπου ταυτοτητες. Απο το 2015 φωναζουν οι ΗΠΑ και η ΕΕ να αλλαξουμε τα κουρελοχαρτα αλλα ...
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Γιατι ημουν νιος και γερασα με τις νεου τυπου ταυτοτητες. Απο το 2015 φωναζουν οι ΗΠΑ και η ΕΕ να αλλαξουμε τα κουρελοχαρτα αλλα ...
Το πρόβλημα ήταν ποιος θα επωμιστεί τα 10 ευρώ κόστος, το κράτος ή εμείς, αυτό λέγανε πάντως.
 

poised

Member
Μηνύματα
880
Likes
6.553
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξης: αφου 10 χρονια θα ισχυουν και οι τσυτοτητες και τα διαβατήρια, γιατί να μην βγάζουμε μόνο διαβατήρια;
Για να βγάλεις διαβατήριο θες ταυτότητα, οπότε δεν την γλιτώνεις.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το πρόβλημα ήταν ποιος θα επωμιστεί τα 10 ευρώ κόστος, το κράτος ή εμείς, αυτό λέγανε πάντως.
Και με τισ υπάρχουσε ταυτότητες για να αλλάξεις έχει το 10ευρω.

εγω τωρα αν παω δηλαδή να βγαλω ταυτότητα που την έχω χάσει θα μου βγάλουν την καινούργια σύμφωνα με το ΦΕΚ;
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Και με τισ υπάρχουσε ταυτότητες για να αλλάξεις έχει το 10ευρω.

εγω τωρα αν παω δηλαδή να βγαλω ταυτότητα που την έχω χάσει θα μου βγάλουν την καινούργια σύμφωνα με το ΦΕΚ;
Οχι, παλιού τύπου θα σου βγάλουν. Δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμη οι νέου τύπου.
Οσο για τα λεφτά, τώρα υποτίθεται ότι πέρασε η οικονομική κρίση.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.048
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

MalPar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
4
Καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι τέλη του μήνα Κ μόλις είδα ότι άλλαξε η νομοθεσία για τις ταυτότητες! Η δική μου είναι από το 2009. Έχω κλείσει τα εισιτήρια Κ έχω κάνει το τσέκ ιν. Γνωρίζετε τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Έχει ταξιδέψει κανείς με τα νέα δεδομένα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.397
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom